Рішення
від 29.05.2020 по справі 665/2140/18
ЧАПЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

набрало чинності "___"


20____р.

Справа № 665/2140/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" травня 2020 р. Чаплинський районний суд Херсонської області в складі:

головуючого судді - Березнікова О.В.,

за участю секретаря судового засідання Собчук М.В.,

представника позивача Сидоренко Н.О. ,

представника третьої особи Варняк Н.С.,

розглянувши в судовому засіданні в залі суду смт. Чаплинка Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , представника позивача: Сидоренко Н.О. , до Григорівської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимого щодо предмета спору ОСОБА_3 , про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом про визнання за ним в порядку спадкування за право власності на земельну ділянку розміром 6,97 гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Іванівської сільської ради Чаплинського району Херсонської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку ЯБ №077857 від 25 березня 2005 року та належала ОСОБА_4 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позов мотивований тим, що позивач є рідним братом померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 . Після смерті брата залишилась спадщина, яка складається з земельної ділянки розміром 6,97 гектарів на території Іванівської сільської ради Чаплинського району Херсонської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. На теперішній час брат померлого звернувся до Чаплинської нотаріальної контори Херсонської області з питанням видачі йому свідоцтва про прийняття спадщини за законом після померлого ОСОБА_4 , але в зв`язку з тим, що за життя ОСОБА_4 загубив оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку нотаріус вважає, що спадкоємцем не виконано вимоги ч.3 ст.49.50 ЗУ Про нотаріат . В зв`язку з цим, 04 грудня 2018 року приватний нотаріус видав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії якою відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку.

Позивач в судове засідання не з`явився, його інтереси представляла адвокат Сидоренко Н.О., яка в засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідача Григорівської сільської ради в судове засідання не зявився, від них надійшла заява про розгляд справи без їх участі, в якій також зазначено, що відповідно до даних отриманих на запит спеціаліста із земельних питань Григорівської сільської ради до Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру - на земельну ділянку площею 6,97 га (спадкове майно ОСОБА_4 ), кадастровий номер: 6525481300:05:020:0009 з 13.02.2018 зареєстровано право власності за гр. ОСОБА_3 ..

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимого щодо предмета спору ОСОБА_3 адвокат Варняк Н.С. в судовому засіданні проти позовних вимог позивача заперечувала та просила в позові відмовити в повному обсязі, оскільки на сьогоднішній день ОСОБА_3 видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом та він є власником земельної ділянки, після смерті ОСОБА_4 ..

Заслухавши представника позивача та представника третьої особи, оцінивши належність і достовірність показань сторін по справі, дослідивши письмові матеріали справи, сприяючи всебічному й повному з`ясуванню обставин справи, що має істотне значення для правильного вирішення спору, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову.

Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч.3 ст. 3 ЦПК України, провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Частина 3 статті 12 ЦПК України регламентує, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як зазначено в ч.1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідним братом ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується рішенням Чаплинського районного суду Херсонської області від 29 жовтня 2018 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 07 грудня 2018 року.

Після його смерті залишилось спадкове майно, яке складається із земельної ділянки розміром 6,97 гектарів на території Іванівської сільської ради Чаплинського району Херсонської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ №077857 від 25 березня 2005 рокую.

Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №077857, ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі розпорядження голови Чаплинської РДА від 11.10.2004 №508, є власником земельної ділянки площею 6,97 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Іванівської сільської ради Чаплинського району Херсонської області.

Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної від 04.12.2018, винесеної приватним нотаріусом Чаплинського районного нотаріального округу Херсонської області Ткаченко С.А., позивачу ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Іванівської сільради Чаплинського району Херсонської області, яка належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , у зв`язку з тим, що позивачем не подано оригінал документа, що підтверджує право власності ОСОБА_4 на вказану земельну ділянку, а також у зв`язку з необхідністю впевнитись у відсутності у спадкоємця за заповітом заперечень проти вчинення цієї дії.

Вказана постанова мотивована тим, що при видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом та за законом нотаріус перевіряє наявність підстав для закликання до спадкування осіб, які подали заяви про видачу свідоцтва. Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що спадщину не прийняв, однак суд може визначити спадкоємцю, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини. В даному випадку нотаріус має впевнитись у тому, що особі, на користь якої був складений заповіт, відомо про смерть заповідача, та про те, що ця особа не має наміру звертатись до суду із заявою про встановлення їй додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Строк, на який відкладається вчинення нотаріальної дії в цих випадках, не може перевищувати одного місяця. Враховуючи наведене, видача свідоцтва про право на спадщину на майно без отримання від іншого спадкоємця, на користь якого складено заповіт, заперечень щодо видачі свідоцтва про право на спадщину на ім`я ОСОБА_2 , суперечить законодавству. Спадкоємцю ОСОБА_2 роз`яснено, що він має право звернутись до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину через місяць з моменту отримання особою, на користь якої було складено заповіт, листа нотаріуса про відкриття спадщини та заведення спадкової справи. Також, відповідно до поданих ОСОБА_2 документів до складу спадкового майна входить земельна ділянка, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Іванівської сільради Чапликського району Херсонської області, однак для отримання свідоцтва про право на спадщину на вказане майно спадкоємцем державний акт на право власності на земельну ділянку наданий не був.

Згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 30.01.2019 у розділі Відомості про суб`єктів права власності на земельну ділянку вбачається, що власником земельної ділянки площею 6.9663 га, кадастровий номер 6525481300:05:020:0009 з 13.02.2018, номер запису про право 24899556, є ОСОБА_3 ..

Згідно спадкової справи №69/2018 встановлено, що ОСОБА_2 03.12.2018 звернувся до приватного нотаріуса Чаплинського районного нотаріального округу Херсонської області Ткаченко С.А. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, яким є земельна ділянка площею 6,97 гектарів, що на території Іванівської сільської ради Чаплинського району Херсонської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ №077857 від 25 березня 2005 року, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , у чому позивачу було відмовлено відповідно до вищенаведеної постанови від 04.12.2018.

В матеріалах спадкової справи міститься заповіт від 21.12.2010, згідно якого ОСОБА_4 заповів ОСОБА_3 належну йому вищевказану спірну земельну ділянку.

Ухвалою суду від 02.08.2019 провадження по вказаній справі було зупинено до вирішення іншої справи в апеляційному порядку за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Чаплинського районного суду від 10.01.2018 та 30.09.2019 провадження було відновлено.

Відповідно до рішення Чаплинського районного суду від 10.01.2018 у справі №665/1423/17, на зазначену земельну ділянку площею 6,97 га., яка належала померлому ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №077857, визнано право власності за ОСОБА_3 в порядку спадкування за заповітом.

Ухвалою Херсонського апеляційного суду від 10.07.2019 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Чаплинського районного суду від 10.01.2018 року у справі №665/1423/17.

Постановою Херсонського апеляційного суду від 12.09.2019 апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено та рішення Чаплинського районного суду від 10.01.2018 у справі №665/1423/17 скасовано.

Тобто, визнане право власності на спірну земельну ділянку за вказаним рішенням за ОСОБА_3 скасовано.

31.10.2019 ОСОБА_3 було подано заяву про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, якого ухвалою суду від 02.03.2020 залучено у справу, оскільки, враховуючи вищенаведений заповіт ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 , рішення суду може вплинути на права та обов`язки останнього.

Відповідно до постанови Херсонського апеляційного суду від 03.12.2019 ОСОБА_3 визначено додатковий строк для прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4 ..

Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 18.03.2020 посвідченого приватним нотаріусом Чаплинського районного нотаріального округу Херсонської області, на підставі заповіту від 21.12.2010, зареєстрованого у реєстрі за №2514 спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_4 є ОСОБА_3 , тобто спадщина на яке видане свідоцтво складається з земельної ділянки площею 6,97 гектарів, що знаходиться на території Іванівської сільської ради Чаплинського району Херсонської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належить спадкодавцю.

З відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №1006321265254 вбачається, що право власності на зазначену земельну ділянку зареєстровано за ОСОБА_3 18.03.2020 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 18.03.2020..

Статтею 1223 ЦК України визначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Стаття 1269 ЦК України передбачає, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ст. 1233 ЦК України).

Відповідно до ч.1 та 2 ст. 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.

Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини (ч.2 ст. 1236 ЦК України).

Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Разом з тим, відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Враховуючи викладені обставини справи та наведені норми законодавства, судом встановлено що за життя ОСОБА_4 було складено заповіт на користь ОСОБА_3 , третя особа по справі, згідно якого спадкодавець заповів останньому належну йому спірну земельну ділянку площею 6,97 гектарів. Спадкоємцю за заповітом ОСОБА_3 видано свідоцтво про право на спадщину на вказану земельну ділянку. Вказані заповіт та свідоцтво про право на спадщину на час розгляду справи є дійсними, тобто суду не надано доказів визнання їх недійсними в порядку визначеному Цивільним кодексом України, тому в задоволенні позову ОСОБА_2 , представника позивача: Сидоренко Н.О. , до Григорівської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимого щодо предмета спору ОСОБА_3 , про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування слід відмовити.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, судові витрати покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 19, 76-81, 259, 263-265, 352 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову ОСОБА_2 , представника позивача: Сидоренко Н.О. , до Григорівської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимого щодо предмета спору ОСОБА_3 , про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду через Чаплинський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повне судове рішення складено 03.06.2020.

Суддя О.В. Березніков

СудЧаплинський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення29.05.2020
Оприлюднено12.06.2020
Номер документу89757842
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —665/2140/18

Рішення від 29.05.2020

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Березніков О. В.

Рішення від 29.05.2020

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Березніков О. В.

Ухвала від 02.03.2020

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Березніков О. В.

Ухвала від 30.09.2019

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Березніков О. В.

Ухвала від 02.08.2019

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Березніков О. В.

Ухвала від 05.02.2019

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Березніков О. В.

Ухвала від 22.12.2018

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Березніков О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні