Справа № 585/1033/20
Номер провадження 2/585/497/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2020 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі
головуючого судді - Євтюшенкової В.І.
з участю секретаря судового засідання - Ковган О.В.,
справа № 585/1033/20 провадження № 2/585/497/20
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1
відповідач: Гришинська сільська рада Роменського району Сумської області,
розглянув у порядку загального позовного провадження, у відкритому підготовчому засіданні справу про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
Представник позивача: ОСОБА_2 , яка діє на підставі договору про надання правової допомоги від 25 квітня 2020 року, ордеру серії ВМ № 1004632 від 25.04.2020 року та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю від 29.09.2014,
Представник відповідача - Гришинської сільської ради Роменського району за законом - сільський голова Хачко В.
в с т а н о в и в:
Стислий виклад позицій учасників справи:
28 квітня 2020 року ОСОБА_2 від імені ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Гришинської сільської ради Роменського району про визначення додаткового строку у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позову представник позивача посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача, ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, до якої входить земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 1,340 га, що розташована на території Гришинської сільської ради Роменського району Сумської області, яка належала спадкодавиці на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 . Спадкоємцем на все майно після смерті ОСОБА_3 є за правом представлення онук спадкодавиці, ОСОБА_1 (позивач), батько якого, ОСОБА_4 , син спадкодавці, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Інших спадкоємців немає. Заповіт від імені ОСОБА_3 у виконкомі Гришинської сільської ради Роменського району Сумської області не посвідчувався. Але оформити спадщину на спадкове майно, що належало спадкодавці ОСОБА_3 позивач не може, оскільки з поважних причин своєчасно не прийняв спадщину після смерті бабусі, так як не володів інформацією про своє право на спадщину, бо помилково вважав, що таке право належало тільки його батькові. Отже, вирішити зазначене питання у досудовому порядку немає можливості, тому позивач змушений звертатися до суду із позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
28 квітня 2020 року судом відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання (а.с.19).
У підготовче засідання позивач та його представник ОСОБА_2 не з`явилися. Представник позивача надала заяву про розгляд справи в її відсутності. Позовні вимоги підтримує і просить задовольнити у повному обсязі (а.с.27).
Представник відповідача - Гришинської сільської ради Роменського району у підготовче засідання не з`явився. Від сільського голови до суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника сільської ради, позовні вимоги визнають повністю (а.с.25).
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Під час розгляду справи судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Згідно копії паспорту та копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт Талалаївка Чернігівської області, батьками вказані ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (а.с. 4, 10).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками були ОСОБА_6 , ОСОБА_3 (а.с.11).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 02.09.2012 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.12).
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданим ВДРАЦС РС Талалаївського РУЮ у Чернігівській області 23.12.2014 року (а.с.9).
Після її смерті відкрилася спадщина, до якої входить земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 1,340 га, що розташована на території Гришинської сільської ради Роменського району Сумської області, яка належала спадкодавці на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії Р -2 в„– 655976 , виданого Гришинською сільською радою Роменського району Сумської області 30.09.2002 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю за № 1390 (а.с.16).
Спадкова справа після її смерті не заводилась, що вбачається з копії витягу зі Спадкового реєстру (а.с.15).
Згідно довідки Гришинської сільської ради Роменського району Сумської області № 60 від 07.02.2020 року, ОСОБА_3 до дня своєї смерті, ІНФОРМАЦІЯ_5 , постійно була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Інших зареєстрованих осіб не було. Відсутність заборони на все майно ОСОБА_3 перевірено. Спадкоємцем на все майно після смерті ОСОБА_3 є за правом представлення онук спадкодавиці, ОСОБА_1 (позивач), батько якого, ОСОБА_4 , син спадкодавці, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Інших спадкоємців немає. Заповіт від імені ОСОБА_3 у виконкомі Гришинської сільської ради Роменського району Сумської області не посвідчувався (а.с.13).
З письмової консультації приватного нотаріуса Роменсьткого районного нотаріального округу Колісник С.М. щодо оформлення спадщини за № 119/02-17 від 19.03.2020 року, вбачається, що спадщина після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , в жодний установлений законом спосіб не прийнята (а.с.14).
Таким чином, між сторонами склалися правовідносини з приводу визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Норми права, застосовані судом:
У відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України суд вважає за можливе постановити рішення у підготовчому провадженні.
В силу ч. 4 ст. 206 ЦПК України в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
В силу ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори на протязі 6 місяців з часу відкриття спадщини, відповідно до ст.ст. 1269,1270 ЦК України.
Статтею 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
У п.24 Постанови Пленуму № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування Верховний Суд України роз`яснив, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно з ч. 3 ст. 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Як вбачається з правових позицій Верховного Суду України, викладених в Постанові Пленуму Суду № 2 від 12.06.2009 р. Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції , у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Мотиви суду
Проаналізувавши обставини справи, оцінивши надані докази за власним переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному та безпосередньому їх дослідженні, кожен окремо та в сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Позивач своєчасно не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки не знав, що має право на спадщину як спадкоємець за правом представлення. Зазначену причину пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини суд вважає поважною, тому вважає можливим задовольнити його позов. Крім того, суд бере до уваги і те, що позивач є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 , хто має намір та бажання прийняти спадщину.
Судові витрати слід залишити за позивачем, оскільки вимога щодо їх стягнення з відповідача ним не висувалася.
Судом також застосовані інші норми процесуального права, а саме: ст.ст. 5,12,13,76-81, 141, 200, 206, 259, 263-265, 268 ЦПК України.
Суд вирішив:
Позов ОСОБА_1 , представник позивача - ОСОБА_2 , до Гришинської сільської ради Роменського району Сумської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий строк у два місяці з дня вступу рішення в законну силу для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційної телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Роменський міськрайонний суд.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце реєстрації та проживання, АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_8 .
Представник позивача: ОСОБА_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 , паспорт НОМЕР_9 .
Відповідач: Гришинська сільська рада Роменського району Сумської області, місцезнаходження: 42052, Україна, Сумська область, Роменський район, с. Гаврилівка, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 04388886.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. І. Євтюшенкова
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2020 |
Оприлюднено | 29.05.2020 |
Номер документу | 89500512 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Євтюшенкова В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні