Номер провадження 2-о/754/129/20
Справа №754/1500/20
РІШЕННЯ
іменем України
01 червня 2020 року Деснянський районний суд м. Києва
у складі судді - Саламон О.Б.
за участі секретаря судового засідання - Крутікової-Вільховченко І.І.
заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Житлово-будівельний кооператив Електрон-2 , Перша Київська державна нотаріальна контора про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання з матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.02.2017 по день смерті останньої - ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати заявника ОСОБА_3 . Станом на день смерті ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина до складу якої входить 1/3 частина кв. АДРЕСА_3 . За життя ОСОБА_3 заповіту не склала, у зв`язку з чим заявник є єдиним спадкоємцем її майна. Разом з тим, на звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини заявник отримав відмову, у зв`язку з пропуском строків для прийняття спадщини. Проте, перед смертю ОСОБА_3 , останній було погано, їй були проведено ряд операцій. У зв`язку з вказаним, остання потребувала постійного догляду та переїхала постійно проживати з заявником за адресою: АДРЕСА_1 , де зареєстровано його місце проживання. Саме за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_3 померла, що підтверджується наданими до заяви документами. У зв`язку з зазначеним, враховуючи фактичне прийняття спадщини, заявник звертається до суду з вказаною заявою.
05.02.2020 ухвалою Деснянського районного суду м. Києва відкрито провадження по справі, призначено судове засідання.
В судовому засіданні заявник та його представник вимоги заяви підтримали в повному обсязі, посилаючись на викладене в ній.
Від представника заінтересованої особи ЖБК Електрон-2 до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Від представника заінтересованої особи Першої Київської державної нотаріальної контори до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності та прийняття рішення згідно чинного законодавства України.
Допитані в процесі судового розгляду свідки ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 підтвердили факт проживання заявника з матір`ю ОСОБА_3 з 01.02.2017 по день смерті останньої - ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 . Пояснили, що остання тяжко хворіла, перенесла операції, у зв`язку з чим потребувала сторонньої допомоги, тому й переїхала проживати до сина, який за нею доглядав до дня смерті.
Дослідивши надані докази, суд встановив, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 є рідною матір`ю заявника ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження останнього.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
На дату смерті ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, до складу якої входить 1/3 частина кв. АДРЕСА_4 .
Постановою державного нотаріуса першої київської державної нотаріальної контори від 01.02.2019 заявнику відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини.
Згідно з спадковою справою № 72/2019 щодо майна померлої ОСОБА_3 , яка надійшла на виконання вимог ухвали суду, заявник є єдиним спадкоємцем ОСОБА_3 .
З наявних в матеріалах справи доказів, а саме актів ЖБК Електрон-2 ОСОБА_1 проживав з своєю матір`ю ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з 01.02.2017 по 24.12.2017.
При цьому, з довідки про реєстрацію місця проживання особи, зареєстрованим місцем проживання заявника є зазначена вище адреса.
Приписами ч. 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення судам роз`яснено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо, зокрема, згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України ).
Згідно з ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
За змістом норми ст. 1268 ЦК України порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Так, відповідно до ч. 3 і 4 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Місцем проживання фізичної особи згідно з ч. 1 ст. 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Ст. 2, 3 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Отже, відсутність реєстрації місця проживання заявника за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі ст. 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені ч. 3 ст. 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом.
Згідно з п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Отже, для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Враховуючи пояснення свідкі, наявні в матеріалах справи докази, суд вважає доведеним факт проживання заявника зі спадкодавцем - із своєю матір`ю ОСОБА_3 у період з 01 лютого 2017 року по день смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з чи заява підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 5-7, 10-12, 76-83, 189, 293, 315 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Житлово-будівельний кооператив Електрон-2 , Перша Київська державна нотаріальна контора про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 з матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 01 лютого 2017 року по день смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржено протягом 30 днів з дня його проголошення/складання повного тексту шляхом подання безпосередньо до Київського апеляційного суду апеляційної скарги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не подано.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Деснянський районний суд міста Києва.
Заявник ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_5 .
Заінтересована особа Житлово-будівельний кооператив Електрон-2 - код ЄДРПОУ 21566645, м. Київ, пр. Георгія Гонгадзе, 22.
Заінтересована особа Перша Київська державна нотаріальна контора - код ЄДРПОУ 02901807, м. Київ, пр. Перемоги, 11.
Повний текст рішення суду складено 01.06.2020.
Суддя
Суд | Деснянський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2020 |
Оприлюднено | 05.06.2020 |
Номер документу | 89647081 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деснянський районний суд міста Києва
Саламон О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні