Справа № 579/1875/19
2/579/119/20
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
09 червня 2020 року Кролевецький районний суд Сумської області
у складі головуючого судді Моргуна О.В.,
за участі секретаря судового засідання Сергієнко Ж.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Кролевець цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа служба у справах дітей Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області, про позбавлення батьківських прав,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що з 23 липня 2010 року він перебував у шлюбі з відповідачем, за час якого у них народилась дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Починаючи з 2011 року відповідач почала зловживати спиртними напоями та покинула сім`ю.
Рішенням Кролевецького районного суду Сумської області від 23 грудня 2014 року шлюб між ним та ОСОБА_2 було розірвано.
Рішенням Кролевецького районного суду Сумської області від 19 лютого 2019 року з ОСОБА_2 на його користь стягнуто аліменти на утримання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З моменту народження дочки ОСОБА_4 відповідач систематично вживає спиртні напої, веде аморальний спосіб спосіб життя, життям дочки не цікавиться, не виконує батьківські обов`язки щодо виховання дитини. Відповідач не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, не турбується відносно лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надає дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до її внутрішнього світу. Таким чином, ОСОБА_2 ухиляється від виховання дитини, свідомо нехтує своїми обов`язками.
Посилаючись на викладене, позивач просить суд позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно її малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач та його представник ОСОБА_5 , належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, в судове засідання не з`явились.
Позивач надав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує (а.с.37). Представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі (а.с.51).
Відповідач, належним чином повідомлена про дату, час та місце судового засідання (а.с. 49, 50), в судове засідання не з`явилась, заяв, клопотань чи відзиву суду не надала.
Третя особа служба у справах дітей Кролевецької РДА, належним чином повідомлена про дату, час та місце судового засідання, до суду свого представника не направила. Від представника третьої особи ОСОБА_6 В ОСОБА_7 надійшла заява про розгляд справи без її участі, позов підтримує (а.с.34).
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе відповідно до ст.ст. 211, 223, 247 ЦПК України розглядати справу у судовому засіданні за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Суд, вивчивши та дослідивши наявні в справі докази, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . що підтверджується свідоцтвом про народження дитини (а.с. 7).
Рішенням Кролевецького районного суду Сумської області від 23 грудня 2014 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірвано (а.с.8).
Рішенням Кролевецького районного суду Сумської області від 19 лютого 2019 року з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 стягнуті аліменти на утримання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 частини її заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття (а.с.9-10). На підставі вказаного листа Кролевецьким районним судом Сумської області 28 березня 2019 року видано виконавчий лист (а.с.11).
Згідно довідки виконавчого комітету Кролевецької міської ради Сумської області від 02.10.2019 року №1485 місце проживання позивача ОСОБА_1 та дитини ОСОБА_3 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.16). Місце проживання відповідача було зареєстроване за вказаною адресою з 23.10.2010 року по 07.11.2018 року, що вбачається з довідки ЦНАП виконавчого комітету Кролевецької міської ради Сумської області про реєстрацію місця проживання особи від 23.10.2019 року №1921 (а.с.23). З матеріалів справи вбачається, що на даний час відповідач проживає по АДРЕСА_2 .
Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 12.03.2007 року позивач ОСОБА_1 є власником 1/4 частки квартири, яка розташована по АДРЕСА_1 (а.с.15).
ОСОБА_1 з 4 липня 2019 року перебуває на обліку в Кролевецькій районній філії Сумського ОЦЗ як безробітний, що вбачається з довідки Кролевецької районної філії Сумського ОЦЗ №634 від 25.09.2019 року (а.с.17).
За змістом позову, починаючи з 2011 року відповідач зловживає спиртними напоями, покинула сім`ю, веде аморальний спосіб спосіб життя, життям дочки не цікавиться, не виконує батьківські обов`язки щодо виховання дитини. Мати не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, не турбується відносно лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надає дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до її внутрішнього світу.
Обставини, зазначені позивачем в позовній заяві, підтверджуються письмовими доказами.
Так, згідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, зробленого державним виконавцем Кролевецького РВ ДВС, станом на 01.12.2019 року заборгованість зі сплати аліментів ОСОБА_2 становить 15425,51 грн. (а.с.35).
Згідно довідки Кролевецького дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №11 «Оленка» Кролевецької міської ради Сумської області №10 від 20.10.2014 року з квітня 2013 року дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відвідує даний ДНЗ. Протягом літа дитина до закладу не ходила, оскільки проживала разом з матір`ю, яка не приводила дитину, чим не забезпечувала її розвиток. З вересня 2014 року вихованням дитини займається батько ОСОБА_1 , який кожного дня водить дитину до ДНЗ та забирає її. Дитини чисто вдягнена, відповідно до пори року, має охайну зачіску. Батько переймається вихованням дитини, цікавиться її настроєм, самопочуттям тощо. Батько спокійний, розважливий, доброзичливий, завжди вболіває за успіхи дочки. Він приймає активну участь у житті групи, допомагає виконувати ремонтні роботи, постійно відвідує батьківські збори. Вдома створені належні умови для розвитку практичних здібностей дитини (а.с.14).
Згідно довідки Кролевецької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 Кролевецької міської ради від 02.11.2018 року №114 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , навчається у даному навчальному закладі з 1 вересня 2017 року. Вихованням дитини займається батько ОСОБА_1 , який водить дочку до школи та забирає після уроків. Дівчинка чисто вдягнена, відповідно до пори року, має охайну зачіску. Домашні завдання виконуються якісно та добросовісно. Батько переймається вихованням дитини, він цікавиться її настроєм, самопочуттям, успішністю та поведінкою. ОСОБА_1 спокійний, розважливий, доброзичливий, завжди вболіває за успіхи дочки. Він приймає активну участь у житті класу, допомагає виконувати ремонтні роботи в класній кімнаті, активно взаємодіє з вчителем-класоводом, постійно відвідує батьківські збори. Вдома створені належні умови для розвитку практичних здібностей дитини. Мати дитини жодного разу не приходила до навчального закладу, не цікавилась життям та навчанням дочки (а.с.12).
За змістом довідки Кролевецької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 Кролевецької міської ради від 11.02.2019 року №21 ОСОБА_3 навчається у 2-Б класі даного навчального закладу. За час перебування дитини у закладі її вихованням займається батько ОСОБА_1 . Дівчинка завжди доглянута, має охайний вигляд. Учениця забезпечена всім шкільним приладдям. Батько слідкує за здоров`ям дитини, успіхами у навчанні, пістійно підтримує зв`язок з класним керівником, прислуховується до порад учителя. Мати дитини ОСОБА_2 шкільним життя дитини не цікавиться, за час навчання дівчинки навчальний заклад не відвідувала. Зі слів дитини свою матір вона давно не бачила і не знає, де вона (а.с.13).
Питання щодо доцільності позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , розглядалось на засіданні комісії з питань захисту прав дитини при Кролевецькій РДА 20.11.2019 року. За висновком органу опіки та піклування Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області від 25.11.2019 року є доцільно позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.27-28). За змістом вказаного висновку після розірвання шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у грудні 2014 року їх дочка ОСОБА_4 залишилась проживати з батьком, мати стала проживати окремо. 25 жовтня 2019 року під час обстеження умов проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 було з`ясовано, що дитина забезпечена всім необхідним для проживання, навчання та розвитку. Працівниками служби у справах дітей Кролевецької РДА була проведена бесіда з ОСОБА_2 , в ході якої остання повідомила, що утримувати дочку не має змоги та бажання, оскільки не працює, не має постійного місця проживання.
Відповідно до ч.3 ст.51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Частиною першою статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (ч.1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» ).
Згідно з частинами 1-4 ст.150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.
Відповідно до ч.1 ст.155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.
Підстави позбавлення батьківських прав передбачені частиною першою статті 164 СК України. Зокрема, пунктом 2 частини першої статті 164 СК України визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
З викладеного вище вбачається, що відповідач свідомо нехтує своїми обов`язками відносно дитини ОСОБА_3 , зокрема: не піклується про здоров`я дитини, її фізичний та духовний розвиток, життям та навчанням дитини не цікавиться, не відвідує її за місцем проживання та навчання, аліменти на дитину не сплачує, тобто втратила будь-які зв`язки зі своєю дочкою.
Зазначене дає суду підстави дійти висновку, що відповідач ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини ОСОБА_3 .
Згідно ч.ч.1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може грунтуватись на припущеннях.
Сторонам надано можливість повно реалізувати процесуальні права, надані їм законом, в тому числі надати докази.
На відповідача покладений обов`язок з врахуванням предмету і підстав позову довести відповідно до вимог ст.ст.12, 13 ЦПК України за допомогою належних та допустимих доказів, з урахуванням положень ст.ст.78-80 ЦПК України, протилежне, на що позивач посилається як на підставу своїх вимог.
Відповідач взагалі не надала заперечень проти позову та доказів.
Після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, суд погодився з обґрунтованим висновком органу опіки та піклування Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , оскільки вона свої батьківські обов`язки брати участь у вихованні дитини, передбачені ст.150 та ч.2 ст.157 СК України без поважних причин не виконує, таким чином ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, що відповідно до п.2 ч.1 ст. 164 СК України є підставою для позбавлення її батьківських прав.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та позбавлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно її дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ст.ст.150, 155, 164 Сімейного кодексу України, керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 10-13, 19, 76-81, 211, 223, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 280, 282, 352, 354, 355 ЦПК України,-
в и р і ш и в:
позовну заяву ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , до ОСОБА_2 , останнє відоме зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , третя особа служба у справах дітей Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області, місцезнаходження: поштовий індекс 41300, Сумська область, м.Кролевець, вул.Європейська, 15, код ЄДРПОУ 04058151, про позбавлення батьківських прав задовольнити.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , позбавити батьківських прав відносно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення. Строк, визначений ст.354 ЦПК України, продовжується на строк дії карантину.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Кролевецький районний суд Сумської області.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.273 ЦПК України.
Повне судове рішення складено 12 червня 2020 року.
Суддя О. В. Моргун
Суд | Кролевецький районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2020 |
Оприлюднено | 14.06.2020 |
Номер документу | 89778011 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кролевецький районний суд Сумської області
Моргун О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні