1Справа № 335/2298/20 2/335/1305/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2020 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Гашук К.В., за участю секретаря судового засідання Якимової О.С., розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, 3-тя особа Дніпрорудненська державна нотаріальна контора Запорізької області про визнання права власності на спадкове майно, стягнення недоотриманої суми пенсії в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, 3-тя особа Дніпрорудненська державна нотаріальна контора Запорізької області, в якому просить визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно - грошові кошти у вигляді недоотриманої пенсії в розмірі 46 021,50 грн., нараховані за період з вересня 2014 року по листопад 2015 року, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також стягнути з відповідача на її користь грошові кошти у вигляді недоотриманої пенсії у розмірі 46 021 грн. 50 коп., нараховані за період з вересня 2014 року по листопад 2015 року, що належали спадкодавцю, але не були ним одержані за життя, судові витрати розподілити між сторонами, відповідно до ст. 141 ЦПК України.
В обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 . Після смерті батька єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину, є його донька - позивач у справі ОСОБА_1 . До складу спадщини входить в тому числі недоотримана ОСОБА_2 пенсія, яка була нарахована йому за період з вересня 2014 року по листопад 2015 року, у сумі 46 021,50 грн. 30.01.2020 позивач звернулася до Дніпрорудненської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 на недоотриману пенсію. Постановою від 30.01.2020 № 50/02-31 нотаріусом позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на недоотриману пенсію. Відмова мотивована тим, що Василівським відділом обслуговування Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області було надано відповідь, що гр. ОСОБА_2 , 1926 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не має невиплаченої пенсії згідно ст. 46 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , оскільки нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно за власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.
Позивач зазначає, що суми пенсії, які перейшли у спадщину, передаються спадкоємцям у повному обсязі без будь-яких часових обмежень, у зв`язку з чим позивач і звернулась до суду із зазначеним позовом (а.с. 1-3).
Ухвалою судді від 17.03.2020 вказаний позов прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Витребувано з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку з відомостями про розмір недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за період з вересня 2014 року по листопад 2015 року, станом на день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Витребувано із Дніпрорудненської державної нотаріальної контори Запорізької області засвідчену копію спадкової справи № 40 за 2019 рік, заведену після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 34).
30.03.2020 до суду надійшла копія спадкової справи № 40 за 2019 рік, заведена після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (39-45).
03.04.2020 від відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшов відзив на позов, до якого також додано витребувану судом довідку про розмір недоотриманої пенсії ОСОБА_2 у розмірі 46 021,50 грн. Згідно відзиву на позовну заяву, представник відповідача - Клочко О.М. просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість. Як зазначено у відзиві, померлий ОСОБА_2 на момент своєї смерті не перебував на пенсійному обліку у Головному управлінні ПФУ в Запорізькій області. На підставі заяви позивача у справі про виплату допомоги на поховання, у січні 2016 року було направлено запит щодо отримання електронної пенсійної справи, після чого у лютому 2016 року позивачу було виплачено допомогу на поховання. Після цього позивач не зверталася за виплатою суми пенсії в порядку, передбаченому ст. 52 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , тобто протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 30.01.2020 № 50/02-31 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на недоотриману пенсію ОСОБА_2 відмовлено. Зазначена постанова не оскаржена позивачем у встановленому законом порядку. Згідно свідоцтва про право на спадщину за Законом, спадщина складається з права на вклади та суми залишку на рахунку в АТ Державний ощадний банк України , а тому відповідачем не порушуються норми чинного законодавства у зазначених правовідносинах (а.с. 52-54).
Ухвалою суду від 07.05.2020 року закрито підготовче провадження у цивільній справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 29 травня 2020 року на 11-00 год. (а.с. 68).
В судове засідання учасники справи не з`явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від позивача та представника відповідача надійшли заяви про розгляд справи у їх відсутність. Позивач позов підтримує та просить його задовольнити, представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову.
Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у відсутність осіб, які в судове засідання не з`явились, на підставі письмових доказів, що містяться в матеріалах справи та з урахуванням заяв по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 52 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Конституцією України (ст. 41) та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17.07.97 відповідно до Закону № 475/97-ВР від 17.07.97 Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції , закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. ст. 1217, 1218 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частиною 5 ст. 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 , виданим Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області 30.11.2015 року (а.с. 12).
Позивач у справі - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є донькою померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , де батьком зазначено ОСОБА_2 , та свідоцтвом про укладення шлюбу, відповідно до якого ОСОБА_1 змінила прізвище на ОСОБА_1 (а.с. 10, 11).
Матеріали пенсійної справи ОСОБА_2 перебувають у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, що підтверджується інформацією, яка викладена у відзиві на позов.
Заочним рішення Краматорського міського суду Донецької області від 19.04.2019, яке набрало законної сили 21.05.2019, визначено ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю шість місяців для прийняття нею спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 22-23).
11.06.2019 позивач у справі ОСОБА_1 звернулася до Дніпрорудненської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом після померлого батька ОСОБА_2 (а.с. 40 оборот).
05.12.2019 державним нотаріусом Оріхівської державної нотаріальної контори Запорізької області, яка діяла в порядку заміщення державного нотаріуса Дніпрорудненської державної нотаріальної контори, ОСОБА_1 видано свідоцтво про право на спадщину за законом, яка складається із права на вклади з відповідними відсотками та компенсаціями, які зберігаються в ТВБВ № 10004/0121 філії Донецького обласного управління АТ Ощадбанк (а.с. 45 оборот).
Постановою державного нотаріуса Василівської державної нотаріальної контори, яка діяла в порядку заміщення державного нотаріуса Дніпрорудненської державної нотаріальної контори, про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 30.01.2020 № 50/02-31, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на недоотриману пенсію, що знаходиться у Пенсійному фонді України. Вказана постанова мотивована тим, що згідно відповіді Василівського відділу обслуговування Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 23.09.2019 № 1707, гр. ОСОБА_2 , 1926 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не має невиплаченої пенсії згідно ст. 46 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , оскільки нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно за власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії (а.с. 17).
Тобто, постанова державного нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, ґрунтувалась на відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, якою було повідомлено про відсутність у померлого ОСОБА_2 недоотриманої суми пенсії, а тому посилання представника відповідача на те, що позивачем у встановленому законом порядку не оскаржено постанову державного нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, є безпідставними.
Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.03.2020, яка надана на вимогу суду, станом на дату смерті ОСОБА_2 розмір недоодержаної пенсії пенсіонера ОСОБА_2 за період з вересня 2014 по листопада 2015 становить 46 021,50 грн. (а.с. 55).
Вказана сума нарахованої померлому ОСОБА_2 за його життя пенсії залишилася не виплаченою членам сім`ї померлого, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, або непрацездатним членам його сім`ї в порядку, передбаченому ст. 52 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , оскільки відповідні особи не зверталися за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, а тому в силу ч. 3 цієї ж статті, входить до складу спадщини після померлого ОСОБА_2 .
Обґрунтовуючи свою позицію щодо відсутності підстав для виплати доньці померлого ОСОБА_2 - ОСОБА_1 недоодержаної її батьком пенсії, відповідач посилався на те, що недоотримана пенсія розраховується з дня звернення спадкоємця із заявою та виплачується не більше ніж за три роки, відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування .
Разом із тим, відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Аналіз зазначеної норми права дає підстави дійти висновку, що дана норма розповсюджується на правовідносини з приводу виплати нарахованих сум пенсії, але своєчасно не отриманих пенсіонером з власної вини та не розповсюджуються на правовідносини з приводу отримання спадкоємцями померлого пенсіонера тих сум пенсії, які перейшли у спадщину.
Суд зазначає, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України). Тому сума пенсії, що належала спадкодавцю ОСОБА_2 і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, увійшла до складу спадщини та позивач, прийнявши спадщину, має право на виплату цієї суми в повному обсязі.
Враховуючи, що позивач має право як спадкоємець на отримання нарахованих, але не виплачених в повному обсязі сум пенсії, які входять до складу спадщини і не були отримані спадкодавцем за життя, проаналізувавши в сукупності надані докази, а також беручи до уваги те, що згідно ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом і доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, суд дійшов до висновку, що позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі шляхом визнання за позивачем права власності на грошові кошти у вигляді недоотриманої пенсії в розмірі 46 021,50 грн. та стягнення з відповідача на користь позивача вказаної суми.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позов ОСОБА_1 задоволено у повному обсязі, і нею при поданні позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 840 грн. 80 коп., сплачену суму судового збору слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 2,4,5,81,89,141,259,263-265,268,273 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, 3-тя особа Дніпрорудненська державна нотаріальна контора Запорізької області про визнання права власності на спадкове майно, стягнення недоотриманої суми пенсії в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на грошові кошти у вигляді недоотриманої пенсії, яка нарахована ОСОБА_2 за період з вересня 2014 року по листопад 2015 року, у розмірі 46 021 (сорок шість тисяч двадцять одна) гривня 50 (п`ятдесят) копійок, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (юридична адрес: 69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , (адреса реєстрації тимчасового місця перебування: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) недоотриману ОСОБА_2 суму пенсії, яка нарахована за період з вересня 2014 року по листопад 2015 року, в порядку спадкування за законом після батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 46 021 (сорок шість тисяч двадцять одна) гривня 50 (п`ятдесят) копійок.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (юридична адрес: 69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , (адреса реєстрації тимчасового місця перебування: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 29 травня 2020 року.
Суддя: К.В. Гашук
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2020 |
Оприлюднено | 03.06.2020 |
Номер документу | 89551296 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Гашук К. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні