Рішення
від 28.05.2020 по справі 640/1463/20
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 травня 2020 року м. Київ № 640/1463/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області до Приватного підприємства Торговий дім Вінницька нафтова компанія про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Обставини справи:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося з позовом Головне управління Державної податкової служби у Вінницькій області (далі по тексту - позивач, ГУ ДПС у Вінницькій області) до Приватного підприємства Торговий дім Вінницька нафтова компанія (далі по тексту - відповідач, ПП Торговий дім Вінницька нафтова компанія ) в якому просило стягнути з відповідача податковий борг в сумі 250 000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за відповідачем обліковується штрафна санкція в розмірі 250 000,00 грн., яка останнім в добровільному порядку не сплачена.

Ухвалою суду від 17.02.2020 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. ч. 5,6 ст. 162 КАС України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Станом на момент прийняття рішення у справі, відповідач не скористався своїм правом, передбаченим статтею 162 КАС України, та не подав до суду відзив на позовну заяву, а тому суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, дійшов наступних висновків.

Обставини, встановлені судом:

ПП Торговий дім Вінницька нафтова компанія (код ЄДРПОУ 40976988, місцезнаходження: 04050, м. Київ, вулиця Січових Стрільців, буд. 84) перебуває на обліку ГУ ДФС у м. Києві, як платник податків, починаючи з 23.11.2016 року.

Посадовими особами ГУ ДПС у Вінницькій області було проведено фактичну перевірку з питань дотримання ПП Торговий дім Вінницька нафтова компанія вимог Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального .

За результатами вказаної перевірки, 26.07.2019 року контролюючим органом складено акт фактичної перевірки № 290/02/32/14/40976988 за висновками якого встановлено, що ПП Торговий дім Вінницька нафтова компанія порушено вимоги ст. 15 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального .

16.08.2019 року ГУ ДПС у Вінницькій області було прийнято рішення № -290/02/32/40976988 про застосування фінансових санкцій до ПП Торговий дім Вінницька нафтова компанія у вигляді штрафу на загальну суму 250 000,00 грн., відповідно до абз.9 ч. 2 ст. 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального .

Наявна штрафна санкція в розмірі 250 000,00 грн. рахується за відповідачем, що підтверджується довідкою податкового органу, станом на 14.01.2020 року, яка міститься в матеріалах справи, зазначене стало підставою для звернення податкового органу з даним позовом до суду.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України та Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі по тексту - ПК України).

Відповідно до ст. п. 14.1.137 ст. 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Контролюючий орган має право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджету та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу.

Відповідно до ч.2 ст. ст.17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів.

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України (ч.4 ст.17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального ).

Відповідно до пп.20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право, зокрема, застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Правовими положеннями ч. 5 ст. 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального регламентовано, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень, у відповідності до положень пункту 41.2 статті 41 ПК України.

Вказана штрафна санкція в розмірі 250 000,00 грн. рахується узгодженою, оскільки відповідач не скористався своїм правом та не оскаржив рішення № -290/02/32/40976988 від 16.08.2019 року ГУ ДПС у Вінницькій області про застосування фінансових санкцій до ПП Торговий дім Вінницька нафтова компанія у вигляді штрафу на загальну суму 250 000,00 грн., відповідно до абз.9 ч. 2 ст. 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального .

Так, абз.9 ч. 2 ст. 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального передбачено, що до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.

Як вбачається з доданих до позовної заяви доказів ПП Торговий дім Вінницька нафтова компанія було повідомлено належним чином про наявність акту фактичної перевірки № 290/02/32/14/40976988 від 26.07.2019 року, що підтверджується підписом директора підприємства Кислої С.С.

Також, позивачем доведено направлення відповідачу рішення № -290/02/32/40976988 від 16.08.2019 року ГУ ДПС у Вінницькій області про застосування фінансових санкцій до ПП Торговий дім Вінницька нафтова компанія фіскальним чеком від 16.08.2019 року з номером трекінгу 2102801364530.

У свою чергу, отримання 23.09.2019 року відповідачем рішення № -290/02/32/40976988 від 16.08.2019 року ГУ ДПС у Вінницькій області про застосування фінансових санкцій до ПП Торговий дім Вінницька нафтова компанія у розмірі 250 000,00 грн. підтверджується роздруківкою з веб-сайту Укрпошти (трекінг 2102801364530).

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 затверджено Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів .

Пунктом 10 Порядку № 790 встановлено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

Підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій є виключно правопорушення якого припустився суб`єкт господарювання.

Отже, наявність несплаченої у визначений тридцятиденний законодавством строк штрафної санкції підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а також даними інтегрованої картки платника податків та довідкою про наявність штрафної санкції, яка рахується за Торговий дім Вінницька нафтова компанія .

Підпунктом 20.1.34. п. 20.1 ст. 20 ПК України визначено право контролюючих органів у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.

Відповідно до абз.1 п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 95.4 ст. 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи викладене та беручи до уваги, що відповідач відзиву на позов та доказів погашення штрафних санкцій у сумі 250 000,00 грн. суду не надав, позов є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на задоволення позовних вимог, та згідно з вимогами статті 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не підлягають стягненню, оскільки він є суб`єктом владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 255 КАС України суд, -

В И Р І Ш И В:

Задовольнити адміністративний позов Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області до Приватного підприємства Торговий дім Вінницька нафтова компанія про стягнення податкового боргу.

Стягнути з рахунків Приватного підприємства Торговий дім Вінницька нафтова компанія (код ЄДРПОУ 40976988, місцезнаходження: 04050, м. Київ, вулиця Січових Стрільців, буд. 84) у банках, що обслуговують боржника, до Державного бюджету України штрафні санкції в розмірі 250 000,00 грн. (двісті п`ятдесят тисяч грн. 00 коп.).

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону №2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.І. Келеберда

СудОкружний адміністративний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення28.05.2020
Оприлюднено29.05.2020
Номер документу89487174
СудочинствоАдміністративне