Справа № 703/4556/19
2/703/442/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2020 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Кирилюк Н.А.
з участю секретаря Римського Д.І.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла справу за позовом ОСОБА_1 до Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності
за участю
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Тернівської сільської ради Смілянського району про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Геронимівка Черкаського району Черкаської області померла його тітка - ОСОБА_3 .
Після її смерті відкрилась спадщина на дві земельні частки (пай) площею 1.9360 га та 1.9499 га, що знаходяться в адміністративних межах Тернівської сільської ради Смілянського району.
Позивач стверджує, що він є спадкоємцем за законом п`ятої черги після смерті тітки, однак, одержати свідоцтво про право на спадщину не може в зв`язку з тим, що ним не доведено факту прийняття спадщини після її смерті, відтак звернувся до суду та просить встановити факт прийняття ним спадщини після смерті ОСОБА_3 та визнати за ним право власності на спадкове майно.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні підтримали подану позовну заяву та просили її задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, хоча про час і місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином.
У зв`язку з відсутністю відповідача, який згідно ст. 128 ЦПК України повідомлений про день та час розгляду справи належним чином, суд вважає можливим розглянути справу, в порядку, передбаченому гл. 11 ЦПК України, та провести заочний розгляд справи.
Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, пояснення свідків, допитаних у судовому засіданні, приходить до наступного.
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 в с. Геронимівка Черкаського району Черкаської області ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 .
Як вбачається з витягів Державного земельного кадастру про земельну ділянку ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 1.9360 га кадастровий номер 7123787000:02:000:0721 та земельної ділянки площею 1.9499 га з кадастровим номером 7123787000:02:000:0733, що розташовані на території Попівської сільської ради Смілянського району Черкаської області.
Згідно з п.2 постанови Пленуму Верховного суду №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року.
Пунктом 23 вказаної Постанови роз`яснено, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
У листі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 встановлено: якщо спадщина відкрилась після 1 січня 2004 року , суди не повинні задовольняти вимоги про встановлення факту прийняття спадщини шляхом вступу в управління чи володіння спадковим майном або задовольняти позови про визнання права власності на спадкове майно із зазначених підстав.
Щодо встановлення факту прийняття спадщини, то, враховуючи положення статей 1268, 1269ЦК, мова може йти лише про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо спадкові правовідносин виникли після набрання чинності ЦК України, тобто після 1 січня 2004 року.
Враховуючи, що спадщина відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , на спірні правовідносини поширюються норми ЦК України від 2004 року, а тому, суд не може встановлювати факт прийняття спадщини, відтак позовна вимога в цій частині до задоволення не підлягає.
Разом з тим, відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу ( ст. 1258 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
З оглянутих в судовому засіданні документів встановлено, що померла ОСОБА_3 доводилася позивачу тіткою по материній лінії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Як вбачається з довідки виконавчого комітету Тернівської сільської ради від 24 жовтня 2019 року ОСОБА_1 на момент смерті тітки - ОСОБА_3 проживав разом з нею по АДРЕСА_1 .
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , підтвердили, що ОСОБА_1 проживач разом із своєю тіткою ОСОБА_3 з самого народження .
З повідомлення Смілянської держнотконтори встановлено, що із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 ніхто не звертався, спадкова справа не заводилася.
Згідно положень п. 4.14, 4.18 глави 10 Порядку здійснення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину здійснюється за наявності необхідних документів, що підтверджують наявність певних юридичних фактів, у тому числі й склад спадкового майна. У разі, якщо у спадкоємців відсутні всі необхідні документи, питання визнання права на спадщину вирішується у судовому порядку.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7 передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
За таких обставинах, єдиним способом реалізації позивачем своїх спадкових прав після смерті матері є визнання права власності на спадкове майно у судовому порядку.
Як встановлено ст. 1218, ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України вся спадщина вважається належною позивачу з часу смерті спадкодавця.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання права власності ґрунтуються на вимогах закону, відтак підлягають до задоволення в повному обсязі, а невизнане право позивача захисту в судовому порядку, шляхом визнання права власності на спадкове майно.
Вимог про стягнення з відповідача судового збору позивач не заявив, а тому їх слід віднести на його рахунок.
На підставі наведеного, керуючись ст. 5, 12, 13, 141, 263, 265, 268 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області (с. Тернівка Смілянського району Черкаської області, вул. Центральна, 35, ЄДРПОУ 26358259) про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1.9360 га розташовану на території Попівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, кадастровий номер 7123787000:02:000:0721.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1.9499 га розташовану на території Попівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, кадастровий номер 7123787000:02:000:0733.
В решті вимог відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Рішення може бути оскаржене позивачем до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня з дня закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом цих строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Головуючий: Н. А. Кирилюк
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2020 |
Оприлюднено | 11.06.2020 |
Номер документу | 89734266 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Кирилюк Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні