Справа №295/2756/20
Категорія 12
2-о/295/77/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.05.2020 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира у складі:
головуючого - судді Перекупка І.Г.
при секретарі судового засідання Поліщук К.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Житомирі цивільну справу за заявою за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Територіальна громада в особі Руднє-Городищенської сільської ради про встановлення факту проживання однією сім`єю ,-
В С Т А Н О В И В :
Заявник 03.03.2020 року звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт, що ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , постійно проживала із спадкодавицею ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її бабуся - ОСОБА_2 , яка на час своєї смерті постійно проживала разом із заявником. ОСОБА_3 здійснювала постійний сторонній догляд за ОСОБА_2 та змушена була до самої її смерті проживати в її будинку по АДРЕСА_1 , забезпечувати останню харчуванням, чистим одягом, постільною білизною, медикаментами, обробляти городину, утримувати в належному стані житловий будинок. Факт постійного проживання із бабусею ОСОБА_2 підтверджується довідкою виконкому Руднє-Городищенської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 25 листопада 2019 року № 555. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на майно останньої. За станом здоров`я мати заявниці ОСОБА_4 не може претендувати на спадщину, тому ОСОБА_1 є спадкоємцем п`ятої черги спадкоємців за законом. Оскільки на момент смерті спадкодавиці заявниця проживала в будинку бабусі, доглядала за нею, а після здійснила поховання, провела поминальні обряди, то вважаю себе такою, що прийняла спадщину від померлої спадкодавиці. Від прийняття спадщини не відмовлялась. Для оформлення спадкових справ в липні 2019 року я звернулася з відповідною заявою до приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Доброльожі В.В. Проте останній відмовив мені у видачі свідоцтва на спадкове майно у зв`язку з пропуском 6-місячного строку для прийняття спадщини та не проживанням (реєстрацією) разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
В судове засідання заявник не з`явилася, надіслала на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій заявлені вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - Територіальної громади в особі Руднє-Городищенської сільської радине з`явився, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
За таких обставин, судом визнано можливим розглядати справу у відсутність сторін, що не з`явились в судове засідання.
У відповідності до ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінюючи докази в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 14.06.1954 року ОСОБА_5 одружилася з громадянином ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про одруження, та взяла прізвище чоловіка ОСОБА_7 .
ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в сім`ї ОСОБА_6 та ОСОБА_8 в селі Соснівка Житомирського району Житомирської області.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 одружилася з гр. ОСОБА_9 взявши прізвище чоловіка ОСОБА_10 , вказане підтверджується Витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища.
19.09.1990 року, ОСОБА_1 розірвала шлюб з ОСОБА_9 , що підтверджується копією свідоцтва про розірвання шлюбу (виданого повторно) серія НОМЕР_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 .
Згідно довідки виконкому Руднє-Городищенської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 25 листопада 2019 року № 555 зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , яка проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Разо з нею за вищевказаною адресою на день смерті ОСОБА_2 проживала без реєстрації ОСОБА_1 (онука, ІНФОРМАЦІЯ_5 ), яка здійснювала догляд за бабусею ОСОБА_2 .
Згідно довідок № 496/01-16 від 08.07.2019 року та № 497/01-16 від 05.07.2019 року приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Доброльожи В.В. зазначено, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті своєї баба ОСОБА_2 , яка на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала в с. Соснівка Житомирського району Житомирської області. Відповідно до ч. V ст. 1268 Прийняття спадщини ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцю з часу відкриття, тобто з 20.08.2008 року.
Постановою приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Доброльожи В.В. № 495/02-31 від 05.07.2019 року, відмовлено ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, а саме:
-площею 0,3152 га (кадастровий № 1822086200:01:000:1320);
-площею 1,2379 га (кадастровий № 1822086200:01:000:0552), які розташовані на території Руднє-Городищенської сільської ради Житомирскього району Житомирської області, котрі належали ОСОБА_2 .
Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звертатися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно п. 2 ч. 1ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення факту родинних відносин повинно бути зазначено причини неможливості відновлення або одержання документів, що посвідчують цей факт.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України , п.1 ч.1 ч.2 ст.315 ЦПК України суди розглядають справи про встановлення фактів родинних відносин між фізичними особами, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Встановлення юридичних фактів у порядку окремого провадження сприяє реалізації конституційних прав громадян. Умовами, за наявності яких можливим є звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення є те, що згідно із законом ці факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб; чинним законодавством не передбачено іншого порядку, їх встановлення факту потрібне заявникові для конкретної мети.
Згідно п. 2. Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року" Про судову практику у справах про спадкування" якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно п.23 Постанови якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що, заявник разом зі спадкодавцем проживали однією сім`єю в одному житлі, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, тобто відповідно до положень ч. 2 ст. 3 СК України були однією сім`єю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 200, 258, 259, 263, 264,265, 294, 315,316, 319, 354 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику в справах про спадкування із змінами і доповненнями, суд -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Територіальна громада в особі Руднє-Городищенської сільської ради про встановлення факту проживання однією сім`єю , задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , постійно проживала із спадкодавицею ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Богунський районний суд міста Житомира протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України, на час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження рішення суду продовжується на строк дії такого карантину.
Повний текст рішення виготовлений 02.06.2020 року.
Відомості щодо учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_2 , іпн. НОМЕР_1 ),
Заінтересована особа: Територіальна громада в особі Руднє-Городищенської сільської ради (Житомирська обл., Житомирський р-н, с. Руднє-Городище, вул. Уласа Самчука, 19)
Суддя І.Г. Перекупка
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2020 |
Оприлюднено | 12.06.2020 |
Номер документу | 89741586 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Богунський районний суд м. Житомира
Перекупка І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні