Рішення
від 10.06.2020 по справі 610/1020/20
БАЛАКЛІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 610/1020/20

2-о/610/59/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.06.2020 року Балаклійський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Храмцова В.Б.,

за участю секретаря судового засідання Турченкової О.В.,

за відсутності учасників справи,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Балаклія Харківської області цивільну справу № 610/1020/20 (провадження № 2-о/610/59/2020) за заявою Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, заінтересована особа: Балаклійська державна нотаріальна контора Харківської області про визнання спадщини відумерлою,

встановив:

Заявник Савинська селищна рада Балаклійського району Харківської області, звернулася до суду із заявою, в якій просить визнати спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді земельної ділянки, площею 5,8419 гектарів, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, що належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №687609, відумерлою. З підстав того, що на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_1 , якій на праві власності належала зазначена земельна ділянка, спадщина ніким із спадкоємців не прийнята, після відкриття спадщини сплинув понад один рік. Вищенаведене стало підставою для звернення до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.

В судове засіданні представник заявника не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області, в судове засідання не з`явився, проте до суду надійшла заява, в якій він просить справу розглядати за їхньої відсутність, проти задоволення вимог заявника не заперечують.

Суд, дослідивши та оцінивши всі наявні докази в справі в їх сукупності, вважає наступне.

Відповідно до ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження розглядаються, зокрема, справи про визнання спадщини відумерлою.

Як встановлено в судовому засіданні, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт Савинці Балаклійського району Харківської області, померла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживала в АДРЕСА_1 , що підтверджується копією актового запису про смерть № 117, складеного 23 грудня 2002 року виконавчим комітетом Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області (а.с. 21).

ОСОБА_1 підставі державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 № 687609, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю 22 лютого 2002 року за № 365, належала земельна ділянка площею 5,8419 га, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області (а.с. 16).

Згідно з довідки, виданої 13.03.2020 виконавчим комітетом Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, у будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , була зареєстрована і проживала ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8).

Як убачається з відповіді Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області від 18.05.2020 на запит суду, після смерті ОСОБА_1 ніхто із спадкоємців із заявами про прийняття спадщини або відмову від спадщини до Балаклійської державної нотаріальної контори не звертався. Згідно інформаційних довідок зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 21.05.2020 інформація стосовно ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Спадковому реєстрі відсутня (а.с. 22-24).

Савинською селищною радою в районній газеті Вісті Балаклійщини від 06.03.2020 № 18 (11364) надруковано оголошення про порушення справи по визнанню спадщини відумерлою (а.с. 11).

Відносини спадкування регулюються правилами Цивільного кодексу України, якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року . У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини та кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються ЦК України.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Абзацом другим п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України визначено, що правила ст. 1277 ЦК України про відумерле майно застосовуються також до спадщини, від дня відкриття якої до набрання чинності цим Кодексом спливло не менше одного року.

Одночасно норми п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, за якими ЦК України застосовується також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, необхідно розуміти таким чином, що правила Книги шостої ЦК України може бути застосовано лише до спадщини, яка відкрилася після 01 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм ст.ст. 529-531 ЦК УРСР.

Такий висновок щодо застосування відповідних норм права викладений у постанові Верховного Суду від 26 березня 2020 року у справі №391/766/17 (№ 61-39074св18).

Тобто, правила абзацу 2 п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України підлягають застосуванню, якщо спадщина відкрилась після 01 липня 2003 року , проте не була прийнята ніким зі спадкоємців, що мають право спадкування відповідно до норм ЦК Української РСР.

Сплив однорічного строку, встановленого ч. 2 ст. 1277 ЦК України та абзацом 2 п. 5 Прикінцевих та перехідних положень цього Кодексу, може підлягати обчисленню, починаючи не раніше 01 липня 2003 року .

Спадщина після смерті ОСОБА_1 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто під час дії ЦК УРСР, а тому положення саме цього Кодексу підлягають застосуванню при вирішенні питання про спадкування майна померлого.

Відповідно до статті 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Якщо немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом, або жоден з спадкоємців не прийняв спадщини, або всі спадкоємці позбавлені заповідачем спадщини, майно померлого за правом спадкоємства переходить до держави.

Згідно ст. 525, 526 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця. Місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме - місцезнаходження майна або його основної частини.

Ст. 548 ЦК УРСР передбачено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Згідно положень ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 555 ЦК УРСР спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави якщо ні один із спадкоємців не прийняв спадщини.

Таким чином, ЦК Української РСР, який був чинним на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_1 , і норми якого підлягають застосуванню до правовідносин у даній справі, не передбачалася можливість визнання спадщини відумерлою та перехід прав і обов`язків від спадкодавця до органу місцевого самоврядування у судовому порядку. На день відкриття спадщини діяв інший, позасудовий, порядок вирішення долі спадщини, яку ніхто зі спадкоємців не прийняв. Якщо після смерті спадкодавця протягом шестимісячного строку для прийняття спадщини ніхто спадщину не прийняв, то відповідно до статті 555 ЦК УРСР спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави.

Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області про визнання спадщини відумерлою.

Керуючись ст.ст. 524-526, 529-531, 548, 549, 555 ЦК УРСР, ст.ст. 263-265, 293, п. 3 р. ХІІ Прикінцеві положення ЦПК України, суд -

вирішив:

У задоволенні заяви Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, заінтересовані особи: Балаклійська державна нотаріальна контора Харківської області, Балаклійська районна державна адміністрація Харківської області, про визнання спадщини відумерлою - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заявник: Савинська селищна рада Балаклійського району Харківської області, місцезнаходження: 64270, Харківська область Балаклійський район смт Савинці, вул. Соборна, буд. 49, код ЄДРПОУ 04397106.

Заінтересована особа: Балаклійська державна нотаріальна контора Харківської області, місцезнаходження: Харківська область, м. Балаклія, вул. Соборна, 92, код ЄДРПОУ 02893568.

Суддя

СудБалаклійський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.06.2020
Оприлюднено11.06.2020
Номер документу89730197
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —610/1020/20

Рішення від 10.06.2020

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Храмцов В. Б.

Ухвала від 12.05.2020

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Храмцов В. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні