Справа № 694/354/20
провадження № 2/694/215/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
03.06.2020 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд Черкаської області
у складі: головуючої судді Гончаренко Т.В.
секретаря судового засідання Блискавки А.С.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м. Звенигородка Черкаської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Стецівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом,-
встановив:
Діючи в інтересах позивача, представник звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати в порядку спадкування за законом право власності за ОСОБА_1 на домоволодіння АДРЕСА_1 , яке фактично належало, але право власності на який не оформив його батько - ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На обґрунтування позовної вимоги зазначає, що позивач є рідним сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача, мати померла задовго до смерті батька ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті батька ОСОБА_2 , відкрилася спадщина на належне йому майно, до складу якої входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини, зокрема земельна ділянка розміром 2,25 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Стецівської сільської ради кадастровий номер 7121287200:02:004:0472 та право на житловий будинок з надвірними спорудами АДРЕСА_1 Вищевказану земельну ділянку він успадкував згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 30.06.2006 р., виданого та зареєстрованого в реєстрі за №1856 державним нотаріусом Городищенської державної нотаріальної контори Бідною М.О. Документом, який підтверджує належність даного будинку покійному батькові є виписка з погосподарської книги №3 на 1986-1990 роки, видана Стецівською сільською радою Звенигородського району Черкаської області про те, що за гр. ОСОБА_2 рахується будинок та земельна ділянка 0,38 за адресою: АДРЕСА_1 . До дня смерті батько проживав в будинку його сім`ї по АДРЕСА_2 і він відповідно здійснював догляд за ним, а також здійснив його поховання у с.Дирдин. У позивача було двоє рідних братів - ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . В Городищенській державній нотаріальній конторі 30.08.2006 року відкрито спадкову справу № 442/2006. Свідоцтво про право на спадщину за законом видане не було так, як у спадкоємця відсутні правовстановлюючі документи на майно померлого. У зв`язку з чим позивач вимушений звернутися до суду.
Ухвалою Звенигородського районного суду Черкаської області від 20.03.2020 року провадження по справі відкрито та призначено підготовче засідання (а.с.33).
В підготовче засідання позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Білінкіна Т.В. не з`явилися. Через канцелярію суду від представника позивача подано заяву про розгляд справи за відсутності самого позивача та його представника. Заявлений позов підтримують в повному обсязі та просять суд його задовольнити.
Представник відповідача - Стецівської сільської ради в підготовче засідання не з`явився. Через канцелярію суду подано заяву про розгляд справи без участі представника Стецівської сільської ради, оскільки позовні вимоги визнають повністю і не заперечують в їх задоволенні.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідачем позов визнано, що не суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси
інших осіб, тому в порядку ст.206 ЦПК України визнання ним позову прийнято судом.
Дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, визнаючи в порядку ст.223 ЦПК України необов`язковим відібрання особистих пояснень від учасників процесу, і враховуючи, що у справі наявні достатні матеріали про права і взаємовідносини сторін та визнання позову відповідачем, суд вважає за можливе у підготовчому судовому засіданні ухвалити рішення про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що в Книзі реєстрації смертей 11.07.2005 року зроблено відповідний актовий запис за №16, що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 (а.с.9).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне йому майно, в тому числі на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який згідно копії виписки з погосподарської книги №3 на 1986-1990 роки виконавчого комітету Стецівської сільської ради числився за померлим (а.с.14-15), однак згідно довідки КП ЧООБТІ № 1533-о від 23.10.2019 року, станом на 01.01.2013 р. право власності на вказане будинковолодіння не зареєстроване (а.с.18). Станом на 15.10.2019 р. складається із житлового будинку - А1, загальною площею 59 кв.м., прибудови - а2, ганок, гараж - Б1, літня кухня - В1, погріб - Г1, сарай - Д1, огорожа - №1, ворота з хвірткою - №2, колодязь Ѕ - №3, що підтверджується копією технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами (а.с.17, 21-23).
За нормами ст.ст.1216, 1218, 1220 Цивільного Кодексу України спадкування перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), що відкривається внаслідок смерті особи, і до складу спадщини входять усі права та обов`язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини та не припинились внаслідок його смерті.
Спадкування, за ст.1217 ЦК України, здійснюється за заповітом або за законом.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки - ст. 1261 ЦК України.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкрємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку на її прийняття він не заявив про відмову від неї.
Родинність зв`язків покійного ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , позивача у справі, як батька та сина, підтверджено копією свідоцтва про народження НОМЕР_2 , виданого 05.12.1951 року на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.8).
Мати позивача, дружина ОСОБА_1 , ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 28.05.2020 року (актовий запис №39).
Позивач в позовній заяві вказує, що мав рідних братів - ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.10) та ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 (а.с.11).
Згідно копії довідки виконавчого комітету Хлистунівської сільської ради, Городищенського району, Черкаської області № 194 від 29.05.2020 року, згідно домової книги, гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на момент смерті був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_2 .
Частиною ч. 1 ст. 1297 ЦК України встановлено обов`язок спадкоємця звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
В Городищенській державній нотаріальній конторі, за даними копії Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 6307750 від 30.08.2006 року, відкрита спадкова справа після померлого ОСОБА_2 (а.с.16).
Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за законом від 30.08.2006 року, спадкоємцем майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є його син ОСОБА_1 , проживаючий по АДРЕСА_2 . Спадкове майно, на яке видане свідоцтво складається з приватизованої земельної ділянки площею 2.25 га., розташованої на території Стецівської сільської ради, переданої померлому для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі державного акта серії //-ЧР №010306, виданого 21.02.2002 року Стецівською сільською радою (а.с.12).
Постановою державного нотаріуса Городищенської державної нотаріальної контори Бідної М.О., 25.02.2020 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, на житловий будинок з надвірними спорудами по АДРЕСА_1 після померлого батька ОСОБА_2 у
зв`язку з відсутністю у спадкоємця правовстановлюючого документу на будинок померлого (а.с.19).
Отже, позивач не може отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину на будинок, так як його батько за життя не встиг отримати свідоцтво про право власності на будинок.
Статтею 328 ЦК України передбачено, а право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності п.3.1. листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування . При вирішенні питання щодо визнання права власності на житлові будинки, споруди у порядку спадкування, записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
Отже, належність спадкового майна, а саме житлового будинку та надвірних споруд за адресою: АДРЕСА_1 , покійному ОСОБА_2 , є підтверджена дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, що містяться в матеріалах справи.
Відповідач позов визнає. Інших спадкоємців покійного ОСОБА_2 не встановлено.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу ч.1 ст.16 ЦК України. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, окрім іншого, визнання права - п.1 ч.2 ст.16 ЦК України.
Належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права в порядку спадкування.
Оскільки позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець покійного ОСОБА_2 використав можливість оформити спадкове майно через нотаріальну контору, йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, є позбавленим можливості в інший спосіб реалізувати свої права, то позовні вимоги підлягають до задоволення.
На підставі наведеного вище, керуючись ч.4 ст.206 ЦПК України, ст. ст. 1216 - 1218, 1220, 1261 ЦК України, ст.ст. 2, 4, 5, 6, 7, 8, 10-13, 18, 76-81, 83, 89, 200, 258-260, 263-265, 268, 354, 355 Цивільного процесуального Кодексу України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Стецівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності на будинковолодіння, яке знаходиться в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Відповідно до п. 3 Розділу ХІІ Прикінцеві положення ЦПК України в редакції Закону України від 30.03.2020 року № 540-IX, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), визначені цим судовим рішенням процесуальні строки продовжуютьсяна строк дії такого карантину.
Суддя Т.В.Гончаренко
Суд | Звенигородський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2020 |
Оприлюднено | 04.06.2020 |
Номер документу | 89616843 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Звенигородський районний суд Черкаської області
Гончаренко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні