Рішення
від 27.05.2020 по справі 203/4653/19
КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа №203/4653/19

Провадження №2/0203/418/2020

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.05.2020 року Кіровський районний суд міста Дніпропетровська у складі:

головуючого судді Католікяна М.О.,

при секретарі Дзьомі Ю.О.,

з участю:

-представниці позивача Яланської Ю.П. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку СОСЕНКИ до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з утримання будинку та прибудинкової території,

у с т а н о в и в:

1. 26 грудня 2019 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з утримання будинку та прибудинкової території. Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що він є юридичною особою, створеною власниками квартир з метою ефективного утримання та використання неподільного та загального майна житлового будинку АДРЕСА_1 відповідно до Закону України від 29.11.2001 №2866-ІІІ Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - Закон №2866-ІІІ), а також Закону України від 14.05.2015 №417-VІІІ Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку (далі - Закон №417-VІІІ). Позивач забезпечує утримання будинку та прибудинкової території та несе експлуатаційні витрати на вищезазначені цілі. Відповідач є власником квартири в„–177 вказаного будинку, свої обов`язки виконує неналежно, внаслідок чого за період від лютого 2018 року по грудень 2019 року за ним утворилася заборгованість у сумі 5 004,68 грн. У добровільному порядку відповідач борг погасити не бажає, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з нього вказаної заборгованості (а.с.а.с. 2 - 8 ).

2. У судовому засіданні представниця позивача підтримала заявлений позов, пояснивши, що позивач є юридичною особою, створеною власниками квартир з метою ефективного утримання та використання неподільного та загального майна житлового будинку АДРЕСА_1 . Позивач забезпечує утримання будинку та прибудинкової території та несе експлуатаційні витрати на вищезазначені цілі. Відповідач є власником квартири в„–177 вказаного будинку, свої обов`язки виконує неналежно, внаслідок чого за період від лютого 2018 року по грудень 2019 року за ним утворилася заборгованість у сумі 5 004,68 грн.

3. Відповідач до суду не з`явився, був повідомлений належним чином. У справі є достатньо доказів для її вирішення, що у сукупності з викладеними обставинами дає суду підстави для застосування положень частини 4 статті 223, статті 280 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК).

4. Суд, заслухавши пояснення представниці позивача, вивчивши матеріали справи, дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

5. Судом було встановлено, що відповідач на підставі договору дарування від 24.09.2010 є власником квартири АДРЕСА_1 (а.с.а.с. 23, 24 ).

6. Позивач є юридичною особою, не має на меті одержання прибутку, створеною власниками квартир з метою ефективного утримання та використання неподільного та загального майна житлового будинку АДРЕСА_1 відповідно до Закону №2866-ІІІ, а також Закону №417-VІІІ (а.с.а.с. 9 - 15 ).

7. Відповідач неналежно виконує обов`язки з оплати послуг з утримання будинку та прибудинкової території, і за ним за період від 01.02.2018 по 01.12.2019 утворилася заборгованість у сумі 5 004,68 грн. (а.с. 30 ).

8. Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються від 24.06.2004 №1875-ІV Про житлово-комунальні послуги (далі - Закон №1875-ІV).

9. Відповідно до Закону №1875-ІV:

9.1. Житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

9.2. Балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

9.3. Власник приміщення, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - це фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку.

9.4. Комунальними послугами є результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газопостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

9.5. Споживач - це фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.

9.6. Утриманням будинків і прибудинкових територій є господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

10. Згідно з частиною 1 статті 13 Закону №1875-ІV залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:

- комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);

- послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);

- послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);

- послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

11. За правилами, встановленими статтею 20 Закону №1875-ІV, споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом, а у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню у встановлених законом чи договором розмірах.

12. Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) визначено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

13. За змістом частини 1 статті 32 Закону Закон №1875-ІV плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

14. Щомісячна оплата житлово-комунальних послуг також передбачена Законом України від 02.06.2005 №2633-ІV Про теплопостачання , Законом України від 10.01.2002 №2918-ІІІ Про питну воду та питне водопостачання , Законом України від 13.04.2017 №2019-VIII Про ринок електричної енергії та чинним на час виникнення спірних правовідносин Законом України від 16.10.1997 №575/97-ВР Про електроенергетику .

15. Відповідно до статті 151 Житлового кодексу України громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію.

16. Згідно зі статтями 319, 322 ЦК власність зобов`язує. Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

17. Відтак зміст приведених вище норм свідчить про те, що споживачі зобов`язані оплачувати житлово-комунальні послуги, що їм надаються у процесі експлуатації (користування) належними їм житловими приміщеннями.

18. При цьому сам факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

19. З огляду на це відповідач як власник квартири зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений частиною 1 статті 13 Закону №1875-ІV.

20. Крім того, оскільки будинок, в якому знаходиться квартира відповідача, перебуває в управлінні та обслуговуванні позивача, відповідач як споживач наданих послуг зобов`язаний сплачувати кошти на утримання будинку і прибудинкової території та має право на зменшення плати або ж несплату лише за умов та в порядку, визначеному договором чи законодавством. Надання послуг з утримання будинку не в повному розмірі або непроведення виконавцем якихось робіт є підставою для покладення обов`язку з їх виконання або зменшення плати і не тягне за собою повне звільнення від їх оплати.

21. Такий висновок цілком узгоджується з відповідними положеннями Законів №№2866-ІІІ, №417-VІІІ та статуту позивача.

22. Так, за правилами, встановленими частиною 1 статті 7 Закону №417-VІІІ, співвласники зобов`язані виконувати рішення зборів співвласників та своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

23. Частиною першою статті 15 Закону №2866-ІІІвизначено, що співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.

24. З огляду на викладене, зважаючи на те, що відповідач як співвласник будинку, неналежно виконував обов`язки з виконання рішень зборів співвласників, своєчасної сплати за спожиті житлово-комунальні послуги, дотримання вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, покладені на нього Законами №№2866-ІІІ, №417-VІІІ, 1875-ІV та статутом позивача (а.с.а.с. 10 - 22 ), суд доходить висновку про обґрунтованість заявленого у справі позову.

25. Що стосується вимоги позивача про відшкодування йому судових витрат (у тому числі, витрат на професійну правничу допомогу), то суд при цьому виходить з такого.

26. За змістом частини 1 статті 133 ЦПК судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

27. Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 133 ЦПК до витрат, пов`язаних з розглядом судової справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

28. Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правничої допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правничої допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг тощо), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).

29. Відсутність документального підтвердження витрат на правничу допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

30. Суд бере до уваги надані позивачем на підтвердження вказаних витрат докази (копія свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, ордер адвоката, акт прийому-передачі виконаних робіт, договір про надання правової допомоги) і вважає їх достатніми для задоволення його вимог про стягнення відповідної компенсації в сумі 2 800,00 грн. (а.с.а.с. 32 - 36 ).

31. У порядку статті 141 ЦПК з відповідача на користь позивача також підлягає стягненню компенсація понесених витрат зі сплати судового збору у сумі 1 921,00 грн. (а.с. 1 ).

32. Керуючись статтями 5, 7, 10 - 13, 19, 23, 76 - 81, 89, 133, 141, 209, 210, 213, 223, 228, 229, 258, 259, 263 - 265, 274, 275, 279 - 282 Цивільного процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

Позов об`єднання співвласників багатоквартирного будинку СОСЕНКИ (ідентифікаційний код - 40525407; 49055, Україна, місто Дніпро, проспект Олександра Поля, 129Б ) до ОСОБА_2 (РНОКПП - НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості за послуги з утримання будинку та прибудинкової території задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_2 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку СОСЕНКИ заборгованість за послуги з утримання будинку та прибудинкової території в сумі 5 004,68 грн., компенсацію судових витрат у сумі 4 721,00 грн., разом - 9 725,68 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем, третьою особою в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на заочне рішення може бути подана через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини заочного рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється від дня складення повного судового рішення. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне заочне рішення складено 28 травня 2020 року.

Суддя М.О. Католікян

СудКіровський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення27.05.2020
Оприлюднено29.05.2020
Номер документу89503664
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —203/4653/19

Рішення від 27.05.2020

Цивільне

Кіровський районний суд м.Дніпропетровська

Католікян М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні