Справа № 2-а-8690/11
Провадження № 6-а/162/72/2020
ЛЮБЕШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2020 року селище Любешів.
Любешівський районний суд Волинський області в складі судді Глинянчука В.Д., розглянувши заяву ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні щодо виконання рішення суду про стягнення суми пенсії, що належала пенсіонерові і залишалася недоодержаною у зв`язку з його смертю,
встановив:
Заяву умотивовано тим, що рішенням Любешівського районного суду Волинської області від 12 січня 2012 року в адміністративній справі № 2-а-8690/11 зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 підвищення до пенсії та додаткової пенсії відповідно до Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Закон № 796-ХІІ). ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не одержавши присуджені суми пенсії. Заявник є спадкоємцем по смерті стягувача щодо заборгованості по недоотриманій пенсії. У зв`язку з наведеним ОСОБА_1 просить замінити на нього стягувача у виконавчому провадженні з примусового виконання судового рішення, як на правонаступника померлого.
На призначені час та дату судового розгляду заявник, представник боржника не з`явились, подавши відповідні клопотання.
На підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали, проаналізувавши законодавство, суд доходить висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 .
Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 12 січня 2012 року у справі № 2-а-8690/11 позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області задоволено частково . Зобов`язано відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії та додаткової пенсії позивачу у розмірах, встановлених статтями 39, 51 Закону № 796-ХІІ,з 16 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року .
Постанова суду набрала законної сили 17 січня 2013 року.
Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 стягувач ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З свідоцтва про право на спадщину, яке видане 03 лютого 2020 року державним нотаріусом Любешівської державної нотаріальної контори Волинської області Кухом В.І., вбачається, що заявник ОСОБА_1 є правонаступником Купрійчика В.І.Спадкове майно, на яке видано свідоцтво, складається із заборгованості по недоотриманій пенсії, зокрема в розмірі 1963,15 гривень.
З досліджених судом матеріалів необхідно констатувати відсутність інформації про те, що нараховані на виконання судового рішення суми недоотриманої пенсії були виплачені за життя померлому пенсіонеру.
Згідно з частиною першою статті 379 КАС у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
За приписами статті 1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1218 ЦК до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1219 ЦК встановлено, що передбачені права та обов`язки особи, які не входять до складу спадщини, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Відповідно до статті 1227 ЦК суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Згідно з статтею 91 Закону України Про пенсійне забезпечення суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
За приписами статті 52 Закону Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Отже, спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України Про виконавче провадження (далі -- Закон № 1404-VІІІ).
Відповідно до статті 1 Закону № 1404-VІІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) -- сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з пунктом 1 частини п`ятої статті 15 Закону № 1404-VІІІ у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Таким чином, під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов`язків від правопопередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні.
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 31 липня 2018 року у справі № 2а-8210/11 (6а/697/14/17).
Враховуючи наведене, керуючись статтею 379 КАС, суд
постановив:
Замінити стягувача ОСОБА_2 у виконавчому провадженні щодо виконання постанови Любешівського районного суду Волинської області від 12 січня 2012року у справі № 2-а-8690/11 на правонаступника ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення через Любешівський районний суд Волинської області. З врахуванням пункту 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України у редакції Закону України № 540-ІХ від 30 березня 2020 року строк на апеляційне оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.Д. Глинянчук
Суд | Любешівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2020 |
Оприлюднено | 12.06.2020 |
Номер документу | 89741069 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Любешівський районний суд Волинської області
Глинянчук В. Д.
Адміністративне
Чернігівський районний суд Чернігівської області
Хоменко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні