Рішення
від 27.05.2020 по справі 303/6777/19
МУКАЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №303/6777/19 2/303/195/20

ряд. стат. звіту - 36

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2020 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючого-судді Куцкір Ю.Ю.

з участю секретаря судових засідань Славич М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Мукачево цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПрАТ Страхова компанія УНІКА про відшкодування шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ПрАТ Страхова компанія УНІКА про відшкодування шкоди.

Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 є власником транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ , д.н.з.: НОМЕР_1 , який було пошкоджено внаслідок ДТП, що мала місце 21.12.2018 року відповідачем ОСОБА_2 . У свою чергу, автомобіль, яким керував останній, належить ТзОВ Сарма Трейд . Крім цього, ТзОВ Сарма Трейд є роботодавцем ОСОБА_2 , який в момент скоєння ДТП виконував свої посадові обов`язки водія-експедитора. Ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 28.05.2019 року ОСОБА_2 було звільнено від кримінальної відповідальності у зв`язку з примиренням з потерпілим на підставі ст.46 КК України, а кримінальне провадження закрито. На момент вчинення ДТП відповідальність ОСОБА_2 була застрахована за полісом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів, згідно якого обов`язок по відшкодуванню матеріальної шкоди у розмірі 100 000 гривень несе ПрАТ СК Уніка . Відповідно до Висновку експертного дослідження №13/37 ЕД від 11.07.2019 року, вартість матеріального збитку, завдану власнику автомобіля MERCEDES-BENZ , д.н.з.: НОМЕР_1 з урахуванням коефіцієнта фізичного зносу складає 280 245,77 гривень. На час подання позову позивачем, відповідачі заподіяну шкоду не відшкодували і навпаки у виплаті відмовили.

Разом з тим, під час розгляду справи у суді між ОСОБА_1 і ТзОВ Сарма-Трейд було укладено мирову угоду, яка ухвалою суду від 19.02.2020 року була затверджена. Згідно із якою, ТзОВ Сарма-Трейд відшкодовує позивачу завдані збитки у розмірі 180 000 гривень. У свою чергу, ОСОБА_1 відмовляється від позовних вимог про стягнення солідарно з ТОВ Сарма-Трейд та ОСОБА_2 100 000 гривень матеріальної шкоди та 20 000 гривень моральної шкоди. Провадження у справі в частині позову ОСОБА_1 до ТзОВ Сарма-Трейд та ОСОБА_2 про відшкодування шкоди було закрито. Таким чином, ОСОБА_1 залишив за собою право вимоги до ПрАТ СК Уніка страхового відшкодування у розмірі 100 000 гривень.

Представник позивача ОСОБА_1 - Блохіна В.Ю. в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі та участі позивача, просить суд позов задоволити з підстав зазначених в ньому.

Представник відповідача ПрАТ СК УНІКА - Буток Т.І. в судове засідання не з`явився, подав до суду відзив на позовну заяву в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав зазначених у ньому та розглянути справу без його участі.

Вивчивши позовну заяву та дослідивши надані сторонами докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Частиною 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.3, 4 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частиною 1 ст.76, ч.1, 2 ст.77, ст.ст.79 і 80 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Судом встановлено, що згідно Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 власником автобуса марки MERCEDES-BENZ , д.н.з.: НОМЕР_1 є ОСОБА_1 (а.с. 8).

Ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 28.05.2019 року ОСОБА_2 звільнено від кримінальної відповідальності у зв`язку з примиренням потерпілою, а кримінальне провадження закрито (а.с. 9-12).

Із Висновку експертного дослідження №13/37 ЕД від 11.07.2019 року слідує, що вартість матеріального збитку, завданого власнику автомобіля MERCEDES-BENZ Sprinter , д.н.з.: НОМЕР_1 , з урахуванням коефіцієнта фізичного зносу складає 280 245,77 гривень (а.с. 13-48).

Згідно Повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, ОСОБА_1 письмово повідомив про дорожньо-транспортну пригоду, яка відбулася 21.12.2018 року в с.Горбок Іршавського району 30.07.2019 року (а.с. 49).

Із листа ПрАТ СК УНІКА слідує, що останні відмовили ОСОБА_1 у здійсненні страхового відшкодування у зв`язку з невиконанням покладеного обов`язку, що унеможливлює визначення розміру матеріального збитку, завданого внаслідок ДТП (а.с. 50).

Розпорядженням про прийняття на роботу №UST00000012-0000000113 від 29.09.2017 року ОСОБА_2 було прийнято на роботу до ТОВ САРМА-ТРЕЙД 02.10.2017 року (а.с. 78).

17.04.2018 року між страховиком ПрАТ СК УНІКА і страхувальником ТОВ САРМА-ТРЕЙД був укладений Поліс обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, згідно якого страхова сума на одного потерпілого за заподіяну шкоду життю і здоров`ю становить 200 000 гривень, за заподіяну майну - 100 000 гривень (а.с. 95).

17.04.2018 року між ПрАТ СК УНІКА і ТзОВ САРМА-ТРЕЙД був укладений Генеральний договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власника наземних транспортних засобів №008015/4430/0000022 від 17.04.2018 року (а.с. 96-102).

Дані правовідносини між сторонами регулюються ЦК України та ЗУ Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів .

Статтями 6 і 9 ЗУ Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів передбачено, що страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.

Страхова сума - це грошова сума, у межах якої страховик зобов`язаний здійснити виплату страхового відшкодування відповідно до умов договору страхування.

Згідно ч.1 ст.22 Закону у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи. У разі настання події, яка є підставою для проведення регламентної виплати, МТСБУ у межах страхових сум, що були чинними на день настання такої події, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.

Відповідно до ст.28 Закону шкода, заподіяна в результаті дорожньо-транспортної пригоди майну потерпілого, - це шкода, пов`язана з пошкодженням чи фізичним знищенням транспортного засобу.

Крім цього, відповідно до ст.29 Закону у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.

Статтею 33 Закону передбачені дії осіб у разі настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати). Зокрема, у разі настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати), водій транспортного засобу, причетний до такої пригоди, зобов`язаний:

- дотримуватися передбачених правилами дорожнього руху обов`язків водія, причетного до дорожньо-транспортної пригоди;

- вжити заходів з метою запобігання чи зменшення подальшої шкоди;

- поінформувати інших осіб, причетних до цієї пригоди, про себе, своє місце проживання, назву та місцезнаходження страховика та надати відомості про відповідні страхові поліси;

- невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди, письмово надати страховику, з яким укладено договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ), повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов`язок, він має підтвердити це документально.

Водії та власники транспортних засобів, причетних до дорожньо-транспортної пригоди, власники пошкодженого майна зобов`язані зберігати пошкоджене майно (транспортні засоби) у такому стані, в якому воно знаходилося після дорожньо-транспортної пригоди, до тих пір, поки його не огляне призначений страховиком (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) представник (працівник, аварійний комісар або експерт), а також забезпечити йому можливість провести огляд пошкодженого майна (транспортних засобів).

Особи, зазначені в цьому пункті, звільняються від обов`язку збереження пошкодженого майна (транспортних засобів) у такому стані, в якому воно знаходилося після дорожньо-транспортної пригоди, у разі якщо не з їхньої вини протягом десяти робочих днів після одержання страховиком (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду його уповноважений представник не прибув до місцезнаходження такого пошкодженого майна.

Відповідно до ст.33 1 Закону Страхувальник, інша особа, відповідальність якої застрахована, водій транспортного засобу, причетного до дорожньо-транспортної пригоди, особа, яка має право на отримання відшкодування (потерпілий), зобов`язані сприяти страховику та МТСБУ в розслідуванні причин та обставин дорожньо-транспортної пригоди, а саме: надати для огляду належний їй транспортний засіб або інше пошкоджене майно, повідомити страховика (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) про всі відомі їй обставини та надати для огляду та копіювання наявні у неї документи щодо цієї дорожньо-транспортної пригоди протягом семи робочих днів з дня отримання нею відповідної інформації або документа. Якщо зазначені особи з поважних причин не мали змоги виконати ці дії, вони мають підтвердити це документально. На підставі письмового запиту страховика або МТСБУ відповідний підрозділ Національної поліції зобов`язаний надати йому довідку про дорожньо-транспортну пригоду, форма та порядок видачі якої встановлюється Міністерством внутрішніх справ України; заклад охорони здоров`я - довідку про тимчасову втрату працездатності (лікування), форма та порядок видачі якої встановлюється Міністерством охорони здоров`я України, відомості про діагноз, лікування та прогноз хвороби потерпілого, висновки судово-медичної експертизи, а також іншу інформацію, необхідну для вирішення питання щодо здійснення страхового відшкодування або регламентної виплати; медико-соціальна експертна комісія - документи, що підтверджують ступінь втрати професійної чи загальної працездатності потерпілого; суди та правоохоронні органи - копії наявних документів щодо обставин скоєння дорожньо-транспортної пригоди, розміру заподіяної та відшкодованої шкоди.

Статтею 34 Закону передбачені дії страховика після отримання інформації про дорожньо-транспортну пригоду, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати). А саме, Страховик зобов`язаний протягом двох робочих днів з дня отримання повідомлення про настання події, що містить ознаки страхового випадку, розпочати її розслідування, у тому числі здійснити запити щодо отримання відомостей, необхідних для своєчасного здійснення страхового відшкодування. Протягом 10 робочих днів з дня отримання повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду страховик (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) зобов`язаний направити свого представника (працівника, аварійного комісара або експерта) на місце настання страхового випадку та/або до місцезнаходження пошкодженого майна для визначення причин настання страхового випадку та розміру збитків. Якщо представник страховика (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) не з`явився у визначений строк, потерпілий має право самостійно обрати аварійного комісара або експерта для визначення розміру шкоди. У такому разі страховик (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) зобов`язаний відшкодувати потерпілому витрати на проведення експертизи (дослідження).

Згідно ст.37 Закону підставою для відмови у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати) є:

- навмисні дії особи, відповідальність якої застрахована (страхувальника), водія транспортного засобу або потерпілого, спрямовані на настання страхового випадку. Зазначена норма не поширюється на осіб, дії яких пов`язані з виконанням ними громадянського чи службового обов`язку, вчинені у стані необхідної оборони (без перевищення її меж) або під час захисту майна, життя, здоров`я. Кваліфікація дій таких осіб встановлюється відповідно до закону;

- вчинення особою, відповідальність якої застрахована (страхувальником), водієм транспортного засобу умисного злочину, що призвів до страхового випадку (події, передбаченої статтею 41 цього Закону);

- невиконання потерпілим або іншою особою, яка має право на отримання відшкодування, своїх обов`язків, визначених цим Законом, якщо це призвело до неможливості страховика (МТСБУ) встановити факт дорожньо-транспортної пригоди, причини та обставини її настання або розмір заподіяної шкоди;

- неподання заяви про страхове відшкодування впродовж одного року, якщо шкода заподіяна майну потерпілого, і трьох років, якщо шкода заподіяна здоров`ю або життю потерпілого, з моменту скоєння дорожньо-транспортної пригоди;

Відповідно до ст.38 Закону Страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду:

а) якщо він керував транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;

б) якщо він керував транспортним засобом без права на керування транспортним засобом відповідної категорії;

в) якщо він після дорожньо-транспортної пригоди за його участю самовільно залишив місце пригоди чи відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду щодо стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, або вжив алкоголь, наркотики чи лікарські препарати, виготовлені на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником);

г) якщо дорожньо-транспортна пригода визначена в установленому порядку безпосереднім наслідком невідповідності технічного стану та обладнання транспортного засобу існуючим вимогам Правил дорожнього руху ;

ґ) якщо він не повідомив страховика у строки і за умов, визначених у підпункті 33.1.2 пункту 33.1 статті 33 цього Закону.

Таким чином, беручи до уваги вищезазначене, суд приходить до висновку, що позов є обгрунтований та таким, що підлягає до задоволення, а тому з відповідача слід стягнути матеріальну шкоду в межах страхової суми відповідно до Полісу обов`язкового страхування №АК/3550016 у розмірі 100 000 гривень.

Разом з тим, суд звертає увагу відповідача ПрАТ СК УНІКА на той факт, що неповідомлення страхувальника страховиком у строк передбачений Договором не є підставою для відмови виплати страхового відшкодування третім особам, а відповідно до вимог ст.38 ЗУ Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів є підставою для подання регресивного позову до страховика.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 22, 28, 33, 33 1 , 34, 37, 38 ЗУ Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , ст.ст. 2, 19, 23, 76-81, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

РІШИВ:

Позов задоволити - повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства Страхова компанія УНІКА на користь ОСОБА_1 100 000 (сто тисяч) гривень матеріальної шкоди, завданої пошкодженням транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ , д.н.з.: НОМЕР_1 .

Стягнути з Приватного акціонерного товариства Страхова компанія УНІКА на користь держави судовий збір у розмірі 1 000 (одну тисячу) гривень на наступні реквізити: отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Рішення суду може бути оскаржено до Закарпатського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , місце проживання АДРЕСА_1 .

Відповідач: Приватне акціонерне товариство Страхова компанія УНІКА , код ЄДРПОУ 20033533, місце знаходження: 01032, м.Київ, вул.Саксаганського, 70-А.

Повний текст рішення суду складений 27.05.2020 року.

Головуючий Ю.Ю. Куцкір

СудМукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення27.05.2020
Оприлюднено03.06.2020
Номер документу89576757
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —303/6777/19

Постанова від 13.10.2020

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Бисага Т. Ю.

Ухвала від 15.09.2020

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Бисага Т. Ю.

Ухвала від 21.08.2020

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Бисага Т. Ю.

Ухвала від 20.08.2020

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Бисага Т. Ю.

Ухвала від 07.08.2020

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Бисага Т. Ю.

Постанова від 01.06.2020

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Мацунич М. В.

Рішення від 27.05.2020

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Куцкір Ю. Ю.

Ухвала від 19.02.2020

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Куцкір Ю. Ю.

Ухвала від 14.02.2020

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Мацунич М. В.

Постанова від 10.02.2020

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Мацунич М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні