Справа № 452/3924/19
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"27" березня 2020 р. м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області у складі судді Кравціва В.І., секретар судового засідання Макаревич Л. Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України (за відсутності осіб, які беруть участь у справі та нездійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Луківської сільської ради Самбірського району Львівської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно,
встановив:
ОСОБА_1 9 грудня 2019 року пред`явив до Луківської сільської ради Самбірського району Львівської області позов про встановлення факту родинних відносин, а саме, що він позивач є сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та визнання за ним, позивачем, права на земельну частку (пай) площею 1,35 га, яка розташована на території Купновицької сільської ради Самбірського району Львівської області, згідно сертифіката ЛВ-14 № 1263 на право приватної власності на землю (середню земельну частку), виданого на підставі розпорядження голови Самбірської РДА від 17 квітня 1997 року № 254 на ім`я ОСОБА_3 , у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_3 , який до дня своєї смерті проживав разом із своєю дружиною ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 .
Його, позивача, мати ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і до дня своєї смерті вона проживала у с. Ваньковичі Самбірського району Львівської області.
Після її смерті він, ОСОБА_4 , звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, однак йому було відмовлено в оформленні спадщини з посиланням на те, що його батько ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , не виготовив за життя сертифіката нового зразка, а в належному йому сертифікаті відсутня назва колективного сільськогосподарського підприємства, членом якого він був, та не визначена вартість земельної частки (паю), після смерті якого його дружина ОСОБА_2 спадщину прийняла, але не оформила своїх спадкових прав.
Крім цього, у свідоцтві про його народження матір`ю записана ОСОБА_2 , а померла ОСОБА_2 .
Згідно ухвали судді Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 25 лютого 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та підготовче засідання призначено на 13 березня 2020 року.
На підставі ухвали Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 13 березня 2020 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 27 березня 2020 року.
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Захарко Ю.Ю. подали заяву про розгляд справи за їх відсутності та підтримання позовних вимог.
Відповідач Луківська сільська рада Самбірського району Львівської області подала заяву про розгляд справи за відсутності представника та визнання позову.
Згідно ст. 43 ЦПК України учасники справи мають право, зокрема, брати участь у судових засіданнях.
Відповідно до ст. 211 цього Кодексу розгляд справи відбувається в судовому засіданні.
Про місце, дату і час судового засідання суд повідомляє учасників справи.
Учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Частиною 2 статті 247 ЦПК України встановлено, що у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Ураховуючи наведене, суд постановив ухвалу про здійснення судового розгляду справи на підставі наявних у суду матеріалів та нездійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України та ч. 2 ст. 1 Земельного кодексу України, право власності на землю гарантується, це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону.
Із свідоцтва про смерть видно, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Ваньковичі Самбірського району Львівської області помер ОСОБА_3 ( а. с. 6).
Із сертифіката на право приватної власності на землю (середню земельну частку) видно, що ОСОБА_3 , який проживав у с. Ваньковичі на підставі розпорядження голови Самбірської райдержадмінстарції від 17.04.1997 № 254 передано у приватну власність земельну ділянку площею 1, 35 га без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості, яка розташована на території Купновицької сільської ради та призначена для ведення селянського (фермерського) або колективного господарства ( а. с. 12-13).
Із Витягу з книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по Купновицькій сільській раді відомо, що за ОСОБА_3 , який проживає у с. Ваньковичі Самбірського району Львівської області, 22 квітня 1997 року за № 495 на підставі розпорядження голови Самбірської РДА від 17 квітня 1997 року № 254 зареєстровано сертифікат на земельну частку (пай) розміром 1,35 в умовних кадастрових гектарах ( а. с. 15).
Згідно ст. ст. 22, 23 ЗК України (в редакції 1990 року) та Указу Президента України від 8.08.1995 року N720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання, включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю, одержання КСП цього акта.
Отже, право на земельну частку (пай) виникає у члена господарства з моменту виникнення відповідного права колективної власності на земельну ділянку та існує незалежно від його посвідчення сертифікатом.
Згідно п. 17 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Згідно роз`яснень, які викладені у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розділу X "Перехідні положення" ЗК).
Отже, до складу спадщини, яка відкрилася унаслідок смерті ОСОБА_1 , належало право на земельну частку (пай).
Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, і тому до даних правовідносин застосовуються правила ЦК Української РСР.
Відповідно до ст. 525 ЦК Української РСР, який був чинний на день смерті
спадкодавця, часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
Отже, ІНФОРМАЦІЯ_3 унаслідок смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина.
Згідно ст. 524 ЦК Української РСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Статтями 548 та 549 цього Кодексу було встановлено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями.
Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Із Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища відомо, що ОСОБА_3 та ОСОБА_5 з 12 травня 1959 року перебували у зареєстрованому шлюбі, який зареєстровано відділом державної реєстрації актів цивільного стану Каланчацького районного управління юстиції Херсонської області, актовий запис № 16 ( а. с. 17).
Із довідки, виданої виконавчим комітетом Луківської сільської ради 26 вересня 2019 року № 2031 відомо, що місце проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , було зареєстроване та він проживав у с. Ваньковичі Самбірського району Львівської області і він був чоловіком ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а. с. 22).
Із довідки, виданої виконавчим комітетом Луківської сільської ради 16 липня 2019 року № 1583 відомо, що ОСОБА_3 на день своєї смерті проживав разом із своєю дружиною ОСОБА_2 ( а. с. 8).
Тобто, ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 фактично вступила в управління та володіння спадковим майном.
Із свідоцтва про смерть відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Ваньковичі Самбірського району Львівської області померла ОСОБА_2 (а. с. 9).
Згідно ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до статті 1218 цього Кодексу до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Отже, внаслідок смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай), яке вона успадкувала після смерті свого чоловіка, однак не оформила своїх спадкових прав.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1223 ЦК України встановлено, що у разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу і у першу чергу право на спадкування за законом мають, зокрема, діти спадкодавця.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, родинних відносин між фізичними особами.
У пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Із свідоцтва про народження та Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження видно, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Каланчак Херсонської області і його батьками записані ОСОБА_3 та ОСОБА_2 ( а. с. 16).
Із витягу з погосподарської книги відомо, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , був головою колгоспного двору і членами його сім`ї були, зокрема, дружина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та дочка ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ( а. с. 20).
Із довідки, виданої виконавчим комітетом Луківської сільської ради Самбірського району Львівської області 26 вересня 2019 року № 2030, відомо, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала і місце її проживання було зареєстроване за адресою: Львівська область, Самбірський район. с. Ваньковичі і вона була матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ( а. с. 21).
Із військового квитка НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , відомо, що він народився у с. Каланчак Херсонської області ; його батьками записані ОСОБА_3 , 1911 року народження, мати ОСОБА_2 , 1920 року народження та сестра ОСОБА_7 , 1941 року народження.
Отже, дані про вік, місце народження, місце проживання позивача, складу його сім`ї із достовірністю свідчать про те, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рудківська державна нотаріальна контора відмовила спадкоємцю за законом ОСОБА_7 у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) з посиланням на те, що його батько ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , не виготовив за життя сертифікат на земельну частку (пай) нового зразка, так як у ньому відсутня назва колективного сільськогосподарського підприємства, членом якого був ОСОБА_3 та не визначена вартість земельної частки (паю), після смерті якого його дружина ОСОБА_2 спадщину прийняла, але не оформила своїх спадкових прав (а. с. 11).
У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно ст. 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Ураховуючи наведене, право позивача на спадкове майно підлягає захисту шляхом визнання за ним права на спадкове майно за законом, а саме права на земельну частку (пай) площею 1,35 га, яка знаходиться на території Купновицької сільської ради Самбірського району Львівської області.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_7 задовольнити повністю.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , є сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) розміром 1,35 га без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості, яка знаходиться на території Купновицької сільської ради Самбірського району Львівської області, згідно сертифіката серія НОМЕР_2 -14 № НОМЕР_3 на право приватної власності на землю (середню земельну частку), виданого на підставі розпорядження голови Самбірської районної державної адміністрації від 17 квітня 1997 року № 254 на ім`я ОСОБА_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду, через суд, який ухвалив рішення, протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , проживає у АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Луківська сільська рада Самбірського району Львівської області, с. Луки Самбірського району Львівської області, код ЄДРПОУ 04370120.
Суддя
Суд | Самбірський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2020 |
Оприлюднено | 09.06.2020 |
Номер документу | 89678582 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
Кравців В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні