РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2020 року м. Кремінна
Справа № 414/3500/19
Провадження № 2-о/414/13/2020
Кремінський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Безкровного І.Г.,
за участю секретаря с/з Нагорянської О.В.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кремінна Луганської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_1 , заінтересована особа - Червонопопівська сільська рада Кремінського району Луганської області, про встановлення факту постійного сумісного проживання зі спадкодавцем,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_1 , звернулася до Кремінського районного суду Луганської області із заявою про встановлення факту постійного сумісного проживання зі спадкодавцем. В обґрунтування заяви зазначається, що заявник ОСОБА_2 є племінницею ОСОБА_3 . Заявник зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживала за цією адресою разом зі своєю тіткою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після смерті тітки заявника залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки № НОМЕР_1 загальною площею 5,7313 га, яка знаходиться на території Червонопопівської сільської ради Кремінського району Луганської області, яку заявник фактично прийняла, оскільки на момент смерті тітки проживала разом із нею за однією адресою. Інші спадкоємці за законом чи заповітом відсутні.
11.07.2019 заявник звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, що залишилася після смерті тітки заявника, однак заявнику було відмовлено у вчиненні зазначеної нотаріальної дії у зв`язку із тим, що заявником був пропущений передбачений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини і не було надано документів, що підтверджують факт спільного проживання ОСОБА_3 разом із заявником.
У зв`язку з цим заявник просила суд встановити факт її постійного проживання на час відкриття спадщини зі своєю тіткою ОСОБА_3 , яка померла16. ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з 1998 року і по день смерті ОСОБА_3 , що необхідно заявнику для оформлення спадщини після смерті останньої.
Ухвалою суду від 20.01.2020 під час вирішення питання щодо відкриття провадження у справі було задоволено клопотання представника заявника ОСОБА_1 та витребування доказів та у Кремінського районного відділу актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) було витребувано повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 23)
У судове засідання заявник не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, а її представник ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримала заявлені вимоги та надала суду пояснення, зміст яких повністю збігається з обставинами, викладеними у (виправленій) заяві, додавши, що на теперішній час не збереглися будь-які документи, що підтверджують родинні відносини між заявником та ОСОБА_3 . Також представник уточнила заявлені вимоги та просила встановити факт постійного сумісного проживання однією сім`єю ОСОБА_2 із ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 - з 1998 року і до моменту смерті останньої.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, голова Червонопопівської сільської ради Кремінського району Луганської області Гнилицький Д.надав суду письмову заяву, в якій зазначив, що проти заяви не заперечує та просить розглянути справу за відсутності представника заінтересованої особи.
Свідок ОСОБА_4 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , у судовому засіданні пояснила, що приблизно у 1996-1998 роках ОСОБА_2 , з якою свідок перебуває у добросусідських відносинах, забрала до себе свою тітку ОСОБА_3 і вони проживали разом та вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 до смерті останньої у 2004 році. ОСОБА_2 доглядала за ОСОБА_3 , оскільки остання потребувала стороннього догляду, а інших родичів у неї не було. ОСОБА_3 мала сина, який помер незадовго того, як її забрала до себе ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_3 саме ОСОБА_2 поховала її на поставила пам`ятник.
Свідок ОСОБА_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , у судовому засіданні пояснила, що приблизно у 1998 році ОСОБА_2 , з якою свідок перебуває у добросусідських відносинах, забрала до себе свою тітку ОСОБА_3 і вони проживали разом та вели спільне господарство у с. Піщане Кремінського району Луганської області (їх будинок знаходився неподалік від будинку ОСОБА_5 ) до смерті ОСОБА_3 у 2004 році. ОСОБА_2 доглядала за ОСОБА_3 , оскільки остання потребувала стороннього догляду, а інших родичів у неї не було. ОСОБА_3 мала сина, який зловживав спиртними напоями та помер незадовго того, як її забрала до себе ОСОБА_2 .
Заслухавши представника заявника та свідків, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши та оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані суду докази як окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Червонопопівка Кремінського району Луганської області, з ІНФОРМАЦІЯ_4 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6).
Із акту про постійне сумісне проживання від 15.07.2019, складеного депутатом Червонопопівської сільської ради Кремінського району Луганської області та засвідченого підписами сусідів-свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_4 вбачається, що заявник ОСОБА_2 фактично проживає за місцем своєї реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 . Разом із ОСОБА_2 із 1998 року і по день своєї смерті, а саме по ІНФОРМАЦІЯ_5 проживала її тітка ОСОБА_3 , 1915 р.н. (яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , але постійно проживала разом із племінницею через незадовільний стан здоров`я). В акті також зазначається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вели спільне господарство (а.с. 13).
Зазначені обставини також підтвердили у судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які пояснили, що ОСОБА_3 проживала за вказаною адресою разом зі своєю племінницею ОСОБА_2 приблизно з 1998 року і по день смерті ОСОБА_3 .
Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № 00025446323 від 03.02.2020 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_5 у віці 89 років в с. Піщане Кремінського району Луганської області (а.с. 30)
Із державного акту на право приватної власності на землю серії І-ЛГ № 095171 від 29.01.2002 вбачається, що ОСОБА_3 на підставі рішення 17 сесії XXIII скликання Червонопопівської сільської ради від 08 грудня 2001 року належить земельна ділянка площею 5,7313 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Червонопопівської сільської ради (а.с. 12).
Таким чином, після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на зазначену земельну ділянку.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1221 Цивільного кодексу України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на це нерухоме майно.
Із роз`яснення приватного нотаріуса Кремінського районного нотаріального округу Луганської області Дашдамірова Е.А. № 3031/01-16 від 11.07.2019 вбачається, що заявнику було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, що залишилося після смерті тітки заявника ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв`язку із тим, що заявником був пропущений передбачений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини та нею не було надано документів, що підтверджують факт спільного проживання та реєстрації за однією адресою заявника із ОСОБА_3 на час відкриття спадщини (а.с. 14).
У той же час, зі Спадкового реєстру вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася та відповідно свідоцтва про право на спадщину не видавалися, заповіти чи спадкові договори не складалися (а.с. 63, 64).
Таким чином, судом встановлено, що перешкодою для видачі нотаріусом свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку заявнику є відсутність документів, що підтверджують факт спільного проживання ОСОБА_3 із ОСОБА_2 . У той же час, зазначений факт знайшов своє підтвердження з досліджених у судовому засіданні письмових доказів та показань свідків.
Відповідно до п. 23 постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Місцем проживання фізичної особи згідно з ч. 1 ст. 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Згідно зі ст. 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні від 11.12.2003 реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Отже, відсутність реєстрації місця проживання особи за останнім місцем проживання спадкодавця сама по собі не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо передбачені ч. 3 ст. 1268 ЦК України обставини підтверджуються іншими належними і допустимими доказами.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 404/2163/16-ц, який суд враховує під час розгляду та вирішення цієї цивільної справи з огляду на приписи ч. 4 ст. 263 ЦПК України.
Встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 має для ОСОБА_2 юридичне значення для реалізації її спадкових прав та отримання свідоцтва про право на спадщину (у вигляді земельної ділянки), що залишилася після смерті ОСОБА_3 .
За таких обставин, оскільки факт постійного сумісного проживання однією сім`єю заявника зі спадкодавцем знайшов підтвердження у судовому засіданні з досліджених письмових доказів та показань свідків, а видача свідоцтва про право на спадщину за законом на ім`я заявника не може бути проведена на загальних підставах, які зазначені у Законі України Про нотаріат , суд вважає за необхідне задовольнити заяву повністю та встановити факт сумісного проживання однією сім`єю ОСОБА_2 із ОСОБА_3 з 1998 року і по момент смерті останньої.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 10, 11, 13, 76-82, 89, 258, 259, 263-265, 293, 315, 319 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_2 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_1 , заінтересована особа - Червонопопівська сільська рада Кремінського району Луганської області, про встановлення факту постійного сумісного проживання зі спадкодавцем - задовольнити повністю.
Встановити факт постійного сумісного проживання однією сім`єю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , за адресою: АДРЕСА_1 - з 1998 року і до моменту смерті ОСОБА_3 , а саме до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Кремінський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Заінтересована особа: Червонопопівська сільська рада Кремінського району Луганської області (ідентифікаційний код 04336228; місцезнаходження: Луганська область, Кремінський район, с. Червонопопівка, вул. Центральна, 16).
Суддя І.Г. Безкровний
Суд | Кремінський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2020 |
Оприлюднено | 28.05.2020 |
Номер документу | 89477303 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кремінський районний суд Луганської області
Безкровний І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні