Рішення
від 26.05.2020 по справі 617/737/20
ВОВЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 617/737/20

Провадження № 2/617/427/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2020 року Вовчанський районний суд Харківської області в складі:

головуючого - судді Глоби М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Борщ Л.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Вовчанську цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Охрімівської сільської ради Вовчанського району Харківської області про встановлення факту та визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом. В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , з яким він проживав разом за адресою: АДРЕСА_1 з 1983 року. Після його смерті відкрилася спадщина на право на земельну частку (пай) уточненим розміром 8,17 умовних кадастрових гектари без визначення меж в натурі, розташовану на території Охрімівської сільської ради Вовчанського району Харківської області з земель колишнього КСП "Охрімівське", належне померлому згідно сертифікату серія ХР № 0057300 зареєстрованого 23 серпня 1996 року за № 258. Спадщина до майна померлого відкрилася за законом. У жовтні 2019 року він звернувся до Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області із заявою про оформлення спадщини, йому було відмовлено з причин необхідності встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем. Просив встановити факт його сумісного проживання однією сім`єю з ОСОБА_2 та визнати за ним право на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом після померлого ОСОБА_2 .

Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи сповіщалися судом завчасно та належним чином. Представник позивача надала суду заяву про підтримання позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі, просила їх задовольнити, справу розглядати за її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи сповіщався судом завчасно та належним чином. Надав суду заяву про визнання позову у повному обсязі, просив його задовольнити, справу розглядати у його відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши надані письмові докази, суд приходить до наступного.

Згідно ст. ст. 4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду по захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 проживав за адресою: АДРЕСА_1 та у 1983 році взяв на виховання до своєї сім`ї онука своєї дружини ОСОБА_1 (позивача у справі), опікувався ним до моменту смерті, яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вказані обставини підтверджуються копією витягу з погосподарської книги, інформаційною довідкою голови Охрімівської сільської ради Вовчанського району Харківської області № 226 від 12 вересня 2019 рок у та письмовими показами свідків-односельців ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.14-19).

Цивільні відносини по даній справі виникли до набрання чинності Цивільним процесуальним кодексом України від 01 січня 2004 року, а тому на дані правовідносини поширюється дія норм Цивільного процесуального кодексу Української РСР в редакції 1963 року.

Під юридичними фактами слід розуміти обставини, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, якщо діюче законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення, а також при неможливості одержання заінтересованими особами відповідних документів чи при неможливості відновлення загублених або знищених документів, що посвідчують ці факти, відповідно до ст. 271 ЦПК УРСР.

Згідно з ч. 2 ст. 273 ЦПК УРСР визнається, що судовим порядком можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, якщо діюче законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення.

Як роз`яснено у п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Іншим шляхом встановити факт неможливо, для заявника це має юридичне значення, оскільки надає можливість реалізувати право на спадщину.

В судовому засіданні проведений аналіз документів, які є в наявності, вищевказані докази в сукупності підтверджують факт сумісного проживання позивача ОСОБА_1 та спадкодавця ОСОБА_2 однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини, а саме з 1983 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 (помер ОСОБА_2 ).

Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 виданого 19 вересня 2001 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5).

Після його смерті відкрилася спадщина на право на земельну частку (пай) уточненим розміром 8,17 умовних кадастрових гектари без визначення меж в натурі, розташовану на території Охрімівської сільської ради Вовчанського району Харківської області у землі колишнього КСП "Охрімівське", належне померлому згідно сертифікату серія ХР № 0057300 зареєстрованого 23 серпня 1996 року за № 258 (а.с. 20-21).

Цивільні відносини по даній справі виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України від 01 січня 2004 року, а тому на дані правовідносини поширюється дія норм Цивільного кодексу Української РСР в редакції 1963 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 524 ЦК Української РСР, в редакції 1963 року чинній на час виникнення даних правовідносин, спадкоємство здійснюється за законом і заповітом.

Згідно зі ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

01 січня 2004 року набрав законної сили діючий на час винесення рішення Цивільнй кодекс України, який значно розширив коло спадкоємців за законом, окрім іншого, відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Пунктом 5 Прикінцевих та Перехідних положень ЦК України дозволено застосовувати Правила книги шостої ЦК України також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності вказаним Кодексом.

Спадкоємцем за законом до майна померлого ОСОБА_2 є ОСОБА_1 , який фактично прийняв спадщину, як такий, що постійно проживав зі спадкодавцем на момент його смерті (а.с. 13).

Разом з тим, постановою державного нотаріуса Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області від 25 жовтня 2019 року за № 3623/02-31 ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказану земельну частку (пай) (а.с.22).

Визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

В зв`язку з чим, суд приходить до висновку, що позивач має право на земельну частку (пай), після померлого ОСОБА_2 у порядку спадкування за законом.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 524, 549 ЦК УРСР (1963 р.), ст. ст. 4, 7, 12, 13, 89, 200, 247, 263-265ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Охрімівської сільської ради Вовчанського району Харківської області про встановлення факту та визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом - задовольнити.

Встановити фактсумісного проживання ОСОБА_1 та спадкодавця ОСОБА_2 однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини, а саме, з 1983 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , в порядку за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право на земельну частку (пай) уточненим розміром 8,17 умовних кадастрових гектари без визначення меж в натурі, розташовану на території Охрімівської сільської ради Вовчанського району Харківської області з земель колишнього КСП "Охрімівське" (сертифікат серія ХР № 0057300 зареєстрованого 23 серпня 1996 року за № 258).

Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти діб з дня проголошення рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Вовчанський районний суд Харківської області.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 .

Представник позивача - ОСОБА_5 , адвокат Вовчанської ЮК свідоцтво № 273, видане Харківською обласною КДК 29.06.1993 року, місце знаходження за адресою: АДРЕСА_2.

Відповідач - Охрімівська сільська рада Вовчанського району Харківської області, місце знаходження за адресою: Харківська область, Вовчанський район, с. Охрімівка, вул. Центральна, 56-а, код ЄДРПОУ 04399387.

Суддя -

СудВовчанський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення26.05.2020
Оприлюднено12.06.2020
Номер документу89760478
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —617/737/20

Рішення від 26.05.2020

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

Ухвала від 27.04.2020

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні