Справа № 417/9639/19
Провадження № 2-о/417/16/20
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
"05" червня 2020 р. с. Марківка Луганської області
Марківський районний суд Луганської області в складі головуючого судді Шкирі В. М., секретаря судових засідань Грибєнік О.В. ознайомившись з заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Біловодський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області про встановлення фактів, що мають юридичне значення,-
в с т а н о в и в:
26.11.2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті та встановлення факту проживання разом зі спадкодавцем на момент смерті.
Справа перебувала у провадженні судді ОСОБА_2
01.06.2020 року суддею Чернік А ОСОБА_3 П. заявлено про самовідвід від розгляду даної справи, яку було задоволено.
Згідно протоколу повторного автомтизованого розподілу судової справи між суддями від 02.06.2020 головуючим суддею визначено Шкирю В.М.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Провадження у справі відкрито 29.11.2019 року.
Проте, після передачі справи іншому складу суду встановлено, що заява не відповідає вимогам, встановленим ЦПК України, та що її подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175,177 ЦПК України.
По-перше ,- згідно п.5 ч.3 ст.175 ЦПК України заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
Проте заявник в своїй заяві не вказує обставини за яких померла його мати- ОСОБА_4 та не зазначає доказів, що підтверджують вказані обставини.
По-друге, згідно з ч.5 ст. 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно з ч.2 ст. 95 ЦПК України, письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Відповідно до вимог ч.5 ст. 95 ЦПК України, учасник справи,який подає письмові доказив копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявністьу нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Заявник просить справу розглянути без його участі проте долучені докази, а саме "Акт о фактическом проживании с умершим лицом на день его смерти" №2 від 18.11.2019 та "Справка о совместном проживании" без номеру та дати видачи є нечитабельнимі щодо печаток та штампів, що містяться на них
По - третє ,- відповідно до ч.4 ст. 177 ЦПК Українидо позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст.133ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно положень ст.3 Закону України Про судовий збір , судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Звертаючись до суду із заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення заявник вказав, що звільнений від сплати судового збору на підставі п.21 ч.1 ст.5 Закону України Про судовий збір , разом з цим клопотав перед судом про звільнення від його сплати цій же підставі
Вирішуючи питання про звільнення від сплати судового збору суд виходить з наступного.
Відповідно до п.21 ч.1 ст.5 Закону України Про судовий збір , від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Тобто, у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенногохарактеру, заявники мають пільги виключно тоді, коли такі обставини призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Заява представника заявника про встановлення факту перебування на утриманні чоловіка подана у зв`язку з необхідністю реалізації права на отримання пенсії у зв`язку з втратою годувальника, а не у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Аналогічний висновок викладено в ухвалах Верховного Суду від 25 січня 2019 року у справі № 243/9106/18, від 04 жовтня 2019 року у справі№ 242/4145/19, постанові Верховного Суду від 14 листопада 2019 року у справі № 350/2002/18, ухвалі Верховного суду від 20.11.2019 справа №243/12928/18.
Отже, суд вважає, що заявник не має пільг зі сплати судового збору відповідно до п. 21 ч.1 ст..5 Закону України Про судовий збір .
Відповідно до ст.4 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фінансовому розмірі.
Ставка судового збору із позовних заяв у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України Про Державний бюджет України на 2019 рік розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.19 року становив 1921 грн.
Так, в даному випадку заявником необхідно сплатити судовий збір в сумі 768 гривень 40 копійок (384,20 х 2) оскільки заявником заявлено дві вимоги.
Суд звертає увагу, що ним не приймаються та не оцінюються в якості доказів заява про усунення недоліків та додані до неї додатки сформована в системі "Електронний суд" від 20.03.2020 за підписом ОСОБА_5 , яка зазначає себе представником, оскільки в матеріалах цивільної справи відсутні належні та допустимі докази того, що вона є представником заявника.
Так, представником у суді може бути адвокат або законний представник (ч.1ст.60 ЦПК України)
Під час розгляду спорів, що виникають з трудових відносин, а також справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених у статті 61 цього Кодексу (ч.2 ст.60 ЦПК України).
Встановлення юридичних фактів не підпадає під категорію малозначної справи, а тому представником може бути лише адвокат.
Відповідно ч. 4ст. 62 ЦПК України повноваження адвоката, як представника, підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно доЗакону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність .
Згідно ст. 26 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність від 05.07.2012 № 5076-VI адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
При цьому, суд роз`яснює, що заявник має право звернутися до суду з клопотанням про звільнення від сплати судового збору, відстрочку чи розстрочку з його сплати з інших підстав, ніж заявлені в заяві.
Згідно ч. ч.1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом пяти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, на усунення недоліків заяви, необхідно :
- викласти обставини за яких померла ОСОБА_4 (причина смерті); зазначити докази, що підтверджують вказані обставини;
- надати читабельні копії в частині печаток та штампів , що містяться на них "Акта о фактическом проживании с умершим лицом на день его смерти" №2 від 18.11.2019 та "Справка о совместном проживании" без номеру та дати видачі або іх оригінали
- сплатити суму судового збору в сумі 768 гривень 40 копійок (384,20 х 2) оскільки заявником заявлено дві вимоги. за такими реквізитами : (Отримувач коштів - УК у Марків.р-ні/МАРКIВС.Р-Н/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38043302; Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача - UA958999980313111206000012188; Код класифікації доходів бюджету 22030101). Призначення платежу - *;101;
- вказати причину смерті ОСОБА_4 ;
Частиною 3ст. 185 ЦПК Українипередбачено, що якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями175 і 177 цьогоКодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
При цьому Законом України № 540-IX від 30.03.2020 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) розділ XII "Прикінцеві положення" ЦПК України доповнити пунктом 3 згідно якого , під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" передбачено, що строки, визначені зокрема і ст 185 ЦПК України продовжуються на строк дії такого карантину".
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 177 , 185 , 258-261 , 318 Цивільного процесуального кодексу України , Законом України № 540-IX від 30.03.2020 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19 ) суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Біловодський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області про встановлення фактів, що мають юридичне значення,-
Вказані недоліки можуть бути усунуті заявником з дня отримання копії цієї ухвали і не пізніше 10 дня з дня закінчення карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіоаторної хвороби COVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" .
Роз`яснити заявнику , що якщо вона не усуне недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання судом.
Суддя В.М.Шкиря
Суд | Марківський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2020 |
Оприлюднено | 09.06.2020 |
Номер документу | 89675599 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Марківський районний суд Луганської області
Шкиря В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні