Справа № 483/446/20
Провадження №2/4834/378/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2020 року м.Очаків
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді - Куцарова В.І.,
за участю секретаря судового засідання Шилінскас О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Очакові Миколаївської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Очаківської районної державної адміністрації про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Очаківської районної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Свої вимоги обґрунтовував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся ОСОБА_2 в результаті чого була відкрита спадщина. За життя бабуся залишила на його ім`я заповіт, посвідчений секретарем Покровської сільської ради Очаківського району Миколаївської області Томилком В.А. Спадщина ним не була прийнята, оскільки він не подав у шестимісячний термін заяву до нотаріальної контори. За фахом він моряк дульного плавання, а тому не міг у встановлений термін звернутися до нотаріальної контори. 10 березня 2020 року він звернувся до приватного нотаріуса Корчемахи С.С. Письмовим роз`яснення нотаріуса йому рекомендовано звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Посилаючись на викладене, просив визначити додатковий строк для прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 27 квітня 2020 року по справі замінено первісного відповідача Очаківську районну раду на належного - Очаківську районну державну адміністрацію.
Представник позивача - адвокат Афенді В.П. у судове зсідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача - Очаківської районної державної адміністрації у судове зсідання повторно не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив.
Суд на підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України, вважає можливим ухвалити заочне рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Судовим розглядом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.11).
Згідно копії заповіту від 18 липня 2013 року, посвідченого Томилком В.А., секретарем виконкому Покровської сільської ради Очаківського району Миколаївської області, ОСОБА_2 заповіла своєму онуку ОСОБА_1 належні їй на підставі державних актів земельні ділянки з кадастровим номером 4825183200:01:000:0542, площею 1,33 га та з кадастровим номером 4825183200:01:000:0469, площею 2,85 га в межах території Покровської сільської ради (а.с.12).
10 березня 2020 року позивач звернувся до приватного нотаріуса за консультацією з питання оформлення спадщини.
Згідно роз`яснення, наданого приватним нотаріусом Очаківського районного нотаріального округу Корчемахи С.С., видати свідоцтво про право на спадщину на ім`я позивача не є можливим, оскільки він не звернувся до нотаріальної контори у шестимісячний строк з дня відкриття спадщини, та рекомендовано звернутися до суду (а.с.10).
Відповідності до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1222 ч.1 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи , які є живими на час відкриття спадщини, а також особи , які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
В силу ст.ст.1216-1218ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.ст.1220-1221, 1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно із ст.ст.1268-1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. При цьому прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що позивач тривалий час був на роботі за межами України, з 26 червня 2018 року по 13 грудня 2018 року, з 27 лютого 2019 року по 27 липня 2019 року, 02 жовтня 2019 року по 04 березня 2020 року, що підтверджується копією посвідчення моряка з відмітками про назви судна та судновласника, дати і місце найняття, дати і місце звільнення (а с. 8-9).
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані, в силу положень ст.80 ЦПК України, докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов, суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судові витрати віднести за рахунок позивача.
Керуючись ст.ст.12, 81, 89, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Очаківської районної державної адміністрації про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, після померлої ОСОБА_2 у три місяця, який починається з дня набранням рішенням суду законної сили.
Судові витрати віднести за рахунок позивача.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий
Суд | Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2020 |
Оприлюднено | 11.06.2020 |
Номер документу | 89725319 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області
Куцаров В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні