Ухвала
від 09.06.2020 по справі 547/432/18
СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченка, 41а, смт Семенівка, Полтавська обл., 38200

тел. (05341) 9-17-39, факс 9-17-39, 9-15-37, E-mail inbox@sm.pl.court.gov.ua

Справа № 547/432/18

Номер провадження 1-кс/547/84/20

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2020 рокусмт. Семенівка

Слідчий суддя Семенівського районного суду Полтавської області ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 2 Семенівського районного суду Полтавської області клопотання заступника начальника СВ Семенівського ВП Хорольського ВП ГУНП в Полтавській області, капітана поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження № 12018170020000121 від 11.04.2018 за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України,

ВСТАНОВИВ:

05.06.2020 заступник начальника СВ Семенівського ВП Хорольського ВП ГУНП в Полтавській області, капітан поліції ОСОБА_3 за погодженням з начальником Семенівського відділу Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області ОСОБА_5 звернувся до слідчого судді Семенівського районного суду Полтавської області з клопотанням про продовження на 6 місяців до 12.12.2020 строку досудового розслідування у згаданому кримінальному провадженні.

Клопотання обґрунтовано тим, що в ході проведення досудового розслідування було встановлено, що 11.04.2018 до Семенівського ВП Хорольського ВП ГУНП в Полтавській області надійшло повідомлення ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» про те, що колишній директор виробничого підрозділу ВП Агрофірма «Семенівська» ОСОБА_6 в період часу з січня по березень 2018 року вніс завідомо недостовірні дані до додаткових угод про дострокове розірвання договорів оренди землі між власниками земельних часток паїв та ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт», які в подальшому використав для реєстрації факту припинення права оренди земельних ділянок ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно.

02.04.2020 до кримінального провадження № 12018170320000121 від 12.04.2018 приєднано кримінальне провадження № 12019170320000092 від 04.04.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України.

В ході проведення кримінального провадження № 12019170320000092 від 04.04.2019 встановлено, що 04.04.2019 до Семенівського ВП Хорольського ВП ГУ НП в Полтавській області надійшло повідомлення ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» про те, що колишній директор виробничого підрозділу ВП Агрофірма «Семенівська» ОСОБА_6 на протязі березня 2019 року вніс завідомо недостовірні дані до додаткових угод про дострокове розірвання 30 договорів оренди землі між власниками земельних часток паїв та ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт», які в подальшому використав для реєстрації факту припинення права оренди земельних ділянок ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно.

На даний час, за відсутності достатніх доказів, жодній особі про підозру у вчиненні злочину в цьому провадженні не повідомлено.

Згідно ч. 2 ст. 12 КК України передбачений ч. 1 ст. 358 КК України злочин віднесено до злочинів невеликої тяжкості.

Відповідно до п. 2 абз. 2 ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості становить дванадцять місяців.

Строк досудового розслідування в кримінальному провадженні №12018170020000121 від 12.04.2018 на підставі ухвали слідчого судді Семенівського районного суду Полтавської області від 08.04.2020 продовжено та спливає 12.06.2020.

За положеннями п. 2 ч. 2 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: 1) двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку; 2)шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості; 3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Згідно ч. 1 ст. 294 КПК України якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Таким чином та, враховуючи, що положення ч. 4 ст. 294 КПК України за їх змістом стосуються виключно кримінальних проваджень, в яких здійснено повідомлення про підозру, строк досудового розслідування в даному кримінальному провадженні, здійснюваному за ознаками вчинення злочину невеликої тяжкості може бути продовжено до шести місяців.

В ході досудового розслідування в якості свідків допитані державні реєстратори ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які проводили реєстрацію додаткових угод про розірвання договорів оренди із ТОВ «ІПК Полтавазернопродукт».

Допитано в якості свідків власників земельних часток-паїв, договори оренди яких були розірвані згідно додаткових угод про розірвання договорів оренди із ТОВ «ІПК Полтавазернопродукт».

Направлено окреме доручення про допит в якості свідків власників земельних часток (паїв) жителів м. Кременчук: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , однак на даний час так і не представилося можливим їх допитати.

Допитано як свідка представника потерпілої сторони ОСОБА_12 .

Направлено запит до ТОВ «Райземінвест» стосовно надання копій додаткових угод про розірвання договорів оренди із ТОВ «ІПК Полтавазернопродукт».

Повторно допитано як свідка ОСОБА_13 .

Витребувано копії договорів оренди землі на 30 земельних ділянок укладених між власниками земельних часток (паїв) та ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт», витребувано копії відомостей про виплату орендної плати за 2016-2018 роки, витребувано відомості про розмір затрат, понесених ТОВІПК«Полтавазернопродукт» при обробці земельних ділянок станом на 01.03.2019.

Із архіву Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області тимчасово вилучено електронні та частково в паперовому вигляді реєстраційні справи на земельні ділянки зазначені в заяві про вчинене кримінальне правопорушення представника по довіреності ТОВІПК «Полтавазернопродукт» ОСОБА_12 .

Витребувано та долучено до матеріалів кримінального провадження акт розрахунку збитків у вигляді витрат на незавершене будівництво; акт розрахунку збитків у вигляді авансових платежів по орендній платі за землю; акт розрахунку збитків у вигляді упущених вигод.

Призначено судово-економічну експертизу, виконання якої доручено експертам Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса.

Повторно надано доручення в порядку ст.40 КПК України про повторний допит в якості свідків власників земельних часток (паїв) за участі представників ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт».

Частково допитано в якості свідків власників земельних часток (паїв), які не були допитані раніше.

У ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні необхідним є обов`язкове отримання висновку судово-економічної експертизи, призначеною від 04.06.2020 року, з метою встановлення збитків заподіяних ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт».

Також необхідно допитати в якості свідка приватного реєстратора ОСОБА_14 працівника Комунального підприємства «Реєстр нерухомого майна та бізнесу» Бричківської сільської ради Полтавської області.

Встановити, хто саме виготовляв додаткові угоди про розірвання договорів оренди землі із ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт».

Окрім того на даний час є необхідність отримання тимчасового доступу до речей і документів, які зберігаються в архіві Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області з метою тимчасового тимчасово вилучення реєстраційних справ на земельні ділянки зазначені в заяві про вчинене кримінальне правопорушення представника по довіреності ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» ОСОБА_12 .

Вказані слідчі дії не були проведено протягом досудового розслідування у зв`язку із значною завантаженістю слідчого, а також тривалим часом підготовкою та наданням ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» до органу досудового розслідування актів, необхідних для забезпечення проведення судово-економічної експертизи, значною кількістю проведення допитів власників земельних часток (паїв), з урахуванням їх місця проживання, та обмежень викликаних запровадженням карантину на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 року «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19».

З врахуванням того, що розслідуване діяння наразі залишається нерозкритим, злочини вказаної категорії, як правило, є багатоепізодними, а також враховуючи складність та тривалий час проведення судово-економічної експертизи, кримінальний процесуальний закон (ч. 1 ст. 294 КПК України) передбачає можливість неодноразового продовження строку досудового розслідування на встановлений пунктами 1-3 ч. 2 ст. 219 цього Кодексу строк, то, виходячи із міркувань процесуальної економії, найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування на даному етапі становить 6 місяців.

Неявка представника потерпілого ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» не перешкоджає розгляду клопотання слідчого.

У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав повністю, наголосив, що одразу після отримання запитуваних документів у провадженні призначено судову економічну експертизу щодо збитків та шкоди, яка можливо завдана ТОВІПК"Полтавазернопродукт". Строк проведення експертизи складає не менше 30 днів, але з досвіду слідчого подібні експертизи тривають кілька місяців. Також у раніше визначений 2-місячний строк слідчі об`єктивно не змогли опитати усіх свідків у зв`язку із карантинними обмеженнями та побоюванням свідків спілкуватися зі слідчим під час карантину, неможливості їх явки до слідчого через скасування регулярно транспортного сполучення.

Прокурор клопотання підтримала повністю, наголосила, що клопотання є обґрунтованим, слідчі дії повинні бути продовжені.

Вислухавши слідчого і прокурора, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали слідчий суддя встановив таке.

12.04.2018 до ЄРДР внесено відомості за заявою ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» про те, що колишній директор виробничого підрозділу ВП Агрофірма «Семенівська» ОСОБА_6 в період часу з січня по березень 2018 року вніс завідомо недостовірні дані до додаткових угод про дострокове розірвання договорів оренди землі між власниками земельних часток паїв та ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт», які в подальшому використав для реєстрації факту припинення права оренди земельних ділянок ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно.

02.04.2020 до кримінального провадження № 12018170320000121 від 12.04.2018 приєднано кримінальне провадження № 12019170320000092 від 04.04.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України.

Строк досудового розслідування було продовжено до 12.04.2020, отже клопотання подано у строк, передбачений ч. 5 ст. 294 КПК України.

В ході кримінального провадження № 12019170320000092 від 04.04.2019 встановлено, що 04.04.2019 до Семенівського ВП Хорольського ВП ГУ НП в Полтавській області надійшло повідомлення ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» про те, що колишній директор виробничого підрозділу ВП Агрофірма «Семенівська» ОСОБА_6 на протязі березня 2019 року вніс завідомо недостовірні дані до додаткових угод про дострокове розірвання 30 договорів оренди землі між власниками земельних часток паїв та ТОВ "ІПК «Полтавазернопродукт», які в подальшому використав для реєстрації факту припинення права оренди земельних ділянок ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно.

На даний час, за відсутності достатніх доказів, жодній особі про підозру у вчиненні злочину в цьому провадженні не повідомлено.

В ході досудового розслідування в якості свідків допитані державні реєстратори ОСОБА_15 та ОСОБА_8 , які проводили реєстрацію додаткових угод про розірвання договорів оренди із ТОВ «ІПК Полтавазернопродукт».

Допитано в якості свідків власників земельних часток-паїв, договори оренди яких були розірвані згідно додаткових угод про розірвання договорів оренди із ТОВ «ІПК Полтавазернопродукт».

Направлено окреме доручення про допит в якості свідків власників земельних часток (паїв) жителів м. Кременчук: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , однак на даний час так і не представилося можливим їх допитати.

Допитано як свідка представника потерпілої сторони ОСОБА_12 .

Направлено запит до ТОВ «Райземінвест» стосовно надання копій додаткових угод про розірвання договорів оренди із ТОВ «ІПК Полтавазернопродукт».

Повторно допитано як свідка ОСОБА_13 .

Витребувано копії договорів оренди землі на 30 земельних ділянок укладених між власниками земельних часток (паїв) та ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт», витребувано копії відомостей про виплату орендної плати за 2016-2018 роки, витребувано відомості про розмір затрат, понесених ТОВІПК«Полтавазернопродукт» при обробці земельних ділянок на 01.03.2019.

Із архіву Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області тимчасово вилучено електронні та частково в паперовому вигляді реєстраційні справи на земельні ділянки зазначені в заяві про вчинене кримінальне правопорушення представника по довіреності ТОВІПК «Полтавазернопродукт» ОСОБА_12 .

Витребувано та долучено до матеріалів кримінального провадження акт розрахунку збитків у вигляді витрат на незавершене будівництво; акт розрахунку збитків у вигляді авансових платежів по орендній платі за землю; акт розрахунку збитків у вигляді упущених вигод.

Призначено судово-економічну експертизу, виконання якої доручено експертам Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса.

Повторно надано доручення про повторний допит в якості свідків власників земельних часток (паїв) за участі представників ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт».

Частково допитано в якості свідків власників земельних часток (паїв), які не були допитані раніше.

04.06.2020 слідчим призначено судово-економічну експертизу з питаннями щодо документального підтвердження заподіяних ТОВ ІПК "Полтавазернопродукт" збитків, їх розміру, існування упущеної вигоди, надмірної сплати орендної плати тощо.

05.06.2020 постанова та 8 томів кримінального провадження надіслано до Харківського НДІСЕ ім.засл.проф. М.С.Бокаріуса.

Вказана експертиза обґрунтовано може тривати значний період часу.

У слідчого є потреба у допиті свідків, який не було здійснено через карантинні обмеження пересування громадян.

Пунктом 2 абзацу 2 ч. 1ст. 219 КПК Українипередбачено, що строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості.

Частиною 1 ст.294КПК України передбачено, що якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, то він може бути продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого погодженого з прокурором, на строк встановлений пунктами 1-3 частини другоїстатті 219 цього Кодексу, які передбачають продовження на два місяці щодо проступків, шести місяців щодо злочинів невеликої або середньої тяжкості та дванадцяти місяців щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до ч. 1статті 295-1 КПК України,у випадках, передбаченихст. 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Частиною 4 цієї ж статті передбачено, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.

Таким чином, на переконання слідчого судді, виконання вказаних слідчим дій потребує додаткового часу.

При розгляді даного клопотання слідчий суддя приймає до уваги ч. 4 ст. 295-1 КПКУкраїни, якою законодавець передбачив, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.

У відповідності до стандарту доказування «поза розумним сумнівом» (рішення у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства»), який застосовується при оцінці доказів, докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення у справі «Коробов проти України»).

Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).

Крім того, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

Наряду з вказаним, слідчим суддею встановлено, що стороною обвинувачення не було в повній мірі доведено те, що вказані дії не могли бути виконанні в строк передбачений ст. 219 КПК України та те, що стороні обвинувачення для завершення досудового розслідування необхідно саме 6 місяців.

За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що дії сторони обвинувачення при здійсненні досудового розслідування кримінального провадження мають бути спрямовані на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.

При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує складність провадження, певне зволікання сторони обвинувачення при здійсненні досудового розслідування, яке триває майже 2 роки, та разом з тим все ж виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості, що як наслідок свідчить про наявну об`єктивну необхідність у продовженні строку досудового розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).

З огляду на викладене і зважаючи на те, що підозра у проваджені жодній особі не повідомлена, а клопотання слідчого про продовження строку досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні у цілому не має ознак протиправності чи необґрунтованості, слідчий суддя приходить до висновку, що для здійснення подальших слідчих дій доцільним є продовження строку досудового розслідування, але не на вказаний слідчим 6-місячний строк, а на строк 4 місяці.

3-місячний строк є достатнім для отримання доказів, на які вказує клопотання і для прийняття відповідних процесуальних рішень слідчим та, безумовно, належного процесуального керівництва з боку прокурора за досудовим розслідуванням цього кримінального провадження.

Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого про продовження строку досудового розслідування в кримінальному провадженню № 12018170020000121 від 12.04.2018 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України задовольнити частково.

Продовжити строк досудового розслідування в кримінальному провадженні №12018170020000121 від 12.04.2018 до чотирьох місяців, тобто до 12.10.2020.

Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту проголошення, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудСеменівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення09.06.2020
Оприлюднено09.02.2023
Номер документу89693434
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування

Судовий реєстр по справі —547/432/18

Ухвала від 15.02.2022

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Рябішин А. О.

Ухвала від 18.01.2022

Кримінальне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 18.01.2022

Кримінальне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 28.12.2021

Кримінальне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 16.11.2021

Кримінальне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 10.11.2021

Кримінальне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 24.03.2021

Кримінальне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 22.03.2021

Кримінальне

Глобинський районний суд Полтавської області

Олефір А. О.

Ухвала від 09.06.2020

Кримінальне

Семенівський районний суд Полтавської області

Харченко В. Ф.

Ухвала від 09.06.2020

Кримінальне

Семенівський районний суд Полтавської області

Харченко В. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні