Постанова
Іменем України
27 травня 2020 року
м. Київ
справа № 127/16840/17
провадження № 61-13033св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Сімоненко В. М.,
суддів: Калараша А. А. (суддя-доповідач), Мартєва С. Ю., Петрова Є. В.,
Штелик С. П.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - Вінницька гарнізонна організація Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України ,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 29 листопада 2017 року, ухвалене під головуванням судді Сичука М.М., та постанову Апеляційного суду Вінницької області від 18 січня 2018 року, ухвалену у складі колегії суддів: Шемети Т.М., Панасюка О.С., Зайцева А.Ю.,
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України про визнання незаконним та скасування рішення про виключення з членів товариства, в обґрунтування якого посилався на те, що він з 1993 року був членом Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України та головою первинної організації № 223 Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України.
Відповідно до протоколу № 1 від 10 березня 2017 року Радою Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців і рибалок Збройних Сил України було прийнято рішення виключити ОСОБА_1 з числа членів Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України за невиконання рішень Ради, нанесення моральної шкоди організації і наклепи на членів Ради.
ОСОБА_1 вказував на те, що в оскаржуваному рішенні відповідач не послався на конкретний пункт Статуту Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України (далі - Статут) для виключення його з членів Товариства, обмежився вказівкою: виключити ОСОБА_1 з числа членів Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України за невиконання рішень Ради, нанесення моральної шкоди організації і наклепи на членів Ради .
На думку позивача, його виключено з членів Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України не за виконання суспільних обов`язків, як того вимагає Статут, а виключно за особисті якості, за суб`єктивною думкою окремих членів Ради Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України.
Також позивач зазначає, що у зв`язку з виключенням його з членства Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України він відчув моральні страждання, що призвели до значних душевних переживань, почуття приниження супроводжує його досить тривалий час, втратив нормальні життєві зв`язки.
У зв`язку з вищенаведеним позивач просив суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України від 10 березня 2017 року про виключення з членів товариства ОСОБА_1 ;
- поновити членство ОСОБА_1 у Вінницькій гарнізонній організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України;
- стягнути з Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 5000,00 грн моральної шкоди та витрати на правову допомогу у розмірі 2000,00 грн.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 29 листопада 2017 року, залишеного без змін постановою Апеляційного суду Вінницької області від 18 січня 2018 року, в задоволенні позову відмовлено.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України 3 000 грн витрат на правову допомогу.
Судові рішеннямотивовані тим, що Вінницька гарнізонна організація Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України діяла в межах своєї компетенції та у спосіб, закріплений в Статуті Організації та при прийнятті оскаржуваного рішення не було допущено процедурних порушень.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Скаржник , посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що оскаржувані судові рішення є незаконними та необґрунтованими, оскільки судами було грубо порушено процесуальне законодавство при прийнятті та дослідженні доказів по справі,зокрема не було встановлено в чому саме полягала моральна шкода завдана товариству та якими саме діями з боку позивача вона була спричинена товариству. Також не встановлено які саме та на кого були вчинені наклепи ОСОБА_1 .
Судами неправильно застосовано норми матеріального права, зокрема ст. 22, 23 ЦПК України, а також при вирішенні розміру судових витрат було застосовано Закон України Про граничний розмір компенсаційних витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах , який втратив свою чинність станом на день ухвалення судового рішення.
Доводи касаційної скарги тотожні доводам апеляційної скарги.
Доводи інших учасників справи
Відзив Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України на касаційну скаргу мотивовано тим, що касаційна скарга є безпідставною та не підлягає задоволенню.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
У березні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 29 листопада 2017 року та постанову Апеляційного суду Вінницької області від 18 січня 2018 року .
Ухвалою Верховного Суду від 22 березня 2018 року відкрито касаційне провадження та витребуваноіз Вінницького міського суду Вінницької області матеріали цивільної справи № 127/16840/17.
Зупинено виконання рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 29 листопада 2017 року та постанови Апеляційного суду Вінницької області від 18 січня 2018 року в частині стягнення з ОСОБА_1 на користь Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України витрат на правничу допомогу до закінчення їх перегляду в касаційному порядку.
У червні 2018 року справа надійшла до Верховного Суду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди встановили, що ОСОБА_1 був членом Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України та головою первинної організації № 223 Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України, що не заперечується учасниками справи.
З виписки протоколу № 8 засідання Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України вбачається, що Головою ради ОСОБА_2 було зачитано лист голови Літинської районної організації УТМР про те, що член КВМ № 223 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проводили незаконну перевірку документів і погрожували відібрати зброю в члена УТМР ОСОБА_5 . Всі ці дії проходили на території відтворювальної дільниці мисливських угідь УТМР поблизу с. Селища, де ОСОБА_3 і ОСОБА_4 проводили незаконне полювання. Голова УТМР ОСОБА_6 просить також провести розгляд даної справи та сповістити про прийняте рішення. Виступив ОСОБА_7 та вказав, що ОСОБА_3 , крім того, постійно незаконно перевіряє документи на території Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України не маючи на те жодних повноважень. Членами Ради запропоновано присутньому на засіданні голові КВМ № 223 ОСОБА_1 провести збори колективу, розглянути даного листа, прийняти рішення і письмово повідомити Раду в тижневий термін. Дану пропозицію було поставлено на голосування. За проголосували 10 чоловік (одноголосно) (а.с. 100 - 101).
Відповідно до акту від 16 грудня 2016 року ОСОБА_1 відмовився отримати виписку з засідання Ради (протокол № 8 від 16грудня 2016 року) ( а.с.102).
Згідно протоколу № 11 засідання Ради Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України від 10 березня 2017 року вбачається, що голові КВМ № 223 ОСОБА_1 було запропоновано надати протокол зборів його колективу за результатами розгляду листа голови Літинської районної організації УТМР, згідно рішення Ради Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України від 16 грудня 2016 року (протокол № 8). ОСОБА_1 почав кричати, що протокол в нього є, махав якимись паперами, але протокол зборів так і не надав. Далі ОСОБА_1 було запропоновано пояснити членам ради, яким чином він, будучи обізнаним про звільнення ОСОБА_8 з посади директора КП ВМГ Петрик 17листопада 2016 року, отримав посвідчення громадського інспектора екології по сфальсифікованих документах 18 січня 2017 року. На це ОСОБА_1 відповів, що ніяких екзаменів він не здавав, а посвідчення йому повинні були видати і так, за особливі заслуги. ОСОБА_2 запропонував оголосити ОСОБА_1 догану за невиконання рішень Ради і нанесення моральної шкоди Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України . Членом ради ОСОБА_9 було запропоновано виключити ОСОБА_1 з числа членів ВГО ТВМР ЗСУ за невиконання рішень Ради, нанесення моральної шкоди організації і наклепи на членів Ради. Дана пропозицію була поставлено на голосування. За проголосували 7 чоловік (одноголосно)(а.с. 109 - 111).
21 березня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Центральної Ради Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України як до вищого органу зі скаргою на вищевказане рішення , на яку отримав відповідь від 0 6 червня 2017 року за вих. № 26, згідно якої Президія ЦР ТВМР ЗС України погодилася із рішенням Вінницької Гарнізонної організації про виключення ОСОБА_1 із членів Товариства із висновком: За невиконання рішень Ради Вінницької гарнізонної Організації, нанесення морального збитку гарнізонної організації, та наклепи на членів Ради ВГО . Така поведінка та дії ветерана Товариства, колишнього голови КВМ 223 компрометують діяльність Вінницької ГО та наносить моральний збиток всьому Товариству, що не може бути сумісним із перебуванням ОСОБА_1 в лавах членів ТВМР ЗС України (а.с. 115).
Позиція Верховного Суду
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Перевіривши наведені у касаційній скарзі доводи, Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ від 15 січня 2020 року № 460-IXустановлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суди виходили з того, що Вінницька гарнізонна організація Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України діяла в межах своєї компетенції та у спосіб, закріплений в Статуті Організації та при прийнятті оскаржуваного рішення не було допущено процедурних порушень.
Колегія суддів погоджується з висновками судів з огляду на наступне.
Виникнення спірних правовідносин у даній справі зумовлено незгодою ОСОБА_1 з рішенням ради Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України від 10 березня 2017 року про виключення його з членів товариства , який також був головою первинної організації № 223 Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України.
Відповідно до статті 1 Закону України Про громадські об`єднання громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.
Громадське об`єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи, діє на підставі статуту громадського об`єднання, який має, зокрема, містити відомості про порядок створення, діяльності та припинення діяльності відокремлених підрозділів громадського об`єднання, порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності керівних органів громадського об`єднання та розгляду скарг.
У відповідності до статті 87 ЦК Україниустановчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.
Вінницька гарнізонна організація Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України є громадською організацією.
Відповідно до п.п. 2.1 Статуту Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України - метою організації є захист спільних інтересів свої членів та широкий розвиток спортивного полювання, стендової стрільби, спортивного рибальства як засобів підвищення фізичного загартовування членів Товариства, проведення заходів по охороні природи, відтворення і раціонального використання тваринного світу.
Відповідно до п. 4.1 Статуту основою Товариства є первинні організації військових мисливців та рибалок, які утворюються в військових частинах і установах при наявності не менше десяти членів і затверджуються рішенням президії ради Західного регіону Товариства.
Відповідно до п. 3.3, 3.4 Статуту член організації може вибути із нього добровільно або шляхом виключення із членів організації за порушення Статуту. Рішення про це приймається на загальних зборах первинної організації, або рішенням ради Організації.
Рішення про виключення з членів Організації може бути оскаржено у вищих органах Товариства.
За порушення Статуту до членів Товариства можуть застосовуватися заходи громадського впливу, що передбачені п. 3.8 Статуту: догана, позбавлення звання Почесний член ТМВР ЗС України , виключення із членів Товариства.
Відповідно до пункту 3.6 Статуту, одним із обов`язків членів Організації є обов`язок виконувати рішення, керівних органів Організації, до яких згідно п. п. 4.8, 4.10, 4.12, відноситься і Рада гарнізонної організації.
Відповідно до п. 4.12 Статуту рішення Ради приймаються більшістю голосів на засіданні. Засідання правомочне при присутності не менше, ніж 50% списочного складу.
Судами було встановлено, що 16 грудня 2016 року головою Ради Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України ОСОБА_2 було доручено ОСОБА_1 провести збори КВМ №223, який він очолює, прийняти рішення та підготувати відповідь Раді гарнізонної організації стосовно незаконної діяльності членів КВМ № 223 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які проводили незаконну перевірку документів.
Згідно протоколу № 11 засідання Ради Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України від 10 березня 2017 року вбачається, що голові КВМ № 223 ОСОБА_1 було запропоновано надати протокол зборів його колективу за результатами розгляду листа голови Літинської районної організації УТМР, згідно рішення Ради Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України від 16 грудня 2016 року (протокол № 8). ОСОБА_1 почав кричати, що протокол в нього є, махав якимись паперами, але протокол зборів так і не надав. Далі ОСОБА_1 було запропоновано пояснити членам ради, яким чином він, будучи обізнаним про звільнення ОСОБА_8 з посади директора КП ВМГ Петрик 17листопада 2016 року, отримав посвідчення громадського інспектора екології по сфальсифікованих документах 18 січня 2017 року. На це ОСОБА_1 відповів, що ніяких екзаменів він не здавав, а посвідчення йому повинні були видати і так, за особливі заслуги. ОСОБА_2 запропонував оголосити ОСОБА_1 догану за невиконання рішень Ради і нанесення моральної шкоди Вінницькій гарнізонній організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України . Членом ради ОСОБА_9 було запропоновано виключити ОСОБА_1 з числа членів ВГО ТВМР ЗСУ за невиконання рішень Ради, нанесення моральної шкоди організації і наклепи на членів Ради. Дана пропозицію була поставлено на голосування. За проголосували 7 чоловік (одноголосно).
Таким чином, причиною виключення з членів організації ОСОБА_1 стало невиконання ним доручення Ради гарнізонної організації, яке було надане йому 16 грудня 2016 року.
21 березня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Центральної Ради Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України як до вищого органу зі скаргою на вищевказане рішення , на яку отримав відповідь від 0 6 червня 2017 року за вих. № 26, згідно якої Президія ЦР ТВМР ЗС України погодилася із рішенням Вінницької гарнізонної організації про виключення ОСОБА_1 із членів Товариства із висновком: За невиконання рішень Ради Вінницької гарнізонної організації, нанесення морального збитку гарнізоннійорганізації, та наклепи на членів Ради ВГО . Така поведінка та дії ветерана Товариства, колишнього голови КВМ 223 компрометують діяльність Вінницької ГО та наносить моральний збиток всьому Товариству, що не може бути сумісним із перебуванням ОСОБА_1 в лавах членів ТВМР ЗС України .
Суди дійшли правильних висновків про те, що процедура виключення з членів товариства, встановлена Статутом, відповідачем була дотримана.
Не зазначення в рішення пункту Статуту, на підставі якого було виключено ОСОБА_1 з членів Товариства не є підставою визнання його незаконним, оскільки у самому рішенні підстава виключення сформульовала як невиконання рішень Ради гарнізонної організації.
Доводи касаційної скарги відносно того, що судами було неправильно застосовано норми матеріального права, зокрема ст. 22, 23 ЦПК України не заслуговують на увагу,оскільки судами встановлено, що позивачем не доведено порушення своїх прав відповідачем, тому відсутні підстави для відшкодування моральної шкоди.
Доводи касаційної скарги відносно того, що судами при вирішенні розміру судових витрат було застосовано Закон України Про граничний розмір компенсаційних витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах , який втратив свою чинність станом на день ухвалення судового рішення не заслуговують на увагу, оскільки вказаний Закон діяв станом на день ухвалення рішення судом першої інстанції та втратив чинність 15 грудня 2017 року. Окрім того, розрахунок витрат на правову допомогу, яка підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь відповідача розрахована правильно на підставі Довідки-розрахунку та квитанції про сплату адвокатських послуг від 12 травня 2017 року ( а.с.121-124).
Доводи касаційної скарги відносно того, що судами було грубо порушено процесуальне законодавство при прийнятті та дослідженні доказів по справі, а саме судами не було надано оцінку та не було встановлено в чому саме полягала моральна шкода завдана товариству та якими саме діями з боку позивача вона була спричинена товариству, та не було встановлено які саме та на кого були вчинені наклепи ОСОБА_1 не заслуговують на увагу, оскільки судами було встановлено, що підставою для виключення ОСОБА_1 з членів Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України було невиконання рішень Ради гарнізонної організації.
Наведені в касаційній скарзі доводи не спростовують висновків суду першої та апеляційної інстанцій та не дають підстав вважати, що судами порушено норми матеріального та процесуального права, а лише зводяться до переоцінки доказів.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 409 ЦПК України (у редакції станом на час подання касаційної скарги) суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має, зокрема, право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення .
Відповідно до частини першої статті 410 ЦПК України Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 400 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Верховний Суд вважає, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувані судові рішення залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 409, 410, 416, 436, Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 29 листопада 2017 року та постанову Апеляційного суду Вінницької області від 18 січня 2018 року залишити без змін.
Поновити виконання рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 29 листопада 2017 року та постанови Апеляційного суду Вінницької області від 18 січня 2018 року в частині стягнення з ОСОБА_1 на користь Вінницької гарнізонної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України витрат на правничу допомогу.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: В. М. Сімоненко
Судді: А. А. Калараш
С. Ю. Мартєв
Є. В. Петров
С. П. Штелик
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2020 |
Оприлюднено | 09.06.2020 |
Номер документу | 89675176 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Калараш Андрій Андрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні