Рішення
від 18.05.2020 по справі 173/529/20
ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №173/529/20

Провадження №2-о/173/47/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2020 р. Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

В складі: головуючого судді - Петрюк Т.М.

При секретареві - Рудовій Л.В

За участю: представника заявника - адвоката Проходи Р.С.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами окремого провадження, в місті Верхньодніпровську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представник заявника, адвокат Прохода Руслан Сергійович, заінтересована особа: Малоолександрівська сільська рада Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, про встановлення факту родинних відносин,-

ВСТАНОВИВ:

24.03.2020 року до суду звернулася заявник ОСОБА_1 , із заявою про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа: Малоолександрівська сільська рада Верхньодніпровського району Дніпропетровської області.

Ухвалою Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 25.03.2020 року відкрите провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами окремого провадження з викликом учасників розгляду справи на 18 травня 2020 року.

Заінтересована особа Малоолександрівська сільська рада Верхньодніпровського району Дніпропетровської області в установлений судом строк письмових пояснень на заяву не надала.

Учасникам розгляду справи роз`яснені права та обов`язки у відповідності до ст. 43, 44, 49 ЦПК України.

У судовому засіданні 18.05.2020 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення

Згідно поданої заяви заявниця просить визнати факт родинних відносин між нею і ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнавши їх рідними сестрою і братом.

В обґрунтування заявлених вимог заявниця посилається на наступне: ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її рідний брат - ОСОБА_2 . Для отримання свідоцтва про смерть свого брата вона звернулась до Малоолександрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області.

У видачі свідоцтва про смерть їй було відмовлено в усній формі, посилаючись на те, що в її свідоцтві про народження (російською мовою), свідоцтві про народження її брата (українською мовою) і у свідоцтві про смерть їхньої матері ( ОСОБА_3 ) є невідповідності у прізвищі, а саме ОСОБА_3 та ОСОБА_3

З метою усунення вказаних розбіжностей вона звернулась до Верхньодніпровського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ в Дніпропетровській області із заявою про внесення змін до актового запису про народження № 15 від 09.07.1959 року на ОСОБА_2 , виправити прізвище матері з ОСОБА_3 на ОСОБА_3 . Проте висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану, виданого 10.08.2019 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану їй відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_2 , оскільки прізвище матері в актовому записі про смерть значиться ОСОБА_3 , українською мовою, а актовий запис про народження матері за 1926 рік не збережений, що й стало підставою звернення до суду.

В судовому засіданні представник заявниці заявлені вимоги підтримав, давши пояснення фактично установлені матеріалами справи.

Заінтересована особа, представник Малоолександрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, яка відповідно до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.

Відповідно до вимог ст. 55 Конституції України кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку , встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів

Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст. 2 Закону України Про судоустрій і статус суддів є забезпечити кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України.

За змістом положень вказаних норм, розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, держави та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором

При цьому, предметом позову (заяви) є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою - посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.

Отже, виходячи із наведеного, на момент звернення із тим чи іншим позовом (заяви), права та інтереси, на захист яких поданий позов вже мають бути порушені, невизнані або оспорювані особою, до якої пред`явлений позов, тобто, законодавець пов`язує факт звернення до суду із наявністю вже порушених чи невизнаних прав та інтересів позивача. Метою ж позову є розгляд спору і захист вже порушених, невизнаних або оспорюваних суб`єктивних прав або законних інтересів позивача.

Суд, з`ясувавши зміст заявленої вимоги, заслухавши учасників розгляду справи, свідків, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, приходить до таких висновків.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини

За доводами заявниці, викладеними в заяві про встановлення факту родинних відносин та поясненнями представника заявниці, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер рідний брат заявниці, ОСОБА_2 . Для отримання свідоцтва про смерть свого брата заявниця звернулась до Малоолександрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області. Проте, у видачі свідоцтва про смерть заявниці було відмовлено в усній формі, посилаючись на те, що в її свідоцтві про народження (російською мовою), свідоцтві про народження її брата (українською мовою) і у свідоцтві про смерть їхньої матері ( ОСОБА_3 ) є невідповідності у прізвищі, а саме ОСОБА_3 та ОСОБА_3 , що ставить під сумнів факт родинних відносин між заявницею та її братом.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

З досліджених в судовому засіданні документів встановлено наступне.

Згідно свідоцтва про народження заявниці ОСОБА_1 , запис вчинений російською мовою ОСОБА_5 , її матір`ю російською мовою записана ОСОБА_3

Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 , запис вчинений українською мовою, його матір`ю записана ОСОБА_3 .

Відповідно до потворної посвідки встановлено, що ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до копії свідоцтва про смерть встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 75 років

Таким чином судом встановлено, що свідоцтвах про народження заявниці і ОСОБА_2 , їх матір`ю записана ОСОБА_3 (українською та російською мовами). Відповідно власне ім`я та по батькові матері заявниці і ОСОБА_2 , повністю співпадають з власним іменем і по батькові померлої ОСОБА_3 , а прізвища ОСОБА_3 та ОСОБА_3 є співзвучними та одинаковими за змістом.

Як передбачено п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31 березня 1995 року № 5 з наступними змінами.

В порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:

- згідно із законом факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законодавством не встановлено іншого порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений документ який посвідчує факт, що має юридичне значення.

- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право

Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31 березня 1995 року № 5 з наступними змінами відповідно до п.1 ст.273 ( 1502-06 ) ЦПК суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Судом також встановлено, що з метою врегулювання розбіжностей у написанні прізвища матері у її свідоцтві та свідоцтві про народження ОСОБА_2 , остання зверталась до Верхньодніпровського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, згідно висновку якого прийняте рішення про неможливість задоволення прохання заявниці про внесення змін до актового запису про народження № 15 від 09.07.1959 року на ОСОБА_2 , складеного виконавчим комітетом Малоолександрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, у зв`язку з недостатньою кількістю підстав для внесення змін. Прізвище матері в актовому записі про смерть ОСОБА_3 українською мовою, актовий запис про народження матері за 1926 рік не збережений.

Таким чином судом встановлено, що заявницею вживались заходи досудового врегулювання розбіжностей у написанні прізвищ, заявниці, ОСОБА_2 , і їх матері, але позитивного результату не отримано.

Відповідно до експертного висновку від 13 травня 2019 року № 056/792-m встановлено, що з урахуванням прізвищ ОСОБА_3 (паспорт, запис ОСОБА_1 : повторна посвідка, запис ОСОБА_3 ) та ОСОБА_3 , а також російською мовою ОСОБА_3 (свідоцтво про народження запис російською мовою ОСОБА_5 , мати ОСОБА_3 ) попри розбіжності в документах, наданих для експертизи, а також інших документах зазначеної особи є ідентичними. Розбіжності виникли внаслідок відхилення від орфографічних норм або правил і принципів міжмовного перетворення і зумовлені ситуацією контактного білінгвізму. Нормативний запис прізвища ОСОБА_3 .

Таким чином згідно експертного лінгвістичного висновку встановлено, що прізвища матері заявниці і померлого ОСОБА_2 : ОСОБА_3 і ОСОБА_3 є ідентичними.

Заявниця зазначає, що померлий ОСОБА_2 є її братом. У заявниці знаходяться всі документи, які ідентифікують померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що також підтверджує факт родинних відносин між даними особами.

Оцінюючи надані заявницею докази в їх сукупності, суд вважає їх належними, достовірними та такими, що підтверджують факт родинних відносин між заявницею та померлим ОСОБА_2 , а саме, що заявниця і ОСОБА_2 є рідними, єдиноутробними, сестрою і братом. Оскільки у свідоцтвах про народження останніх матір`ю записана ОСОБА_3 , ідентичність прізвищ ОСОБА_3 та ОСОБА_3 , підтверджена експертним лінгвістичним висновком. По батькові заявниця та ОСОБА_2 мають різні, що свідчить про те, що батьки у них були різними, але записи про батька у свідоцтво про народження заявниці та свідоцтві про народження ОСОБА_2 , не внесені.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе встановити факт родинних відносин між заявницею ОСОБА_5 , та ОСОБА_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнавши їх рідними сестрою і братом.

Встановлення даного факту родинних відносин потрібно заявниці для отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , та в подальшому спадщини, що відкрилась після його смерті. В іншому порядку заявниця встановити цей факт не має можливості оскільки Верхньодніпровським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрайонного управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) заявниці відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_2 .

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не передбачене законом.

Таким чином понесені заявницею судові витрати по сплаті с удового збору в сумі 420.40 грн., покладаються на заявницю.

Керуючись ст. 12, 13, 89, 141, 259, 263, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Вимоги за заявою ОСОБА_1 , представник заявника, адвокат Прохода Руслан Сергійович, (юридична адреса: 49000, м. Дніпро вул. Барикадна,15-А корпус 3 офіс 602) заінтересована особа: Малоолександрівська сільська рада Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, ( юридична адреса: вул. Центральна, 45 с. Малоолександрівка Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 04338730) про встановлення факту родинних відносин - задовольнити

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПН НОМЕР_1 зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 і ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнавши їх рідними сестрою і братом.

Понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 420 грн. 40 коп. покласти на заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з моменту складання повного тексту рішення.

Відповідно до п. 15.5 розділу ХШ Перехідні положення ЦПК України апеляційна скарга подається через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області до приведення Положення про автоматизовану систему документообігу суду у відповідність із редакцією Цього кодексу

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду .

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду

Повний текст рішення виготовлений 28.05.2020 року

Суддя Петрюк Т.М.

Направлене до ЄДРСР: 28.05.2020 року

Дата набрання законної сили: 01.07.2020 року.

СудВерхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.05.2020
Оприлюднено29.05.2020
Номер документу89503175
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —173/529/20

Рішення від 18.05.2020

Цивільне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Петрюк Т. М.

Ухвала від 25.03.2020

Цивільне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Петрюк Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні