Справа №705/417/19
2/705/608/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2020 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області
в складі: головуючого - судді Коваля А.Б.
за участю:
секретаря судового засідання Безвенюк Н.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Умані цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Рижавської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Уманська районна державна нотаріальна контора Черкаської області, про скасування заборони відчуження нерухомого майна,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рижавської сільської ради про скасування заборони відчуження нерухомого майна. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він у 1985 році разом з сім`єю приїхав на постійне місце проживання в с.Рижавка Уманського району Черкаської області. На той час в селі діяв колгосп ім.К.Маркса. Рішенням правління вказаного колгоспу від 16.04.1985 року було ухвалено прийняти його в члени колгоспу і продати одноквартирний будинок АДРЕСА_1 ) за умовами продажу будинків, прийнятими в колгоспі. Наділити земельну ділянку в розмірі 0,40 га. Його сім`ї було виділено у користування вказаний житловий будинок. У грудні 1985 року він звернувся до правління колгоспу ім.К.Маркса із заявою про вихід із членів колгоспу і рішенням від 10.12.1985 року його заява була задоволена - його виведено із членів колгоспу.
Одноквартирний житловий будинок АДРЕСА_1 ) він не купував, договір купівлі-продажу між ним та колгоспом ім.К.Маркса не укладався. З 1991 року зазначений будинок належав ОСОБА_2 (яка померла) і на даний час в ньому проживають члени її родини: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ..
Згодом він придбав житловий будинок АДРЕСА_2 , де мешкає з родиною на даний час. На підставі рішення Рижавської сільської ради від 06.07.2005 №60 на цей будинок йому видано свідоцтво про прао власності на нерухоме майно від 21.08.2005. Право власності на будинок зареєстровано в Уманському відділку Черкаського обласного БТІ 21.08.2005 року за №8115790.
Рішенням Рижавської сільської ради Уманського району Черкаської області від 29.08.2018 року №23-43/VII Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу її у приватну власність затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 , площею 0,25 га, кадастровий № 7124387300:01:001:0308 і передано йому у приватну власність.
Відповідно норм Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - право власності підлягає державній реєстрації. Передбачено, що у Державному реєстрі прав речові права реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинку, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
На виконання зазначених норм, 18.10.2018 року він звернувся до державного реєстратора Уманської районної державної адміністрації Черкаської області по питанню реєстрації права власності на земельну ділянку кадастровий № 7124387300:01:001:0308, яка розташована по АДРЕСА_2 . Державним реєстратором було встановлено факт обтяження нерухомого майна, яке належить йому на праві приватної власності, оскільки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єктів. Відносно нього зареєстровано обтяження №5678964 у вигляді заборони на нерухоме майно від 18.09.2007 року. У зв`язку з цим реєстрація права власності на вказану вище земельну ділянку зупинено.
Звернувшись за роз`ясненням до Уманської районної державної нотаріальної контори він отримав письмову відповідь із якої дізнався, що заборона відчуження на все його нерухоме майно накладена Уманською районною державною нотаріальною конторою 18.09.2007 року за № 5678964 на підставі повідомлення колгоспу ім.К.Маркса с.Рижавка від 01.06.1988 року.
Таким чином він позбавлений можливості зареєструвати на своє ім`я право власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 , площею 0,25 га, кадастровий № 7124387300:01:001:0308, чим порушуються його законні, гарантовані Конституцією України права власності, що і стало підставою для звернення до суду за їх захистом.
Також просить поновити пропущений строк позовної давності для звернення до суду з даним цивільним позовом, оскільки вважає, що він пропущений з поважних та незалежних від нього причин.
Позивач в підготовче засідання не з`явився. До суду подав заяву про підтримання позову та розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача - Ладиженської сільської ради Уманського району Черкаської області в підготовче засідання не з`явився, проти задоволення позову не заперечує та просить суд розгляд справи проводити у його відсутність.
Представник третьої особи - Уманської районної державної нотаріальної контори надав до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити у їхню відсутність.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. 317 ЦК України, власникові належить права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Згідно ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 21.08.2005 ЯЯЯ серія № 113831 - власником буд. АДРЕСА_2 є ОСОБА_1 ; форма власності - приватна, підстава рішення виконавчого комітету Рижавської сільської ради.
З витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №8115790 від 21.08.2005 року вбачається, що за ОСОБА_1 , на підставі свідоцтва про право власності від 21.08.2005 серія № 113831 , зареєстровано право власності на буд . АДРЕСА_2 .
Згідно технічного паспорту на житловий будинок садибного типу виданого ЧОО БТІ 12.04.2005 року на будинок по АДРЕСА_2 ; на ім`я ОСОБА_1 , на підставі свідоцтва про право власності за № 1768 ЯЯЯ113831 від 21.08.2005 року.
Відповідно до довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні(будинку) по АДРЕСА_2 осіб від 15 січня 2019 року, виданої Ладижинською сільською радою Уманського району Черкаської області уповноваженому власнику ОСОБА_1 - до складу сім`ї (зареєстрованих) входять: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до ст.14 Конституції України право власності на землю набувається та реалізується його суб`єктами виключно відповідно до закону. Отже право власності на землю виникає на підставах та у порядку, визначеному Земельним кодексом та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.
Статтею 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Згідно зі ст.118 ЗК України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу.
Статтею 373 ЦК України передбачено, що право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ст.334 ЦК України, право власності на нерухоме майно, яке підлягає державній реєстрації, виникає з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Згідно з вимогами Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 року за №1952-VI передбачено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинку, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Відповідно до рішення Рижавської сільської ради Уманського району Черкаської області від 29.08.2018 року №23-43/VII - вирішено затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських споруд ОСОБА_1 площею 0,2500 га АДРЕСА_2 , кадастровий номер7124387300:01:001:0308 та передати безоплатно у приватну власність земельну ділянку для будівництва, обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд ОСОБА_1 площею 0,2500 га АДРЕСА_2 , кадастровий номер7124387300:01:001:0308.
З витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ -7107423342018 від 17.08.2018 вбачається, що земельна ділянка кадастровий номер номер 7124387300:01:001:0308 площею 0,2500 га, розташована в АДРЕСА_2 , і її цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Стаття 16 ЦК України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути припинення дії, яка порушує право.
Згідно ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 391 ЦК України передбачено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Як вбачається з Відомостей з єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна відносно ОСОБА_1 наявне обтяження, а саме заборона на нерухоме майно - невизначене майно, житловий будинок, адреса якого не вказана, зареєстроване 18.09.2007 року за №5678964 Уманською районною державною нотаріальною конторою, на основі повідомлення б/н від 01.06.1988 року колгоспу ім..К.Маркса с.Рижавка.
Листом Уманської районної державної нотаріальної контори від 12.12.2018 року №786/01-16 з приводу зняття заборони відчуження будинку зареєстрованого 18.09.2007 року за №5678964 Уманською районною державною нотаріальною конторою, на основі повідомлення б/н від 01.06.1988 року колгоспу ім..К.Маркса с.Рижавка, а саме: невизначене майно, житловий будинок, адреса якого не вказана, архівний запис за №41 за 1988 рік, ОСОБА_1 повідомлено, що згідно п.74 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень для проведення державної реєстрації обтяжень речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення обтяжень таких речових прав, та інші документи, визначені цим Порядком.
Статтею 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що обтяження припиняються на підставі відповідних документів, які свідчать про припинення причини (обставини) підстави існування обтяження. Слідує, що документ, який є підставою для державної реєстрації припинення обтяження нерухомого майна має бути виданий органом, який ініціював виникнення/реєстрацію такого обтяження.
У разі ліквідації колгоспу ім.К.Маркса та у разі відсутності його правонаступників, рекомендуємо вам звернутись до суду для отримання відповідного рішення щодо зняття обтяження речових прав на нерухоме майно.
Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 року за №1952-VI передбачено, що обов`язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, до яких відноситься право постійного користування та право оренди земельної ділянки. Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
У відповідності до пункту 5.1 глави 15 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України №296/5 від 22.02.2012 року та зареєстрованому в МЮУ 22.07.2012 року за №282/20595 передбачено, що нотаріус, який накладав заборону, знімає заборону відчуження майна, серед іншого, за рішенням суду.
При накладенні заборони відчуження на нерухоме майно процедура реєстрації у Єдиному реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна регламентується Положенням про Єдиний реєстр заборон відчуження обєктів нерухомого майна, затвердженого наказом МЮУ від 09.06.1999 року №31/5, у відповідності до п.2.1 якого підставами для внесення до Реєстру заборон відомостей про накладення (зняття) заборони та арештів на об`єкти нерухомого майна є накладення (зняття) державною нотаріальною конторою реєстратором заборони відчуження на об`єкти нерухомого майна.
Виходячи з вищевикладеного, позивач має право володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном на власний розсуд, однак не може цього робити через наявність заборони відчуження на належне йому майно.
Таким чином, існуюча заборона на відчуження порушує право власності позивача, підстав для продовження обтяження на майно суд не вбачає, а тому право позивача підлягає судовому захисту у заявлений ним спосіб шляхом скасування заборони відчуження нерухомого майна.
Окрім того, на підставі ст.ст. 120,127 ЦПК України суд вважає за необхідне поновити пропущений позивачем строк позовної давності для звернення з даним позовом до суду, оскільки достовірно встановлено, що даний строк пропущено ним з незалежних від нього причин і необхідність його поновлення підтверджена доказами по справі.
Оцінюючи усі докази, досліджені в ході судового розгляду в їх сукупності, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , ст.ст.16,316,317,319,321, 391 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 30, 76-89, 200,206,247258, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Рижавської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Уманська районна державна нотаріальна контора Черкаської області, про скасування заборони відчуження нерухомого майна - задоволити.
Поновити ОСОБА_1 строк позовної давності.
Скасувати заборону відчуження нерухомого майна, яка зареєстрована Уманською районною нотаріальною конторою Черкаської області 18 вересня 2007 року за №5678964 на підставі повідомлення колгоспу ім.К.Маркса с.Рижавка Уманського району Черкаської області, без номера, від 01 червня 1988 року, а саме: на невизначене майно, житловий будинок, адреса якого не вказана, архівний запис №41 за 1988 рік.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Черкаського апеляційного суду безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Уманський міськрайонний суд Черкаської області.
Головуючий А.Б. Коваль
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.04.2020 |
Оприлюднено | 04.06.2020 |
Номер документу | 89617221 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Коваль А. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні