Рішення
від 20.05.2020 по справі 924/639/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" травня 2020 р.м. Одеса Справа № 924/639/19

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.,

Секретаря судових засідань Кравець В.М.

За участю представників сторін:

Від позивача: не з`явився;

Від відповідача: не з`явився;

Від третьої особи: не з`явилась;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Сенді Парк-Львів", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Одарченко Наталії Іванівни, про визнання недійсним рішення загальних зборів та скасування реєстраційних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 ) звернувся до господарського суду Хмельницької області із позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю „Сенді Парк-Львів" (далі по тексту - ТОВ "Сенді Парк-Львів"), Реєстраційної служби Красилівського районного управління юстиції Хмельницької області та приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Одарченко Наталії Іванівни про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників ТОВ „Сенді Парк-Львів", які оформлені протоколом №1 від 10.04.2019р.; та скасування реєстраційної дії щодо ТОВ „Сенді Парк-Львів", проведеної державним реєстратором Дидюком Василем Ігоровичем, реєстратором реєстраційної служби Красилівського районного управління юстиції Хмельницької області на підставі рішень загальних зборів, які оформлені протоколом №1 від 10.04.2019р., а саме: внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах від 07.05.2019р. за №16601070008001099; зміна керівника юридичної особи; зміна місцезнаходження товариства.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 21.06.2019р. дану справу було призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 01.08.2019р. дану справу направлено за встановленою підсудністю до господарського суду Одеської області.

Ухвалою від 14.08.2019 дана справа була прийнята до провадження господарським судом Одеської області.

02.09.2019 р. до господарського суду від ОСОБА_1 надійшла заява, відповідно до якої останній просив розглядати справу без участі позивача за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 02.12.2019р. ТОВ "Сенді Парк-Львів" та приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Одарченко Наталію Іванівну було виключено з переліку відповідачів та залучено їх до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, направлено матеріали справи за встановленою підсудністю до господарського суду Хмельницької області.

Ухвалою від 27.12.2019р. господарським судом Хмельницької області було залишено позовну заяву ОСОБА_1 без руху у порядку ч. 11 ст. 176 ГПК України.

08.01.2020р. до господарського суду Хмельницької області від ОСОБА_1 надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, до якої позивачем було додано уточнену позовну заяву. Як вбачається із позовної заяви, доданої до заяви про усунення недоліків позовної заяви, ОСОБА_1 просить господарський суд визнати недійсними рішення загальних зборів учасників ТОВ „Сенді Парк-Львів", які оформлені протоколом №1 від 10.04.2019р.; та скасувати реєстраційні дії щодо ТОВ „Сенді Парк-Львів", проведені державним реєстратором Дидюком Василем Ігоровичем, реєстратором реєстраційної служби Красилівського районного управління юстиції Хмельницької області на підставі рішень загальних зборів, які оформлені протоколом №1 від 10.04.2019р., а саме: внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах від 07.05.2019р. за №16601070008001099; зміна керівника юридичної особи; зміна місцезнаходження товариства.

В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 посилається на порушення вимог закону щодо скликання та проведення загальних зборів товариства, у зв`язку з неповідомленням позивача про проведення загальних зборів учасників ТОВ „Сенді Парк-Львів". При цьому, позивачем також було наголошено, що участі на загальних зборах він не брав, що, з урахуванням передання іншим учасником товариства своєї частки позивачу, свідчить про прийняття загальними зборами рішень за відсутності кворуму.

Ухвалою суду від 13.01.2020р. дану справу направлено за встановленою підсудністю до господарського суду Одеської області.

Вирішуючи питання щодо направлення даної справи за встановленою підсудністю в ухвалі від 13.01.2020р. судом було враховано уточнену позовну заяву ОСОБА_1 , яким у якості відповідачів було визначено ТОВ "Сенді Парк-Львів" та Реєстраційну службу Красилівського районного управління юстиції Хмельницької області.

Ухвалою суду від 30.01.2020р. дана справа була прийнята до провадження господарським судом Одеської області у складі судді Желєзної С.П.

При цьому, в ухвалі від 30.01.2020р. судом у порядку ч. 2 ст. 74 ГПК України було зобов`язано ТОВ "Сенді Парк-Львів" надати суду докази на підтвердження повідомлення позивача про проведення загальних зборів, які відбулись 10.04.2019р.

Ухвалою суду від 17.02.2020р. провадження у даній справі за позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Красилівського районного управління юстиції Хмельницької області про визнання недійсними рішення загальних зборів та скасування реєстраційних дій було закрито на підставі п. 6 ч.1 ст. 231 ГПК України.

ТОВ "Сенді Парк-Львів" заперечувало проти задоволення заявлених позивачем позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Так, у поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідачем було наголошено, що позивач брав участь на загальних зборах 10.04.2019р. у м. Києві, за результатами проведення яких були прийняті рішення, оформлені протоколом №1 від 10.04.2019р. та протоколом №2 від 10.04.2019р. При цьому, на підтвердження наведених у відзиві фактів ТОВ "Сенді Парк-Львів" було надано суду нотаріально засвідчену заяву свідка.

Ухвалою суду від 22.04.2020р. підготовче засідання по даній справі було закрито із призначенням судового засідання для розгляду справи по суті на 20.05.2020р. о 11:00 год.

Враховуючи відсутність передбачених ст. ст. 202, 216 ГПК України правових підстав для відкладення судового засідання або оголошення перерви, а також приймаючи до уваги ненадходження до господарського суду повідомлень від учасників судового процесу щодо неможливості прибуття у судове засідання, призначене для розгляду судом справи по суті на 20.05.2020р. о 11:00 год., керуючись завданням господарського судочинства щодо справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для вирішення даного спору за відсутності учасників судового процесу за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.

Відповідно до п. п. 1.1, 3.1, 3.2 Статуту ТОВ "Сенді Парк-Львів", затвердженого рішенням загальних зборів учасників товариства, яке оформлено протоколом №06/09 від 06.09.2016р., засновниками товариства є ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 Для цілей діяльності товариства створюється статутний капітал, розмір якого складає 2 000 000,00 грн.

Згідно з п. 3.3 Статуту ТОВ "Сенді Парк-Львів" вклад учасника ОСОБА_1 становить 1 000 000,00 грн., що складає 50% статутного капіталу; розмір вкладу ОСОБА_2 становить 500 000,00 грн., що складає 25% статутного капіталу; розмір вкладу ОСОБА_3 становить 500 000,00 грн., що складає 25% статутного капіталу.

Положеннями п. 5.4 Статуту ТОВ "Сенді Парк-Львів" врегульовано, що учасник товариства може за згодою решти учасників відступити свою частку (її частину) одному або декільком учасникам товариства, а також третім особам. Учасник товариства користується переважним правом придбання частки (її частини) учасника, що її відступає, пропорційно їх часткам у статутному капіталі товариства або в іншому порядку за згодою (домовленістю) між учасниками.

Згідно з п. 6.1 Статуту ТОВ "Сенді Парк-Львів" вищим керівним органом товариства є загальні збори засновників (учасників), які складаються з учасників або призначених ними представників. Представники учасників можуть бути постійними або призначаються на певний термін. Учасник має кількість голосів на засіданнях загальних зборів учасників відповідно його частці у статутному капіталі, яка визначена статутом.

Приписами пп. а, б, в, п. 6.2 Статуту ТОВ "Сенді Парк-Львів" визначено, що до виключної компетенції загальних зборів учасників належить: визначення основних напрямків діяльності товариства, затвердження планів його діяльності та звітів про їх виконання; внесення змін та доповнень до статуту; створення та відкликання виконавчого органу товариства та членів ревізійної комісії товариства. Рішення про визначення основних напрямів діяльності товариства і затвердження його планів та звітів про їх виконання, про внесення змін до статуту товариства, відчуження майна товариства на суму, що становить п`ятдесят і більше відсотків майна товариства, про ліквідацію товариства та виключення учасника зі складу товариства, вважається прийнятим, якщо за його проголосують учасники, що володіють у сукупності більше, як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. З решти питань рішення приймається простою більшістю голосів.

Положеннями п. 6.3 Статуту ТОВ "Сенді Парк-Львів" передбачено, що загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо в них беруть участь учасники (або їх представники), що мають більше 60 відсотків голосів.

Згідно з абзацом 2 п. 6.4 Статуту ТОВ "Сенді Парк-Львів" про проведення засідань загальних зборів учасники товариства повідомляються письмово рекомендованим листом, або іншим чином, як вирішать учасники, із зазначенням часу та місця проведення засідань порядку денного. Повідомлення повинні бути зроблені не менше як за 30 днів до скликання зборів учасників. Учасникам повинна надаватись можливість ознайомлення з документами, пов`язаними з порядком денним засідань зборів учасників. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматись лише за згодою всіх учасників.

Відповідно до п. 6.5 Статуту ТОВ "Сенді Парк-Львів" виконавчим органом товариства є директор. Директор вирішує всі питання діяльності товариства, за винятком тих, що віднесені до компетенції зборів учасників. Директор підзвітний зборам учасників і організовує виконання їх рішень. Директор не вправі приймати рішення, обов`язкові для учасників. Директор діє від імені товариства без довіреності в межах повноважень, передбачених цим статутом.

03.04.2019р. між ОСОБА_2 ( Дарувальник ) та ОСОБА_1 (Обдарований) було укладено договір дарування частки у статутному капіталі ТОВ "Сенді Парк-Львів", відповідно до п. 1 якого Дарувальник безоплатно передає у власність Обдарованому частку у статутному капіталі ТОВ "Сенді Парк-Львів" у розмірі 25%, що складає 500 000,00 грн.

03.04.2019р. між ОСОБА_2 ( Дарувальник ) та ОСОБА_1 (Обдарований) було складено акт приймання-передачі частки у статутному капіталі ТОВ "Сенді Парк-Львів", підписи яких були засвідчені приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Юзва Н.В., про що в реєстрі зроблено запис №979, 980.

Відповідно до п. 1 акту приймання-передачі частки у статутному капіталі від 03.04.2019р. ОСОБА_2 було передано у власність ОСОБА_1 частку у статутному капіталі ТОВ "Сенді Парк-Львів" у розмірі 25%, яка в грошовому еквіваленті становить 500 000,00 грн.

10.04.2019р. у м. Києві відбулись загальні збори учасників (засновків) ТОВ "Сенді Парк-Львів", на якому були присутні наступні учасники: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , яким належить 100,00 % голосів учасників товариства.

До порядку денного загальних зборів, які відбулись 10.04.2019р., були включені наступні питання:

1. про зміну постійного місцезнаходження товариства;

2. про зміну у персональному складі органів управління товариства;

3. про організаційні питання виконання прийнятих рішень;

За результатами проведення 10.04.2019р загальних зборів учасників ТОВ "Сенді Парк-Львів" були прийняті наступні рішення, які оформлені протоколом №1, а саме:

1. змінити постійне місцезнаходження товариства на наступну адресу: 65009, м. Одеса, вул. Генуезька , 5;

2. звільнити ОСОБА_5 за посади директора товариства з 10.04.2019р. за власним бажанням та призначити з 11.04.2019р. на посаду директора ТОВ "Сенді Парк-Львів" ОСОБА_6 ;

3. надати директору або уповноваженій директором товариства особі повноваження на внесення змін до відомостей про товариство в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

Слід зазначити, що справжність підписів на протоколі загальних зборів №1 від 10.04.2019р. представника ОСОБА_2, яка була обрана секретарем загальних зборів, та ОСОБА_3 , який був обраний головою зборів, була засвідчена приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Одарченко Н.І., про що в реєстрі зроблено запис №812, 813.

Крім того, 10.04.2019р. у м. Києві відбулись загальні збори учасників ТОВ "Сенді Парк-Львів", на який були присутні всі учасники товариства, за результатами проведення яких були прийняті наступні рішення, оформлені протоколом №2: погодження пропозиції ТОВ „Берег-Траст" на укладення договору купівлі-продажу майна; уповноваження директора товариства ОСОБА_6 на підписання договорів купівлі-продажу майна; При цьому, справжність підписів на протоколі загальних зборів №2 від 10.04.2019р. представника ОСОБА_2, яка була обрана секретарем загальних зборів, та ОСОБА_3 , який був обраний головою зборів, була засвідчена приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Одарченко Н.І., про що в реєстрі зроблено запис №814, 815.

Під час вирішення господарським судом даного спору, ТОВ "Сенді Парк-Львів" на виконання вимог ухвали від 30.01.2020р., якою судом у порядку ч. 2 ст. 74 ГПК України було зобов`язано відповідача надати суду докази на підтвердження повідомлення позивача про проведення загальних зборів, які відбулись 10.04.2019р., було надано суду телефонограму від 09.03.2019р. Так, з наданої відповідачем телефонограми вбачається, що учасником товариства ОСОБА_2 було повідомлено позивача про проведення 10.04.2020р. у м. Києві загальних зборів учасників товариства, до порядку денного яких були включені, зокрема, питання, результати розгляду яких були оформлені протоколом №1 від 10.04.2019р.

07.05.2019р. державним реєстратором Дидюком Василем Ігоровичем Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис за №№16601070008001099 про внесення змін щодо ТОВ "Сенді Парк-Львів", а саме внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах, зміна керівника юридичної особи; зміна місцезнаходження товариства.

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №1006260638 від 29.01.2020р. вбачається, що станом на 29.01.2020р. учасниками (засновниками) ТОВ "Сенді Парк-Львів" виступають: ОСОБА_2 , розмір внеску якої до статутного капіталу складає 500 000,00 грн., ОСОБА_3 , розмір внеску якого до статутного капіталу складає 1 000 000,00 грн., та ОСОБА_1 , розмір внеску якого до статутного капіталу складає 500 000,00 грн. При цьому, загальний розмір статутного капіталу ТОВ "Сенді Парк-Львів" згідно вказаного витягу складає 2 000 000,00 грн.

Як вбачається з показань ОСОБА_7 , викладених у заяві свідка, справжність підпису якого була 20.03.2020р. засвідчена приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу, про що в реєстрі зроблено запис за №904, свідок здійснює адвокатську діяльність у „Адвокатському бюро Сергія Ягоднікова" та протягом періоду з середини березня 2019р. по травень 2019р. на підставі відповідного договору надавав правову допомогу ОСОБА_3 , який є учасником ТОВ "Сенді Парк-Львів". Так, на початку 2019р. в учасників ТОВ "Сенді Парк-Львів" виникли організацій питання щодо ведення господарської діяльності товариства, у зв`язку з чим, учасниками було вирішено провести загальні збори у м. Києві, про дату та час проведеннях яких ОСОБА_2 повідомляла телефонограмами. У день проведення загальних зборів учасників ТОВ "Сенді Парк-Львів" у м. Києві ОСОБА_7 супроводжував ОСОБА_3 та був особисто присутній на місці проведення загальних зборів. У заяві свідка також зазначено, що на загальних зборах учасників ТОВ "Сенді Парк-Львів", які відбулись 10.04.2014р., були присутні представник ОСОБА_2 та особисто ОСОБА_3 та ОСОБА_1 Результати прийнятих 10.04.2019р. загальними зборами учасників ТОВ "Сенді Парк-Львів" рішень були оформлені протоколом №1 та №2, справжність підпису секретаря та голови зборів на яких була засвідчена приватним нотаріусом Одарченко Н.І.

Звертаючись до господарського суду із позовними вимогами до ТОВ "Сенді Парк-Львів" про визнання недійсним рішення загальних зборів та скасування реєстраційних дій, позивачем було наголошено, що про проведення 10.04.2019р. загальних зборів позивач повідомлений не був, що, з урахуванням відсутності на протоколі загальних зборів №1 від 10.04.2019р. підпису позивача свідчить як про прийняття рішення загальними зборами за відсутності кворуму, так і про порушення корпоративних прав позивача.

Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.

Частиною 1 ст. 167 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Відповідно до ст. 116 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, зокрема, брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України „Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" від 06.02.2018 № 2275-VIII, який набрав чинності 17.06.2018р., цей Закон визначає правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю (далі - товариство), порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов`язки їх учасників.

Статтею 5 Закону України „Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" визначено, що учасники товариства мають такі права: брати участь в управлінні товариством у порядку, передбаченому цим Законом та статутом товариства; отримувати інформацію про господарську діяльність товариства; брати участь у розподілі прибутку товариства; отримати у разі ліквідації товариства частину майна, що залишилася після розрахунків з кредиторами, або його вартість. Учасники товариства можуть мати інші права, передбачені законом та статутом товариства.

Згідно з ч. ч. 1, 5, 6 ст. 11 Закону України „Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" установчим документом товариства є статут. У статуті товариства зазначаються відомості про: 1) повне та скорочене (за наявності) найменування товариства; 2) органи управління товариством, їх компетенцію, порядок прийняття ними рішень; 3) порядок вступу до товариства та виходу з нього. Статут товариства може містити інші відомості, що не суперечать закону.

Положеннями ч. 1 ст. 31 Закону України „Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" загальні збори учасників скликаються у випадках, передбачених цим Законом або статутом товариства, а також: 1) з ініціативи виконавчого органу товариства; 2) на вимогу наглядової ради товариства; 3) на вимогу учасника або учасників товариства, які на день подання вимоги в сукупності володіють 10 або більше відсотками статутного капіталу товариства.

Відповідно до ч. ч. 1-5 ст. 32 Закону України „Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" загальні збори учасників скликаються виконавчим органом товариства. Статутом товариства може бути визначений інший орган, уповноважений на скликання загальних зборів учасників. Виконавчий орган товариства скликає загальні збори учасників шляхом надсилання повідомлення про це кожному учаснику товариства. Виконавчий орган товариства зобов`язаний повідомити учасників товариства не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників , якщо інший строк не встановлений статутом товариства. Повідомлення, передбачене частиною третьою цієї статті, надсилається поштовим відправленням з описом вкладення . Статутом товариства може бути встановлений інший спосіб повідомлення. У повідомленні про загальні збори учасників зазначаються дата, час, місце проведення, порядок денний. Якщо до порядку денного включено питання про внесення змін до статуту товариства, до повідомлення додається проект запропонованих змін.

При цьому, абзацом 2 п. 6.4 Статуту ТОВ "Сенді Парк-Львів" передбачено, що про проведення засідань загальних зборів учасники товариства повідомляються письмово рекомендованим листом , або іншим чином, як вирішать учасники , із зазначенням часу та місця проведення засідань порядку денного. Повідомлення повинні бути зроблені не менше як за 30 днів до скликання зборів учасників. Учасникам повинна надаватись можливість ознайомлення з документами, пов`язаними з порядком денним засідань зборів учасників. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматись лише за згодою всіх учасників.

Частиною 4 ст. 33 Закону України „Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" визначено, що на загальних зборах учасників, що проводяться відповідно до частини третьої цієї статті, ведеться протокол, у якому фіксуються перебіг загальних зборів учасників та прийняті рішення. Протокол підписує голова загальних зборів учасників або інша уповноважена зборами особа. Кожен учасник товариства, який взяв участь у загальних зборах учасників, може підписати протокол.

Верховним Судом України у п. 17 Постанови Пленуму „Про практику розгляду судами корпоративних спорів від 24.10.2008 р. № 13 роз`яснено, що судам необхідно враховувати, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин. У зв`язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

За приписами п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику розгляду судами корпоративних спорів від 24.10.2008 р. № 13 при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень. Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення; прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону про господарські товариства).

Верховним Судом у постанові від 27.03.2018р. у справі №904/6983/17 наголошено, що обраний особою, що скликає загальні збори учасників товариства, спосіб повідомлення про їх проведення повинен забезпечити реальне персональне повідомлення учасника і не бути лише формальним направленням такого повідомлення. При цьому, відповідно до висновків, наведених у постанові Верховного Суду від 02.05.2018р. у справі № 910/807/17, у випадку заперечення учасником факту повідомлення його з боку товариства про проведення загальних зборів, обов`язок доказування обставин повідомлення позивача про проведення загальних зборів покладається на відповідача, як особу, рішення органу управління якої оспорюється.

Господарським судом під час вирішення даного спору було встановлено, що про проведення 10.04.2019р. загальних зборів учасників ТОВ "Сенді Парк-Львів" ОСОБА_1 , який ступає учасником товариства, був повідомлений телефонограмою від 09.03.2019р. Проте, враховуючи вимоги ст. 32 Закону України „Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", а також положення Статуту ТОВ "Сенді Парк-Львів", господарський суд зазначає, що відповідачем не було дотримано порядку повідомлення позивача про проведення загальних зборів, оскільки належний доказ на підтвердження повідомлення позивача про проведення загальних зборів, яким може бути лише поштове відправлення з описом вкладення, в матеріалах справи відсутній.

Проте, вирішуючи питання про наявність правових підстав для задоволення заявлених ОСОБА_1 позовних вимог, у зв`язку із порушенням вимог закону та установчих документів під час скликання загальних зборів учасників ТОВ "Сенді Парк-Львів", господарський суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 10 ст. 31 Закону України „Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" загальні збори учасників можуть прийняти рішення з будь-якого питання без дотримання вимог, встановлених цим Законом та статутом товариства щодо порядку скликання загальних зборів учасників та щодо повідомлень, якщо в таких загальних зборах учасників взяли участь всі учасники товариства та всі вони надали згоду на розгляд таких питань.

Верховним Судом у постанові від 31.01.2018р. по справі № 927/265/17 за позовом фізичної особи до двох юридичних осіб про визнання недійсними рішень загальних зборів та договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі, наголошено, що при вирішенні спору щодо визнання недійсними рішень загальних зборів, який виник з корпоративних відносин, слід виходити з того, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову. При цьому, Верховний Суд погодився з висновком господарських судів про те, що позивачем не подано належних та допустимих доказів, які б підтверджували фактичне порушення його корпоративних прав у розумінні статті 167 ГК України під час проведення спірних зборів, оскільки сам позивач був ініціатором винесення питання щодо відчуження належної йому частки на розгляд зборів учасників, особисто брав участь у таких зборах та голосував (тобто реалізував належні йому корпоративні права) щодо відчуження частини належної йому частки у статутному капіталі товариства і як секретар зборів особисто підписав спірний протокол загальних зборів.

З огляду на вищевикладене, господарський суд доходить висновку, що відсутність повідомлення про проведення 10.04.2019р. загальних зборів учасників ТОВ "Сенді Парк-Львів" за умови особистої участі ОСОБА_1 на загальних зборах не може бути підставою для визнання рішень загальних зборів недійсними, оскільки в такому випадку факт порушення корпоративних прав позивача є недоведеним.

Господарським судом під час вирішення даного спору було встановлено, що у протоколі №1 від 10.04.2019р., яким учасниками ТОВ "Сенді Парк-Львів" було оформлено прийняті рішення, наявна інформація щодо участі ОСОБА_1 на загальних зборах. При цьому, підпис позивача на протоколі засвідчений не був, що відповідає вимог ст. 4 ст. 33 Закону України „Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", згідно якої протокол повинен підписувати тільки голова загальних зборів учасників або інша уповноважена зборами особа, підпис інших учасників зборів на протоколі не є обов`язковим.

Як вбачається з показань ОСОБА_7 , викладених у заяві свідка, справжність підпису якого була 20.03.2020р. засвідчена приватним нотаріусом, Баляш О.Г. особисто брав участь у проведенні загальних зборів, за результатами проведення яких учасниками ТОВ „Сенді Парк-Львів" були прийняті рішення, оформлені протоколом №1 від 10.04.2019р. Слід зазначити, що заява свідка містить підтвердження свідка про обізнаність із змістом закону щодо кримінальної відповідальності за надання неправдивих показань та про готовність з`явитися до суду для підтвердження своїх свідчень.

Відповідно до ч. 1 ст. 87, ч. ч. 1, 3 ст. 88 ГПК України показання свідка - це повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи. Не є доказом показання свідка, який не може назвати джерела своєї обізнаності щодо певної обставини, або які ґрунтуються на повідомленнях інших осіб. Показання свідка викладаються ним письмово у заяві свідка. Підпис свідка на заяві посвідчується нотаріусом. Не вимагається нотаріальне посвідчення підпису сторін, третіх осіб, їх представників, які дали згоду на допит їх як свідків.

Згідно з ч. 1 ст. 89 ГПК України свідок викликається судом для допиту за ініціативою суду або за клопотанням учасника справи у разі, якщо обставини, викладені свідком у заяві, суперечать іншим доказам або викликають у суду сумнів щодо їх змісту, достовірності чи повноти.

Господарський суд зауважує, що обставини, викладені у заяві ОСОБА_7 про особисту участь ОСОБА_1 на загальних зборах учасників товариства, які відбулись 10.04.2019р., відповідають іншим наявним в матеріалах справи доказам, а саме протоколу №1 від 10.04.2019р., яким оформлені рішення загальних зборів учасників ТОВ „Сенді Парк-Львів", а також фотознімками, зробленими під час проведення загальних зборів. За таких обставин у господарського суду відсутні підстави для виклику свідка для допиту з власної ініціативи.

Підсумовуючи вищенаведене, господарський суд доходить висновку про наявність в матеріалах справи належних та допустимих доказів, якими підтверджується факт особистої участі ОСОБА_1 під час проведення 10.04.2019р. загальних зборів учасників ТОВ „Сенді Парк-Львів", що свідчить про недоведеність позивачем факту порушення його корпоративних прав та має наслідком необхідність відмови у задоволенні заявлених ОСОБА_1 позовних вимог про визнання недійсними рішень загальних зборів. Відмова суду у задоволенні заявлених позивачем вимог про визнання недійсними рішень загальних зборів має наслідком необхідність відмови у задоволенні заявлених ОСОБА_1 позовних вимог про скасування реєстраційних дій щодо ТОВ „Сенді Парк-Львів".

У п. 58 рішення Європейського суду з прав людини від 10.02.2010 "Справа "Серявін та інші проти України"" (Заява N 4909/04) зазначено, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії", №37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії", № 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).

Окрім того, господарський суд, при вирішення даної справи враховує висновки, наведені Європейським судом з прав людини у справі "Проніна проти України", яким було вказано, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

З урахуванням висновків, до яких дійшов суд при вирішенні даного спору про наявність доказів, якими підтверджується факт особистої участі позивача на загальних зборах, суду не вбачається за необхідне надавати правову оцінку доводам ОСОБА_1 щодо прийнятті загальними зборами спірних рішень за відсутності кворуму.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо необхідності відмови у задоволенні заявлених ОСОБА_1 до ТОВ „Сенді Парк-Львів" позовних вимог про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників ТОВ „Сенді Парк-Львів", які оформлені протоколом №1 від 10.04.2019р.; та скасування реєстраційних дій щодо ТОВ „Сенді Парк-Львів" за №16601070008001099 від 07.05.2019р.

Вирішуючи питання про розподіл між сторонами по справі заявлених ТОВ „Сенді Парк-Львів" до відшкодування витрат на правову допомогу у розмірі 30 000,00 грн., господарський суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.

Приписами ст. 124 ГПК України визначено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Як вбачається з укладеного 12.02.2020р. між ТОВ „Сенді Парк-Львів" та Адвокатським бюро Сергія Ягоднікова договору про надання правової допомоги №12/02-2020 за надання правової допомоги відповідач сплачує Адвокатському бюро гонорар у розмірі 30 000,00 грн.; гонорар сплачується відповідачем протягом 6 банківських днів після підписання договору (п. п. 3.1, 3.2 договору).

Враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження сплати ТОВ „Сенді Парк-Львів" на рахунок Адвокатського бюро витрат на правову допомогу згідно договору про надання правової допомоги №12/02-2020 від 12.02.2020р., господарський суд доходить висновку про відсутність правових підстав для розподілу між сторонами заявлених відповідачем до відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.

Судові витрати зі сплати судового збору покладаються судом на позивача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 - 238, 240 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В позові відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення складено 01 червня 2020 р.

Суддя С.П. Желєзна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення20.05.2020
Оприлюднено03.06.2020
Номер документу89595037
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/639/19

Рішення від 20.05.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 22.04.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 30.03.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 11.03.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 17.02.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 17.02.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 17.02.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 13.01.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заярнюк І.В.

Ухвала від 27.12.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заярнюк І.В.

Ухвала від 02.12.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Ю.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні