ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/1911/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням уточненої позовної заяви) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:
- скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №118 від 20 січня 2020 року;
- зобов`язання зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 08 грудня 1987 року по 20 березня 1995 року (07 років 03 місяці 13 днів) в "Полтавхіммашбуд" до пільгового стажу за Списком №2;
- зобов`язання призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 з моменту виникнення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2, а саме: з 16 січня 2020 року /а.с.43-49/.
Позов обґрунтований тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 16 січня 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Рішенням Відділу з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №118 від 20 січня 2020 року позивачу відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку, та у зв`язку з відсутністю у органу, що призначає пенсію, обґрунтованості видачі пільгових довідок. Позивач з вказаним рішенням не погоджується, оскільки вважає, що загальний стаж роботи зі шкідливими і важкими та особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списками №1 та №2 складає 10 років 00 місяців 24 дні, що підтверджується необхідними документами, які були додані ним до заяви від 16 січня 2020 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 84-86/ зазначив, що рішенням №118 від 20 січня 2020 року відмовлено позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки у наданій ним трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах: зайнятість повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків виробництв, робіт, професій і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України або їх номери, куди включаються ці періоди роботи, а також у зв`язку з відсутністю у органу, що призначає пенсію, обґрунтованості видачі пільгових довідок.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до органу Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою від 16 січня 2020 року (вх.№378) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". До заяви, серед іншого, додав копії: трудової книжки, диплому про навчання, довідки із СПОВ про заробітну плату з 01 липня 2000 року по день звернення, довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01 липня 2000 року та довідок, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлених для окремих працівників /а.с.8-9, 88-124/.
Рішенням Відділу з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №118 від 20 січня 2020 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку, та у зв`язку з відсутністю у органу, що призначає пенсію, обґрунтованості видачі пільгових довідок /а.с. 128-129/.
Вказане рішення вмотивоване тим, що аналіз документів, наданих 16 січня 2020 року ОСОБА_1 , а саме: трудової книжки серії НОМЕР_1 від 10 вересня 1980 року, диплому про навчання серії НОМЕР_2 від 30 червня 1986 року, довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №01-254/19 від 26 листопада 2019 року, виданої ПАТ "Укренергомонтаж", та №2 від 15 січня 2020 року, виданої ЗАТ "Полтавхіммашбуд", показав, що пільговий стаж роботи за Списком №2 згідно пільгової довідки №2 від 15 січня 2020 року, виданої ЗАТ "Полтавхіммашбуд", становить 07 років 03 місяці 13 днів та за списком №1 згідно пільгової довідки №01-254/19 від 26 листопада 2019 року, виданої ПАТ "Укренергомонтаж", становить 02 роки 09 місяців 11 днів, загальний пільговий стаж становить 10 років 00 місяців 24 дні. В трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах: зайнятість позивача повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків виробництв, робіт, професій і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України або їх номери, куди включаються ці періоди роботи, а також у зв`язку з відсутністю у органу, що призначає пенсію, обґрунтованості видачі пільгових довідок.
Не погодившись з вказаним рішенням відповідача про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09 липня 2003 року /далі - Закон №1058-IV/ особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.
Частиною першою статті 114 вказаного Закону встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пунктів 1 та 2 частини другої цієї статті на пільгових умовах пенсія за віком призначається:
1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
2) працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Зі змісту наведених норм слідує, що умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах з підстави, визначеної пунктами 1 та 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", є:
1) зайнятість повний робочий день на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 або зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та проведення атестації робочих місць;
2) досягнення 50 або 55 років відповідно;
3) наявність страхового стажу, а саме:
для чоловіків, які звернулися за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - не менше 25 років, з них не менше 10 років на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України; або
для чоловіків, які звернулися за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах у період з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"- не менше 27 років 6 місяців, у тому числі на роботі із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників не менше 12 років 6 місяців.
При цьому наведеними нормами передбачено можливість призначення пенсії працівникам, які не мають достатнього стажу на роботах за списками №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, а саме:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік роботи за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України;
чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців роботи за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
З тексту оскаржуваного рішення вбачається, що підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" стало непідтверження в установленому законодавством порядку пільгового стажу роботи, який має становити не менше 12 років 6 місяців.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05 листопада 1991 року визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року /далі - Порядок №637/, встановлено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Із системного аналізу наведених вище положень законодавства можна зробити висновок, що документами, які підтверджують наявність у особи трудового (в тому числі пільгового) стажу, є трудова книжка та/або інші документи (документи, що видані за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами; уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників тощо).
Відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 /а.с. 66-69/ ОСОБА_1 у періоди:
- з 01 жовтня 1987 року по 20 березня 1995 року працював у БМУ "ПОЛТАВХІММАШБУД" на посадах плотника-бетонщика 3 розряду (з 01 жовтня 1987 року по 07 грудня 1987 року), майстра (з 08 грудня 1987 року по 06 лютого 1990 року) та прораба (з 07 лютого 1990 року по 20 березня 1995 року), що підтверджується копіями наказів БМУ "ПОЛТАВХІММАШБУД" №108 від 1987 року, №7 від 07 лютого 1990 року та №8 від 20 березня 1995 року, особової картки /а.с.70-73/;
- з 12 березня 1996 року по 05 жовтня 1999 року працював у АТЗ БП "ПОЛТАВХІММАШБУД" на посаді прораба (з 24 липня 1998 року АТЗ БП "ПОЛТАВХІММАШБУД" перейменовано на ЗАТ "ПОЛТАВХІММАШБУД"), що підтверджується копіями особової картки та довідки ЗАТ "ПОЛТАВХІММАШБУД" №25 від 03 грудня /а.с.74, 77/;
- з 26 серпня 2015 року по 26 липня 2018 року працював у ПрАТ "Укренергомонтаж" на посаді виконавця робіт.
Відповідно до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №1 від 15 січня 2020 року, виданої Закритим акціонерним товариством "ПОЛТАВХІММАШБУД" (ідентифікаційний код 01270606) /а.с. 75/ заробітна плата ОСОБА_1 , яка враховується при обчисленні пенсії, за період з 1989 року по 1993 рік склала 56 грн 33927 коп.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №2 від 15 січня 2020 року, виданої Закритим акціонерним товариством "ПОЛТАВХІММАШБУД" (ідентифікаційний код 01270606) /а.с. 106/ ОСОБА_1 працював повний робочий день в ЗАТ "ПОЛТАВХІММАШБУД" на посаді майстер в період з 08 грудня 1987 року по 06 лютого 1990 року та на посаді виконроб у період з 07 лютого 1990 року по 20 березня 1995 року та виконував роботи з будівництва нових промислових будівель та споруд, постійно та інших робіт не виконував, за професіями (посадами) майстер та виконавець робіт, що передбачені Списком №2 розділу ХХІХ "Будівництво будівель і споруд" підрозділу "б. Інженерно-технічні робітники" постанови Ради Міністрів СРСР №1173 від 22 серпня 1956 року та постанови Кабінету Міністрів України №162 від 11 березня 1994 року, та всього за період з 01 жовтня 1987 року по 05 жовтня 1999 року пільговий стаж роботи склав 07 років 03 місяці 13 днів. Атестація проведена згідно наказу №60 від 06 грудня 1993 року.
Водночас відповідно до листа Головного управління статистики у Полтавській області №03.4-22/118-20 від 27 лютого 2020 року /а.с. 56/ станом на 26 лютого 2020 року державна реєстрація юридичної особи - Закритого акціонерного товариства "ПОЛТАВХІММАШБУД" (ідентифікаційний код 01270606) припинена у зв`язку з визнанням банкрутом, про що 01 лютого 2012 року внесено відповідний запис №15881170008001674. Вказана інформація також підтверджується наявними у матеріалах справи копіями витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №25171869 від 02 березня 2020 року /а.с. 57-59/ та ухвали Господарського суду Полтавської області від 19 січня 2012 року у справі №18/223про визнання банкрутом /а.с.60-63/.
Згідно із запискою начальника управління контрольно-перевірочної роботи Гордійчук В. на запит вх.№95/02.17 від 16 січня 2020 року /а.с. 127/ залишено без виконання такий запит щодо проведення перевірки довідки про пільговий стаж роботи ОСОБА_1 №2 від 15 січня 2020 року, виданої "ПОЛТАВХІММАШБУД", оскільки згідно бази даних ЄДР підприємство ліквідовано 01 лютого 2012 року.
Таким чином, довідка про заробітну плату для обчислення пенсії №1 від 15 січня 2020 року /а.с. 75/ та довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №2 від 15 січня 2020 року /а.с. 106/ складені від імені ЗАТ "ПОЛТАВХІММАШБУД" (ідентифікаційний код 01270606) після внесення 01 лютого 2012 року запису про припинення державної реєстрації вказаної юридичної особи №15881170008001674 /а.с.57-59/, що не спростовано учасниками справи.
Враховуючи викладене, вказані довідки ЗАТ "ПОЛТАВХІММАШБУД" №№1-2 від 15 січня 2020 року викликають сумнів у правомірності їх видачі юридичною особою, державну реєстрацію якої припинено, а відтак не можуть вважатися достовірними доказами в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України та братися до уваги для призначення пенсії позивачу.
Перевіряючи наявність підстав для зарахування вищевказаних періодів роботи позивача до пільгового стажу, суд зазначає наступне.
Списком № 2 виробництв, цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, розділом ХХІХ "Будівництво будівель і споруд" підрозділом "б" передбачені посади майстра та прораба, а також робітник по укладці бетону.
Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, розділом XXVII "Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація і ремонт будівель, споруд та других об`єктів" передбачені позиції 2290000б-23419 Майстри будівельних та монтажних робіт та 2290000б-24441 Виконавці робіт .
Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (чинним до 16 січня 2003 року), розділом ХХVII "Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель, споруд та інших об`єктів" підпунктом "б. Керівники і спеціалісти" передбачені позиції 2290000б-23419 "Майстри будівельних і монтажних робіт" та 2290000б-24441 "Виконавці робіт".
Отже, професії (посади) бетонщика, майстра та прораба, за якими позивач працював у ЗАТ "ПОЛТАВХІММАШБУД" у періоди з 01 жовтня 1987 року по 20 березня 1995 року та з 12 березня 1996 року по 05 жовтня 1999 року, передбачені Списками № 2, чинними на час роботи позивача.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 /далі - Порядок № 383/, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р.
Пунктом 4 Порядку № 383 встановлено, що згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Зазначена постанова №442 набрала чинності з 21 серпня 1992 року. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Зі змісту вказаних норм вбачається, що якщо атестацію посад (професій) проведено на підприємстві вперше до 21 серпня 1997 року і за результатами такої атестації підтверджено право працівника на пенсію за віком на пільгових умовах, то зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років.
Згідно з пунктами 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок № 442, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктами 4, 6, 9, 10 Порядку № 442 атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Атестація робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обгрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення,
Відповідно до пункту 6 Порядку №383 працівникам спеціалізованих підприємств і організацій (ремонтних, ремонтно-будівельних, монтажних та ін.), зайнятим повний робочий день на роботах із шкідливими умовами праці безпосередньо у виробничих структурних підрозділах інших підприємств та організацій за професіями та на посадах, передбачених Списками, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховуються періоди роботи, відпрацьовані на цих підприємствах або в організаціях, за результатами атестації відповідних робочих місць.
Отже, повторна атестація робочих місць мала бути проведена протягом наступних п`яти років з дня видання наказу про проведення первинної атестації.
Записами у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 та копіями наказів БМУ "ПОЛТАВХІММАШБУД" №108 від 1987 року, №7 від 07 лютого 1990 року та №8 від 20 березня 1995 року, особових карток довідки №25 від 03 грудня /а.с.70-74,77/ підтверджується, що ОСОБА_1 у періоди з 01 жовтня 1987 року по 20 березня 1995 року та з 12 березня 1996 року по 05 жовтня 1999 року працював у ЗАТ "ПОЛТАВХІММАШБУД" на посадах бетонщика, майстра та прораба, а копією наказу БМУ "ПОЛТАВХІММАШБУД" №60 від 06 грудня 1993 року "Про результати атестації робочих місць" підтверджується проведення атестації вказаних робочих місць.
Отже, суд вважає доведеним факт роботи позивача у періоди з 01 жовтня 1987 року по 20 березня 1995 року та з 12 березня 1996 року по 05 жовтня 1999 року на посадах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення та які зазначені у Списках № 2, чинних у відповідні періоди часу.
Згідно з наказом БМУ "ПОЛТАВХІММАШБУД" №60 від 06 грудня 1993 року "Про результати атестації робочих місць" /а.с.76/ відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №442 від 01 серпня 1992 року проведена атестація робочих місць зі шкідливими умовами праці, за результатами якої підтверджено право на пільги і компенсації, в т.ч. пільгове пенсійне забезпечення, професіям (робочим місцям), посадам: каменщик, маляр, кровельщик, електрозварювальник ручної сварки, коваль ручної ковки, монтажник по монтажу стін та залізобетонних конструкцій, майстер будівельних та монтажних робіт, виконавець робіт.
Враховуючи вищевикладені положення Порядку №383 та Порядку №442, наступна після наказу БМУ "ПОЛТАВХІММАШБУД" №60 від 06 грудня 1993 року "Про результати атестації робочих місць" атестація робочого місця позивача повинна була бути проведена протягом 5 років, тобто до 06 грудня 1998 року.
Хоча матеріали справи і не містять документів, що підтверджують проведення повторної атестації протягом п`яти років з дня видання наказу БМУ "ПОЛТАВХІММАШБУД" №60 від 06 грудня 1993 року та продовження підтвердження атестації роботи позивача за посадою прораба у ЗАТ "ПОЛТАВХІММАШБУД" за період з 07 грудня 1998 року по 05 жовтня 1999 року, суд вважає за необхідне врахувати висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а.
Так, вирішуючи питання застосування норм матеріального права у правовідносинах, пов`язаних з проведенням атестації на підприємстві, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновків про те, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Беручи до уваги вищевстановлені обставини та правові висновки, суд доходить висновку, що підлягає зарахуванню до пільгового стажу весь період роботи позивача на ЗАТ "ПОЛТАВХІММАШБУД" на посадах (професіях), передбачених Списком №2 із шкідливими умовами праці, тобто з 01 жовтня 1987 року по 20 березня 1995 року та з 12 березня 1996 року по 05 жовтня 1999 року.
Щодо наявності підстав для зарахування до пільгового стажу позивача періоду його роботи з 26 серпня 2015 року по 26 липня 2018 року у ПрАТ "Укренергомонтаж" на посаді виконавця робіт, суд зазначає наступне.
Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №01-254/19 від 26 листопада 2019 року, виданою ПрАТ "Укренергомонтаж" /а.с.99/, ОСОБА_1 працював повний робочий день в ПрАТ "Укренергомонтаж" та виконував роботи в зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м 2 і більше, вахтовим методом за професією (посадою) виконавець робіт, що передбачена Списком №1 розділу ХХІІ підрозділу 4 "Роботи в зоні відчуження" постанови Кабінету Міністрів України №461 від 24 червня 2016 року зі змінами і доповненнями згідно постанови Кабінету Міністрів України №479 від 04 липня 2017 року, має право на обчислення стажу в 1,5-му розмірі. За період з 26 серпня 2015 року по 28 серпня 2017 року стаж роботи склав 02 роки 09 місяців 11 днів.
Атестація робочих місць за умовами праці за професією "виконавець робіт" у ПрАТ "Укренергомонтаж" проведена, що підтверджується висновком державної експертизи умов праці №139 від 23 вересня 2013 року, наказом №32/1 від 07 серпня 2013 року, протоколом засідання комісії за результатами атестації від 05 серпня 2013 року, наказом №28 від 15 липня 2013 року, наказом про результати атестації №01-067-1/18 від 28 березня 2018 року, наказом про затвердження переліку робочих місць, професій та посад працівників ПрАТ "Укренергомонтаж", яким підтверджено право на пільги та компенсації за результатами атестації робочих місць №01-007-1/18 від 19 січня 2018 року, наказом про організацію і проведення атестації робочих місць за умовами праці для працівників, зайнятих на роботах у зоні відчуження №01-277-1/17 від 19 грудня 2017 року, довідкою про стан дотримання законодавства про працю №КВ/75/8/Д від 22 листопада 2018 року, протоколом №2 засідання комісії ПрАТ "Укренергомонтаж" з атестації робочих місць за шкідливими умовами праці від 19 лютого 2018 року /а.с.100-105, 113-119/.
Відповідно до довідки №26 про дозу опромінення ПрАТ "Укренергомонтаж" №01-249/19 від 26 листопада 2019 року /а.с. 98/ працівник ОСОБА_1 за період роботи протягом 2015-2017 років в Зоні відчуження і зоні безумовного (обов`язкового) відселення Чорнобильської АЕС отримав дозу зовнішнього опромінення 55,40 м3в.
Судом встановлено, що згідно загальнодоступних відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПрАТ "Укренергомонтаж" (ідентифікаційний код 1640328) не припинено, а видана ним довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №01-254/19 від 26 листопада 2019 року відповідає встановленій законодавством формі, атестація робочого місця позивача підтверджена необхідними документами.
Таким чином, суд доходить висновку, що період роботи позивача на посаді виконавця робіт ПрАТ "Укренергомонтаж" з 26 серпня 2015 року по 26 липня 2018 року (включно) належить зарахувати до пільгового стажу, що дає право на призначення пільгової пенсії.
Враховуючи вищевикладене, до пільгового стажу позивача підлягають зарахуванню періоди його роботи на посадах плотника-бетонщика, майстра та прораба ЗАТ "ПОЛТАВХІММАШБУД", що передбачені в Списку № 2, а саме: з 01 жовтня 1987 року по 20 березня 1995 року та з 12 березня 1996 року по 05 жовтня 1999 року, а також період його роботи на посаді виконавця робіт у ПрАТ "Укренергомонтаж", що передбачена в Списку № 1, з 26 серпня 2015 року по 26 липня 2018 року.
За таких обставин суд доходить висновку про наявність підстав для скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №118 від 20 січня 2020 року.
Оскільки спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, суд вважає за можливе зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до пільгового стажу позивача періоди його роботи на посадах плотника-бетонщика 3 розряду, майстра та прораба ЗАТ "ПОЛТАВХІММАШБУД", що передбачені в Списку № 2, а саме: з 01 жовтня 1987 року по 20 березня 1995 року та з 12 березня 1996 року по 05 жовтня 1999 року, а також період його роботи на посаді виконавця робіт у ПрАТ "Укренергомонтаж", що передбачена в Списку № 1, з 26 серпня 2015 року по 26 липня 2018 року.
Відповідно до пункту 9 Порядку №383 пенсії за сумісними роботами, професіями та посадами працівників, зайнятих у виробництвах та на роботах, передбачених Списками, призначаються, зокрема за Списком № 2, якщо одна із виконуваних робіт, професій чи посад передбачена в Списку № 1, а інша в Списку № 2.
Оскільки посади позивача майстра та прораба ЗАТ "ПОЛТАВХІММАШБУД" передбачені в Списку № 2, а посада виконавця робіт ПрАТ "Укренергомонтаж" передбачена в Списку № 1, пенсію позивачу належить призначити за Списком № 2.
Разом з тим, уповноваженим органом для призначення пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого входить розгляд документів, в тому числі і поданих вперше. Адміністративний суд не може підміняти уповноважений орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань по суті, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. Питання про призначення пільгової пенсії за віком, порушене у заяві позивача, не вирішувалася по суті відповідачем та ним не надавалася оцінка документам про вік, загальний страховий стаж та заробітну плату позивача. За таких обставин вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача призначити пільгову пенсію за віком з огляду на втручання в дискреційні повноваження відповідача є такими, що виходять за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягають.
Обираючи належний спосіб захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 16 січня 2020 року, зареєстровану 16 січня 2020 року за номером № НОМЕР_3 , про призначення пільгової пенсії, з урахуванням висновків суду.
При прийнятті рішення за результатами повторного розгляду заяви позивача від 16 січня 2020 року про призначення пільгової пенсії за віком Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повинно дослідити документи про вік, страховий стаж та пільговий стаж, заробітну плату позивача та інші документи, необхідні для призначення пільгової пенсії за віком.
Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову та факт сплати позивачем при зверненні до суду судового збору у сумі 840,80 грн згідно квитанції №48919539 від 21 квітня 2020 року, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума в 420,40 грн.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967929) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №118 від 20 січня 2020 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967929) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) періоди його роботи на посадах плотника-бетонщика 3 розряду, майстра та прораба ЗАТ "ПОЛТАВХІММАШБУД", що передбачені в Списку № 2, а саме: з 01 жовтня 1987 року по 20 березня 1995 року та з 12 березня 1996 року по 05 жовтня 1999 року, а також період його роботи на посаді виконавця робіт у ПрАТ "Укренергомонтаж", що передбачена в Списку № 1, з 26 серпня 2015 року по 26 липня 2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36029, ідентифікаційний код 13967927) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 січня 2020 року, зареєстровану 16 січня 2020 року за номером АДРЕСА_2 НОМЕР_3 , про призначення пільгової пенсії, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36029, ідентифікаційний код 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 420,40 грн (чотириста двадцять гривень сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення з урахуванням пункту 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2020 |
Оприлюднено | 24.05.2020 |
Номер документу | 89388207 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
Н.І. Слободянюк
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні