Справа № 591/7319/19
Провадження № 2/591/970/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2020 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого - судді Сидоренко А.П.
з участю секретаря судового засідання - Майбороди А.О.,
представника позивача - ОСОБА_1
відповідача - ОСОБА_2
представника третьої особи - Москаленко В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу № 591/7319/19 за позовною заявою Управління Служба у справах дітей Сумської міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Сумський міський центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді про відібрання дітей без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
в с т а н о в и в :
Служба у справах дітей Сумської міської ради 23 березня 2018 року звернулася з вказаним Служба у справах дітей Сумської міської ради 22 листопада 2019 року звернулася з вказаним позовом до суду, та свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які перебувають у шлюбі, є батьками дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
До служби у справах дітей Сумської міської ради 11 квітня 2019 року надійшла інформація від адміністрації КУ Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №24 стосовно родини ОСОБА_8 . У листі зазначено, що в родині проживає четверо дітей, батько працює нічним сторожем, та коли знаходиться на чергуванні, діти знаходяться без нагляду дорослих, оскільки мати покинула родину 19 березня ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Родина ОСОБА_8 узята під соціальний супровід Сумським міським центром для сім`ї, дітей та молоді.
Під час соціального супроводу з батьками проводилася бесіда щодо сумлінного виконання своїх батьківських обов`язків, належного ставлення до виховання дітей, розкриття батьківського потенціалу, необхідності офіційного працевлаштування для оформлення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, родині неодноразово надавалася гуманітарна допомога, діти приймали участь у заходах центру.
Між представником служби у справах дітей Сумської міської ради, за ініціативи фахівця із соціальної роботи Сумського міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, та батьком дітей, ОСОБА_2 27 травня 2019 року відбулась зустріч, в ході якої діти письмово висловили свою думку стосовно перебування у центрі соціально-психологічної реабілітації на літній час. Заслухавши аргументи представників служб, батько дітей погодився на тимчасове влаштування дітей для оздоровлення.
Враховуючи зауваження фахівця із соціальної роботи стосовно стану здоров`я дітей, представники Служби у справах дітей разом з батьком та дітьми 03 червня 2019 року відвідали Комунальне некомерційне підприємство Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди для обстеження. Домовившись про необхідність даного обстеження представниками служби родина ОСОБА_8 була залишена в лікарні. Через деякий час, зателефонували представники лікарні було та повідомили, що батько відмовляється в оформленні дітей на стаціонар, вчинив сварку та забрав дітей. ОСОБА_2 у телефонному режимі повідомив, що діти не бажають перебувати у закладі і тому проходити обстеження не бажає, незважаючи на порозуміння в даному питанні з дітьми.
З того часу супровід родини продовжив Сумський міський центр соціальна служба для сім`ї, дітей та молоді.
Як зазначено в інформації від Сумського міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді батькові надавалися рекомендації щодо необхідності звернення до поліції з заявою про розшук дружини, написання позовної заяви для розлучення та стягнення аліментів з ОСОБА_3 , що дасть змогу оформити державну соціальну допомогу, пропонувалося тимчасово помістити дітей до Сумського центру соціально-психологічної реабілітації дітей області для вирішення скрутної ситуації, яка виникла в родині. Однак, батько дітей не проявляв ініціативи щодо вирішення проблем родини.
Для організації комплексної роботи з родиною було залучено волонтерів, які допомагали родині у вирішенні деяких побутових питань. Волонтерами було зроблено генеральне прибирання в приміщенні, придбане деяке кухонне приладдя, канцелярське приладдя, оскільки діти не були готові до навчального процесу.
Небажання батька вирішувати складні життєві обставини підтверджувалися повторним повідомлення від адміністрації КУ Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 24 № 330 від 31 жовтня 2019 року, в якому зазначено, що родина проживає в чотирикімнатній квартирі, де газопостачання припинено через борги. Із їжі є макарони, гречка, рис, зрідка суп, все це готується на електроплитці. Санітарний стан квартири незадовільний: брудні двері, меблі, вікна, підлога. Через наявність двох кішок у квартирі страшенно смердить, балконні двері не зачиняються. Діти вкрай погано навчаються, домашні завдання не виконують. Шкільне приладдя їм придбали волонтери, які іноді приносять і продукти харчування. Батько дітей, ОСОБА_2 , не працює, дітям і їхньому здоров`ю загрожує небезпека.
Питання щодо відібрання малолітніх дітей від батьків розглядалося на комісії з питань захисту прав дитини 11 листопада 2019 року. У зв`язку із загрозою життю та здоров`ю малолітнім дітям з родини ОСОБА_8 , було прийнято, Службі у справах дітей Сумської міської ради ініціювати розгляд звернення до виконавчого комітету Сумської міської ради для прийняття рішення про негайне відібрання малолітніх дітей від батьків.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 673 від 12 листопада 2019 року, малолітні діти із родини ОСОБА_8 були відібрані від батьків.
На даний час вичерпані всі методи впливу на родину, батько самоусунувся від співпраці з спеціалістами центру, не проявляє бажання до вирішення складних життєвих обставин.
Небажання відповідачів займатися вихованням та утриманням своїх малолітніх дітей є неправозгідним, суперечить моральним засадам суспільства.
Посилаючись на зазначені обставини, просить суд прийняти рішення про відібрання малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від батьків: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 без позбавлення батьківських прав у зв`язку з загрозою життю та здоров`ю дітей.
Стягнути з відповідачів на особистий рахунок дітей аліменти на утримання дітей в розмірі 1/8 частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до досягнення дітьми повноліття, починаючи стягнення з дня подання заяви і до повноліття дітей.
Питання подальшого влаштування малолітніх дітей покласти на орган опіки та піклування Сумської міської ради.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 23 грудня 2019 року по зазначеній справі відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 11 лютого 2020 року об 11 год. 00 хв.
11 лютого 2020 року в зв`язку з зайнятістю головуючого судді Сидоренко А.П. в розгляді справи №591/7782/19, провадження №1-кс/591/431/10 за заявою адвоката Ільченка В.В. про відвід слідчому судді підготовче засідання відкладено до 01 квітня 2020 року, 09 год. 30 хв.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 01 квітня 2020 року закрито підготовче судове засідання по зазначеній справі, призначено справу до розгляду по суті на 25 травня 2020 року о 10 год. 30 хв.
В судовому засіданні представник позивача Управління Служба у справах дітей Сумської міської ради Нікітін О.О. позов підтримав у повному обсязі, також звернув увагу, що позовні вимоги в частині стягнення аліментів стосуються частки на кожну дитину. Відповідач ОСОБА_2 в суді позовні вимоги визнав у повному обсязі. Представник третьої особи Сумського міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Москаленко В.А. просила задовольнити позов.
Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, про день та час розгляду справи повідомлялась судом належним чином.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які з`явилися в судове засідання, дослідивши матеріали справи, приходить до таких висновків.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Під час судового розгляду встановлено, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 16 грудня 2005 року перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб (а.с.13).
Відповідачі є батьками чотирьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження (а.с. 6,7,8,9).
Згідно копії паспорту ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 , він зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 10-11).
Відповідачка ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорту (а.с.12).
З копії довідки виконкому Берестівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області від 20 вересня 2019 року вбачається, що діти ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_3 , але фактично не проживають (а.с.14).
Також позивачем надано суду акт обстеження умов проживання помешкання від 24 квітня 2019 року, в якому проживає родина ОСОБА_8 , з якого вбачається, що проведено обстеження за адресою: АДРЕСА_1 . Житло розміщено на 4 поверсі 5 поверхового будинку, складається з 4 кімнат, власник - ОСОБА_2 . На момент обстеження вдома був батько дітей. Загальний стан квартири потребує ремонту, багато речей, які розташовані по різним куткам, де є місце, є неприємний запах, 2 кота, є дитячі речі, деякі іграшки, загалом старі корпусні меблі. У батька своя кімната, у дітей - окрема, в якій є 2-х ярусне ліжко, тумба, речі, шафа, стілець, стіл. В кімнаті батька старий диван, стіл (2 шт.), антресоль, 2 дитячих стільці, тумба. Дитяча кімната замикається. У великій кімнаті є стіл, 2 шафи, тумба, стіл комп`ютерний та багато речей (а.с. 18).
24 квітня 2019 року Службою у справах дітей Сумської міської ради ОСОБА_2 попереджено про сумлінне виконання покладених на нього законодавством України обов`язків по вихованню, матеріальному та іншому забезпеченню своїх дітей, пояснено що у разі невиконання своїх батьківських обов`язків, він буде притягнутий до відповідальності за ст. 184 КУпАП України, а в разі систематичних порушень - відносно нього може бути порушена справа про позбавлення батьківських прав (а.с. 19).
27 травня 2019 року ОСОБА_2 звернувся до начальника Служби у справах дітей Сумської міської ради з заявою, в якій зазначив, що мати дітей ОСОБА_3 відсутня дома з 19 березня 2019 року, вихованням дітей не займається, не виконує свої батьківські обов`язки. Через складне матеріальне становище та напружений графік роботи, він не має можливості в повній мірі виховувати дітей. У зв`язку з цим просив допомогти його дітям, та влаштувати їх до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей для подолання складних життєвих обставин (а.с. 20).
30 травня 2019 року до директора школи №24 м. Суми звертались батьки учнів цієї школи з проханням втрутитися та розібратися в ситуації, яка склалася в школі з родиною ОСОБА_8 , яка має четверо дітей та проживає за адресою: АДРЕСА_4 . У зверненні зазначається, що декілька місяців тому дітей покинула мати, і вони залишилися з батьком, який сильно зловживає спиртним. Батько не слідкує за дітьми, вони ходять неохайні і голодні (а.с.26).
На підтвердження позовних вимог позивачем надано суду листа Сумської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 м. Суми від 31 жовтня 2019 року на ім`я начальника Служби у справах дітей Сумської міської ради про ситуацію, яка склалась у родині ОСОБА_8 . В зверненні зазначається, що у родині виховуються четверо дітей шкільного віку: ОСОБА_4 , АДРЕСА_5 . Діти проживають з батьком ОСОБА_2 , але в квартирі батька не прописані. Мати ОСОБА_3 родину покинула в березні 2019 року, і виїхала за межі міста. На даний час родина проживає в чотирикімнатній квартирі, опалення є, світло є, газопостачання припинене через борги. Їжа (макарони, гречка, рис, зрідка суп) готується на електроплитці. Санітарний стан квартири незадовільний: брудні двері, меблі, вікна, підлога. Через наявність двох кішок у квартирі страшенно смердить. Балконні двері не зачиняються. Діти вкрай погано навчаються, домашні завдання не виконують, замкнені, неговіркі. Шкільне приладдя їм придбали волонтери, іноді приносять їм продукти харчування. На момент відвідування із продуктів були тільки макарони та трохи гречки, о 10.00 год. ранку діти ще нічого не їли. Неодноразово зверталися до Сумського центру соціальних служб для дітей, сім`ї та молоді, родині трохи допомагали, але це не вирішує проблем дітей. Найменший ОСОБА_7 має вроджені проблеми із серцем. Через погане харчування дівчата не ростуть. Батько на даний час не працює. Дітям і їхньому здоров`ю загрожує небезпека. Батько не спроможний їх виховувати, нічого не може їм дати.
Висловлюється прохання допомогти влаштувати дітей до Сумського міського центру соціально-психологічної реабілітації, матір позбавити батьківських прав. Батькові дати час влаштуватися на роботу, навести лад у квартирі, заощаджувати на відновлення газопостачання, прописати дітей у квартирі для отримання пільг багатодітної родини (а.с. 32).
11 листопада 2019 року Сумський міський Центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді звернувся до начальника Служби у справах дітей Сумської міської ради, в якому вказує, що повідомлення про родину ОСОБА_8 до Сумського міського Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді надійшло в квітні 2019 року від Сумської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №24. Під соціальним супроводом родина перебуває з 22 липня 2019 року. Основною проблемою сім`ї є відсутність джерела доходу, як наслідок - незадовільне харчування дітей, заборгованість за комунальні послуги, порушення санітарно-гігієнічних норм в квартирі, занедбаний стан здоров`я дітей. ОСОБА_2 надавалися рекомендації щодо необхідності звернення до поліції з заявою про розшук дружини, написання позовної заяви для розлучення та стягнення аліментів з ОСОБА_3 , що дасть змогу оформити державну соціальну допомогу, пропонувалося тимчасово помістити дітей до Сумського центру соціально психологічної реабілітації дітей області для вирішення скрутної ситуації, яка виникла в родині. ОСОБА_14 не проявив ініціативи щодо вирішення проблем родини. Для організації комплексної роботи з родиною було залучено волонтерів, які допомагали родині у вирішенні деяких побутових питань. За період роботи з родиною ОСОБА_8 було здійснено неодноразові виходи за місцем проживання, які свідчили про те, що проблеми сім`ї не а загострюються:
- 23 травня 2019 року під час відвідування родини ОСОБА_15 не мав заперечень щодо тимчасового поміщення дітей до Сумського центру соціально психологічної реабілітації дітей області. На момент відвідування родини у помешканні був безлад, по квартирі були розкидані речі та іграшки, на момент відвідування родини діти їли один раз в день (акт повторного соціального відвідування від 23 травня 2019 № 201);
- 11 липня 2019 року до відвідування родини було залучено спеціалістів ювенальної превенції та служби у справах дітей. Довгий час ОСОБА_2 відмовлявся надавати допуск до помешкання. Спілкування відбувалося під під`їздом будинку. Під час бесід ОСОБА_15 поводив себе агресивно, неохоче йшов на контакт. Після тривалого спілкування ОСОБА_2 погодився пропустити до квартири лише спеціалістів Центру. В помешканні було не прибрано, з продуктів харчування в наявності були лише декілька видів круп в малій кількості, два кабачки, кілограм огірків, декілька цибулин та головок часнику, невелика кількість печива, хліб та декілька порцій рису. ОСОБА_2 повідомив, що на той час обід для дітей він ще не приготував, адже приготована їжа була відсутня (акт повторного соціального відвідування від 11 липня 2019 № 254);
-станом на 16 липня 2019 року ОСОБА_15 провів часткове прибирання у помешканні, з приготованої їжі для дітей був відварений рис (кілька порцій), в холодильнику був сирий кабачок, олія, в шафі сухі крупи в невеликій кількості. Зі слів батька стало відомо, що на вечерю він буде смажити дітям кабачок. У ході бесіди з батьком з`ясовано, що діти не купаються вже близько двох тижнів, оскільки відсутня гаряча вода. Діти виглядати неохайними, уникали спілкування з спеціалістами Центру. ОСОБА_16 повідомив, що не має наміру розлучатися з дружиною, оскільки сподівається, що вона повернеться додому (акт повторного соціального відвідування від 16 липня 2019 №263);
- 05 серпня 2019 року у помешканні було частково наведено порядок. На момент відвідування родини ОСОБА_15 займався пошуком роботи з офіційним працевлаштуванням, оскільки не мав постійного місця роботи. З старшою донькою, ОСОБА_4 , було проведено бесіду щодо необхідності звернення на консультацію до гінеколога. ОСОБА_2 рекомендовано звернутися до юрисконсульта Центру щодо написання позовної заяви на стягнення аліментів з дружини (акт повторного соціального відвідування від 05 серпня 2019 року №299.
- 27 серпня 2019 року під час відвідування родини стало відомо, що ОСОБА_15 неофіційно працює нічним сторожем в підземному переході. За допомогою волонтерів у квартирі було проведено генеральне прибирання, волонтерами було придбано деяке кухонне приладдя. На момент відвідування діти не були готові до навчального року: були відсутні канцелярське приладдя, шкільна форма, навчальні підручники. Зі слів дітей на сніданок вони їли лише пшоняну кашу. На час відвідування з продуктів у родини залишилося лише суха пшоняна крупа (близько 0,5 кг), кошти на придбання продуктів у родині були відсутні. ОСОБА_2 було запропоновано тимчасово влаштувати дітей до Сумського центру соціально психологічної реабілітації дітей області до моменту вирішення життєвої ситуації, яка склалася в родині, однак він відмовився та надав письмове пояснення (акт повторного соціального відвідування від 27 серпня 2019 року № 323);
- 05 вересня 2019 року з ОСОБА_2 було проведено змістовну бесіду щодо виконання ним плану соціального супроводу, однак під час бесіди ОСОБА_2 поводив себе нестримано та нервово покинув приміщення Центру. У ході бесіди було з`ясовано, що волонтери повністю забезпечили дітей канцелярським та шкільним приладдям (протокол бесіди від 05 вересня 2019 року).
За останньою інформацією зі школи стало відомо, що ситуація у родини погіршується: у помешканні брудно, діти не харчуються відповідно до віку, батько не працює, діти погано навчаються, домашні завдання не виконують, батько не приймає участі у шкільному житті дітей. У вересні та жовтні діти харчувалися у школі за кошти волонтерів (лист від 31 жовтня 2019 року № 329).
Під час розмови з волонтеркою, яка займається допомогою родині, стало відомо, що станом на 01 листопада 2019 року у родини були взагалі відсутні продукти харчування та гроші, тому у вихідні дні родині було надано чергову допомогу у вигляді продуктів харчування.
На даний момент вичерпані всі методи впливу на родину, батько самоусунувся від співпраці з спеціалістами Центру, заблокував їх номери телефонів. ОСОБА_2 не має бажання вирішувати питання з матір`ю, яка покинула дітей, до цього часу ним не була подана заява щодо розшуку його дружини.
Малолітні діти на даний час знаходяться у вкрай несприятливих умовах для нормального зростання, навчання та виховання. Родина перебуває у скрутному матеріальному положенні, відсутні продукти харчування та постійне джерело доходу, діти мають значні проблеми зі здоров`ям та потребують належного медичного обстеження та профільного лікування.
Просили розглянути питання про можливість вилучення малолітніх дітей з родини для уникнення ситуацій, які несуть загрозу життю та здоров`ю дітей (а.с. 27-28).
З витягу з протоколу №16 засідання комісії з питань захисту прав дитини Сумської міської ради від 11 листопада 2019 року вбачається, що на порядок денний винесено питання щодо розгляду інформації Сумського міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді про невиконання батьківських обов`язків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та доцільності негайного відібрання дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 33).
Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 12 листопада 2019 року № 673 вирішено Службі у справах дітей Сумської міської ради, в.о начальника відділу охорони здоров`я Сумської міської ради відібрати малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від батьків: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , які проживають за адресою: АДРЕСА_1 у зв`язку з загрозою життю та здоров`ю дітей (а.с. 21).
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року (далі - Конвенція), визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
У п. 1 ст. 9 указаної Конвенції передбачено, що держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
За змістом ст. ст. 151, 163 СК України батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. Батьки мають переважне право перед іншими особами на те, щоб малолітня дитина проживала з ними.
Згідно з ч. 1 ст. 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених п. п. 2-5 ч. 1 ст. 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання.
Пунктами 15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав № 3 із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 грудня 2008 року № 20, зокрема, роз`яснено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
З аналізу наданих доказів, суд вважає встановленим наявність фактів, які свідчать про неналежне виконання відповідачами своїх обов`язків по вихованню неповнолітніх дітей, що виразилось, зокрема, у незабезпеченні умов проживання на належному рівні, необхідного харчування дитини, їх медичного догляду та лікування.
Вказані обставини свідчать про те, що перебування дітей разом з батьками, враховуючи дані, характеризуючи особу останніх, та умови створені для дітей, становить загрозу для них, тобто відповідачі не створили належні умови для виховання дітей.
Відповідно до ч. 4 ст. 170 СК України при задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.
За ст.ст. 180, 182 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття і при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини та платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей.
Ст.181 СК України передбачено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу батька або в твердій грошовій сумі.
За нормами ч. 2 ст. 183 СК України якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Оскільки відповідачі є особами працездатного віку, мають задовільний стан здоров`я, мають об`єктивну можливість сплачувати аліменти, а будь-яких доказів, які б спростовували ці обставини, відповідачі не надали, суд вважає, що є законні підстави для стягнення з відповідачів аліментів в розмірі 1/2 частині від усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму на особистий рахунок дітей, до їх повноліття.
Відповідно до ст. 191 СК, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову. В даному випадку позов подано до суду 22 листопада 2019 року.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає задовольнити позов.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, в зв`язку із задоволенням позову, оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, необхідно стягнути відповідачів на користь держави судовий збір у розмірі по 1681 грн. 60 коп. з кожного.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 76-82, 141, 258- 259, 264-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Управління Служба у справах дітей Сумської міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про відібрання дітей без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів задовольнити.
Відібрати малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від батьків: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 без позбавлення батьківських прав.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на особистий рахунок дітей аліменти на утримання дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в розмірі 1/2 частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до досягнення дітьми повноліття, починаючи стягнення з 22 листопада 2019 року.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , на особистий рахунок дітей аліменти на утримання дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в розмірі 1/2 частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до досягнення дітьми повноліття, починаючи стягнення з 22 листопада 2019 року.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави 1681 грн. 60 коп. судового збору.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави 1681 грн. 60 коп. судового збору.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Відповідно до п. 3 розділу XII Прикінцеві положення ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки щодо апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Управління Служба у справах дітей Сумської міської ради, місцезнаходження: м. Суми, вул. Харківська, 35, код ЄДРПОУ 34743343.
Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідачка: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП суду не відомий.
Третя особа: Сумський міський центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, місцезнаходження: м. Суми, вул. Харківська, буд. 42, код ЄДРПОУ 23817465.
Повне судове рішення виготовлене 02 червня 2020 року.
Суддя А.П.Сидоренко
Суд | Зарічний районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 02.06.2020 |
Оприлюднено | 03.06.2020 |
Номер документу | 89584476 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Зарічний районний суд м.Сум
Сидоренко А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні