Рішення
від 28.05.2020 по справі 908/910/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 28/44/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.05.2020 Справа № 908/910/20

м.Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі судді Федорової Олени Владиславівни розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення (виклику) учасників справи:

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Радова Вест Трейд (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. 22 Січня, буд. 26)

до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю Укрюгдистрибьюшн (69005, місто Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158)

про стягнення грошових коштів

Без виклику представників сторін

СУТНІСТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області звернулося товариство з обмеженою відповідальністю Радова Вест Трейд до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю Укрюгдистрибьюшн про стягнення заборгованості у розмірі 414.675,30 грн.

В позовній заяві позивач посилався на неналежне виконання відповідачем зобов`язань щодо своєчасної та повної оплати отриманого товару поставленого на підставі видаткових накладних №РН-0000175 від 20.12.2019 на суму 267.525,30 грн. та №РН-0000177 від 24.12.2019 на суму 147.150,00 грн. в рамках договору поставки №Р-2 від 28.11.2019. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на ст. ст. 11, 509, 525, 526, 530, 627-629, 655, 691, 692, 712 ЦК України та ст. ст. 173, 193 ГК України.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу від 07.04.2020 здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/910/20 та визначено до розгляду судді Федоровій О.В.

Ухвалою суду від 13.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 908/910/20, присвоєно справі номер провадження 28/44/20, на підставі ст. 252 ГПК України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення (виклику) учасників справи.

Позивач належним чином повідомлений про розгляд справи в суді, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (арк.с. 42).

Згідно з ч. 2 ст. 27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до відомостей (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.04.2020, адресою місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю Укрюгдистрибьюшн є: 69005, місто Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158.

Ухвала суду від 13.04.2020 про відкриття провадження у справі направлена відповідачу на адресу, вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яка співпадає з відомостями, зазначеними в позові. Разом з тим, ухвала суду не була вручена відповідачу за юридичною адресою, про що працівниками Укрпошти здійснено відповідне позначення на конверті за закінченням встановленого строку зберігання (арк. с. 55-57).

Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Судом вжиті всі заходи щодо належного повідомлення відповідача про розгляд справи у суді.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області про відкриття провадження у справі № 908/910/20 від 13.04.2020 відповідачу запропоновано подати відзив протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у даній справі, але не пізніше 13.05.2020. Відповідач не скористався наданим законом правом на подання письмового відзиву до суду із зазначенням своєї правової позиції щодо заявленого позивачем позову. Будь-яких заперечень, письмових пояснень з боку відповідача до суду не надходило.

Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

28.04.2020 на адресу суду від позивача надійшли лист №5 від 24.04.2020 з актом звірки взаємних розрахунків за період з 2019-2020 роки підписаний з лише боку ТОВ Радова Вест Трейд та докази надсилання зазначеного акту на адресу відповідача; заява про долучення доказів у справі з доказами надсилання її з додатками на адресу відповідача.

Відповідно до ч. ч. 2, 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило.

Згідно ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Шістдесят днів з дня відкриття провадження у даній справі спливає 08.06.2020, оскільки 06.06.2020 субота.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення - 28.05.2020.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження, суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Наявні матеріали справи дозволяють розглянути справу по суті.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи у судовому засіданні без виклику учасників справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Радова Вест Трейд (постачальник, позивач у справі) та товариство з обмеженою відповідальністю Укрюгдистрибьюшн (покупець, відповідач у справі) 28.11.2019 уклали договір поставки №Р-2 (надалі - договір).

Відповідно до п. 1.1 договору постачальник зобов`язується відповідно до умов цього договору здійснювати поставку (продаж) покупцю товару протягом дії даного договору окремими партіями, відповідно до замовлення покупця, а покупець зобов`язується прийняти цей товар та своєчасно здійснювати його оплату в порядку та на умовах, передбачених цим договором.

Асортимент, найменування, кількість, ціна та загальна вартість товару зазначається у бухгалтерських документах постачальника і накладних, які після підписання сторонами, мають юридичну силу специфікації та є невід`ємними частинами цього договору (п.1.2 договору).

Пунктом 1.3 договору встановлено, що партією товару вважається його кількість та асортимент, зазначені в одній накладній, яка засвідчує передачу-приймання товару від постачальника покупцю.

Згідно з п. 3.1 договору ціна на товар встановлюється постачальником в прас-листі (не є додатком до договору), формуються в національній валюті України та зазначаються у накладних, що є невід`ємною частиною даного договору. Товар постачається та оплачується на цінами, зазначеними у накладних на товар, згідно отриманих замовлень покупця

Пунктом 5.3 договору встановлено, що кошти за поставлений товар повинні бути перераховані покупцем в повній сумі на розрахунковий рахунок постачальника не пізніше ніж на 14 календарний день з моменту поставки товару покупцю. Покупець вправі здійснити попередню оплату на розрахунковий рахунок постачальника з метою поставки товару згідно погодженого з постачальником замовлення товару.

Відповідно до п. 11.1 договору цей договір вступає в силу з дати його підписання сторонами і діє до 31 грудня 2019, але в будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов`язань згідно з цим договором.

Доказів визнання договору поставки №Р-2 від 28.11.2019 припиненим або визнання його в судовому порядку недійсним учасниками правочину суду не надано, з урахуванням чого суд дійшов висновку про наявність між сторонами господарських правовідносин, які регулюються умовами зазначеного договору.

На виконання умов договору позивачем було поставлено на користь відповідача товар на загальну суму 414.675,30 грн., про що свідчать видаткові накладні №РН-0000175 20.12.2019 на суму 267.525,30 грн. та №РН-0000177 від 24.12.2019 на суму 147.150,00 грн.

На оплату отриманого товару відповідачу виставлені рахунки-фактури №СФ-0000175 від 20.12.2019 та №СФ-0000177 від 24.12.2019.

З урахуванням п. 5.3 договору отриманий товар повинен бути оплачений не пізніше ніж на 14 календарний день з моменту поставки, тобто 03.01.2020 та 07.01.2020.

В заяві про долучення доказів у справі від 24.04.2020 (арк.с. 48) позивач на виконання вимог суду зазначив, що письмові замовлення на поставку товару в рамках договору поставки №Р-2 від 28.11.2019 відповідачем на адресу постачальника не направлялися, оскільки товар на загальну суму 414.675,30 грн. був поставлений відповідачу на підставі погодженого усного замовлення згідно рахунків-фактур, які містяться в матеріалах справи.

У зв`язку з невиконання відповідачем грошового зобов`язання за договором поставки №Р-2 від 28.11.2019 позивач 12.02.2020 надіслав на адресу ТОВ Укрюгдистрибьюшн претензію № 1 з вимогою погасити заборгованість та сплатити штрафні та компенсаційні санкції.

Неналежне виконання відповідачем зобов`язань за договором поставки №Р-2 від 28.11.2019 стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.

Статтею 6 ЦК України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 193 ГК України господарські зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Аналогічні положення містяться в ст. 526 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Аналогічні приписи зазначені в ч. ч. 1, 6 ст. 265 Господарського кодексу України.

Статтею 655 ЦК України передбачено, що за договором купівлі-продажу продавець зобов`язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов`язується прийняти майно і сплатити за нього грошову суму.

Пунктом 1 ст. 691 Цивільного Кодексу України визначено, що покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до статті 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу. Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару, (ч. 1, ст. 692 Цивільного Кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Приписами ст. 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).

Матеріали справи містять належні та допустимі докази поставки та отримання відповідачем товару на загальну суму 414.675,30 грн. в рамках договору поставки №Р-2 від 28.11.2019.

Укладаючи договір, кожна із сторін прийняла на себе певні зобов`язання щодо його виконання, однак відповідач, покладений на нього обов`язок щодо оплати отриманого товару на суму 414.675,30 грн., у встановлений договором строк, не виконав, факт порушення відповідачем умов, визначених договором, доведений та підтверджується матеріалами справи.

Частиною 1 ст. 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 74 ГПК України унормовано, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.

Виходячи з положень наведених статей кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач доказів виконання зобов`язань щодо своєчасної та повної оплати отриманого товару в рамках договору №Р-2 від 28.11.2019 суду не надав. Також відповідачем не спростовано факт наявності господарських правовідносин з позивачем, які регулюються умовами договору поставки №Р-2 від 28.11.2019 та, як наслідок отримання товару в рамках зазначеного правочину.

Таким чином, вимога позивача про стягнення із відповідача 414.675,30 грн. основного боргу обґрунтована та задовольняється судом.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати у розмірі 6.220,14 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 130, 238, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю Радова Вест Трейд до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю Укрюгдистрибьшн про стягнення заборгованості у розмірі 414.675,30 грн. задовольнити.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Укрюгдистрибьюшн (69005, місто Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158, ідентифікаційний код 39987368) на користь товариства з обмеженою відповідальністю Радова Вест Трейд (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. 22 Січня, буд. 26, ідентифікаційний код 42925935) 414.675,30 грн. (чотириста чотирнадцять тисяч шістсот сімдесят п`ять грн. 30 коп.) заборгованості 6220,14 грн. (шість тисяч двісті двадцять грн. 14 коп.) судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 28 травня 2020 року.

Суддя О.В. Федорова

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення28.05.2020
Оприлюднено29.05.2020
Номер документу89483641
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/910/20

Судовий наказ від 25.08.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Федорова О.В.

Рішення від 28.05.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Федорова О.В.

Ухвала від 13.04.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Федорова О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні