Рішення
від 29.05.2020 по справі 326/581/20
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія

Справа № 326/581/20

Провадження № 2-о/326/24/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2020 року м. Приморськ

Приморський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Каряки Д.О.,

при секретарі Бородай А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - приватний нотаріус Приморського районного нотаріального округу Запорізької області Фіщин Валентин Валентинович, про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт її постійного проживання із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Приморськ Запорізької області, на час відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

Вимоги заяви обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати заявниці - ОСОБА_3 . Після смерті матері, відкрилася спадщина на все майно яке належало їй на день смерті, а саме на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 4,68 га, розташовану на території Давидківської сільської ради Коростенського району Житомирської області, кадастровий номер 1822381400:07:000:0134, 1822381400:07:000:0118. Іншого спадкового майна, після смерті матері не було. Спадкоємцем першої черги після смерті матері є вона. Інших спадкоємців немає. В лютому 2020 року вона звернулася до приватного нотаріуса Фіщина В.В. з заявою щодо заведення спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті матері, але їй було роз`яснено, що нею пропущено строк для прийняття спадщини померлої ОСОБА_2 , тому їй необхідно звернутись до суду із позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини або про визнання факту постійного проживання разом із померлою. Заяву про відмову від спадщини вона не подавала. Встановлення даного факту для неї має юридичне значення, оскільки від цього факту породжуються юридичні наслідки, в даному випадку прийняття спадщини, і законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

В судове засідання сторони не з`явилися, надіслали заяви про розгляд справи за їх відсутності, заявник підтримує вимоги заяви в повному обсязі, заінтересована особа не має заперечень на заяву (а.с.19,20).

Тому суд може розглянути справу без участі сторін, і на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснювати фіксацію судового процесу звукозаписувальними технічними засобами.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає вимоги заяви обґрунтованими.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Приморськ Запорізької області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, актовий запис №264, виданого Приморським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (а.с.5). Заявниця є донькою померлої ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Дружбівка Коростенського району Житомирської області, батьками якої записані: мати - ОСОБА_2 (а.с.4).

Згідно з свідоцтвом про укладення шлюбу ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 уклали шлюб 01 лютого 1986 року (а.с.4).

11 травня 2006 року ОСОБА_2 на підставі розпорядження голови Коростенської райдержадміністрації від 27.12.2005 № 564 отримала Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 862230 площею 4,68 га, розташовану на території Давидківської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.8).

Згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 3,9974 га, кадастровий номер: 1822381400:07:000:0134, яка розташована на території Давидківської сільської ради Коростенського району Житомирської Запорізької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.9).

Згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0,6814 га, кадастровий номер: 1822381400:07:000:0118, яка розташована на території Давидківської сільської ради Коростенського району Житомирської Запорізької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.10).

Згідно роз`яснення, наданого відповідно до ст. 4 Закону України Про нотаріат приватним нотаріусом Приморського районного нотаріального округу Запорізької області Фіщиним В.В., на усне звернення ОСОБА_1 щодо заведення спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_2 . ОСОБА_1 роз`яснено, що оскільки вона заяву про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , в нотаріальну контору в установлений законом порядку не подала та на момент її смерті зареєстрованою за адресою померлої не була, вона пропустила строк для прийняття спадщини. Їй необхідно звернутись до суду із позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини або про визнання факту постійного проживання разом з померлою (а.с.7).

Згідно довідки Вуличного комітету № 16 м. Приморськ, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Приморськ Запорізької області, мешкала в домоволодінні АДРЕСА_1 до дня смерті. Разом із нею за вказаною адресою мешкала її донька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с.6).

Пунктом 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

На підставі ч.ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Частина 1 ст. 1270 ЦК України передбачає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно роз`яснень викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах спадкування №7 від 30.05.2008, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Отже, судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 на момент смерті своєї матері ОСОБА_2 проживали разом за адресою: АДРЕСА_1 , однак факт такого проживання може бути встановлений виключно в судовому порядку. Метою встановлення факту постійного проживання заявника зі спадкодавцем на час відкриття спадщини є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.

Оскільки для встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем законом не визначено іншого, окрім судового порядку, а встановлення вказаного факту необхідно для прийняття спадщини, факт постійного проживання зі спадкодавцем має бути встановлений.

Керуючись ст.ст. 9, 10, 12, 18, 263-265, 294, 315-319, 353, 354 ЦПК України, ст. 1268, 1270 ЦК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - приватний нотаріус Приморського районного нотаріального округу Запорізької області Фіщин Валентин Валентинович, про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (паспорт НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) разом із спадкодавицею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Копію рішення надіслати сторонам в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його підписання.

Суддя: Д.О. Каряка

Копія вірна: суддя Д.О. Каряка

29.05.20

СудПриморський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення29.05.2020
Оприлюднено03.06.2020
Номер документу89580978
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —326/581/20

Рішення від 29.05.2020

Цивільне

Приморський районний суд Запорізької області

Каряка Д. О.

Ухвала від 29.04.2020

Цивільне

Приморський районний суд Запорізької області

Каряка Д. О.

Ухвала від 27.04.2020

Цивільне

Приморський районний суд Запорізької області

Каряка Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні