Рішення
від 29.05.2020 по справі 541/148/20
МИРГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 541/148/20

Провадження №2/541/427/2020

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

29 травня 2020 року м. Миргород

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:

головуючої, судді Куцин В.М.,

з участю секретаря Прус Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Черкащанської сільської ради Миргородського району про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області,

В с т а н о в и в :

24 січня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Миргородського міськрайонного суду Полтавської області з вищевказаним позовом до Черкащанської сільської ради Миргородського району в якому просила визнати за нею після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в порядку спадкування за заповітом право на земельну частку (пай) розміром 5,46 в умовних кадастрових гектарах, колишнього КСП ім. Кірова, розташованої на території Черкащанської сільської ради Полтавської області, відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0236705 від 23.05.1997 року виданого на ім`я ОСОБА_3

Обґрунтовуючи позов послалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина до складу якої, зокрема, входить земельна частка (пай) на території Черкащанської сільської ради Миргородського району Полтавської області розміром 5,45 умовних кадастрових гектара, на яку видано сертифікат серії ПЛ №0236705 (згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) колишнього КСП імені Кірова на території Черкащанської сільської ради Миргородського району Полтавської області.

Спадщину після смерті ОСОБА_3 успадкував її рідний брат ОСОБА_4 відповідно до заповіту від 07 серпня 1996 року №89.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 помер. Спадкова справа після його смерті заведена у Стрийській державній нотаріальній конторі Львівської області.

Спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняла його дружина ОСОБА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла в м. Миргороді Полтавської області.

Спадщину після її смерті прийняла позивач, ОСОБА_1 , відповідно до заповіту від 27 січня 2017 року, яким ОСОБА_2 заповіла все належне їй майно.

07 листопада 2019 року вона звернулася із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) на території Черкащанської сільської ради Миргородського району Полтавської області розміром 5,46 умовних кадастрових гектар.

Постановою приватного нотаріуса Миргородського міського нотаріального округу Пазинич Р.В. від 07.11.2019 ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 баби ОСОБА_2 , на земельну частку (пай) на території Черкащанської сілської ради иМиргородського району Полтавської області розміром 5,46 в умовних кадастрових гектарах, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа.

Оскільки ОСОБА_3 за життя мала право на земельний пай розміром 5,46 умовних кадастрових гектари, що розташований на території Черкащанської сільської ради Миргородського району Полтавської області, а вона є її спадкоємцем, та у зв`язку з тим, що оригінал правовстановлюючого документа (сертифікат на право на земельну частку (пай) втрачено і не має можливості отримати його дублікат, та реалізувати своє право, просила суд захистити її права в судовому порядку та задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою судді від 29.01.2020 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі . Постановлено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 19.03.2020 підготовче провадження по справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася. Представник, адвокат Акрітов К.К. подав заяву та просив розглядати справу без його участі та участі позивача, позовні вимоги підтримав (а.с.102 )

Представник відповідача Черкащанської сільської ради Миргородського району в судове засідання не з`явився, направив заяву про розгляд справи у його відсутність, заперечень не надав (а.с. 88).

Представник третьої особи Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.99).

Дослідивши та проаналізувавши письмові докази по справі, суд вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується актовим записом про смерть №1 від 01.01.1997 (а.с.64 ).

На момент смерті ОСОБА_3 мала право на земельну частку (пай) колишнього КСП імені Кірова на території Черкащанської сільської ради Миргородського району Полтавської області розміром 5,46 в умовних кадастрових гектарах, яке належало їй на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0236705, зареєстрований за №522 від 23.05.1997, що підтверджується: списком громадян Черкащанської сільської ради Миргородського району Полтавської області, власників сертифікатів на земельну частку (пай); довідкою Відділу у Миргородському районі Головного управління держгеокадастру у Полтавській області №0-16-0.31-1344/112-17 від 28.08.2017 року, де зазначено, що згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) колишнього КСП імені Кірова на території Черкащанської сільської ради на ім`я ОСОБА_3 виданий сертифікат (серія ПЛ № 0236705 зареєстрований за №522 від 23.05.1997 року); викопіюванням із плану землекористування в межах Черкащанської сільської ради Миргородського району Полтавської області земельної частки (паю) ОСОБА_3 (а.с. 12-17).

Спадщину після смерті ОСОБА_3 успадкував ОСОБА_4 відповідно до заповіту від 07 серпня 1996 року №89 та матеріалів спадкової справи, в якій міститься довідка виконавчого комітету Черкащанської сільської ради Миргородського району Полтавської області від 18.08.2017, згідно якої ОСОБА_4 фактично вступив в управління та володіння спадковим майном після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 49 зворот, 50).

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 17.06.2000 (а.с. 51).

Спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняла його дружина ОСОБА_2 , що підтверджується матеріалами спадкової справи та свідоцтвом про право на спадщину за законом від 10.06.2008 (а.с. 54-57) .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 27.12.2018 (а.с. 43).

Відповідно до заповіту від 27 січня 2017 року ОСОБА_2 заповіла все належне їй майно позивачу ОСОБА_1 (а.с. 21).

24.01.2019 ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Миргородського міського нотаріального округу Пазинич Р.В. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 (а.с. 42 зворот).

Постановою приватного нотаріуса Миргородського міського нотаріального округу Пазинич Р.В. від 07.11.2019 ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 баби ОСОБА_2 , на земельну частку (пай) на території Черкащанської сільської ради Миргородського району Полтавської області розміром 5,46 в умовних кадастрових гектарах, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа (а.с. 22).

На даний час отримати правовстановлюючі документи (їх дублікат) на вказане майно не можливо через смерть спадкодавця, оскільки його цивільна правоздатність, як, фізичної особи, припинена у момент його смерті (ч. 4 ст. 25 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 п. 17 Перехідних положень ЗК України сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Оскільки державний акт не видано, то є дійсним сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім`я померлого.

Згідно роз`яснень п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року N 7 Про судову практику у справах про спадкування , за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Статтею 17 Загальної декларації прав людини, передбачено - ніхто не може бути безпідставно позбавлений свого майна.

Згідно ст.17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Поняття власності чи майна за ст. 1 Першого протоколу Конвенції тлумачиться дуже широко, охоплює цілу низку інтересів економічного характеру. За рішеннями Європейського суду з прав людини майном в розумінні статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вважається законне і обґрунтоване очікування набуття майна або майнового права.

Відповідно до ст.ст. 1220,1221 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, а місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно із ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, який помер (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з положенням ч.1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 1268 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно із ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ч. 2 п. 17 Перехідних положень ЗК України сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Судом беззаперечно встановлено, що ОСОБА_3 мала права на отримання земельної частки (паю) відповідно до Сертифікату серії ПЛ №0236705 на право на земельну частку (пай) розміром 5,46 в умовних кадастрових гектарах, колишнього КСП імені Кірова, розташованої на території Черкащанської сільської ради Миргородського району Полтавської області.

Оскільки державний акт не видано, то є дійсним сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім`я померлої.

Отже, враховуючи те, що оригінал сертифікату у позивача на право на земельну частки (паї) колишнього КСП імені Кірова відсутній, тому з метою оформлення спадщини необхідно визнати за ОСОБА_1 , після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в порядку спадкування за заповітом право на земельну частку (пай) розміром 5,46 в умовних кадастрових гектарах, колишнього КСП ім. Кірова, розташованої на території Черкащанської сільської ради Полтавської області, відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0236705 від 23.05.1997 року виданого на ім`я ОСОБА_3 , виходячи з положень ст. 16 ЦК України, якою передбачено способом захисту цивільних прав та інтересів - визнання права.

За таких обставин позовні вимоги позивача ґрунтуються на законі, і тому підлягають до задоволення в повному обсязі.

В зв`язку з задоволенням позову, судові витрати понесені позивачем при зверненні до суду не підлягають стягненню з відповідача на користь позивача, виходячи з роз`яснень п.12 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 року №2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства про розгляді справ у суді першої інстанції , де вказано, що витрати на оплату судового збору в повному обсязі покладаються на кожного спадкоємця пропорційно до виділеної йому частки.

Керуючись ст.ст. 328, 1216, 1217, 1261,1268,1296 ЦК України, ст.ст. ст. ст. 5,10, 12, 13, 263, 264, 265, 268, 273, 293 354 ЦПК України, суд -

В и р і ш и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженкою села Варфоломіївка, Яковлевського району, Приморського краю, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в порядку спадкування за заповітом право на земельну частку (пай) розміром 5,46 в умовних кадастрових гектарах, колишнього КСП ім. Кірова, розташованої на території Черкащанської сільської ради Полтавської області, відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0236705 від 23.05.1997 року виданого на ім`я ОСОБА_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15 п. 1 Розділу 13 Перехідні положення ЦПК України рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Миргородський міськрайонний суд з моменту проголошення і непізніше тридцяти днів з дня закінчення карантину встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", а учасниками, що не були присутні при його проголошенні у той же строк з моменту отримання копії рішення.

Учасники справи:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка села Варфоломіївка, Яковлевського району, Приморського краю, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_5 .

Черкащанська сільська рада Миргородського району Полтавської області, місцезнаходження: с. Черкащани, Миргородський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 24832515.

Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, місцезнаходження: вул. Уютна, 23, м. Полтава, код ЄДРПОУ 39767930.

Повне судове рішення складено 05 червня 2020 року.

Суддя: В. М. Куцин

СудМиргородський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення29.05.2020
Оприлюднено09.06.2020
Номер документу89655977
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —541/148/20

Ухвала від 28.09.2020

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Куцин В. М.

Рішення від 29.05.2020

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Куцин В. М.

Рішення від 29.05.2020

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Куцин В. М.

Ухвала від 19.03.2020

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Куцин В. М.

Ухвала від 29.01.2020

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Куцин В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні