ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/1342/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Решетилівська районна рада Полтавської області та Сектор освіти, сім`ї, молоді та спорту Решетилівської районної державної адміністрації, про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
В С Т А Н О В И В:
12 березня 2020 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області про застосування до Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області (ідентифікаційний код 23542264) заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі за адресою: 38450, Полтавська область, Решетилівський район, с. Шевченкове, вул. Миру, 15, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах 1-16 опису виявлених порушень вимог законодавства акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 24.01.2020 №20.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки Шевченківською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області встановлено та зафіксовано у акті перевірки порушення останньою вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які мали місце при експлуатації будівлі за адресою: 38450, Полтавська область, Решетилівський район, с. Шевченкове, вул. Миру, 15. Вказує, що подальша експлуатація вказаної будівлі створює загрозу життю та здоров`ю людей, а відтак, слід застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації вказаної будівлі, не допущення у будівлю людей, крім тих, що вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та відключення будівлі від електропостачання.
Ухвалою суду від 17.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №440/1342/20, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 11:00 год 07.04.2020, яке неодноразово відкладалося, а саме, за клопотанням учасників справи на 10:30 год 30.04.2020 та за клопотанням відповідача на 09:45 год 19.05.2020. Також вказаною ухвалою до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Решетилівську районну раду Полтавської області та Сектор освіти, сім`ї, молоді та спорту Решетилівської районної державної адміністрації.
В судове засідання 19.05.2020 представник позивача не з`явився, у матеріалах справи мається його клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с. 102).
Відповідач та треті особи явку своїх уповноважених представників в судове засідання 19.05.2020 не забезпечили, будучи належно повідомленими про дату, час та місце розгляду справи (а.с. 106-108).
Правом на надання відзиву на позов відповідач не скористався.
Треті особи заяв, клопотань чи пояснень щодо позову до суду не подали.
Згідно з частиною дев`ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, а також зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні у матеріалах справи документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено, що Шевченківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області (ідентифікаційний код 23542264) зареєстрована як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 23).
Територія та будівля Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області розташовані за адресою: 38450, Полтавська область, Решетилівський район, с. Шевченкове, вул. Миру, 15 (а.с. 34-37).
Частиною другою статті 64 Кодексу цивільного захисту України визначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Відповідно до приписів статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 /надалі - Положення №1052/, встановлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з пунктом 3 Положення №1052 основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.
Пунктом 7 Положення №1052 передбачено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до частин першої, другої статті 7 Закону України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" /надалі - Закон №877-V/ для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Судом встановлено, що на підставі наказу від 11.12.2019 №425 "Про проведення позапланових перевірок закладів, установ та організацій з масовим перебуванням людей відповідно до доручення Прем`єр-Міністра України" (а.с. 39-41) та посвідчення на проведення перевірки від 10.01.2020 №22 (а.с. 42) 24.01.2020 проведено позапланову перевірку дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області; види об`єктів щодо яких проводився захід - заклад, установа, організація освіти і науки, Код КВЕД 85.31 Загальна середня освіта (основний), територія, будівлі: навчального комплексу, теплогенераторна, господарчий сарай, інтернату Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області, розташовані за адресою: 38450, Полтавська область, Решетилівський район, село Шевченкове, вул. Миру, 15.
За результатами вказаної перевірки складено акт від 24.01.2020 №20 (а.с. 43-55).
Перевіркою встановлено та зафіксовано у акті перевірки від 24.01.2020 №20 порушення вимог пожежної безпеки, що мали місце на території та в приміщенні школи за адресою: 38450, Полтавська область, Решетилівський район, село Шевченкове, вул. Миру, 15, а саме:
- на об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією) не встановлений протипожежний режим, чим порушено пункт 3 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697 /надалі - Правила/;
- територія школи, а також приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки згідно ДСТУ ІSO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ІSO 6309:1987, ІDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности", чим порушено пункт 8 розділу ІІ Правил;
- посадовими особами не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 №444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях", чим порушено пункт 16 розділу ІІ Правил;
- не проведено вогнезахисний обробіток дерев`яних будівельних конструкцій горищного приміщення школи засобами вогнезахисту, що забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, що посвідчується відсутністю акту перевірки відповідності вогнезахисту, чим порушено пункт 2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил;
- на другому поверсі школи в кабінеті трудового навчання на вікнах встановлено грати, чим порушено пункт 2.16 глави 2 розділу ІІІ Правил;
- будівля школи не забезпечена адресним вказівником (назва вулиці, номер будинку), встановленим на фасаді будівлі або інших видних місцях і освітлюваним у темний час доби, чим порушено пункт 2.22 глави 2 розділу ІІІ Правил;
- з`єднання жил електропроводів в усіх розподільчих коробках будівлі школи виконано за допомогою скруток, чим порушено пункт 1.6 глави 1 розділу ІV Правил;
- не проведено заміри опору ізоляції електричних мереж, чим порушено пункт 1.20 глави 1 розділу ІV Правил;
- будівля школи не обладнана автоматичною пожежною сигналізацією та системою сповіщення про пожежу та управління евакуацією людей другого типу, чим порушено пункт 1.2 глави 1 розділу V Правил, додаток А таблиця А.1 глава 7 пункт 7.3, додаток Б таблиця Б.1 пункт 5 підпункт 5.1 ДБН В.2.5-56:2014;
- пожежне водоймище, розташоване на території школи повністю порожнє, чим порушено підпункт 2 пункту 2.1 глави 2 розділу V Правил;
- внутрішні пожежні кран-комплекти ПК №1, 2, розміщені у будівлі школи, не укомплектовані пожежними рукавами однакового з ними діаметру, стволами та важелями для полегшення відкривання вентиля, чим порушено підпункт 2 пункту 2.2 глави 2 розділу V Правил;
- система внутрішнього протипожежного водопроводу перебуває у непрацездатному стані, технічне обслуговування та перевірку на працездатність не рідше одного разу на рік шляхом пуску води не проводиться, що підтверджується відсутністю спеціального журналу обліку технічного обслуговування, чим порушено підпункт 9 пункту 2.2 глави 2 розділу V Правил;
- будівля школи не забезпечена первинними засобами пожежегасіння (вогнегасниками) з розрахунку: на кожному поверсі повинно бути не менше двох переносних (порошкових, водопінних або водяних) вогнегасників з масою заряду вогнегасної речовини 5 кг і більше, крім того по одному газовому вогнегаснику з величиною заряду вогнегасної речовини 3 кг в приміщеннях з оргтехнікою, в приміщеннях бібліотеки, музею по 1-му вогнегаснику ВП-5, чим порушено пункт 3.6 глави 3 розділу V Правил та пункт 5 розділу VІ Правил експлуатації та типові норми належності вогнегасників, затверджених наказом МВС від 15.01.2018 №25 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 23.02.2018 за №225/31677;
- наявні вогнегасники не укомплектовані в повному обсязі раструбами, а саме, в теплогенераторній 2 шт ВВК-3, чим порушено підпункт 7 пункту 2 розділу ІV Правил експлуатації та типові норми належності вогнегасників;
- не укомплектовано пожежний щит, який знаходиться на першому поверсі засобами пожежегасіння з розрахунку: вогнегасники - 2 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 1 шт., лопати - 1 шт., сокири - 2 шт., чим порушено пункт 3.11 глави 3 розділу V Правил;
- не проведено технічне обслуговування наявних первинних засобів (вогнегасників), чим порушено пункт 3.17 глави 3 розділу V Правил.
24.01.2020 ГУ ДСНСУ у Полтавській області видано припис про усунення Шевченківською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області встановлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (а.с. 56-58).
Наявність зазначених порушень стало підставою для звернення позивача до адміністративного суду з даним позовом.
Так, відповідно до пункту 3 розділу ІІ Правил на кожному об`єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) повинен бути встановлений протипожежний режим, який включає: порядок утримання шляхів евакуації; визначення спеціальних місць для куріння; порядок застосування відкритого вогню; порядок використання побутових нагрівальних приладів; порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт; правила проїзду та стоянки транспортних засобів; місця для зберігання і допустиму кількість сировини, напівфабрикатів та готової продукції, що можуть одночасно знаходитися у приміщеннях і на території; порядок прибирання горючого пилу й відходів, зберігання промасленого спецодягу та ганчір`я, очищення елементів вентиляційних систем від горючих відкладень; порядок відключення від мережі електроживлення обладнання та вентиляційних систем у разі пожежі; порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи; порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення; порядок організації експлуатації і обслуговування наявних засобів протипожежного захисту; порядок проведення планово-попереджувальних ремонтів та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання; порядок збирання членів пожежно-рятувального підрозділу добровільної пожежної охорони та посадових осіб, відповідальних за пожежну безпеку, у разі виникнення пожежі, виклику вночі, у вихідні й святкові дні; порядок дій у разі виникнення пожежі: порядок і способи оповіщення людей, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, зупинки технологічного устаткування, вимкнення ліфтів, підйомників, вентиляційних установок, електроспоживачів, застосування засобів пожежогасіння; послідовність евакуації людей та матеріальних цінностей з урахуванням дотримання техніки безпеки. При розробленні інструкцій дій у разі виникнення (виявлення) пожежі необхідно використовувати розділ VIII цих Правил. Працівники об`єкта мають бути ознайомлені з цими вимогами на інструктажах або під час проходження пожежно-технічного мінімуму.
Територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення мають бути забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности (пункт 8 розділу ІІ Правил).
Пунктом 16 розділу ІІ Правил передбачено, що посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях .
Відповідно до пункту 2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності. Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев`яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.
У разі необхідності встановлення на вікнах приміщень, де перебувають люди, ґрат останні повинні розкриватися, розсуватися або зніматися. Під час перебування в цих приміщеннях людей ґрати мають бути відчинені (зняті). Установлювати глухі ґрати дозволяється у квартирах, банках, касах, складах, коморах, кімнатах для зберігання зброї і боєприпасів, а також на інших приміщеннях, розрахованих на одночасне перебування до 50 осіб (крім навчальних закладів), та в інших випадках, передбачених нормами і правилами, затвердженими в установленому порядку (пункт 2.16 глави 2 розділу ІІІ Правил).
Пунктом 2.22 глави 2 розділу ІІІ Правил визначено, що будинки та інші об`єкти мають бути забезпечені адресними вказівниками (назва вулиці, номер будинку), встановленими на фасадах будівель або інших видних місцях і освітлюваними у темний час доби.
Згідно з пунктами 1.6, 1.20 глави 1 розділу ІV Правил з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів. Місця з`єднання жил проводів і кабелів, а також з`єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Втрати опору ізоляції на стиках повинні бути не більше втрат опору ізоляції на цілих жилах цих проводів і кабелів.
Замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені ПТЕ.
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу V Правил будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту .
Підпунктом 2 пункту 2.1 глави 2 розділу V Правил визначено, що зовнішній протипожежний водопровід повинен відповідати таким вимогам - пожежні гідранти та пожежні резервуари повинні бути справними і утримуватися таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями.
Підпунктами 2, 9 пункту 2.2 глави 2 розділу V Правил встановлено, що система внутрішнього протипожежного водопроводу повинна відповідати таким вимогам:
- кожен пожежний кран-комплект має бути укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів), а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з`єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними;
- пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання.
Територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку (пункт 3.6 глави 3 розділу V Правил).
Будинки адміністративного та побутового призначення і громадські будинки на кожному поверсі повинні мати не менше двох переносних (порошкових, водопінних або водяних) вогнегасників з масою заряду вогнегасної речовини 5 кг і більше. Крім того, слід передбачати по одному газовому вогнегаснику з величиною заряду вогнегасної речовини 3 кг і більше: на 20 м-2 площі підлоги в офісних приміщеннях з оргтехнікою, коморах, електрощитових, вентиляційних камерах та інших технічних приміщеннях; на 50 м-2 площі підлоги в приміщеннях архівів, машзалів, бібліотек, музеїв (пункт 5 розділу VІ Правил експлуатації та типові норми належності вогнегасників).
Забороняється використовувати вогнегасники за відсутності розтруба або гнучкого рукава (залежно від типу вогнегасника) (підпункт 7 пункту 2 розділу ІV Правил експлуатації та типові норми належності вогнегасників).
Відповідно до пункту 3.11 глави 3 розділу V Правил для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди). Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об`єкта площею більше 200 м-2 з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт. На пожежних щитах (стендах) повинні розміщуватися ті первинні засоби гасіння пожежі, які можуть застосовуватися в даному приміщенні, споруді, установці. Пожежні щити (стенди) та засоби пожежогасіння повинні бути пофарбовані у відповідні кольори згідно з ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности . Склади пиломатеріалів, тари та волокнистих матеріалів потрібно забезпечувати необхідною (понаднормовою) кількістю пожежних щитів з набором первинних засобів пожежогасіння згідно з місцевими умовами.
Пунктом 3.17 глави 3 розділу V Правил передбачено, що технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року № 152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за № 555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги .
Судовим розглядом встановлено, що за результатами проведення позапланової перевірки Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області виявлено факти порушення останньою приписів наведених пунктів Правил пожежної безпеки в Україні, а також Правил експлуатації та типові норми належності вогнегасників.
Відповідач в ході розгляду справи заперечень з приводу допущення ним таких порушень та їх не усунення станом на момент розгляду справи не висловив.
Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
За приписами частини другої статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами має право звернутися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.
Таким чином, оскільки Шевченківською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області не дотримано вимоги законодавства у сфері пожежної безпеки, подальша експлуатація будівлі за адресою: 38450, Полтавська область, Решетилівський район, с. Шевченкове, вул. Миру, 15, створює загрозу життю та здоров`ю людей.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Суд враховує, що виявлені порушення у своїй сукупності можуть призвести до виникнення пожежі, не дозволять вчасно її ліквідувати, призведуть до її стрімкого розвитку та потенційно загрожують життю і здоров`ю людей.
З огляду на викладені обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги виникнення загрози життю та/або здоров`ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей, а також беручи до уваги не надання відповідачем доказів на підтвердження усунення порушень пунктів Правил пожежної безпеки в Україні і Правил експлуатації та типові норми належності вогнегасників, які були встановлені в ході позапланової перевірки, суд доходить висновку про необхідність застосування до Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області (ідентифікаційний код 23542264) заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі за адресою: 38450, Полтавська область, Решетилівський район, с. Шевченкове, вул. Миру, 15, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах 1-16 опису виявлених порушень вимог законодавства акту від 24.01.2020 №20, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Таким чином, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Стосовно встановлення порядку та способу виконання даного рішення, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення.
З огляду на зазначене, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей, суд вважає за доцільне встановити порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом заборони використання будівлі Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області за адресою: 38450, Полтавська область, Решетилівський район, с. Шевченкове, вул. Миру, 15, не допущення у будівлю людей, крім тих, що вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та відключення будівлі від електропостачання - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Отже, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (вул. М. Бірюзова, 26/1, м. Полтава, Полтавська область, 36007, ідентифікаційний код 38610079) до Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області (вул. Миру, 15, с. Шевченкове, Решетилівський район, Полтавська область, 38450, ідентифікаційний код 23542264), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Решетилівська районна рада Полтавської області (вул. Покровська, 17, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ідентифікаційний код 21044208) та Сектор освіти, сім`ї, молоді та спорту Решетилівської районної державної адміністрації (вул. Шевченка, 3-А, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ідентифікаційний код 02145659), про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.
Застосувати до Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області (с. Шевченкове, Решетилівський район, Полтавська область, 38450, ідентифікаційний код 23542264) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі за адресою: 38450, Полтавська область, Решетилівський район, с. Шевченкове, вул. Миру, 15, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах 1-16 опису виявлених порушень вимог законодавства акту від 24.01.2020 №20, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Встановити Шевченківській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області (с. Шевченкове, Решетилівський район, Полтавська область, 38450, ідентифікаційний код 23542264) порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом заборони використання будівлі Шевченківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені академіка В.О.Пащенка Решетилівської районної ради Полтавської області за адресою: 38450, Полтавська область, Решетилівський район, с. Шевченкове, вул. Миру, 15, не допущення у будівлю людей, крім тих, що вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та відключення будівлі від електропостачання - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Гіглава
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2020 |
Оприлюднено | 02.06.2020 |
Номер документу | 89541271 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
О.В. Гіглава
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні