Рішення
від 28.05.2020 по справі 585/1048/20
РОМЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 585/1048/20

Номер провадження 2-о/585/103/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2020 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді - Машини І.М.,

при секретарі - Шемчук І.С.,

представника заявника - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , представник заявника ОСОБА_1 , заінтересована особа: Миколаївська сільська рада Роменського району Сумської області, про встановлення факту проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, -

встановив:

29 квітня 2020 року заявниця ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт , що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала однією сім`єю з ОСОБА_3 з 1988 року до дня його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 включно, за адресою: АДРЕСА_1 .

Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 є спадкоємцем четвертої черги за законом після померлого ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , так як з 1988 року проживала разом з ним однією сім`єю до дня його смерті за адресою в АДРЕСА_1 . Інших спадкоємців попередніх черг чи за заповітом у померлого немає. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, яку заявниця оформити не може, оскільки не має родинних зв`язків з останнім. А отже, встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини має для заявниці юридичне значення.

В судовому засіданні представник заявниці заявлені вимоги підтримала та просила задовольнити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, в заяві до суду сільський голова Миколаївської сільської ради заявлені вимоги визнає та клопоче про розгляд справи у відсутності представника.

Суд, заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази, дійшов до наступного висновку

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти,від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Виконкомом Миколаївської сільської ради Роменського району Сумської області 17.05.2008, актовий запис № 16 (а.с. 7).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої входять дві земельні ділянки загальною площею 5,890 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Миколаївської сільської ради (а.с. 14).

Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 ніде нотаріусами не заводилася, що вбачається з Витягу зі спадкового реєстру (спадкові права та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 60225384 від 19.05.2020.

З довідки-характеристики Миколаївської сільської ради від 20.01.2020 встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 постійно проживав та був зареєстрований у АДРЕСА_1 , суд. 9. Спадкоємцем на все майно після смерті ОСОБА_3 являється ОСОБА_2 , яка відповідно до п. 1 ст. 1264 ЦК України, проживала зі спадкодавцем однією сім`єю не менш п`ять років до часу відкриття спадщини. Інших спадкоємців, в тому числі неповнолітніх та непрацездатних немає. Заповіт від імені ОСОБА_3 виконкомом Миколаївської сільської ради Роменського району Сумської області не посвідчувався. На день смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_1 в одному погосподарському номері з ним була зареєстрована та проживала ОСОБА_2 . Інших зареєстрованих та проживаючих осіб не було (а.с. 8).

З довідки Миколаївської сільської ради Роменського району Сумської області від 05.02.2019 № 02-35/50 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дійсно були зареєстровані та проживали спільно як подружжя однією сім`єю з 1988 року по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9).

Факт спільного проживання ОСОБА_2 з ОСОБА_3 однією сім`єю в АДРЕСА_1 також підтверджується скан-копією погосподарської книги № 13 села Миколаївка за 1986-1990 роки, з якої встановлено, що протягом зазначених років в книзі маються записи про склад сім`ї заявниці, до якого окрім її двох дітей входив і ОСОБА_3 (а.с. 10-13).

Крім того, вищевказаний факт також підтвердити в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Згідно зі ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Згідно ч.ч. 2,4 ст. 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 № 7 при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.

Крім того, на підставі ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Тобто, щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.

Згідно роз`яснень викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Так, метою звернення заявниці до суду є встановлення факту її проживання однією сім`єю зі спадкодавцем не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини для набуття права на спадкування та подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку.

Таким чином, від встановлення зазначеного факту залежить виникнення та зміна її майнових та немайнових прав, що пов`язані з можливістю звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за законом як спадкоємцем четвертої черги за законом.

Оскільки заявницею доведений вищевказаний факт належними та достатніми доказами в їх сукупності, а також враховуючи, що зазначені обставини ніким не оспорюються, визнання заявлених вимог заінтересованою особою, що не порушує прав третіх осіб, суд дійшов до висновку про задоволення вимог ОСОБА_2 .

На підставі ст.ст. 9, 10, 12, 13, 258-259, 264, 265, 268, 315, 352, 354, 355 ЦПК України, ст. ст. 1221, 1268, 1270 ЦК України суд, -

ухвалив:

Заяву ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 ), представник заявника ОСОБА_1 , заінтересована особа: Миколаївська сільська рада Роменського району Сумської області (місцезнаходження: 42046, Сумська область, Роменський район, с. Миколаївка, вул. Центральна, 11, код ЄДРПОУ - 04388933), про встановлення факту проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , проживала однією сім`єю з ОСОБА_3 з 1988 року до дня його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_3 включно, тобто не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення суду складений 09.06.2020

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І. М. Машина

СудРоменський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення28.05.2020
Оприлюднено11.06.2020
Номер документу89721647
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —585/1048/20

Рішення від 28.05.2020

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Машина І. М.

Рішення від 28.05.2020

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Машина І. М.

Ухвала від 29.04.2020

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Машина І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні