Справа № 657/1611/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.06.2020 Каланчацький районний суд Херсонської області у складі головуючого судді Скригун В.В.
за участю секретаря Попової Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засідані в смт. Каланчак позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Новоолександрівська сільська рада про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,
В с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду з позовом в якому просить визнати за нею право власності у порядку спадкування за законом на земельну ділянку загальною площею 4,73 га, право власності на яку посвідчується Державним актом на право власності на землю, серії НОМЕР_1 № 881677, від 31 серпня 2006 року, після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Мотивуючи свої вимоги позивач вказує, що вона являється рідною донькою ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Її батьки в офіційному шлюбі не перебували, а проживали в цивільному шлюбі. Всього в родині четверо дітей: вона, ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 (дошлюбне прізвище ОСОБА_7 ) та ОСОБА_8 . У свідоцтві про народження всіх дітей, в графі мати, значиться ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати ОСОБА_4 . Після її смерті залишилася спадщина, яка складається з земельної ділянки, загальною площею 4,73 га. Заповіт нині покійна мати не залишила. Вона, ОСОБА_1 автоматично прийняла спадщину, адже до дня смерті з нею разом була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Так само автоматично спадщину після смерті матері прийняв її брат ОСОБА_6 . Інші спадкоємці свого права на спадщину не заявляли та є такими, які спадщину не прийняли. Крім того, у 2016 році помер брат ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_6 , який також заповіту не залишив. Після його смерті єдиною спадкоємицею залишилася дружина ОСОБА_2 , оскільки дітей у подружжя не було. Відповідачка ОСОБА_2 спадщину, яка залишилася після смерті свекрухи ОСОБА_4 , тобто часкту якої автоматично успадкував нині покійний чоловік, приймати не бажає, вживати необхідних заходів з приводу переоформлення спадщини також не бажає, про що свідчить заява, датована 05.03.2019 року, посвідчена секретарем виконкому Новоолександрівської сільської ради Каланчацького району Херсонської області. Звернувшись до нотаріуса Каланчацької державної нотаріальної контори, вона отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, оскільки дружина нині покійного ОСОБА_6 являється спадкоємицею першої черги та фактично прийняла його спадщину.
Ухвалою суду від 06.09.2019 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання. Ухвалою суду від 12.12.2019 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.
Позивач ОСОБА_1 судове засідання не з"явилася. Про дату, час і місце судового засідання повідомлялася належним чином. Надіслала до суду заяву, згідно якої позов підтримує та наполягає на його задоволенні.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не "явилася. Надіслала нотаріально завірену заяву, в якій позовні вимоги ОСОБА_1 визнає в повному обсязі та не заперечує проти їх задоволення. Справу просила розглядати без її участі.
ОСОБА_3 в судове засідання не з"явилася. Надіслала заяву, в якій просить справу розглядати без її участі. Позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає та заперечує проти їх задоволення. Однак відзив на позовну заяву та докази, що підтверджують заперечення проти позову до суду не подала.
Третя особа представник Новоолександрівської сільської ради до суду не з"явилася, надіслала заяву про розгляд справи без її участі. При вірішенні спору поклалася на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачки - ОСОБА_4 , згідно свідоцтва про смерть виданого 18.03.2013 року серії НОМЕР_2 .
Після її смерті залишилася спадщина, яка складається з земельної ділянки, загальною площею 4,73 га. для ведення товарного сільського господарства, яка знаходиться на території Новоолександрівської сільської ради Каланчацького району Херсонської області. Вказана земельна ділянка належала нині покійній ОСОБА_4 на підставі Државного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 881677.
Заповіт ОСОБА_4 не залишила. Позивач ОСОБА_1 вважається такою, що прийняла спадщину, адже на час відкриття спадщини була зареєстрована разом з покійною матір"ю ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , згідно довідки виданої Новоолександрівської сільської ради Каланчацького району № 312 від 03.04.2018 року.
Також вважається таким, що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 брат позивача ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після його смерті спадкоємицею першої черги є дружина - ОСОБА_2 , яка є відповідачем по справі. Остання прийняла спадщину після нині покійного чоловіка, що підтверджується довідкою Каланчацької державної нотаріальної контори від 23.10.2019 року № 617/01-16, згідно якої вбачається, що після смерті ОСОБА_6 заведена спадкова справа № 62/2018, спадщину прийняла дружина останнього ОСОБА_2 , якій видано свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 5,4870 га.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, відповідно до ст. 1218 ЦК України, входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Так, не можна прийняти лише якусь частину майна, що входить до складу спадщини, а від іншої частини відмовитися взагалі чи прийняти її під якоюсь умовою. Спадкоємець, який прийняв частину спадщини, вважається таким, що прийняв усю спадщину.
З викладеного вбачається, що відповідач ОСОБА_2 успадкувала все майно після смерті свого чоловіка ОСОБА_6 як спадкоємиця першої черги. У встановлений законом строк не відмовилася від спадщини. А тому завірену заяву останньої згідно якої вона не заперечує, що проти того, що спірної земельної ділянки після смерті ОСОБА_4 буде позивач ОСОБА_1 , суд до уваги не приймає.
З викладеного вбачається, що позивач ОСОБА_1 має право успадкуавати лише 1/2 частину земельної ділянки площею 4,73 га. після смерті матері ОСОБА_4 , оскільки на час відкриття спадщини була зареєстрована за однією адресою з нині покійною, що відповідає вимогам ст.1268 ч. 3 ЦК України, згідно якої спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Даний факт підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 06.08.2019 року згідно якої позивачу відмовлено у видачі свідоцтва на право про спадщину за законом на цілу земельну ділянку площею 4,73 га., яка розташована на території Новоолександрівської сільської ради Каланчацького району після смерті матері ОСОБА_4 , так як тільки можливо видати на 1/2 частку.
П. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.
Враховуючи, що право позивача в порядку спадкування на 1/2 частку земельну ділянку площею 4,73 га., яка розташована на території Новоолександрівської сільської ради Каланчацького району після смерті матері ОСОБА_4 ніким не оспорюється, суд вважає, що позивач може своїм правом скористатися в позасудовому порядку, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Заяву ОСОБА_3 , яка є відповідачем по справі і заперчувала проти позову, суд також до уваги не приймає, оскільки остання будь-яких дій щодо успадкування майна після смерті матері ОСОБА_4 не вчиняла, а тому вважається такою, що не прийняла спадщину.
Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування ст.ст. 16, 247, 263-265 ЦПК, ст.ст. 1216, 1218, 1268, 1270, ЦК України, суд
ухвалив:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Новоолександрівська сільська рада про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом - відмовити.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Апеляційного суду Херсонської області шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
На рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга із врахуванням п. 15.5 розділу ХII Перехідні положення ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, до Херсонського апеляційного суду через Каланчацький районний суд Херсонської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_3 , проживає: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_4 , проживає: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПН не відомий, проживає: АДРЕСА_1 .
Третя особа: Новоолександрівська сільська рада Каланчацького району Херсонської облсті, юридична адреса: вул. Миру, 26а с. Новоолександрівка Каланчацького району Херсонської області, ЄДРПОУ 00431237.
Суддя: Скригун В.В.
Суд | Каланчацький районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2020 |
Оприлюднено | 14.06.2020 |
Номер документу | 89782983 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Каланчацький районний суд Херсонської області
Скригун В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні