Номер справи 220/452/20
Номер провадження № 2/220/313/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2020 року Великоновосілківський районний суд Донецької області в складі:
головуючої судді Фисун Л.С.
за участю секретаря Григораш В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Велика Новосілка Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 , до Ясинуватської міської ради, Великоновосілківського об`єднаного Управління Пенсійного фонду в Донецькій області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
у с т а н о в и в :
Стислий виклад позиції позивача.
11 березня 2020 року позивач, в особі представника ОСОБА_2 звернулася до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з недоотриманої пенсії, яка обліковується у Великоновосілківському об`єднаному Управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області. За життя матір`ю позивача не було складено заповіту. У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом державним нотаріусом Великоновосілківської державної нотаріальної контори відмовлено, у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини. Пропуск строку для прийняття спадщини обґрунтовує тим, що її мати ОСОБА_4 постійно, до дня своєї смерті проживала в м. Ясинувата Донецької області, що є окупованою територією. Позивач теж проживає на окупованій території у м. Донецьк Донецької області. Через похилий вік та поганий стан здоров`я, за встановленням факту смерті позивач звернулася до суду лише в листопаді 2019 року та отримала свідоцтво про смерть матері. Проте будучи необізнаною в порядку оформлення спадщини позивач не знала про те, куди саме вона має звернутися з заявою про прийняття спадщини. Інших спадкоємців, які б претендували на спадщину не має. У зв`язку з цим, просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Сторони у судове засідання не з`явилися, позивач та її представник надали заяви в якій просили розглянути справу за їх відсутності, позивач заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити. Представник відповідача- Ясинуватська міська рада, свого представника до суду не направив, про розгляд справи повідомлялися належним чином. Представник відповідача - Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в судове засідання не з`явився, будучи належним чином оповіщеним про день та час розгляду справи. Надав суду заяву про розгляд справи за відсутності їх представника. Заперечив проти задоволення позовних вимог.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін, які належним чином повідомлені про дату та час судового розгляду і у відповідності до ст. 223 ЦПК України їх неявка не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 13 березня 2020 року за вказаною заявою відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 09 квітня 2020 року.
30.03.2020 року до суду надійшов відзив на позов відповідача - Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому позовні вимоги Управління не визнає, посилаючись на те, що на обліку в Управлінні перебувала ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка була отримувачем пенсії за віком.
Згідно ст. 52 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Такі члени сім`ї, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю входить до складу спадщини.
Згідно з положенням ст. 46 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , згідно якої, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. Зазначили, що Управління не здійснює нотаріальних функцій або повноважень щодо подовження строку для прийняття спадщини, тому вважають, що управління не може виступати відповідачем у даній справі. Просили відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 07 травня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задовленню з наступних мотивів.
Установлено, ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Ясмнувата Донецької області Україна померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 06 листопада 2019 року Великоновосілківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (а.с.9).
ОСОБА_3 була матір`ю позивача ОСОБА_1 , про що свідчать дані свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданного 1947р. Кобеляцьким районним відділом ЗАГС Полтавської області, де зазначено, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , матір`ю записано ОСОБА_3 (а.с.8).
З свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого 15.03.1975р. вбачається, що ОСОБА_5 15 березня 1975 року уклав шлюб зі ОСОБА_4 , після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_4 (а.с.8).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у вигляді недоотриманої пенсії.
Постановою державного нотаріуса Великоновосілківської державної нотаріальної контори Кравець С.В. від 05.03.2020 року № 189 /02-31 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, в зв`язку з пропуском шестимісячного строку (а.с. 13-14).
Згідно інформаційної довідки зі спадкового реєстру № 59716882 від 05.03.2020 року спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 не заведена, свідоцтва про право на спадщину не видавалось(а.с.16).
Отже, судом встановлено, що позивач є спадкоємцем першої черги після смерті матері, спадкова справа не заводилась, інші спадкоєці, які прийняли спадщину відсутні.
Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування.
Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Висновки суду.
Позивач не звернулася до нтаріуса в шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини. Разом з тим, факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.
Як слідує з правового висновку Верховного Суду України, прийнятого Судовою палатою у цивільних справах при розгляді справи №6-85 цс 12 від 26.09.2012 року, правила ч. 3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.
Суд вважає зрозумілими і переконливими причини пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Так, із паспорту позивача серії НОМЕР_4 виданого 08.04.2000р.Ворошиловським РВ УМВС України в м.Донецьку вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с . 7).
Рішенням Великоновосілківського районного суду Донецької області від 06 листопада 2019 р. за заявою ОСОБА_1 встановлений факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Ясинувата, Донецької області, Україна(а.с.11-12).
Свідоцтво про смерть ОСОБА_3 отримано 06.11.2019 р. на підставі рішення суду (а.с. 9).
Таким чином, суд вважає встановленим факт проживання позивача та спадкодавця, а також смерті останньої, на території Донецької області, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження, і що саме з цими обставинами пов`язана причина пропуску строку для прийняття спадщини. Позивач через похилий вік та поганий стан здоров`я змогла виїхати з тимчасово непідконтрольної українській владі території та звернутись до суду для встановлення факту смерті матері лише в листопаді 2019 року, після чого вчинила дії щодо прийняття спадщини.
За таких обставин, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги та визначити позивачу додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 .
На підставі викладеного, згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України, керуючись, 12, 81, 258, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 додатковий строк тривалістю у три місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Відповідно до п. 3 Розділу ХІІ Прикінцеві положення Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України від 30.03.2020 № 540-IX, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк на апеляційне оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .
Відповідач: Великоновосілківське об`єдане управління Пенсійного фонду України Донецької області, місце знаходження: Донецька область, Великоновосілківський район, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, 104, ЄДРПОУ 421712900.
Відповідач: Ясинуватська міська рада, місце знаходження: Донецька область, м.Ясинувата, вул.Орджонікідзе, 147, ЄДРПОУ 26444059.
Суддя Л.С.Фисун
Суд | Великоновосілківський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2020 |
Оприлюднено | 05.06.2020 |
Номер документу | 89630417 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великоновосілківський районний суд Донецької області
Фисун Л. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні