Справа № 610/481/20
Провадження № 2/610/302/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
28.05.2020 року Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Тімонової В.М.,
за участю секретаря судового засідання Бартєнєвої Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Балаклія Харківської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу №610/481/20, провадження №2/610/302/2020 за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, ОСОБА_2 про продовження строку на прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
21 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Балаклійського районного суду Харківської області із позовною заявою до Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, у якій просила встановити факт, що місцем відкриття спадщини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 (місто Ізюм, Харківської області) є с. Морозівка, Балаклійського району, Харківської області; визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини за законом, достатній для подачі заяви про прийняття спадщини за законом (три місяці) після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Ізюм, Харківської області.
Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 26.02.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
09 квітня 2020 року ОСОБА_1 подала уточнену позовну заяву до територіальної громади Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, ОСОБА_2 , у якій просила визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини за законом, достатній для подачі заяви про прийняття спадщини за законом терміном три місяці після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Ізюм, Харківської області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її брат - ОСОБА_3 . Після його смерті залишилась спадщина - земельна ділянка. Вона не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті брата у встановлений законом строк за станом здоров`я, оскільки знаходилась на амбулаторному лікуванні.
Ухвалою суду від 24.04.2020 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.
Представник позивача подала заяву, у якій просила суд розглянути справу за її відсутності та задовольнити позовні вимоги, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення у справі в разі неявки відповідача.
Представник відповідача - Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області у підготовче засідання не з`явився, надав заяву, у якій позов визнав та просив справу розглянути за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, про дату час і місце судового засідання повідомлявся, відзиву, клопотань або заяв від нього не надходило.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо за положеннями ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (частина друга статті 247 ЦПК України).
За загальним правилом частини першої статті 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. При цьому відповідно до частини четвертої названої статті Кодексу у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
З огляду на це та враховуючи одночасне існування умов, перелічених у частині першій статті 280 ЦПК України, визнавши достатніми наявні в справі матеріали для встановлення прав і взаємовідносин сторін, суд за згодою позивача вважає за можливе розглянути справу за відсутності належно повідомленого про судове засідання відповідача у порядку заочного провадження з дотриманням встановлених законом вимог і постановити заочне рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Морозівка Балаклійського району Харківської області, що підтверджується копією паспорта (а.с. 5).
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00022588743 від 11.04.2019, позивач 04.11.1989 р. у Савинській селищній раді Балаклійського району Харківської області зареєструвала шлюб із ОСОБА_4 , прізвище до реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , після реєстрації ОСОБА_1 (а.с.7).
Відповідно до копії свідоцтва про народження (на російській мові) ОСОБА_1 , батьками позивача є ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с.6).
Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ЯЛ №808767, матері позивача ОСОБА_9 належала земельна ділянка, площею 4,3594 га, яка розташована на території Морозівської сільської ради Балаклійського району (а.с.8).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 28.03.2019 р., після смерті ОСОБА_9 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , її спадкоємцями є її донька ОСОБА_1 , у тому числі з урахуванням 2/4 часток від яких відмовились чоловік - ОСОБА_8 та син спадкодавиці - ОСОБА_2 - в ѕ частках та її син - ОСОБА_3 - в ј частці, спадщина складається з земельної ділянки площею 4,3593 га, кадастровий номер 6320284400:01:000:0278, яка розташована на території Морозівської сільської ради Балаклійського району (а.с.9).
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження відповідно до ст.ст.126, 133, 135 СК України №00022626457 від 16.04.2019, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , його батьками зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с.10).
Таким чином ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є рідними братом та сестрою.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Ізюм Харківської області помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 16.06.2015 (а.с.12).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належну йому ј частину земельної ділянки, яка розташована на території Морозівської сільської ради Балаклійського району та належала йому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 28.03.2019 р.
Спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_3 є позивач ОСОБА_1 , батько ОСОБА_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 у с. Морозівка Балаклійського району Харківської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 23.09.2019 (а.с.29) та брат ОСОБА_2 .
Згідно ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст. 1269 ЦК України).
Частиною 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з правилами ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини вважається день смерті особи, зазначений у свідоцтві про смерть, виданому відповідним державним органом реєстрації актів цивільного стану.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч.3 ст. 1272 ЦК України).
Статтею 1262 ЦК України передбачено, що удругу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Після смерті брата - ОСОБА_3 позивач не звернулася до нотаріальної контори у встановлений законом шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини оскільки перебувала на лікуванні.
Згідно виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, ОСОБА_1 перебувала на амбулаторному лікуванні з 04.12.2015 по 18.12.2015 з діагнозом розтяження зв`язок правого голіностопного суглобу (а.с.15).
Враховуючи вищенаведене, суд визнає поважною причину пропуску ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини після ОСОБА_3 .
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що зазначені позивачем обставини, у зв`язку з якими вона пропустила строк для прийняття спадщини, є об`єктивними, створили для неї істотні труднощі для вчинення дій, пов`язаних із прийняттям спадщини, у зв`язку з чим позовні вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.13, 81, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, ст.ст.1220, 1268, 1270, ч.3 ст.1272 ЦК України, п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до територіальної громади Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, ОСОБА_2 про продовження строку на прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий тримісячний строк, з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Ізюм Харківської області.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки подання заяви про перегляд заочного рішення та апеляційної скарги на рішення суду продовжуються на строк дії такого карантину.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 .
Відповідач: територіальна громада Морозівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, місцезнаходження: 64241, Харківська область, Балаклійський район, с. Морозівка, вул. Центральна, буд. 20/1, код ЄДРПОУ 04397299.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення складено 04.06.2020 року.
Суддя В.М. Тімонова
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2020 |
Оприлюднено | 05.06.2020 |
Номер документу | 89644117 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Балаклійський районний суд Харківської області
Тімонова В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні