Справа № 346/862/20
Провадження № 2/346/908/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2020 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
у складі: головуючого судді Беркещук Б.Б.,
секретаря Матушевської Г.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия справу за позовом ОСОБА_1 до Корницької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області про визнання права на земельну частку (пай) , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 подала до суду даний позов посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 і після її смерті відкрилася спадщина за законом на земельну частку ( пай) в землі розміром 89, 7 умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності АПФ Галичина . Вказує, що прийняла спадщину після смерті матері, тому звернулася до Коломийської міської державної нотаріальної контори з заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказане спадкове майно. Однак, державний нотаріус відмовила у видачі вказаного свідоцтва по причині відсутності правоустановлюючого документу, яким підтерджується належність спадкового майна спадкодавці. Про вказане нотаріус видала 24.12.2019 року постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. По причині втрати оригіналу правоустановлюючого документу ( сертифікату на право на земельну частку ( пай) і смертю спадкодавці вирішити вказане питання в добровільному порядку неможливо.
Просить суд визнати за нею, ОСОБА_1 , в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , право власності на земельну частку ( пай) в землі розміром 89, 7 умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності АПФ Галичина .
Позивач в судове засідання не з"явилась, представник позивача ОСОБА_3 подала до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовільнити.
Представник відповідача Корницької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області в судове засідання не з`явився, подав заяву згідно якої з позовними вимогами згідний.
Враховуючи заяви сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і способом цього захисту може бути визнання права.
Згідно з положеннями ст. 317 ЦК України власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном, а ст. 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений його або обмежений у здійсненні.
Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
У відповідності до ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
На підставі ч. 5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу відкриття спадщини така належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Статтею 392 ЦК Українивизначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За змістом статей 22,23 ЗК України (в редакції 1990 року) особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.
Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України,Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям .
Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Отже, особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Громадянин, якого помилково (безпідставно) не внесено до списку чи виключено з нього - додатку до державного акта на право колективної власності на землю, має до проведення розпаювання і видачі сертифікатів звернутися до загальних зборів членів КСП з питанням щодо внесення його до списку. Якщо землі вже розпайовані, то за згодою всіх власників сертифікатів має бути проведено перепаювання; у разі ж недосягнення згоди спір розглядається в судовому порядку.
У такому випадку особа має звернутися до суду з позовом про визнання її права на земельну частку (пай) в КСП.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.
Відповідно до пункту 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року N 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" визначено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Згідно з п.3.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) видача нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачена.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , про що 14.04.2006 року виконавчим комітетом Корницької сільської ради складений відповідний актовий запис за № 8. (а.с.6)
Після смерті ОСОБА_2 згідно вимог ст.ст. 1216, 1218, 1223, 1257 ЦК України відкрилася спадщина за законом, оскільки заповітів остання не складала, що підтверджено копією спадкової справи, наданої на запит суду Коломийською міською державною нотаріальною конторою(а.с.31-41).
Згідно вимог ст. 1261 ЦК України на день смерті ОСОБА_2 спадкоємцем першої черги є її донька, позивач ОСОБА_1 .
Той факт, що ОСОБА_2 мати позивача стверджується свідоцтвом про народження позивача , де її матір`ю вказано ОСОБА_2 .(а.с.8) Позивач після реєстрації шлюбу змінила дівоче прізвище ОСОБА_1 на ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про одруження. (а.с.9) Той факт, що мати позивача змінила прізвище ОСОБА_2 на ОСОБА_2 стверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про розірвання шлюбу, витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого подружжя. (а.с.10,11)
Позивач ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.ст. 1269, 1270 ЦК України прийняла спадщину, оскільки в шестимісячний строк після смерті матері подала в Коломийську міську державну нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини, що підтверджуються матеріалами спадкової справи (а.с.31-41).
Встановлено, що 29 листопада 1999 року матері позивача ОСОБА_2 на підставі рішення Коломийської РДА за № 164 від 22.04.1999 року Корницькою сільською радою виданий сертифікат на земельну частку ( пай) за № НОМЕР_1 . Згідно вказаного сертифікату спадкодавиці ОСОБА_2 належало право на земельну частку ( пай) землі розміром 89,7 умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності АПФ Галичина , що стверджується довідкою виконавчого комітету Корницької сільської ради за № 93 від 20.02.2020 року та записом в журналі видачі сертифікатів на земельну частку ( пай)(а.с.12,13).
Однак, вищевказаний сертифікат на земельну частку ( пай) втрачений про що в газеті Вільний голос 28.11.2019 року розміщено відповідне оголошення.(а.с.14).
Отже, вищенаведене свідчить про те, що на день смерті матері позивача належало право на земельну частку ( пай) в землі розміром 89, 7 умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності АПФ Галичина .
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємицею першої черги за законом, яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 . Позивач зверталася до нотаріуса Коломийської міської державної нотаріальної контори з заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом на спірне спадкове майно, однак, державний нотаріус відмовила у видачі вказаного свідоцтва по причині відсутності правоустановлюючого документу, яким підтерджується належність спадкового майна спадкодавці, про що 24.12.2019 року видала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.(а.с.7)
Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування. Відтак, оскільки згідно вимог ч.5 ст. 1268 ЦК України прийнята спадщина належить спадкоємцю з дня її відкриття, тому після смерті матері позивач ОСОБА_1 успадкувала право на земельну частку ( пай) в землі розміром 89, 7 умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності АПФ Галичина ,тому позов підлягає до задоволення.
На підставі наведеного ст. ст..16, 1216, 1218, 1223, 1961, 1268 ЦК України ,та ст.ст. 247 ч.2, 268, 273, 354 ЦПК України,ч.3 р.ХІІ "Прикінцеві положення" ЦПК України ,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Корнич Коломийського району Івано-Франківської області, право власності на земельну частку ( пай) в землі розміром 89, 7 умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності АПФ Галичина .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Строк на апеляційне оскарження, визначений статтею 354 ЦПК України продовжується на строк дії карантину.
Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:
ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 .
Корницька сільська рада Коломийського району Івано-Франківської області, місцезнаходження 78215 Івано-Франківська область Коломийський район, с. Корнич вул. Довженка, 2а Код ЄДРПОУ: 04356857.
Суддя Беркещук Б. Б.
Суд | Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2020 |
Оприлюднено | 10.06.2020 |
Номер документу | 89686487 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні