Рішення
від 27.05.2020 по справі 761/901/20
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/901/20

Провадження № 2/761/3770/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2020 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Саадулаєва А.І.,

при секретарі Бєляєвій О.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141, місцезнаходження: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Куксова Марія Сергіївна (місцезнаходження: 01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 27, оф. 17), ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ), про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,

встановив:

На розгляд Шевченківського районного суду м. Києва подано позов ОСОБА_1 до Київської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Куксова Марія Сергіївна, ОСОБА_2 .

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 20 січня 2020 року відкрито провадження у справі, встановлено процесуальні строки для подання заяв по суті справи.

Предметом позову є визначення ОСОБА_1 додаткового строку тривалістю 2 (два) місяці, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті її батька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , останнє місце проживання якого зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 .

Підставою позову є пропуск установленого строку для прийняття спадщини.

Правова позиція позивача обґрунтована наявністю поважної причини пропуску встановленого строку прийняття спадщини, зверненням до Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Куксовою М.С. та наданням ним відповіді про необхідність звернення до суду із позовною заявою про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.

Заперечення відповідача проти позову викладені у відзиві на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 24 лютого 2020 року. Відповідач зазначає про відсутність поважної причини пропуску встановленого строку для прийняття спадщини.

Позивач у судове засідання не з`явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про день, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Подав заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача за наявними матеріалами справи.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору в судове засідання не з`явилися, про день, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Суд, з`ясувавши аргументи сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі фактичні обставини справи та відповідні до них правовідносини.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (згідно паспорта громадянина України - ОСОБА_1 ), є дочкою ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с. 7-10).

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , про що відділом державної реєстрації смерті Головним територіальним управлінням юстиції у м. Києві 13 листопада 2018 року складено актовий запис №18667 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 (а.с. 11).

Після смерті ОСОБА_3 залишилася спадщина, а саме - акції ПрАТ Вищий навчальний заклад Київський міжгалузевий інститут підвищення кваліфікації (код ЄДРПОУ: 00284017).

У позовній заяві позивачем зазначено про те, що у листопаді 2019 року, переглядаючи папери спадкодавця, серед вхідної поштової кореспонденції, позивач виявила повідомлення про проведення 22 березня 2019 року чергових річних загальних зборів акціонерів ПрАТ Вищий навчальний заклад Київський міжгалузевий інститут підвищення кваліфікації , копію якого додано до позовної заяви (а.с. 14).

З метою перевірки інформації про володіння спадкодавцем акціями ПрАТ Вищий навчальний заклад Київський міжгалузевий інститут підвищення кваліфікації , позивач 19 листопада 2019 року звернулася з відповідним запитом до ПрАТ Вищий навчальний заклад Київський міжгалузевий інститут підвищення кваліфікації (а.с. 15).

Листом від 26.11.2019 року вих. № 81/1 ПрАТ Вищий навчальний заклад Київський міжгалузевий інститут підвищення кваліфікації підтвердив інформацію про те, що спадкодавець є акціонером ПрАТ Вищий навчальний заклад Київський міжгалузевий інститут підвищення кваліфікації (а.с. 16).

06 грудня 2019 року позивач звернулася із заявою про прийняття спадщини після смерті батька - ОСОБА_3 , яка засвідчена Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Куксовою М.С. (а.с. 12).

Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Куксова М.С. листом від 06.12.2019 року за вих. № 274/02-17, надала позивачу роз`яснення відповідно до змісту якого позивачу необхідно звернутися до суду із позовною заявою, щодо призначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_3 (а.с. 13).

Крім позивача спадкоємцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є також мати Позивача - ОСОБА_2 , яка не має бажання приймати спадщину та не зверталася до нотаріуса з відповідною заявою, у зв`язку з чим позивач вважає себе єдиним спадкоємцем.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України)

Статтею 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Статтею 1261 ЦК України встановлено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст. 1220 УК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Згідно змісту ст. 1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Статтею 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Суд звертає увагу, що позивач є спадкоємцем першої черги за законом.

Окрім цього в судовому засіданні встановлено, що позивач звернувся із заявою про прийняття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_4 , одразу після отримання підтвердження про наявність спадщини, однак після спливу часу на прийняття спадщини.

Суд вважає, що за вказаних обставин, подання заяви про прийняття спадщини після вжиття заходів щодо встановлення наявності самої спадщини можна вважати поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщина. Крім цього беручи до уваги те, що строк який минув для прийняття спадщини є незначним, суд вважає, що позовну заяву ОСОБА_1 , про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141, місцезнаходження: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Куксова Марія Сергіївна (місцезнаходження: 01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 27, оф. 17), ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ), про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю 2 (два) місяці, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті її батька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , останнє місце проживання якого зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 .

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Шевченківський районний суд м. Києва.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст судового рішення виготовлено 27 травня 2020 року.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення27.05.2020
Оприлюднено04.06.2020
Номер документу89620964
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —761/901/20

Рішення від 27.05.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Саадулаєв А. І.

Ухвала від 27.05.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Саадулаєв А. І.

Ухвала від 23.01.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Саадулаєв А. І.

Ухвала від 20.01.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Саадулаєв А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні