Справа № 452/2428/19
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"22" листопада 2019 р. м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі судді Кравціва В.І.,
секретар судового засідання Топорович В.В,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дублянської селищної ради Самбірського району Львівської області про встановлення фактів, що мають юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
та представника відповідача ОСОБА_2 ,
встановив:
ОСОБА_1 29 липня 2019 року пред`явив до Дублянської селищної ради Самбірського району Львівської області позов про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а саме:
встановлення факту, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була дочкою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , вступила в управління спадковим майном після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
та визнання за ним, позивачем, право власності на:
земельну ділянку загальною площею 0,3476 га, яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд і для ведення підсобного (особистого селянського ) господарства, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , якій вказана земельна ділянка належала у порядку спадкування за заповітом після смерті її матері ОСОБА_4 ;
земельні ділянки загальною площею 2,61 га, які призначені для ведення особистого селянського господарства та розташовані на території Озернянської сільської ради Самбірського району Львівської області, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , якій земельна ділянка належала у порядку спадкування за заповітом після смерті її матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У обгрунтування свого позову ОСОБА_1 посилався на те, що після смерті своєї матері ОСОБА_3 він, як єдиний спадкоємець першої черги, звернувся до Самбірської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом у межах строку, визначеного законом для прийняття спадщини та нотаріусом була заведена спадкова справа і частково спадщину він оформив.
На час смерті матері, крім іншого майна їй належали земельні ділянки загальною площею 0,3467 га, з яких: 1203 га, яка призначена для обслуговування житлового будинку, 0, 1436 га, що призначена для ведення особистого підсобного господарства та земельні дялнки загальною площею 2,61 га, розташованих на території Озернянської сільської ради Самбірського району Львівської області у порядку спадкування за заповітом після смерті його матері ОСОБА_4
Так, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його, позивача, баба ОСОБА_4 , місце проживання якої до дня смерті було зареєстроване у с. Лука Самбірського району Львівської області та вона проживала одна.
За життя баба ОСОБА_4 склала заповіт та розпорядилася своїм майном у користь своєї дочки ОСОБА_3 , яка є його, позивача, матір`ю, заповівши їй усе своє майно, у тому числі ощадну книжку, земельний та майновий пай.
Вказаний заповіт посвідчений секретарем Озернянської сілської ради 28 січня 1992 року та зареєстровнаий у реєстрі за № 2 від імені ОСОБА_4 .
Родинні відносини між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 підтверджуються свідоцтвом про народження ОСОБА_5 , батьками якої записані ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .
Із відповіді Самбірського районного відділу ДРАЦС ГТУЮ у Львівській області від 14 червня 2019 року вбачається, що у відділі на зберіганні знаходиться актовий запис про народження № 9 від 16 серпня 1945 року на ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , складений Лукавською сільською радою Самбірського району Львівської області і відомості про батьків записані ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .
Однак, не дивлячись на розбіжності у написанні імені його матері у її свідоцтві про смерть записано, що померла ОСОБА_8 , а у свідоцтві про народження її ім`я записано ОСОБА_9 та по батькові її матері записано ОСОБА_4 , а не ОСОБА_10 , родинні відносини підтверджуються заповітом та довідкою, виданою виконавчим комітетом Дублянської селищної ради Самбірського району Львівської області від 4 липня 2019 року № 834.
Після укладення шлюбу його, позивача, мати змінила прізвище на ОСОБА_11 .
Після смерті своєї матері ОСОБА_3 прийняла фактично вступивши в управління спадковим майном, оскільки обробляла присадибну ділянку у с. Озерне (с. Лука) та володіла Державними актами на право приватної власності на землю, виданими на ім`я ОСОБА_4 , але спадщину не оформила.
Село Озерне Самбірського району Львівської області переіменовано на с. Лука, згідно постанови Верховної Ради України від 21 грудня 2000 року № 2195-ІІІ.
Однак, нотаріус 22 квітня 2019 року відмовив йому, Баховському, у видачі свідоцтва на спадщину після смерті його матері ОСОБА_3 на спадкове майно, яке належало його бабі ОСОБА_4 посилаючись на те, що неможливо встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_4 , тому він змушений звертатися з позовом до суду.
Позивач ОСОБА_1 під час підготовчого засідання позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача - Дублянської селищної ради Самбірського району Львівської області Шийка Р.І. позов визнав, подавши про це письмову заяву .
Суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Згідно зі ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
До ухвалення судового рішення у зв`язку з визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.
У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, родинних відносин між фізичними особами.
У пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Також, згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
ОСОБА_5 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Лука Самбірського району Львівської області, її матір`ю записана ОСОБА_4 .
У Самбірському районному відділі Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області на зберіганні знаходиться актовий запис про народження № 9 від 16 серпня 1945 року про народження ОСОБА_12 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , складений Лукавською сільською радою Самбірського району Львівської області, де відомості про батьків записані ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .
ОСОБА_5 після реєстрації шлюбу 21 листопада 1964 року виконавчим комітетом Скелівської сільської ради Старосамбірського району Львівської області присвоєно прізвище ОСОБА_11 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Лука Самбірського району Львівської області у віці 90 років померла ОСОБА_4 .
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 постійно проживала та була така одна у с. Лука Самбірського району Львівської області, тому є підстави вважати, що померла ОСОБА_4 і ОСОБА_4 одна і таж особа.
Отже, дані про вік, місце народження та місце проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 із достовірністю свідчать про те, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була дочкою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ч. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
Згідно ст. 524 ЦК Української РСР, який був чинний на час відкриття спадщини, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
За правилами ст. 525 цього Кодексу часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.
Отже, внаслідок смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина
Відповідно до ст.ст. 548 та 549 ЦК Української РСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями.
Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 і постійно проживала в с. Лука видано державний акт на право приватної власності на землю серії ІІ - ЛВ № 048509 на підставі рішення сесії Озернянської сільської ради від 16 березня 1995 року № 15 площею 0,3476 га, яка призначена для обслуговування житлового будинку і ведення особистого селянського господарства та серії ІУ - ЛВ № 059663 на підставі розпорядження голови Самбірської райдержадміністрації від 10 вересня 2001 року № 585 площею 2, 61 га, яка призначена для ведення особистого селянського господарства, земельні ділянки не обтяжені сервітутами і не обмежені у використанні, права третіх осіб не встановлені, арешту і заборони немає.
ОСОБА_4 , що проживала у с. Озерне Самбірського району Львівської області все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті і на що за законом вона матиме право, а також належну їй ощадну книжку за № 569 в Дублянській ощадній касі і належний їй земельний і майновий пай заповіла своїй дочці ОСОБА_3 .
Місце проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , до дня смерті було зареєстроване за адресою: Львівська область, Самбірський район, с. Лука; заповіт від її імені посвідчувався секретарем виконкому Лукавської сільської ради М.В. Мороз 28 січня 1992 року і зареєстрований в реєстрі за № 2; ОСОБА_4 на день смерті була зареєстрована та проживала одна.
Отже, внаслідок смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, яку фактично прийняла її дочка ОСОБА_3 , яка маючи посвідчений заповіт у свою користь, хоча і не звернулася із заявою про прийняття спадщини, однак фактично вступила у володіння майном спадкодавця.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 1217 цього Кодексу спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1223 ЦК України встановлено, що у разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу і у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця та той з подружжя, який його пережив.
За правилами ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Отже, після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої входило право власності на земельні ділянки загальною площею 0,3476 га, яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та для ведення підсобного (особистого селянського) господарства, до складу яких належить земельна ділянка площею 0,1203 га, 0,1436 га та 0,0837 га, що розташовані на території Дублянської селищної ради Самбірського району, яка належала ОСОБА_3 , які вона успадкувала за заповітом після смерті своєї матері ОСОБА_4
Самбірська державна нотаріальна контора відмовила спадкоємцю за законом ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті матері ОСОБА_3 з посиланням на те, що неможливо встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_4 .
У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно ст. 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Оскільки, мати позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 після смерті своєї матері ОСОБА_4 прийняла спадщину, хоча не оформила правовстановлюючі документи, тому право позивача ОСОБА_1 , який є спадкоємцем першої черги за законом, підлягає захисту шляхом визнання права власності на вказані земельні ділянки у порядку спадкування після смерті його матері ОСОБА_3 .
Сторонам роз`яснено наслідки визнання позову.
Отже, визнання представником відповідача позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Установити факти, що мають юридичне значення, а саме, що:
ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була дочкою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , вступила в управління спадковим майном після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку загальною площею 0,3476 га, що призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд і для ведення підсобного (особистого селянського ) господарства, та розташована на території Дублянської селищної ради (колишньої Озернянської сільської ради) Самбірського району Львівської області, що належала ОСОБА_3 у порядку спадкування за заповітом після смерті її матері ОСОБА_4 .
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельні ділянки загальною площею 2,61 га, що призначені для ведення особистого селянського господарства та розташовані на території с. Лука Дублянської селищної ради ( колишньої Озернянської сільської ради) Самбірського району Львівської області, яка належала ОСОБА_3 у порядку спадкування за заповітом після смерті її матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду, через суд, який ухвалив рішення, протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживає у АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: Дублянська селищна рада Самбірського району Львівської області, смт. Дубляни, вул. Січових Стрільців, 27, Самбірського району Львівської області, код ЄДРПОУ 04370018 .
Повне рішення буде складено 2 грудня 2019 року.
Суддя
Суд | Самбірський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2019 |
Оприлюднено | 10.06.2020 |
Номер документу | 89690947 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
Кравців В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні