Рішення
від 02.03.2020 по справі 274/42/20
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 274/42/20

Провадження № 2/0274/19/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

"02" березня 2020 р. м. Бердичів

БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

в складі: головуючого судді Хуторної І.Ю.,

з участю секретаря судового засідання Поступайло Х.О.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Бердичева Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гришковецької селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Голова спілки майна реорганізованого КСП Рея Елярт О.Ф, про визнання права власності на нерухоме майно,

в с т а н о в и в:

Виклад позиції позивача та заперечень відповідача

03 січня 2020 року ОСОБА_1 , в особі його представника адвоката Гонди Олега Юрійовича, звернувся до суду з позовом до Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області, у якому просить визнати за ним право власності на нерухоме майно, передане йому 08.07.2016, в рахунок майнового паю члена КСП Рея . А саме нежитлові будівлі: конюшня літ. А-1 загальною площею 699,5 кв. м; кормокухня літ. Б-1, площею 48,6 кв.м.; критий зерносклад літ В-1 загальною площею 458,9 кв. м; склад літ.Г-1 площею 81,0 кв.м.; споруда №1 - асфальтована площадка площею 12522,6 кв.м., які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , з тих підстав, що відділом надання адміністративних послуг та державної реєстрації Бердичівської РДА йому відмовлено у проведенні реєстрації права власності на вищевказане нерухоме майно, а в інший спосіб він позбавлений можливості захистити свої права.

Від представника відповідача надійшла заява про визнання позову.

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Голови спілки майна реорганізованого КСП Рея Елярт О.Ф. надійшла заява про визнання позову.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 08.01.2019 справу прийнято до розгляду, відкрито загальне провадження, призначено підготовче засідання.

06.03.2020 протокольною ухвалою залучено до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог Голову спілки майна реорганізованого КСП Рея .

У підготовче засідання учасники справи не з`явилися, до суду направили заяви з проханням справу слухати за їх відсутності, представник позивача, ОСОБА_2 позов підтримав, представник відповідача, Гришковецької селищної ради, ОСОБА_3 позов визнав. Голови спілки майна реорганізованого КСП Рея Елярт О.Ф. не заперечила проти задоволення позовних вимог.

У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального пристрою не здійснювалося.

Фактичні обставини, встановлені судом

Як вбачається із витягу з протоколу загальних зборів спілки співвласників майна реорганізованого КСП "Рея" від 20.11.2006, у зв`язку з придбанням майнових сертифікатів у громадян на загальну суму 72503, 00 грн ОСОБА_1 вирішили прийняти в члени спілки, виписати йому свідоцтво про право власності на майновий пай, та виділили його в натурі на суму 72 503,00 грн. зазначену в майновому сертифікаті. Цими ж зборами було вирішено після видачі свідоцтва про право власності на майновий пай, передати ОСОБА_1 по акту приймання-передачі: зерносклад, критий зерносклад, кормокухню, асфальтовану площадку, конюшню (а.с.8).

Відповідно до свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства від 06.07.2016, ОСОБА_1 має право на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства "Рея" с.Рея Бердичівського району. Загальна вартість майна пайового фонду підприємства на 20.11.2006 становить 72 503,00 грн.. Частка ОСОБА_1 визначена в розмірі 72 503,00 грн. (а.с.10)

Згідно акту прийому-передачі від 08.07.2016, ОСОБА_1 було передано майно: зерносклад - 2 008,00 грн.; критий зерносклад - 14 193,00; кормокухню - 6 866,00 грн.; асфальтовану площадку - 38 511, 00 грн.; конюшню - 2 880,00 грн., загальною вартістю - 64 458,00 грн. (а.с.9)

Як вбачається із технічного паспорта, виготовленого на ім`я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 наявні такі будівлі: конюшня літ. А-1 загальною площею 699,5 кв. м; кормокухня літ. Б-1, площею 48,6 кв.м.; критий зерносклад літ В-1 загальною площею 458,9 кв. м; склад літ.Г-1 площею 81,0 кв.м.; споруда №1 - асфальтована площадка площею 12522,6 кв.м. (а.с.11-25).

Відділом надання адміністративних послуг та державної реєстрації Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області листом за №1617/01-25 від 13.12.2019 відмовлено ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації права власності на нерухоме майно, оскільки подані документи не відповідають вимогам встановленим ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (а.с.26).

Відповідно до довідки Комунального підприємства "Бердичівське міжміське бюро технічної інвентаризації" за №175 від 06.03.2020, станом на 31.12.2012 згідно наявних паперових носіїв право власності на комплекс нежитлових будівель по АДРЕСА_1 зареєстровано не було. Такі ж відомості підтверджуються і інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Із інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 01.06.2020 , долученої представником позивача до позову, земельна ділянка, кадастровий номер 1820881500:01:000:2585 перебуває у комунальній власності та відноситься до земель запасу.

Норми права, які застосовані судом

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України суд постановляє рішення у підготовчому судовому засіданні у випадку визнання відповідачем позову.

Згідно зі ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної та творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Власникові належить права володіння, користування та розпорядження своїм майном (ч.1 ст. 317 ЦК України).

Статтею 318 ЦК України встановлено, що усі суб`єкти права власності є рівними перед законом.

Частинами 1, 2 ст. 319 ЦК України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Відповідно до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права або майнового права та інтересу. ідповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

За змістом статей 5, 7, 9 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" передбачено, що до пайового фонду майна членів підприємства включається вартість основних виробничих і оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінні папери, акції, гроші та відповідна частка від участі в діяльності інших підприємств і організацій. Уточнення складу і вартості пайового фонду майна членів підприємств, у тому числі реорганізованих, проводиться за методикою, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Право членів підприємства на пайовий фонд майна залежить від їх трудового внеску. Члену підприємства щорічно нараховується частина прибутку залежно від частки у пайовому фонді, яку за його бажанням може бути виплачено або зараховано у збільшення частки в пайовому фонді. Ці відносини регулюються статутом підприємства. Пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві. Пай може успадковуватися відповідно до цивільного законодавства України та статуту підприємства. У разі виходу з підприємства його члени мають право на пай натурою, грішми або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду або в іншій, за згодою сторін, формі.

Статтею 2 Указу Президента України від 29 січня 2001 року Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки передбачено здійснення комплексу організаційних заходів, зокрема, щодо запровадження документального посвідчення права власності на паї, шляхом видачі свідоцтв про право власності на пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнові сертифікати); забезпечення вільного здійснення права власності на паї, зокрема передачі паїв в оренду з виплатою орендної плати в розмірі не менше одного відсотка вартості паю, купівлі-продажу, дарування, міни, передачі у спадщину; виділення групі осіб (окремим особам), які є власниками паїв, індивідуально визначених об`єктів зі складу майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств чи їх правонаступників стосовно майна.

Відповідно до пункту 8 Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 14 березня 2001 року № 62, який був чинний на час затвердження списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників майна реорганізованого КСП Рея кожен із співвласників має право скористатися своїм майновим паєм в один із таких способів: об`єднати свій майновий пай з паями інших співвласників, отримати майно у натурі у спільну часткову власність та передати його до статутного (пайового) фонду новостворюваної юридичної особи, у тому числі до обслуговуючого кооперативу; об`єднати свій майновий пай з паями інших співвласників, отримати майно у натурі у спільну часткову власність, укласти договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном та передати його в оренду; отримати свій майновий пай у натурі індивідуально чи разом із членами своєї сім`ї і використати його на свій розсуд; відчужити пай будь-яким способом в установленому законом порядку.

Частиною 1 та 3 статті 9 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство визначено, що у разі виходу з підприємства його члени мають право на пай натурою, грішми або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду або в іншій, за згодою сторін, формі. Спори, що виникають при здійсненні цього права, розглядаються судом.

Відповідно до пункту 2 Методики уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 року № 177, майновий пай - це частка майна члена підприємства у пайовому фонді, виражена у грошовій формі та у відсотках розміру пайового фонду.

Пунктом 13 Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємства та їх документального посвідчення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 177 від 28.02.2001 року встановлено, що майновий пай члена підприємства документально підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства за зразком згідно з додатком; у разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування видається нове свідоцтво.

Згідно ч.4 ст.182 ЦК України порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Відносини, пов`язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулює Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень від 1 липня 2004 р. N 1952-1V, із змінами і доповненнями та Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 25 грудня 2015 р. №1127.

Пунктом 51 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (далі - Порядок), передбачено, що для державної реєстрації права власності у зв`язку із виділенням нерухомого майна в натурі власникам майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств подаються:

1) свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) з відміткою підприємства правонаступника реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства про виділення майна в натурі, засвідченою підписом керівника такого підприємства та печаткою;

2) акт приймання-передачі нерухомого майна.

Частинами першою та третьою статті 364 Цивільного кодексу України встановлено, що співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

Таким чином, оскільки визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права інших осіб, суд доходить висновку, що ОСОБА_1 набув право власності на нерухоме майно - нежитлові будівлі: конюшню літ. А-1 загальною площею 699,5 кв. м; кормокухню літ. Б-1, площею 48,6 кв.м.; критий зерносклад літ В-1 загальною площею 458,9 кв. м; склад літ.Г-1 площею 81,0 кв.м.; споруду №1 - асфальтовану площадку площею 12522,6 кв.м., які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , проте позбавлений можливості зареєструвати це право у зв`язку з невідповідністю наявних у нього документів, які це право підтверджують, вимогам Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та неможливістю отримати такі документи через ліквідацію реорганізованого КСП Рея .

За таких обставин суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, оскільки в інший спосіб особа позбавлена можливості захистити своє невизнане право.

Керуючись статтями 258, 259, 263 265, 430 Цивільного процесуального кодексу України,

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на нерухоме майно - нежитлові будівлі: конюшню літ. А-1 загальною площею 699,5 кв. м; кормокухню літ. Б-1, площею 48,6 кв.м.; критий зерносклад літ. В-1 загальною площею 458,9 кв. м; склад літ. Г-1 площею 81,0 кв.м.; споруду №1 - асфальтовану площадку площею 12522,6 кв.м., які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення повного тексту безпосередньо до Житомирського апеляційного суду, або через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк подання апеляційної скарги продовжується на строк дії такого карантину.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Гришковецька селищна рада Бердичівського району, місцезнаходження: Житомирська область, Бердичівський район, смт Гришківці, вул. Червоний Промінь, 4, код ЄДРПОУ 04345380.

Суддя І.Ю. Хуторна

СудБердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення02.03.2020
Оприлюднено04.06.2020
Номер документу89620798
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —274/42/20

Ухвала від 05.06.2020

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Хуторна І. Ю.

Рішення від 02.03.2020

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Хуторна І. Ю.

Ухвала від 30.01.2020

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Хуторна І. Ю.

Ухвала від 08.01.2020

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Хуторна І. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні