ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про заміну сторони
м. Київ
27.05.2020Справа № 34/441
Господарський суд міста Києва у складі: головуючий - суддя Лиськов М.О.,
при секретарі судового засідання Свириденко А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Горизонт" (01033, м. Київ, вул. Шота Руставелі, буд. 44; ідентифікаційний код 39013897) про заміну сторони виконавчого провадження у справі №34/441
За позовом Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та кредит"
(04050, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 60)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТМ Груп"
(02222, м. Київ, вул. Північна, 6, літ.А1)
про стягнення 109 247,174 грн.
Без представників сторін у зв`язку з їхньою неявкою.
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство "Банк "Фінанси та Кредит"в особі Філії "Центральне регіональне управління"Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та кредит"(далі -Позивач, або Банк) звернувся до Господарського суду м. Києва із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "АТМ Груп"(далі -Відповідач, або Позичальник) заборгованості в сумі 109 247,174 грн., в т.ч. 92 234,74 грн. заборгованість по кредиту, 16 897,78 грн. заборгованість по процентах за користування кредитом, 114,65 грн. пені за несвоєчасне погашення кредиту.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.06.2009 року позов Відкритого акціонерного товариства Банк Фінанси та Кредит`в особі Філії Центральне регіональне управління`Відкритого акціонерного товариства Банк Фінанси та Кредит задоволено повністю та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю АТМ Груп на користь Відкритого акціонерного товариства Банк Фінанси та Кредит`в особі Філії Центральне регіональне управління`Відкритого акціонерного товариства Банк Фінанси та Кредит 92 234 грн. 74 коп. заборгованості по кредиту, 16 грн. 78 коп. заборгованості по процентах за користування кредитом, 114 грн. 65 коп. пені за несвоєчасне погашення кредиту, а також 1 092 грн. 50 коп. витрат по сплаті державного мита та 312 грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
03.08.2009 року на виконання рішення господарського суду міста Києва видано наказ.
19.05.2020 до Господарського суду міста Києва від Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Горизонт" надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження у справі №34/441, в якій заявник посилається на укладення між ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" та ТОВ "Фінансова компанія Горизонт" Договору про відступлення права вимоги від 07.11.2019 до позичальників та поручителів, в тому числі право вимоги за кредитним договором № " 3"_451_04/07-МЮ (гривня) (далі -Кредитний договір).
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.05.2020 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Горизонт прийнято до розгляду та призначене судове засідання на 27.05.2020.
У судове засідання 27.05.2020 представники сторін не з`явились, про причини неявки суд не повідомили.
Суд зазначає, що порядок виклику учасників справи у судове засідання визначено статтею 120 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої суд здійснює виклик учасників справи шляхом вручення ухвали господарського суду про дату, час та місце судового засідання в порядку, передбаченому статтею 242 Господарського процесуального кодексу України.
З аналізу положень статті 242 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що копію ухвали господарського суду про дату, час та місце судового засідання суд надсилає в електронній формі у порядку, встановленому законом (за наявності в особи офіційної електронної адреси), або рекомендованим листом із повідомленням про вручення, якщо такої адреси в особи немає.
З метою належного повідомлення учасників справи про час та місце розгляду заяви судом було направлено ухвалу Господарського суду міста Києва від 22.05.2020 на адресу сторін.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на положення частини 3 статті 334 Господарського процесуального кодексу України, якою передбачено, що неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження, та приймаючи до уваги те, що стягувач та боржник не скористались наданим їм статтею 42 Господарського процесуального кодексу України правом подати письмові пояснення щодо поданої заяви з викладенням своїх аргументів, суд вважає можливим розглянути подану заяву за відсутності представників стягувача та боржника.
Розглянувши у судовому засіданні 27.05.2020 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Горизонт" про заміну сторони виконавчого провадження у справі №34/441, в якій заявник посилається на укладення між ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" та ТОВ "Фінансова компанія Горизонт" Договору про відступлення права вимоги від 07.11.2019 до позичальників та поручителів, в тому числі право вимоги за кредитним договором № " 3"_451_04/07-МЮ (гривня) (далі -Кредитний договір) та дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що означена заява підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що 07.11.2019 року між між ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" та ТОВ "Фінансова компанія Горизонт" було укладено Договір про відступлення прав вимоги до позичальників та поручителів, в тому числі право вимоги за кредитним договором № " 3"_451_04/07-МЮ (гривня).
Відповідно до ст. 512 Цивільного кодексу України, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою, зокрема, внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 514 Цивільного кодексу України).
Отже, згідно з нормами чинного законодавства відступлення права вимоги може здійснюватися тільки відносно дійсної вимоги, що існувала на момент переходу цих прав.
Межі обсягу прав, що переходять до нового кредитора, можуть встановлюватися законом і договором, на підставі якого здійснюється перехід права. Обсяг і зміст прав, які переходять до нового кредитора є істотними умовами цього договору.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення.
Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права. У кожному конкретному випадку для вирішення питань можливості правонаступництва господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Судом встановлено, що 07.11.2019 між Публічним акціонерним товариством "Банк "Фінанси та кредит" (позивач, стягувач, первісний кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Горизонт" (новий кредитор) було укладено Договір про відступлення прав вимоги, за умовами якого первісний кредитор відступив новому кредитору належні банку, а новий кредитор набуває права вимоги банку до позичальників та поручителів зазначений у Додатках №1-2 до цього договору, включаючи права вимоги до правонаступників боржників, спадкоємців боржників або інших осіб, до яких перейшли обов`язки боржників, за кредитними договорами та договорами поруки з урахуванням усіх змін, доповнень і додатків до них, згідно реєстрів у Додатках №1-2 до цього договору.
Відповідно до п.2 Договору, за цим договором новий кредитор в день укладення цього договору, але в будь-якому випадку не раніше моменту отримання банком у повному обсязі коштів, відповідно до пункту 4 цього договору, набуває усі права кредитора за основними договорами, включаючи: право вимагати належною виконання боржниками зобов`язань за основними договорами, сплати боржниками грошових коштів, сплати процентів, вказаних у Додатку №1 до цього договору та сплати штрафних санкцій у розмірах, передбачених основними договорами. Розмір прав вимоги, які переходять до нового кредитора, вказаний у Додатку №1 до цього договору. Права кредитора за основними договорами переходять до нового кредитора у повному обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення права вимоги, за виключенням права на здійснення договірного списання коштів з рахунку рахунків боржників, що надані банку відповідно до умов основних договорів.
Згідно п. 4 Договору за відступлення прав вимоги за Основним договором , та відповідно до Договору від 07.11.2019 року та майновими правами згідно договору купівлі-продажу майнових прав, новий Кредитор сплатив банку грошові кошти у сумі 39 131 860, 75 грн. Ціна договору сплачена новим кредитором Банку у повному обсязі до моменту набуття чинності договору, на підставі протоколу електронних торгів #UKR-2019-04 від 12.09.2019 складеного за результатами відкритих торгів (аукціону), переможцем яких став новий кредитор, а саме Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Горизонт".
Згідно з п. 14 Договору, цей договір набуває чинності з дати його підписання сторонами і скріплення відтисками печаток сторін.
Крім того, як встановлено судом, на виконання вказаного договору заявником, на рахунок Банку в повному обсязі сплачено ціну договору в розмірі 39131860,75 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією платіжного доручення №33 від 03.10.2019.
Згідно з приписами статті 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою, зокрема, внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (стаття 513 ЦК України).
До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 514 ЦК України).
Відтак, у силу статті 512 ЦК України відбулась заміна кредитора у зобов`язанні щодо сплати заборгованості у межах спірних у справі №34/441 правовідносин, у зв`язку з чим новий кредитор - Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Горизонт" набув відповідні права щодо стягнення з відповідача заборгованості за вказаним рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (частина 5 статті 334 ГПК України).
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни стягувача за наказом Господарського суду міста Києва від 03.08.2009 у справі №34/441.
Керуючись ст. ч. 2 ст. 232, 233, 234, 334, 338 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Горизонт" про заміну сторони виконавчого провадження у справі №34/441- задовольнити.
2. Замінити стягувача у справі №34/441- Публічне акціонерне товариство "Банк "Фінанси та кредит", його правонаступником - Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Горизонт" (01033, м. Київ, вул. Шота Руставелі, буд. 44; ідентифікаційний код 39013897).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та підлягає оскарженню в установленому законодавством порядку.
Дата складання та підписання повного тексту ухвали 01.06.2020
Суддя М.О. Лиськов
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2020 |
Оприлюднено | 02.06.2020 |
Номер документу | 89538576 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Лиськов М.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні