ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
2/381/561/20
381/3953/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2020 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Соловей Г.В.,
з участю секретаря Момот Л.С.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 ,
за участю третьої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Фастові Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Веприцької сільської ради Фастівського району Київської області, третя особа - ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
30.10.2019 року позивач ОСОБА_3 через свого представника ОСОБА_4 звернувся до суду з позовною заявою про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування. Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 , після смерті якої відкрилася спадщина на належне їй майно: житловий будинок, що знаходиться по АДРЕСА_1 , та земельну ділянку площею 0,240 га, що знаходиться за аналогічною адресою. Спадкоємцями після смерті ОСОБА_5 є її чоловік - позивач, та її син ОСОБА_2 . Позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом йому було відмолено, оскільки останній не надав доказів про проживання на час відкриття спадщини разом з померлою та пропустив передбачений закон строк для подання заяви про прийняття спадщини. Разом з тим, позивач вказує, що він постійно проживав зі спадкодавицею та після її смерті фактично вступив у управління та володіння спадковим майном, а тому просить позов задовольнити та встановити факт його постійного проживання із спадкодавицею ОСОБА_5 на час відкриття спадщини та визнати за ним право власності на майно за законом після смерті дружини.
Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 01.11.2019 року цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Веприцької сільської ради Фастівського району Київської області, третя особа - ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування направлено за підсудністю до Оболонського районного суду м. Києва.
Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 24.01.2020 року дану справу прийнято до провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 17.02.2020 року справу передано на розгляд за підсудністю до Фастівського міськрайонного суду Київської області.
Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 30.03.2020 року справу прийнято до розгляду та призначено підготовче судове засідання.
В підготовчому судовому засіданні представник позивача надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просив позов задовольнити.
В судове засіданні представник відповідача не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся вчасно та належним чином. Через канцелярію суду надійшла письмова заява де позовні вимоги визнають, проти винесення рішення в підготовчому судовому засіданні не заперечують, а також підтверджують, що позивач на час весняно осіннього періоду разом зі спадкодавцем ОСОБА_5 проживали у АДРЕСА_1 .
В судовому засіданні ОСОБА_2 , як третя особа по справі проти позову не заперечував та просив його задовольнити, а також, зазначив, що батьки проживали разом хоча і були зареєстровані за різною адресою так, як в свій час, була придбана нова квартира і мама зареєструвалася в ній. Після смерті матері ним була подана заява до нотаріуса але йому було відмовлено у прийнятті спадщини в зв`язку з тим, що він пропустив строк подачі заяви. В подальшому він не звертався до судових інстанцій для надання йому додаткового строку для подачі заяви, а також про визнання за ним права власності на спадкове майно.
Заслухавши вступне слово представника позивача, пояснення третьої особи ОСОБА_2 , дослідивши письмові докази по справі, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюванних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
При розгляді справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Солом`янського районного управління юстиції у м. Києві.
Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина на належне їй майно, до складу якого увійшов будинок АДРЕСА_1 , яка належала спадкодавиці на підставі договору купівлі-продажу пустуючого жилого будинку для тимчасового проживання від 26.03.1988 року, та земельна ділянка площею 0,240 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 яка належала померлій на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІ-КВ № 045829, виданого Веприцькою сільською радою народних депутатів від 10.11.2000 року.
Спадкодавиця заповіту не залишила. Спадкоємцями першої черги за законом є позивач, як чоловік померлої ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про одруження, виданого 19.02.1970 року Жовтневим РАГС м. Києва, та ОСОБА_2 , як син ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданого 06.10.1970 року Жовтневим РАГС м. Києва.
Позивач та син спадкодавиці звернулися до П`ятої Київської державної нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , на підставі яких нотаріусом було заведено спадкову справу №694/2018 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 . Разом з тим, їм було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку неподанням заяви про прийняття спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини та не надання підтверджуючих доказів про постійне проживання із спадкодавицею на час відкриття спадщини.
Виходячи з умов Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України та ст.49 ЗУ "Про нотаріат" відмова нотаріуса є обґрунтованою.
Позивач реалізуючи своє право звернувся до суду з даним позовом та у позовній заяві зазначає, що на день смерті ОСОБА_5 він був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , але фактично проживав з спадкодавицею за однією адресою: по АДРЕСА_3 .
На підтвердження своїх доводів ним було надано Акт від 20.05.2019 року та Акт від 29.05.2019 року за підписами сусідів, завірених КП ЖЕД №905, де зазначено, що ОСОБА_3 дійсно проживав за адресою: АДРЕСА_3 разом зі своєю дружиною ОСОБА_5 до дня її смерті.
Також, даний факт було підтверджено в судовому засіданні ОСОБА_2 , який є рідним сином позивача та спадкодавиці.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Встановлення факту проживання однією сім`єю позивача і спадкодавця має для ОСОБА_3 суттєве юридичне значення і необхідне для подальшого оформлення спадкових прав після смерті спадкодавця, у відповідності до ст. 1264 ЦК України. В інший спосіб, як через встановлення даного факту судовим рішенням, позивач документально не може підтвердити факту проживання однією сім`єю з спадкодавцем.
Спадкування є перехід прав та обов"язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадщина відкривається в наслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.1,2 ст.1220 ЦК України).
Згідно ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Стаття 1268 ЦК України передбачає, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Як встановлено в судовому засіданні позивач на час відкриття спадщини проживав за адресою: АДРЕСА_3 за вказаною адресою була зареєстрована на день смерті спадкодавця.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов"язки, що належать спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Пленум Верховного Суду України в своїй постанові №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" передбачив, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду, що було зроблено позивачем.
Згідно з вимогами ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як вбачається з письмових матеріалів, а саме Договору купівлі-продажу пустуючого жилого будинку для тимчасового проживання від 26 березня 1988 року, посвідченого секретарем Веприцької сільської ради від 26.03.1988 року зареєстрованого за № 15. Записано в реєстрову книку № 2, реєстр 268с.182 Фастівського МБТІ від 13.07.1988 року ОСОБА_5 є власником житлового будинку АДРЕСА_1 та відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю ОСОБА_5 належить земельна ділянка площею 0,240 г, розташована в АДРЕСА_1 наданої згідно рішення ХІ сесії ХХШ скликання Веприцької сільської ради від 19.05.2000 року № 51.
Згідно п.3.1 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об"єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством порядку.
За таких обставин, суд, оцінюючи зібрані у справі сукупні докази, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 4, 12, 81, 89, 141, 265, 268, 280-284 ЦПК України, на підставі ст.220-1222,1225, 1258,1261,1268,1267,1268,1269,1270 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідент.номер - НОМЕР_2 , прож.: АДРЕСА_2 до Веприцької сільської ради Фастівського району Київської області, код ЄДРПОУ 04361309, місцезнах.: Київська область, Фастівський район, с. Веприк, вул. Шевченка, 47, третя особа - ОСОБА_2 , ідент.номер - НОМЕР_3 , прож.: АДРЕСА_2 про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власностів порядку спадкування задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_3 із спадкодавцем ОСОБА_5 на час відкриття спадщини, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_3 .
Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідент.номер - НОМЕР_2 , право власності на житловий будинок, що знаходиться по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті дружини ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідент.номер - НОМЕР_2 , право власності на земельну ділянку площею 0,240 га, цільовим призначенням: для будівництва, обслуговування житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яка належала померлій на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІ -КВ № 045829, виданого Веприцькою сільською радою народних депутатів 10.11.2000 року в порядку спадкування за законом після смерті дружини ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Фастівський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 25 травня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя Г.В.Соловей
Суд | Фастівський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2020 |
Оприлюднено | 26.05.2020 |
Номер документу | 89408786 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Фастівський міськрайонний суд Київської області
Соловей Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні