Рішення
від 26.05.2020 по справі 400/2611/19
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

26 травня 2020 р. № 400/2611/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомУправління Держпраці у Миколаївській області, вул. Маршала Василевського, 40/1,Миколаїв,54003 до Приватного підприємства "Будівельно-монтажне управління-4", площа Тараса Григоровича Шевченка. буд.7,Первомайськ,Миколаївська область,55200 прозастосування заходу реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

Управління Держпраці у Миколаївській області звернулось до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до приватного підприємства "Будівельно-монтажне управління №4" за адресою: Миколаївська область, Первомайськ, площа Т.Г. Шевченка, буд. 7, шляхом повної заборони виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000 В в повному обсязі, а саме: ТП-329; роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що під час перевірки виробничих об`єктів виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, що унеможливлює експлуатацію обладнання та виконання робіт, оскільки створює загрозу життю та здоров`ю людей.

Ухвалою суду від 28.08.2019 року відкрито провадження у справі №400/2611/19 за цим позовом та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження 25.10.2019. В подальшому, за клопотаннями учасників справи, судом відкладався розгляд справи та призначались судові засіданні на 18.11.2019, 17.12.2019, 20.01.2020, 18.02.2020, 03.03.2020, 10.03.2020, 28.04.2020 та 26.05.2020.

В судове засідання 26.05.2020 представники сторін не з`явилися. Позивачем заявлено клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Суд розглянув справу 26.05.2020 в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

У травні 2019 року на підставі наказу №126 від 29.11.2018 та направлення №210 від 17.05.2019 посадовими особами Управління Держпраці у Миколаївській області проведено планову перевірку Приватного підприємства "Будівельно-монтажне управління №4" з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки від 29.05.2019 року № 669 (далі - Акт), у якому зафіксовано факт виявлених порушень вимог законодавства у сфері охорони праці, їх детальний опис з посиланням на відповіді вимоги законодавства (арк. спр. 13-16 ). Серед виявлених порушень вимог законодавства у сфері охорони праці, зазначених в Акті, є особливо небезпечні, оскільки створюють загрозу життю та здоров`ю людей, зокрема: роботодавцем допущена експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт підвищеної небезпеки, без відповідних дозвільних документів, а саме:

- відсутній дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000 В в повному обсязі, а саме: ТП-329, чим порушено п.8 додатку 3 Порядку №1107 (в редакції на час проведення перевірки).

Крім того, відповідачем не подано декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці щодо видів робіт підвищеної небезпеки, а саме:

- на роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, що є порушенням п.6 дод. 6 Порядку №1107 (в редакції, чинній на час здійснення перевірки).

Відповідно до ч. 1 ст. 13, ч. 3 ст. 21 Закону України "Про охорону праці" роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці; забезпечити належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Постановою Кабінету міністрів України від 26.10.2011 №1107 (далі - Порядок №1107) затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки на експлуатацію (застосування) машин , механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідно до п. 6 Порядку №1107 дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.

За п. 8 додатку №3 Порядку №1107 (в редакції на час проведення перевірки) устаткування напругою понад 1000 В (електричне устатковання електричних станцій та мереж; технологічне електрообладнання) входить до Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.

Разом з цим, постановою КМУ від 03.03.2020 №207 внесені зміни до Порядку №1107, за якими устатковання напругою понад 1000 В (електричне устатковання електричних станцій і мереж, технологічне електрообладнання) включено до Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці (додаток № 7).

З цього вбачається, що станом на час розгляду справи устатковання напругою понад 1000 В (електричне устатковання електричних станцій і мереж, технологічне електрообладнання) не відноситься до переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, на експлуатацію яких необхідно отримати дозвіл.

Однак, як зазначалось вище устатковання напругою понад 1000 В (електричне устатковання електричних станцій і мереж, технологічне електрообладнання) експлуатується на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Так само відповідно до Порядку №1107 роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 включено до переліку робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Зазначених декларацій, на час розгляду справи, відповідачем подано не було.

Що стосується передачі в оренду згідно договору №16-01-18 від 06.07.2018 трансформаторної підстанції ПП "Ілот" та отримання ним дозволу №061.20.48 від 27.01.2020, суд зазначає, що предмет розгляду цієї справи стосується заборони саме ПП "Будівельно-монтажному управлінню №4" виконувати роботи на висоті понад 1,3 м та експлуатувати електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000 В (ТП-329).

Згідно ст. 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Пунктом 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Таким чином, беручи до уваги, що відповідачем не надано декларацій відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці щодо експлуатації ТП-329 та виконання робіт на висоті понад 1,3 м, тобто доказів усунення порушень, виявлених під час перевірки та зафіксованих у Акті №669 від 29.05.19, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявності підстав для його задоволенню.

При цьому, суд звертає увагу, що застосування цим рішенням заходів реагування до ПП "Будівельно-монтажному управлінню №4" шляхом повної заборони виконувати роботи на висоті понад 1,3 м та експлуатувати електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000 В (ТП-329), не перешкоджає експлуатацію ПП "Ілот" орендованого устаткування в разі дотримання вимог з охорони праці та промислової безпеки.

Позов задовольнити.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Управління Держпраці у Миколаївській області (вул. Маршала Василевського, 40/1,Миколаїв,54003 39787411) до Приватного підприємства "Будівельно-монтажне управління-4" (площа Тараса Григоровича Шевченка. буд.7,Первомайськ,Миколаївська область,55200 01273065) задовольнити.

2. Застосувати до Приватного підприємства "Будівельно-монтажне управління №4" (код ЄДРПОУ 01273065, площа Т.Г.Шевченка, буд. 7, Первомайськ, Миколаївська область, заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повної заборони виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:

- експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000 В в повному обсязі, а саме: ТП-329;

- роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра.

3. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки щодо апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя В. В. Біоносенко

СудМиколаївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.05.2020
Оприлюднено28.05.2020
Номер документу89456992
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —400/2611/19

Рішення від 26.05.2020

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Біоносенко В. В.

Ухвала від 28.04.2020

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Біоносенко В. В.

Ухвала від 10.03.2020

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Біоносенко В. В.

Ухвала від 24.02.2020

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Біоносенко В. В.

Ухвала від 29.01.2020

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Біоносенко В. В.

Ухвала від 20.01.2020

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Біоносенко В. В.

Ухвала від 17.12.2019

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Біоносенко В. В.

Ухвала від 30.09.2019

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Біоносенко В. В.

Ухвала від 28.08.2019

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Біоносенко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні