Рішення
від 28.05.2020 по справі 609/176/20
ШУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 609/176/20

2/609/182/2020

28 травня 2020 року Шумський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Ковтуновича О.В.

за участі:

секретаря судового засідання Кравчук Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Шумськ під час заочного розгляду цивільну справу

за позовом: Служби у справах дітей Шумської районної державної адміністрації

до

відповідача : ОСОБА_1

вимоги позивача: про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

учасники справи - не з`явилися

В С Т А Н О В И В :

І. Стислий виклад позиції позивача та відповідача.

1. 13 лютого 2020 року Служба у справах дітей Шумської районної державної адміністрації (далі позивач) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач), з вимогою про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

2. Позовні вимоги обгрунтовані тим, що мати дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народилася в селі Одерадівка, Шумського району, зареєстрована в будинку АДРЕСА_1 , не одружена, є багатодітною матір`ю малозабезпеченої сім`ї. Зарекомендувала себе негативно, неналежним чином виконує батьківські обов`язки відносно дітей, які перебувають в закладах інституційного догляду, за що неодноразово притягалася до адміністративної відповідальності, зловживає спиртними напоями. В господарстві нічого не утримує, умови проживання потребують покращення, в будинку не опалюється, відключено електропостачання, панують антисанітарні умови. Підсобне господарство не ведеться, город не обробляється. За час перебування на соціальному супроводі районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді ситуація в сім`ї не покращилася.

На сьогоднішній день місце перебування ОСОБА_1 не відоме. 3 24 грудня 2018 року діти сім`ї ОСОБА_1 перебувають на обліку служби у справах дітей районної державної адміністрації, як діти, які перебувають в складних життєвих обставинах, службою у справах дітей неодноразово було проведено перевірку умов проживання сім`ї, про що складено акти обстеження житлово-побутових умов.

Під час обстеження було виявлено, що для дітей не створені належні умови для здорового та всебічного розвитку. Спосіб життя, який веде ОСОБА_1 загрожує життю та здоров`ю дітей, зокрема вона не належним чином займається вихованням дітей, агресивна в спілкуванні.

За заявою ОСОБА_1 в грудні 2018 року троє її дітей було влаштовано в центр соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей обласної державної адміністрації, а у квітні 2019 року дітей влаштовано в

Бережанську обласну комунальну загальноосвітню школу-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням трудового навчання, де двоє з них перебувають на даний час.

В грудні 2019 року постало питання про переведення ОСОБА_2 із одного інституційного закладу в інший, але мати дитини не з`явилася для вирішення даного питання, не цікавиться де наразі перебуває дитина.

Батько ОСОБА_3 та ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відомості про батька ОСОБА_5 записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

За час перебування дітей в мати відвідувала їх 1 раз (13.05.2019р.), телефонувала до класного керівника, перераховувала кошти на її банківську карту та переслала 02.09.2019 року посилку з новими речами. Невжиття ОСОБА_1 заходів щодо лікування дітей, оформлення відповідних документів, слід розцінювати як залишення дітей в обставинах, які загрожують їх здоров`ю та життю.

Питання щодо позбавлення батьківських прав ОСОБА_1

розглянуто на засіданні опікунської ради Шумської міської ради, рішенням якої від 20 грудня 2019 року № 14 Про розгляд клопотання служби у справах дітей Шумської РДА від 03.12.2019 року № 03-07/761 вирішено вважати доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно трьох її дітей.

Питання щодо позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 розглянуто на засіданні комісії з питань захисту прав дитини Шумської районної державної адміністрації, рішенням якої № 01-02 від 30 січня 2020 року Про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно дітей: ОСОБА_6 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 визнано незадовільним виконання батьківських обов`язків ОСОБА_1 відносно дітей: ОСОБА_6 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 .

Згідно висновку служби у справах дітей Шумської районної державної адміністрації № 03-07/12 від 30 січня 2020 року визнано доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку села Залісці Шумського району, відносно дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Позивач вважає, що зазначені факти, як кожен окремо, так і в сукупності можна розцінювати як ухилення матері від виховання дітей, свідомого нехтування нею своїми обов`язками, що підтверджує відсутність серйозного ставлення відповідача до своїх батьківських обов`язків, а тому просить позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку села Залісці Шумського району, відносно дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та зобов`язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку села Залісці Шумського району, сплачувати аліменти на користь Бережанської обласної комунальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням трудового навчання на їх утримання в розмірі не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягувати від дня пред`явлення позову до суду і до досягнення дітьми повноліття.

ІІ. Процесуальні дії у справі.

3.Ухвалою суду від 20 лютого 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено підготовче засідання на 30 березня 2020 року, у зв`язку із перебуванням судді у відпустці справу відкладено на 27 квітня 2020 року.

4 Ухвалою суду від 27 квітня 2020 року справу було призначено до судового розгляду на 28 травня 2020 року.

5. В судове засідання представник позивача не з`явився, однак представив письмову заяву про повне підтримання позовних вимог та слухання справи у його відсутність.

6. Відповідач у судове засідання не з`явилася з невідомих суду причин, хоча про день та час розгляду справи повідомлялася належним чином, заперечень проти позову суду не представила. Тому суд вважає за можливе розгляд справи у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів із винесенням заочного рішення.

7. Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільно процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

8. Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 09.07.2005 р. Літовищенською сільською радою Шумського району Тернопільської області, вбачається, що ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьки якої: ОСОБА_10 та ОСОБА_1 .

9. Із свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 13.04.2007 р. Літовищенською сільською радою Шумського району Тернопільської області, слідує, що ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_7 , батьки якого: ОСОБА_10 та ОСОБА_1 .

10. Як вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 17.10.2013 р. видане Літовищенською сільською радою Шумського району Тернопільської області ОСОБА_10 помер ІНФОРМАЦІЯ_8

11. Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого 26.01.2015 року Залісцівською сільською радою Шумського району Тернопільської області, слідує, що ОСОБА_8 народився ІНФОРМАЦІЯ_9 , батьки якого: ОСОБА_11 та ОСОБА_1 .

12. Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження № НОМЕР_5 , дата формування 15 жовтня 2015 року відомості про батька ОСОБА_5 записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

13. Судом встановлено, що згідно акту обстеження умов проживання від 21.12.2018 р. сім`ї ОСОБА_11 , с. Залісці Шумського району Тернопільської області, комісією вирішено перевести дітей сім`ї ОСОБА_11 на тимчасове перебування у ЦСПРД ССД ОДА.

14. Із листа Центру соціально-психологічної реабілітації дітей № 37 від 18.02.2019 р. вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_12 проведено обстеження в Тернопільській обласній комунальній клінічній дитячій лікарні. В ОСОБА_6 спеціалістами зафіксовані вади серця, рекомендовано проходження консультацій спеціалізованому кардіохірургічному центрі м.Києва. ОСОБА_6 госпіталізовано офтальмологічне відділення Тернопільської обласної комунальної клінічної дитячої лікарні. В ОСОБА_2 суттєвих порушень здоров`я не виявлено.

15. Як слідує із листа Служби у справах дітей Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області від 09.12.2019 № 01-05/269 служба у справах дітей районної державної адміністрації просить направити в центр соціально - психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей обласної державної адміністрації малолітнього ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в зв`язку із ухилянням його мами, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від виконання своїх батьківських обов`язків та у зв`язку із призупиненням функціонування дошкільної групи (старшої) Бережанської обласної комунальної загальноосвітньої школи інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням трудового навчання.

16. Згідно характеристики виданої на учня підготовчої групи Бережанської обласної комунальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням трудового навчання стверджується, що ОСОБА_14 добре адаптувалася в колективі. Адам комунікабельний, швидко знаходить тему для спілкування. Але під час спільних дій хоче домінувати, а коли це не вдасться, несподівано для всіх кидає іграшки, демонстративно повертається спиною, спостерігає за реакцією оточуючих, намагаючись привернути до себе увагу. Внаслідок егоцентризму не враховує бажань та інтересів однолітків. Інколи проявляється псевдоглухота: не виконує прохання, яке чує і розуміє. На заняттях не уважний. Програмові завдання даються важко, інтересу до навчання не проявляє. У хлопчика недостатньо розвинена пам`ять, тож виникають труднощі із виконанням завдань. Також існує затримка мовного розвитку, що погано впливає на розвиток зв`язного мовлення. Адам дуже любить фізкультурні заняття, гру в футбол. Культурно-гігієнічні навики розвинені відповідно віку. Дитина самостійна, допомоги дорослих та однолітків не потребує. Батьки ОСОБА_5 участі у навчально-виховному процесі не приймають. Поведінка дитини задовільна.

17. Судом встановлено, що згідно довідки № 162 від 22.10.2019 р. виданої Бережанською обласною комунальною загальноосвітньою школи-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням трудового навчання вбачається, що ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , дійсно навчається у вказаній школі у 9 класі та знаходиться на неповному державному утриманні.

18. Із характеристики виданої на учня підготовчої групи Бережанської обласної комунальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням трудового навчання ОСОБА_6 слідує, що остання володіє навчальним матеріалом на середньому рівні. Навчається не в повну міру своїх можливостей, потребує постійного контролю зі сторони вчителя та вихователя. Розвиток пізнавальних процесів дещо нижчий вікової норми. Запропоновані завдання виконує за допомогою дорослого. Увага нестійка, важко переключатися з одного виду діяльності на інший. Пам`ять короткочасна. Здатність до класифікації, узагальнення, встановлення причинно наслідкових зв`язків, аналізу невисока. Особливості характеру: охайна, скромна, товариська. Дитина в основному спокійна, врівноважена, неконфліктна, співчутлива. Емоційно-вольова сфера нестійка. Переважає пригнічений настрій. В учениці недостатньо розвиненні риси такі, як рішучість, наполегливість, цілеспрямованість і відповідальність. До громадських доручень ставиться добре. Бере участь у позакласній роботі школи. Підтримує дружні стосунки з багатьма учнями. До незнайомих людей ставиться з обережністю. Добросовісно виконує доручення дорослих. Бере участь у позакласній роботі школи. Учениця завжди слідкує за своїм зовнішнім виглядом. Поведінка добра.

19. Відповідно до довідки № 163 від 22.10.2019 р. виданої Бережанською обласною комунальною загальноосвітньою школи-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням трудового навчання вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , дійсно навчається у вказаній школі у 7 класі та знаходиться на неповному державному утриманні.

20. Згідно характеристики виданої на учня підготовчої групи Бережанської обласної комунальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням трудового навчання ОСОБА_6 вказується, що загальний рівень розвитку пізнавальних процесів-середній. Увага концентрована. Мислення наочно-образне, послідовне. Переважає механічна пам`ять. Здатність до аналітико-синтетичної діяльності знижена, мовлення активне. Низький темп працездатності. Пізнавальна активність виражена помірно. Ставлення до навчання нестійке, позитивне. Вважає, що вчитися треба, але інтересу до навчання та систематичності в підготовці не виявляє. Учень любить уроки трудового, фізкультури. ОСОБА_6 веселий, помірно активний в усіх сферах шкільного життя. Хлопець позитивно сприймає оточуючих, легко підтримує бесіду. В класному колективі дружелюбний, товариський. Хлопцеві властивий вияв позитивних емоцій, високий рівень потреби у спілкуванні з ровесниками. У взаєминах з оточуючими ввічливий. До виконання громадських доручень ставиться добре. Хлопець акуратний, охайний, доглянутий. Слідкує за своїм виглядом. Поведінка добра

21. Із листа Бережанської обласної комунальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням трудового навчання від 21.11.2019 р. № 469 слідує, що мати неповнолітніх ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 за час навчання дітей з 29.01.2019 року по даний час відвідала дітей в навчальному закладі один раз. Впродовж даного періоду ОСОБА_1 один раз ( 13.05.2019 року) мала телефонну розмову з класним керівником ОСОБА_6 про успішність дітей та декілька раз перераховувала кошти на банківську карту класного керівника ОСОБА_18 (26.04.2019 року 200,00 грн., 02.09.2019 року - 300,00 грн., 10.09.2019 року - 200,00 грн., 24.10.2019 року - 350,00 грн.) та 02.09.2019 року переслала посилку, в якій був новий телефон для ОСОБА_6 , новий одяг (в`єтнамки, носки, білизна, футболки, кофти кожній дитині). Вихідні та святкові дні, літні, осінні, зимові канікули діти проводять у навчальному закладі. Іншої участі ОСОБА_1 у вихованні та матеріальному забезпеченні дітей не приймає. Згідно запису від 14.02.2019 року зробленого кардіологом Тернопільської обласної дитячої поліклініки в медичній карті ОСОБА_6 рекомендована консультація в ІСЕХ м. Київ, але мати ОСОБА_1 не виконала рекомендації і не обстежувала дитини.

22. Судом встановлено, що згідно повідомлення Бережанської обласної комунальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням трудового навчання вбачається, що адміністрацією Бережанської обласної комунальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням трудового навчання 28 листопада 2019 року проведено обстеження стану здоров`я учениці 9 класу школи-інтернату ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , жительки с. Залісці Шумського району Тернопільської області в медичних закладах м. Тернопіль. За результатами обстеження ОСОБА_1 ОСОБА_3 потребує термінової консультації, обстеження та лікування в інституті Амосова або Охмадиті в м. Київ. Матері дитини ОСОБА_1 було відомо про проблеми із станом здоров`я дочки, їй була рекомендована консультація в медичних установах в м. Київ, але вона проігнорувала ці рекомендації, і стан здоров`я ОСОБА_6 огіршився.

23. Відповідно до характеристики від 24.01.2020 р. № 3 виданої Шумською міською радою Тернопільської області слідує, що гр. ОСОБА_11 проживає на території с.Залісці, розведена, в громадських місцях поводить себе добре. Неодноразово поступали зауваження на її поведінку від жителів села. Не належно виконує свої батьківські обов`язки. Зловживає спиртним напоями. До адміністративної відповідальності не притягувалась.

24. Згідно із довідки про склад сім`ї № 70 від 24.01.2020 р. виданої Шумською міською радою Тернопільської області стверджується, що до складу сім'/зареєстрованих в с.Залісці Шумського району Тернопільської області входять: ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_6 - дочка, ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_6 - син, ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_8 - син, ІНФОРМАЦІЯ_12

25. Як вбачається із Акту обстеження матеріально-побутових умов проживання ОСОБА_11 № 4 від 24.01.2020 р., комісією під час обстеження виявлено, що гр. ОСОБА_11 по місцю реєстрації не проживає. Місце її перебування не відоме, в житловому будинку відключене електропостачання. Діти ОСОБА_20 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 на даний час навчаються в Бережанській школі-інтернат.

26. Рішенням від 20 грудня 2019 року № 14 Про розгляд клопотання служби у справах дітей Шумської РДА від 03.12.2019 року № 03-07/761 визнано незадовільним виконання батьківських обов`язків ОСОБА_11 відносно дітей: ОСОБА_6 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 та вирішено вважати доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно трьох її дітей.

27. Відповідно до висновку служби у справах дітей Шумської РДА Тернопільської області від 30.01.2020 р. № 03-07/12 про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_11 відносно дітей: ОСОБА_6 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 визнано доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку села Залісці Шумського району, відносно дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

ІV. Оцінка Суду.

28. У відповідності до статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (далі Конвенція) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

А, статтею 18 Конвенції передбачено, що батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

22. Відповідно до статей 12, 81 ЦПК кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Надані позивачем докази, суд визнає належними і допустимими, оскільки ці докази містять у собі інформацію щодо предмета позовних вимог, вони логічно пов`язані з тими обставинами, які підтверджують наявність підстав для позбавлення батьківських прав.

23. Відповідно до вимог ст.154 Сімейного кодексу України батьки мають право на самозахист своєї дитини.

25. Пунктом 6 ч.1 ст.3 Цивільного Кодексу України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах справедливості, добросовісності та розумності.

26. Ухилення від виконання юридичного обов`язку - завжди є актом свідомої поведінки, коли особа має реальну можливість виконати його, але не вчиняє відповідних дій.

27. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

28. Пленум Верховного Суду України в Постанові №3 від 30.03.2007 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та про поновлення батьківських прав , наголошує, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом.

29. Згідно із вимогами ст. 141 Сімейного кодексу України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

30. Відповідно до вимог ст.157 Сімейного Кодексу України, питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

31. Згідно ст. 8 Закону України Про охорону дитинства батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України. Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

32. Відповідно до ч. 2 ст. 27 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 року, батько (батьки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини. Батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

33. Відповідно до положень ч.1 ст.3 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради Української РСР від 27 лютого 1991 року №789-XII, частин 7, 8 ст.7 СК України, під час вирішення будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити з якнайкращого забезпечення інтересів дітей.

34. В силу вимог ст. 150 СК України батьки зобов`язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.

35. Згідно ст. 164 СК України мати, батько може бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

36. Так, відповідачу, як матері неповнолітніх дітей в провину ставиться ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей, що є правовою підставою для позбавлення батьківських прав (пункт 2 частини першої статті 164 СК України).

37. Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року №3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Для позбавлення батьківських прав мало впевнитися в невиконанні обов`язків по вихованню. Належить також встановити, що мати ухиляється від їх виконання свідомо.

Зважаючи на те, що відповідач свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування, не сприяє засвоєнню ними загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до їх внутрішнього світу, суд знаходить, що зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дітей. А тому наведене дає підстави для задоволення позову і позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав щодо трьох дітей .

Крім цього, у зв`язку із смертю батька, правовий статус дітей чітко не визначений, оскільки вони мають матір, але позбавлені батьківського піклування, тому позбавлення батьківських прав відповідача буде сприяти дітям визначити їх правовий статус, як захищеної групи осіб і отримати відповідну соціальну допомогу від держави, чого вони на даний час позбавлені з вини відповідача і остання, не сприяє цьому протягом тривалого часу.

Окремо суд наголошує, що застосовуваний захід не є виключно безстроковим і відповідачка має право у випадку зміни поведінки на поновлення батьківських прав в порядку, передбаченому СК України.

Відповідно до ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

39. Відповідно до ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

41. Відповідно до ст. 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

40. Згідно з ч. 1 ст. 183 Сімейного кодексу України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Враховуючи майнові інтереси дітей, а також майновий стан відповідача, те, що відповідач є працездатною, здоровою, даних щодо утримання інших осіб суду не надала, суд вважає за можливе стягнути з неї аліменти на утримання дітей в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня звернення до суду позивача і до досягнення ними повноліття.

V. Розподіл судових витрат між сторонами.

43. Відповідно до частини шостої статті 141 ЦПК, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У зв`язку із чим, оскільки в даних правовідносинах позивач звільнений від сплати судових витрат і відсутні інші особи, які їх понесли, судові витрати необхідно стягнути із відповідача у розмірі 840 грн. 80 коп. судового збору.

На підставі викладеного, керуючись статями 7, 141, 150, 152, 154-155, 157, 164-166, 181-183 Сімейного кодексу України, статтями 2, 5, 10-13, 18, 81, 141, 258-259, 263 - 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В :

1. Винести заочне рішення.

2. Позов Служби у справах дітей Шумської районної державної адміністрації (місце знаходження: м. Шумськ вул. Українська, 59, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 25344717) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_13 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_6 , РНОКПП НОМЕР_7 ) про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити повністю.

3. Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку села Залісці Шумського району, відносно дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

4. Стягувати з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки села Залісці Шумського району на користь Бережанської обласної комунальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням трудового навчання аліменти на утримання ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 13 лютого 2020 року і до досягнення дітьми повноліття.

5. Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки села Залісці Шумського району в дохід держави судовий збір в сумі 840 грн. 80 коп.

6. Рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати державному органу реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.

Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільно процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільно процесуальним кодексом України.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Шумський районний суд Тернопільської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Сторонам роз`яснити, що під час карантину, встановленого Кабінет Міністрів України на запобігання поширення корона вірусної хвороби (COVID -19) строки оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Повне рішення суду складено 28 травня 2020 року.

Суддя: О. В. Ковтунович

СудШумський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення28.05.2020
Оприлюднено02.06.2020
Номер документу89534130
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —609/176/20

Рішення від 28.05.2020

Цивільне

Шумський районний суд Тернопільської області

Ковтунович О. В.

Ухвала від 27.04.2020

Цивільне

Шумський районний суд Тернопільської області

Ковтунович О. В.

Ухвала від 20.02.2020

Цивільне

Шумський районний суд Тернопільської області

Ковтунович О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні