Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа № 126/418/20
Провадження № 2/126/428/2020
"21" травня 2020 р. м. Бершадь
Бершадський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Рудь О. Г.
секретар Кучанська В. М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Бершадь цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до П`ятківської сільської ради Бершадського району Вінницької області про встановлення факту родинних відносин та визнання права на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до П`ятківської сільської ради Бершадського району Вінницької області про встановлення факту родинних відносин та визнання права на спадкове майно.
Позов обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. П`ятківка Бершадського району помер ОСОБА_2 і після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно - земельну частку (пай) розміром 1,76 в умовних кадастрових гектарах, право на який ОСОБА_2 набув як колишній член КСП Надія с. П`ятківка Бершадського району.
Єдиним спадкоємцем першої черги за законом померлого ОСОБА_2 була його мати - ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном: охороняла спадкове майно, здійснювала догляд за присадибною земельною ділянкою.
ОСОБА_3 прийнявши спадщину після смерті ОСОБА_2 при житті не встигла оформити спадкове майно належним чином і ІНФОРМАЦІЯ_2 померла.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне їй майно - земельну частку (пай) розміром 1,76 в умовних кадастрових гектарах, право на який ОСОБА_3 набула як колишній член КСП Надія с. П`ятківка Бершадського району.
Єдиним спадкоємцем першої черги за законом померлої ОСОБА_3 була її дочка ОСОБА_5. , яка спадщину після смерті матері прийняла шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном.
ОСОБА_5 прийнявши спадкове майно, яке належало померлій матері ОСОБА_3 , в тому числі і майно, яке належало померлому братові ОСОБА_2 не оформила спадкове майно належним чином. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 померла.
Вона є дочкою та єдиним спадкоємцем першої черги за законом померлої ОСОБА_5. , спадщину після її смерті прийняла шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, а саме: доглядала за житловим будинком, розташованим по АДРЕСА_1 , в якому була зареєстрована і проживала до дня смерті її мати ОСОБА_5 , здійснювала усі необхідні платежі по утриманню будинку.
Маючи намір оформити спадкове майно, яке належало її померлій бабі ОСОБА_3 , у тому числі і спадкове майно, яке належало померлому ОСОБА_2 , вона звернулася до нотаріальної контори із відповідною заявою, але, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом їй було відмовлено, оскільки втрачені сертифікати на земельну частку (пай), які посвідчують право ОСОБА_3 і ОСОБА_2 на дане майно. Крім того, перешкодою для оформлення спадкових прав є й те, що в документах, які підтверджують родині відносини між нею та її матір`ю ОСОБА_5 існують розбіжності, а саме: в свідоцтві про її народження, в графі мати - прізвище матері вказано як ОСОБА_5 , тоді як в свідоцтві про її смерть - прізвище матері вказано як ОСОБА_5 .
Внаслідок вищезазначеного вона позбавлена можливості належним чином оформити спадщину, яка відкрилася після смерті її баби ОСОБА_3 , в тому числі і на майно, яке належало померлому ОСОБА_2 та реалізувати свої спадкові права, тому змушена звернутися в суд із даним позовом за захистом своїх прав і інтересів.
Представник позивача, ОСОБА_8 , через канцелярію суду подала заяву про підтримання позовних вимог, справу просила слухати у її відсутність та відсутність позивача ОСОБА_1 ..
Представник відповідача, сільський голова Свистун Л.А., через канцелярію суду подав заяву про визнання позовних вимог, справу просив слухати у відсутність представника сільської ради.
Враховуючи те, що відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному судовому засіданні на підставі доказів наявних у справі.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. П`ятківка Бершадського району помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про його смерть серії НОМЕР_1 від 15.03.1996 року виданим П`ятківською сільською радою Бершадського району.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне йому майно - земельну частку (пай) розміром 1,76 в умовних кадастрових гектарах, право на який ОСОБА_2 набув як колишній член КСП Надія с. П`ятківка Бершадського району, і якому, на підставі розпорядження Бершадської РДА № 195 від 23.07.1997 року був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВН в„– 0379891 , що підтверджується довідкою відділу ГУ Держгеокадастру у Бершадському районі № 0-2-0.27-164/104-19 від 27.06.2019 року.
Єдиним спадкоємцем першої черги за законом померлого ОСОБА_2 була його мати - ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном: охороняла спадкове майно, здійснювала догляд за присадибною земельною ділянкою, що підтверджується довідкою № 597 від 17.07.2019 року виданою П`ятківською сільською радою Бершадського району, відомостями Бершадського районного відділу ДРАЦС від 13.03.2019 року про народження ОСОБА_2 ..
ОСОБА_3 прийнявши спадщину після смерті ОСОБА_2 при житті не встигла оформила спадкове майно належним чином і ІНФОРМАЦІЯ_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 від 04.10.1996 року виданим П`ятківською сільською радою Бершадського району.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне їй майно - земельну частку (пай) розміром 1,76 в умовних кадастрових гектарах, право на який ОСОБА_3 набула як колишній член КСП Надія с. П`ятківка Бершадського району і якій, на підставі розпорядження Бершадської РДА № 195 від 23.07.1997 року був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВН в„– 0379892 , що також підтверджується довідкою відділу ГУ Дердгеокадастру у Бершадському районі № 0-2-0.27-164/104-19 від 27.06.2019 року.
Єдиним спадкоємцем першої черги за законом померлої ОСОБА_3 була її дочка ОСОБА_5. , яка спадщину після її смерті прийняла шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, що підтверджується довідкою № 1038 від 26.12.2019 року виданою П`ятківською сільською радою Бершадського району, відомостями Бершадського районного відділу ДРАЦС від 13.03.2019 року про народження ОСОБА_5. , копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 від 23.07.1975 року виданим П`ятківською сільською радою Бершадського району.
ОСОБА_5 прийнявши спадкове майно, яке належало померлій матері ОСОБА_3 , в тому числі і майно, яке належало померлому братові ОСОБА_2 , не оформила спадкове майно належним чином, що підтверджується листом за № 1426/01-18 від 08.08.2016 Державного нотаріального архіву Вінницької області про відсутність заведених спадкових справ після померлих ОСОБА_2 і ОСОБА_3 ..
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть ОСОБА_5 серії НОМЕР_6 від 13.09.2002, року виданим П`ятківською сільською радою Бершадського району.
Позивач ОСОБА_1 є дочкою та єдиним спадкоємцем першої черги за законом померлої ОСОБА_5. , спадщину після її смерті прийняла шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, а саме: доглядала за житловим будинком, розташованим по АДРЕСА_1 , в якому була зареєстрована і проживала до дня смерті її мати ОСОБА_5 , здійснювала усі необхідні платежі по утриманню будинку, що підтверджується довідкою № 598 від 17.07.2019 року виданою П`ятківською сільською радою Бершадського району, копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 від 01.03.1975, року виданим П`ятківською сільською радою Бершадського району, копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_8 від 29.05.1993 року виданим П`ятківською сільською радою Бершадського району.
Позивач ОСОБА_1 маючи намір оформити спадкове майно, яке належало її померлій бабі ОСОБА_3 , у тому числі і спадкове майно, яке належало померлому ОСОБА_2 , звернулася до нотаріальної контори із відповідною заявою, але, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом їй було відмовлено, оскільки втрачені сертифікати на земельну частку (пай), які посвідчують право ОСОБА_3 і ОСОБА_2 на дане майно, що підтверджується постановами про відмову у вчиненні нотаріальної дії за № 02-31/19 від 12.02.2020 та № 02-31/18 від 12.02.2020, а також відомостями про визнання недійсним втраченого сертифікату на земельний пай у друкованому ЗМІ Бершадський край .
Крім того, перешкодою для оформлення спадкових прав є те, що в документах, які підтверджують родині відносини між позивачем та її матір`ю ОСОБА_5 існують розбіжності, а саме: в свідоцтві про її народження, в графі мати - прізвище матері вказано як ОСОБА_5 , тоді як в свідоцтві про смерть - прізвище матері вказано як ОСОБА_5 , що підтверджується даними документами.
Відповідно до пункту 5 частини 2 ст. 293 ЦПК України суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Згідно із частиною 2 ст. 315 цього ж Кодексу у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч.1 та ч. 2 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. ст. 293, 315 ЦПК України та роз`яснень п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", із змінами та доповненнями, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 крім іншого підтверджується також випискою з погосподарської книги за 1977-1979 рр., виданою П`ятківською сільською радою Бершадського району, з якої вбачається, що ОСОБА_5 є матір`ю ОСОБА_1 ..
Надані докази на підтвердження родинних відносин між позивачем та її померлою матір`ю, суд визнає належними і допустимими, оскільки ці докази містять у собі інформацію щодо предмета доказування, вони логічно пов`язані з тими обставинами, які підтверджують факт, встановлення якого просить ОСОБА_1 .. Отже, заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині встановлення факту родинних відносин між позивачем та її покійною матір`ю підтверджено належними доказами, отож їх слід задовольнити.
В силу ст.1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Ч.1 ст. 1222 цього ж кодексу говорить про те, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини, а в ч.1 ст. 1223 визначено право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно ст. 1258 ЦК України - спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Ч. 1 ст. 1220 ЦК України, зазначає, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Правовідносини виникли до 01.01.2004 року, а тому, як слідує із роз`яснень наданих Пленумом Верховного Суду України у постанові "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.2008 року за №7, до правовідносин які виникли до набранням чинності ЦК України в редакції 2004 року слід застосовувати законодавство, зокрема відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (редакції 1963 року), зокрема розділом VІІ "Спадкове право".
Відповідно до ст. 539 ЦК УРСР 1963 року при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.
Згідно ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно п. 2 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність с/г підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени КСП, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Частиною 1 ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) визначено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
За змістом ст. 1 вказаного Закону право на земельну частку (пай) мають громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом. Відповідно до п.2 ч. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16 квітня 2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
В силу приписів ст. 548 ЦК УРСР, прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справі про спадкування" роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
З урахуванням положень частини першої статті 15 та статті 392 ЦК потреба в такому способі захисту права власності виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється, а не в тому разі, коли цими особами не виконується відповідне рішення суду, ухвалене раніше.
Аналізуючи зібрані у справі докази судом встановлено, що позивач, будучи спадкоємцем за законом, спадщину прийняла згідно діючого законодавства, інші спадкоємці відсутні, належність спадкової маси спадкодавцеві підтверджено належними та допустимими доказами, як і прийняття спадщини спадкодавцем після смерті ОСОБА_5 , однак правовстановлюючі документи на таке майно втрачені, що також підтверджено зібраними у справі доказами.
Зважаючи на те, що у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено, отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування (лист ВССУ від 13.05.2013).
З огляду на викладене суд дійшов до переконання, що обставини, які викладені у позовній заяві знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, отож порушені права позивача підлягають захисту судом.
Крім цього, представник відповідача надав суду заяву про визнання позову.
Враховуючи, що визнання відповідачем позовних вимог не суперечить закону, суд приймає визнання ним позову та виносить рішення у підготовчому судовому засіданні про задоволення позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст., 531, 548, 549 ЦК УРСР,постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за №7 Про судову практику у справах про спадкування , ст.200, 206, 258-259, 263-265, 315 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , жительки АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_9 ) до П`ятківської сільської ради Бершадського району (с. П`ятківка, Бершадського району Вінницької області, вул. Миру, буд. 183 ЄДРПОУ 04329627) про встановлення факту родинних відносин та визнання права на спадкове майно - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідною матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом, право на земельний пай розміром 1,76 га в умовних кадастрових одиницях, який перебував у користуванні бувшого КСП Надія с. П`ятківка Бершадського району Вінницької області і на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серії ВН в„– 0379891 належав померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом, право на земельний пай розміром 1,76 га в умовних кадастрових одиницях, який перебував у користуванні бувшого КСП Надія с. П`ятківка Бершадського району Вінницької області і на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серії ВН в„– 0379892 належав померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції .
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Роз`яснити сторонам, що відповідно до п. 15.5 перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О. Г. Рудь
Суд | Бершадський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2020 |
Оприлюднено | 28.05.2020 |
Номер документу | 89471359 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бершадський районний суд Вінницької області
Рудь О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні