Справа № 573/245/20
Номер провадження 2/573/145/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2020 року Білопільський районний суд Сумської області у складі:
головуючої судді Терещенко О.І.,
з участю секретаря Кислої Ю.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Білопіллі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шкуратівської сільської ради Білопільського району Сумської області, Білопільської районної державної адміністрації, третя особа: Сумська міська державна нотаріальна контора про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
12 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на все його майно, зокрема на земельну частку (пай) розміром 3,58 га на території Шкуратівської сільської ради Білопільського району, право на яку належало батьку на підставі Державного акту на право власності на землю. З метою оформлення своїх спадкових прав на земельну частку (пай), що залишилась після смерті батька ОСОБА_2 , вона звернулася із відповідною заявою до Сумської міської державної нотаріальної контори. Але у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) їй було відмовлено у зв`язку з тим, що відсутній оригінал Державного акту на право власності на землю, який був втрачений ще за життя спадкодавця. Посилаючись на викладені обставини, ОСОБА_1 звернулася з даним позовом до суду.
Провадження у справі відкрито 14 лютого 2020 року і призначено підготовче засідання.
04 травня 2020 року закрито підготовче провадження і справа призначена до судового розгляду по суті.
Позивачка ОСОБА_1 та її представник - адвокат Остапенко Ю.М. у судове засідання не прибули, остання направила клопотання про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують повністю.
Представник відповідача - Шкуратівської сільської ради Білопільського району Сумської області у судове засідання не з`явився, сільський голова Москаленко Н.А. направила листа про розгляд справи без участі їхнього пердставника, позов визнають повністю.
Представник відповіача - Білопільської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, причин неприбуття не повідомив, хоча належним чином сповіщений про день, час і місце розгляду справи.
Представник третьої особи - Сумської міської державної нотаріальної контори Ляшенко А.І. в судове засідання не з`явилася, направила суду листа про розгляд справи без її участі, але своєї думки з приводу позову не висловила.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін, третіх осіб за наявними в справі доказами.
Дослідивши матеріали цивільної справи, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Болотишине Білопільського району Сумської області помер ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на все його майно та майнові права (а. с. 8).
ОСОБА_2 був батьком позивачки, що підтверджується свідоцтвом про її народження та про одруження (а. с. 9).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на все його майно.
Як вбачається із спадкової справи №1027/2019, заведеної після смерті ОСОБА_2 за заявами ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , позивач ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/3 частки квартири АДРЕСА_1 , грошові вклади та земельну ділянку площею 3,5834 га, кадастровий №5920689500:02:002:0115, що розташована на території Шкуратівської сільської ради, від яких відмовилася дружина спадкодавця ОСОБА_4 (а. с. 44-59).
Тобто судом встановлено, що позивач своєчасно прийняла спадщину після смерті свого батька ОСОБА_2
Білопільською райдержадміністрацією на ім`я ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину, посвідченого Білопільською державною нотаріальною конторою 21 лютого 2002 року за №302, видано Державний акт на право власності на землю серії І-СМ в„–043629 на право власності на земельну ділянку площею 3,58 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Шкуратівської сільської ради Білопільського району, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 617 (а. с. 11).
На даний час позивачка має намір оформити свої спадкові права на вказану земельну частку (пай), яку успадкував її батько після смерті своєї матері, але у зв`язку з тим, що оригінал Державного акту серії І-СМ в„–043629 на право власності на вищевказану земельну ділянку втрачено, вона позбавлена можливості зробити це в позасудовому порядку (а. с. 14).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Частиною 3 статті 1296 ЦК України встановлено, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно з ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. При цьому право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності з п.п. г ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Згідно із ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити та визнати за нею право власності на земельну частку (пай) розміром 3,58 га, розташовану на території Шкуратівської сільської ради Білопільського району, кадастровий номер 5920689500:03:004:0110, в порядку спадкування за законом після смерті батька.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 89, 141, 258, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Шкуратівської сільської ради Білопільського району Сумської області (41816, Сумська область, Білопільський район, с. Шкуратівка, вул. Макаренка, буд. 2, код ЄДРПОУ 04390280), Білопільської районної державної адміністрації (41800, Сумська область, м. Білопілля, вул. Старопутивльська, буд. 35, код ЄДРПОУ 04058120), третя особа: Сумська міська державна нотаріальна контора (40022, м. Суми, проспект Шевченка, буд. 3, код ЄДРПОУ 41854303) про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 право власності на земельну частку (пай) розміром 3,58 га на території Шкуратівської сільської ради Білопільського району КСП Шкуратівське , право власності на яку належало ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на землю серії І-СМ в„–043629 , що зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №617.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Білопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ЦПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя
Суд | Білопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2020 |
Оприлюднено | 26.05.2020 |
Номер документу | 89420410 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білопільський районний суд Сумської області
Терещенко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні