Рішення
від 11.06.2020 по справі 607/3887/20
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.06.2020 Справа №607/3887/20

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:

головуючого судді Сташків Н.М.,

за участі секретаря судового засідання Облещук О.В.,

у відсутності учасників справи,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Пилипченська сільська рада Борщівського району Тернопільської області, про встановлення фактів, що мають юридичне значення, -

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин між нею та її померлою бабцею ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та встановлення факту її спільного проживання з бабцею по АДРЕСА_1 на час її смерті, а саме на ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обґрунтовує заяву тим, що 06 листопада 1993 року ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповіла все своє майно своєму синові ОСОБА_3 18 квітня 2000 року ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповіла все належне їй майно своєму синові ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 її батько ОСОБА_3 помер. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабця ОСОБА_2 . На час смерті ОСОБА_2 вона проживала разом із нею по АДРЕСА_1 . У зв`язку зі смертю батька до відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 вона є спадкоємцем за правом представлення. Однак, наявні розбіжності у написанні прізвища її бабці, зокрема у свідоцтві про смерть бабці прізвище зазначено ОСОБА_2 , а у свідоцтві про смерть батька заявника - ОСОБА_3 . Крім цього, вона просить встановити факт спільного проживання разом із бабцею ОСОБА_2 , оскільки з 2010 року проживала разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 . Через зазначені розбіжності, які поставили під сумнів родинні відносини заявника з її бабцею, та через відсутність реєстрації бабці разом з нею вона не може у повній мірі реалізувати свої спадкові права.

Ухвалою суду від 06 березня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд 08 квітня 2020 року на 15 год. 30 хв.

У зв`язку з неявкою сторін в судове засідання у зазначену дату і час розгляд справи відкладено на 12 травня 2020 року на 14 год. 30 хв.

У зв`язку з ненаданням приватним нотаріусом Борщівського районного нотаріального округу Пікуль Г.М. на запит суду спадкової справи №75/2016 від 06 квітня 2016 року, заведеної після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , розгляд справи відкладено на 11 червня 2020 року на 10 год. 00 хв. та зроблено повторний запит.

12 травня 2020 року заявник ОСОБА_1 подала заяву про розгляд справи без її участі, згідно з якою заявлені вимоги підтримала в повному обсязі.

02 червня 2020 року представник заінтересованої особи - Пилипченської сільської ради Борщівського району Тернопільської області подав заяву про розгляд справи без його участі, просив заяву ОСОБА_1 задовольнити.

За вказаних обставин відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності учасників справи на підставі наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини:

ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_3 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрації народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00023545898 від 31 липня 2019 року. У вказаному витязі у графі Відомості про батька зазначено ОСОБА_2 , у графі Відомості про матір зазначено ОСОБА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_4 народилась ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 16 червня 2010 року. У вказаному свідоцтві про народження у графі батько зазначено ОСОБА_3 .

Як слідує зі свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 20 квітня 2010 року, ОСОБА_9 та ОСОБА_1 07 березня 2008 року уклали шлюб. Прізвище дружини після одруження - ОСОБА_10 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 16 вересня 2009 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 23 жовтня 2019 року.

Як убачається з довідки № 243 від 26.02.2020р., виданої виконкомом Пилипченської сільської ради Борщівського району Тернопільської області, ОСОБА_2 , 1921 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті була зареєстрована в с. Пилипче Борщівського району Тернопільської області, але фактично там не проживала.

Згідно з довідкою №1-241 від 12 травня 2020 року, виданою ПП Східний масив , ОСОБА_2 проживала разом із ОСОБА_1 до дня смерті по АДРЕСА_1 , без реєстрації.

На запит суду приватним нотаріусом Борщівського районного нотаріального округу Тернопільської області Пікуль Г.М. було надано копії матеріалів спадкової справи №75/2016, заведеної після смерті ОСОБА_2 .

Як убачається з матеріалів спадкової справи №75/2016, 06 листопада 1993 року ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповіла житловий будинок, гроші, які знаходяться в ощадбанку 925 крб. разом з процентами та інше майно з чого воно б не складалося, і де б воно не було, та все те, на що вона за законом матиме право ОСОБА_3 .

До заяви заявником було долучено копію дубліката заповіту від 18.04.2000р., з якого вбачається, що все майно з чого воно б не складалося, і де б воно не було, та все те, на що ОСОБА_2 за законом матиме право, вона заповіла ОСОБА_3 . У матеріалах спадкової справи цей заповіт відсутній.

06 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 .

Інші спадкоємці за законом та за заповітом відсутні, що підтверджується матеріалами спадкової справи №75/2016.

Як убачається з листа приватного нотаріуса Борщівського районного нотаріального округу Тернопільської області Пікуль Г.М. №253/02-32 від 06 квітня 2016 року, нотаріус не може встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 з померлою ОСОБА_2 на день її смерті. Також, при огляді наданих документів було виявлено розбіжності у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_5 , де прізвище спадкодавця зазначено ОСОБА_2 , та у свідоцтві про смерть сина спадкодавця серії НОМЕР_6 , де прізвище померлого зазначено ОСОБА_3 . Рекомендовано ОСОБА_1 звернутися до суду для встановлення вказаних фактів.

Таким чином, після смерті бабці заявник має намір оформити свої спадкові права, однак у неї виникли труднощі в їх реалізації через наявність розбіжностей в написанні прізвища бабці у свідоцтві про смерть та у свідоцтві про смерть її батька. Крім цього, заявник не може в позасудовому порядку підтвердити факт спільного проживання разом із спадкодавцем, оскільки на день смерті ОСОБА_2 її зареєстроване місце проживання та фактичне місце проживання не співпадало.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Даний перелік справ не є виключним.

Згідно з ч. 2 ст. 395 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ст. ст. 315-319 ЦПК України у в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Судом установлено, що за життя спадкодавець ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповіла все належне їй майно своєму синові ОСОБА_3

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2

06 квітня 2016 року заявник ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 .

Відповідно до ч. 3 ст. ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно з ч. 1 ст. ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Згідно з ч. 2 ст. 1223 ЦК України визначено, що в разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Оскільки ОСОБА_2 склала заповіт в інтересах тільки свого сина ОСОБА_3 , і після її смерті не визначила інших спадкоємців за заповітом, відповідно до частини другої статті 1223 ЦК України право на спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до статті 1261 ЦК України діти спадкодавця у першу чергу мають право на спадкування.

Згідно з частиною першою статті 1266 ЦК України ту частину спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, якби вони були живими на час відкриття спадщини, спадкують внуки, правнуки спадкодавця.

За своєю суттю спадкування за правом представлення - це специфічний порядок набуття права на спадкування за законом, який не є окремою підставою або видом спадкування і за яким суб`єктами спадкування стають певні спадкоємці за законом.

ОСОБА_3 був сином спадкодавця і спадкоємцем першої черги за законом.

Виходячи із вищенаведених положень закону та встановлених судом фактичних обставин, ОСОБА_1 має право на спадкування після смерті ОСОБА_2 за правом представлення свого батька ОСОБА_3 , який помер до відкриття спадщини, тобто є спадкоємцем за законом першої черги за правом представлення.

Аналогічні висновки щодо застосування відповідних норм права за таких же обставин викладені у Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду №539/2170/17 від 26 вересня 2018 року, які відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України повинні враховуватись при виборі і застосуванні норми права до правовідносин у даній справі.

Через розбіжності в написанні прізвищ ОСОБА_2 та її сина і батька заявниці - ОСОБА_3 , а також у зв`язку з тим, що на день смерті ОСОБА_2 її зареєстроване місце проживання та фактичне місце проживання не співпадало, ОСОБА_1 не може реалізувати свої спадкові права шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину в нотаріуса.

На підставі зібраних у справі доказів судом установлено, що ОСОБА_2 до дня смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована в с. Пилипче Борщівського району Тернопільської області, але фактично проживала разом із ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 без реєстрації.

Розбіжності в написанні прізвищ ОСОБА_2 та її сина і батька заявниці - ОСОБА_3 , на думку суду, мають технічний характер і сумнівів у їх родинних відносинах із ОСОБА_1 не викликають.

З матеріалів справи, в тому числі враховуючи надану нотаріусом засвідчену копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 , не вбачається наявності інших спадкоємців після її смерті чи можливого спору щодо спадкових прав та обов`язків інших осіб.

Аналізуючи зібрані у справі докази, в суду не виникає сумнівів у достовірності фактів родинних відносин між ОСОБА_1 та її померлою бабцею ОСОБА_2 та спільного проживання ОСОБА_1 разом із ОСОБА_2 на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , а необхідність їх встановлення зумовлена вагомістю поновлення порушених спадкових прав заявника. Тому, з метою недопущення порушення прав заявника, реалізація яких залежить від доведеності факту родинних відносин між нею та її бабцею та факту їх спільного проживання на час смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд приходить до переконання про необхідність встановлення цих фактів судом.

З цих підстав заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. ст. ст. 89, 265, 273, 293, 315, 354, 355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Пилипченська сільська рада Борщівського району Тернопільської області, про встановлення фактів, що мають юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є онукою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 разом із ОСОБА_2 на час її смерті, а саме на ІНФОРМАЦІЯ_1 , по АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Відомості про учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .

Заінтересована особа: Пилипченська сільська рада Борщівського району Тернопілсьької області, місцезнаходження: с. Пилипче Борщівського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04395461.

Головуючий суддяН. М. Сташків

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення11.06.2020
Оприлюднено14.06.2020
Номер документу89782487
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/3887/20

Рішення від 11.06.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сташків Н. М.

Ухвала від 06.03.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сташків Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні