Рішення
від 26.05.2020 по справі 705/1031/20
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/1031/20

2/705/1544/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2020 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області

в складі: головуючої-судді Білик О.В.

за участю секретаря судового засідання Остропольської О.В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Умані цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , про що 08.04.2019 складено відповідний актовий запис № 5 виконавчим комітетом Сушківської сільської ради Уманського району Черкаської області, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 . Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 2.5732 га, на території Сушківської сільської ради Уманського району Черкаської області, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, державний акт на право приватної власності на землю серії ЧР 15-42-714, виданий 25.01.2001 Сушківською сільською радою Уманського району Черкаської області та житловий будинок АДРЕСА_1 . Починаючи з 08.01.2014 він почав проживати з покійним ОСОБА_3 однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 , вели спільне господарство та ділили спільний побут, мали взаємні права та обов`язки. ОСОБА_3 був одинокий чоловік, який не мав нікого з близьких був цілковито одинокий, він давно був з ним в дружніх відносинах і вже з січня 2014 року, коли стан покійного потребував сторонньої допомоги та він не мав змоги проживати самостійно, покійний запропонував йому проживати разом з ним однією сім`єю та здійснювати за ним догляд, на що він погодився та зі своєю сім`єю переїхав до нього проживати. В зв`язку з цим, він опікувався ним та вони ділили спільний побут, вели господарство та доглядав за ним по день його смерті.

У встановлений законом термін він звернувся до приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Черкаської області Ящука Д.О. Нотаріус йому усно пояснив, що на сьогодні він не має жодного права успадкувати майно, яке залишилося після покійного ОСОБА_3 , а тому успадкувати спадкове майно наразі можливо лише у випадку встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю понад п`ять років. Отож видати свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що залишилась після смерті покійного, наразі є неможливо, в зв`язку з відсутністю у спадкоємця документів, які підтверджують родинні зв`язки та факт проживання однією сім`єю з спадкодавцем не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

В подальшому, щоб захистити своє порушене право він звернувся до Уманського міськрайонного суду з позовом про визнання особи спадкоємцем четвертої черги за законом. 17.12.2019 Уманським міськрайонним судом вищезазначений позов було задоволено. 29.01.2020, отримавши текст рішення Уманського міськрайонного суду від 17.12.2019, він звернувся до приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Черкаської області Ящука Д.О. з питанням видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 на все майно, що залишилося після його смерті. Однак нотаріус йому роз`яснив, що згідно матеріалів спадкової справи № 154/2019, яка була заведена на підставі заяви про прийняття спадщини від ОСОБА_2 , посвідченої Пархоменко Н.М., приватним нотаріусом Уманського міського нотаріального округу Черкаської області 13.09.2019, зареєстрованої в реєстрі за № 1195 та надійшла поштовим зв`язком, вбачається, що вищевказана особа прийняла спадщину після смерті свого двоюрідного брата по ст.. 1266 УК України ( спадкування за правом представлення).

Доказів родинних стосунків між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та підстав спадкування по ст. 1266 ЦК України вищевказаним заявником не було надано, але оскільки у матеріалах спадкової справи наявна така заява, то видати свідоцтво на право власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_3 на його ім`я стало неможливим про що приватний нотаріус Ящук Д.О. Уманського районного нотаріального округу Черкаської області 29.01.2020 виніс постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій. Хто дана особа являється для покійного і чому подала заяву про прийняття спадщини невідомо. В зв`язку з цим, на даний момент немає можливості прийняти спадкове майно, котре залишилось після смерті покійного через нотаріальну контору, а тому вимушений звернутись до суду за захистом своїх прав.

Тому просить визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими спорудами АДРЕСА_1 . Визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку площею 2,5732 га, що розташована на території Сушківської сільської ради Уманського району, Черкаської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 7124388000:03:000:0224.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, письмово подав заяву за вх. № 11421 від 26.05.2020, в якій просить справу розглядати у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задоволити.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, письмово подала заяву за вх.. № 11422 від 26.05.2020, в якій просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги визнає повністю та просить їх задоволити.

Відповідно до ч. 2 ст. 211 ЦПК України судове засідання проведено у відсутності сторін, на підставі наявних у суду матеріалів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням ч.2 ст. 247 ЦПК України.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.

Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим виконавчим комітетом Сушківської сільської ради Уманського району Черкаської області 08.04.2019. ( а.с.8).

Відповідно до рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 17.12.2019 встановлено факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 з ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 08.01.2014 по день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с. 10-11).

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Сушківської сільської ради Уманського району Черкаської області 24.09.2010 ОСОБА_3 належав житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , підстава: рішення виконавчого комітету Сушківської сільської ради від 31.08.2010. ( а.с.12).

Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії ЧР 15-42-714 ОСОБА_3 на підставі рішення виконавчого комітету Сушківської сільської ради народних депутатів № 40 від 18.08.2000 передано у приватну власність земельну ділянку площею 2,5732 гектарів в межах Сушківської сільської ради Уманського району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. ( а.с.20).

Відповідно до постанови приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Черкаської області Ящук Д.О. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 29.01.2020 відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на його ім`я на земельну ділянку площею 2,5732 га, що розташована на території Сушківської сільської ради Уманського району Черкаської області, яка залишилася після смерті його співмешканця ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з наявністю у матеріалах спадкової справи, заведеної після смерті вищевказаного спадкодавця, заяви про прийняття спадщини іншого спадкоємця, який може спадкувати зг. зі ст.ст. 1266 та 1263ЦК України, по яких вона усуває спадкоємців четвертої ( ст.. 1264 ЦК України) та п`ятої ( ст.. 1265 ЦК України). ( а.с. 27).

Відповідно до матеріалів спадкової справи № 154/2019, яка була заведена на підставі заяви про прийняття спадщини від ОСОБА_2 , посвідченої приватним нотаріусом Уманського міського нотаріального округу Черкаської області Пархоменко Н.М. 13.09.2019, зареєстрованої в реєстрі за № 1195 та надійшла поштовим зв`язком, вбачається, що ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті свого двоюрідного брата ОСОБА_3 по ст. 1266 УК України.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Статтею 12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Стаття 13 ЦПК України визначає, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч.2 ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Положеннями статті 78 ЦПК України передбачено, що суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України - спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи. Для прийняття спадщини спадкоємцями встановлено строк у шість місяців з часу відкриття спадщини (ч.1 ст. 1270 ЦК України ).

Статтею 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку у шість місяців, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч.1 ст. 1297 ЦК України , спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Згідно з п.3.1. Роз`яснень, що містяться у листі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування - визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втирати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК ).

Відповідно п.23 постанови Пленуму Верхового суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Згідно ч.1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Відповідно до ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідач позов визнав, про що на адресу суду від ОСОБА_2 надійшла відповідна заява.

Згідно з положеннями п.4 ст. ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно - підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 16, 1216, 1222, 1264 ЦК України, ст..ст. 11, 12, 13, 76-78, 81, 83, 141, 200, 206, 258, 264-265 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими спорудами АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку площею 2,5732 га, що розташована на території Сушківської сільської ради Уманського району, Черкаської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 7124388000:03:000:0224.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: О. В. Білик

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення26.05.2020
Оприлюднено28.05.2020
Номер документу89469010
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —705/1031/20

Ухвала від 15.07.2020

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Білик О. В.

Рішення від 26.05.2020

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Білик О. В.

Ухвала від 22.04.2020

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Білик О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні