У Х В А Л А
02 червня 2020 р. м. Кремінна
Справа № 425/4152/19
Провадження № 2-о/414/52/2020
Кремінський районний суд Луганської області колегією у складі:
головуючої судді - Тесленко І.О.,
присяжних - Сімонова А.Л., Скиданенко О.В.,
за участі секретаря судового засідання - Горбаньової Ю.М.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника Ус О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , яка діє в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області (ідентифікаційний номер 04051980; місцезнаходження: Луганська область, м. Рубіжне, вул. Володимирська, 2), про визнання особи недієздатною та встановлення опіки,
встановив:
заявник ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій просить визнати свою сестру ОСОБА_3 недієздатною, встановити опіку над нею та призначити її опікуном над ОСОБА_3 . Як вбачається з копії довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, наданої Луганським комунальним закладом Обласний центр медико-соціальної експертизи Спеціалізована психіатрична МСЕК від 26.03.2019 року, у ОСОБА_3 спостерігається виражене обмеження життєдіяльності, група інвалідності ІІ, інвалід дитинства.
В судовому засіданні представник заявник ОСОБА_4 заявила клопотання про призначення по справі амбулаторної судово-психіатричної експертизи. Заявник підтримала клопотання представника про проведення амбулаторної судово-психіатричної експертизи.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду повідомлявся належним чином, просив справу розглянути за його відсутності.
Суд, вислухавши пояснення заявника ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_4 , враховуючи, що наявні достатні дані про психічний розлад здоров`я ОСОБА_3 , а вирішення питання про те, чи може остання розуміти значення своїх дій та керувати ними потребує спеціальних знань в області психіатрії, дійшов висновку, що у справі необхідно призначити амбулаторну судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1) Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будь-яким психічним захворюванням?
2) Чи може ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за своїм психічним станом розуміти значення своїх дій та керувати ними?
Проведення експертизи доручити Сватівській обласній психіатричній лікарні.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 103 Цивільного процесуального кодексу України суд призначає експертизу у справі для з`ясування обставин, що мають значення для справи, якщо для цього необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Відповідно до ч. 1 ст. 105 ЦПК України , призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України , суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно з п. 5 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України № 865 від 08.05.2018 р. , призначення такої експертизи, обов`язки, права та відповідальність судових експертів визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України , Цивільним процесуальним кодексом України , Кодексом України про адміністративні правопорушення , Кодексом адміністративного судочинства України , Кримінальним кодексом України , Законом України Про судову експертизу № 4038-XII від 25 лютого 1994 року.
У пункті 10 цього Порядку зазначається, що предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені судом, що доручив проведення експертизи.
Відповідно до ст. 21 Закону України Про психіатричну допомогу від 22 лютого 2000 року № 1489-III судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Відповідно до ст. 7 Закону України Про судову експертизу від 25 лютого 1994 року № 4038-XII виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Також суд враховує роз`яснення, що містяться у п. 4 постанові Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним № 3 від 28.03.1972 р., відповідно до яких в ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Водночас згідно з ч. 1 ст. 39 Цивільного кодексу України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Таким чином, з огляду на викладене та наявну медичну документацію ОСОБА_3 , суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання представника заявника про призначення амбулаторної судово-психіатричної експертизи, на вирішення якої поставити наступні питання:
1) Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будь яким психічним захворюванням?
2) Чи може ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за своїм психічним станом розуміти значення своїх дій та керувати ними?
При цьому, з огляду на Перелік спеціалізованих судово-психіатричних експертних установ України та психіатричних закладів, у структурі яких функціонують судово-психіатричні експертні відділення (комісії) , суд вважає за необхідне доручити проведення цієї експертизи лікарям судово-психіатричним експертам Сватівської обласної психіатричної лікарні.
Строком проведення експертизи суд вважає за необхідне визначити розумний строк з урахуванням необхідного реального часу для проведення такої експертизи та вимог Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України № 865 від 08.05.2018 року .
Також згідно з п. 5 ч. 1 ст. 252 , п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України , суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі, зокрема, у разі призначення судом експертизи на час її проведення.
За таких обставин, оскільки суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання представника заявника про призначення судово-психіатричної експертизи та враховуючи необхідність надання експерту матеріалів справи для проведення експертизи, а також оскільки для проведення експертизи необхідний значний час, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі на час її проведення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 103-105 , 252 , 253 , 258-261 , 263 , 298 ЦПК України , суд
ухвалив:
клопотання представника заявника ОСОБА_2 про призначення судово-психіатричної експертизи задовольнити.
Призначити у зазначеній цивільній справі амбулаторну судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:
1) Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будь яким психічним захворюванням?
2) Чи може ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за своїм психічним станом розуміти значення своїх дій та керувати ними?
Проведення амбулаторної судово-психіатричної експертизи доручити Сватівській обласній психіатричній лікарні (92606, кв. ім. Петрова, б. 2-17, с. Сосновий Сватівського району Луганської області).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність згідно ст.ст. 384 , 385 Кримінального кодексу України .
Зобов`язати ОСОБА_1 за викликом експерта разом з ОСОБА_3 з`явитися в Сватівську обласну психіатричну лікарню Луганської області для проведення експертизи в узгоджений з експертом час.
За результатами експертизи подати Кремінському районному суду Луганської області висновок та документи на підтвердження повноважень безпосереднього виконавця експертизи.
Встановити термін на проведення експертизи один місяць з моменту отримання копії ухвали про призначення експертизи.
Заявнику у разі необхідності на вимогу експерта подати необхідні документи.
Провадження у справі зупинити до одержання висновку експерта за результатами проведення амбулаторної судово-психіатричної експертизи.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Кремінський районний суд Луганської області у п`ятнадцятиденний строк з дня складення ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її судом.
Суддя І.О. Тесленко
Присяжні А.Л. Сімонов
О.В. Скиданенко
Суд | Кремінський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 02.06.2020 |
Оприлюднено | 03.06.2020 |
Номер документу | 89589472 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кремінський районний суд Луганської області
Тесленко І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні