Рішення
від 11.06.2020 по справі 640/11596/19
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2020 року м. Київ № 640/11596/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Васильченко І.П. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю Компанія Енергоефективність та консалтинг ДоГоловного управління ДФС у м. Києві провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.04.2019 р. № 0299421206, В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія Енергоефективність та консалтинг (далі-позивач/ТОВ Компанія ЕЕК ) звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві (далі-відповідач/ ГУ ДФС у м. Києві) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.04.2019 р. № 0299421206.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.07.2019 р. прийнято вказану вище позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та встановлено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю оскаржуваного рішення з огляду на технічну помилку у спірних накладних від 19.01.2017 р., які в свою чергу були відкориговані позивачем самостійно.

Відповідач в письмовому відзиві на позов вказав на відповідність оскаржуваного рішення вимогам чинного законодавства.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва суд дійшов висновку про наступне.

Відповідачем проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ Компанія ЕЕК за січень 2017 року - грудень 2018 року.

Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням законодавчо встановлених термінів.

За результатами перевірки складено акт від 18.03.2019 р. № 2605/26-15-12-06-16/39775888 та винесено податкове повідомлення-рішення від 08.04.2019 р. № 0299421206, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 19 153,17 грн.

Не погоджуючись із винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 року №2755-VI.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

У відповідності до пункту 201.8 статті 201 Податкового кодексу України, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Згідно приписів пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Згідно абзацу 2 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Також пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Пунктом 120-1 статті 120 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Абзацом 4 підпункту 201.10.14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Пунктом 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України передбачено, що відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю-платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для винесення податкового повідомлення-рішення 08.04.2019 р. № 0299421206стали висновки контролюючого органу про порушення позивачем строків реєстрації ПН/РК від 19.01.2017 р. № 4 та № 3 а від 12.12.2018 р. № 1.

Стосовно обставин інкримінованого позивачу порушення, останній пояснив, що під час складання податкової накладної від 19.01.2017 р. № 4, внаслідок технічної помилки в реквізиті дата складання помилково вказано інший місяць, а саме вказано 19.01.2017 р. замість 19.12.2017 р. . Вказана податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 12.01.2018 р.

Пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Так, позивачем складено розрахунок коригування від 19.01.2017 р. № 3 до податкової накладної від 19.01.2017 р. № 4, відповідно до якого у розділі Б графа 2 Причина коригування зазначено Помилково вказана дата складання ПН . Вказаний розрахунок коригування зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.01.2018 р.

Так, правильна податкова накладна від 19.01.2017 р. № 4 зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.01.2018 р.

Оскільки термін виправлення помилки не сплинув, ТОВ Компанія ЕЕК правомірно скористалось своїм правом на належне відображення у податковому обліку господарської операції відповідно до первинних бухгалтерських документів.

Відтак, з огляду на те, що відповідачем була проведена камеральна перевірка і він не мав об`єктивної можливості встановити дійсні обставини та підстави для формування податкового обліку позивача, допущена останнім помилка щодо дати податкової накладної, яка була самостійно виправлена платником, а податкова накладна з правильною датою її складання була вчасно зареєстрована ТОВ Компанія ЕЕК по відношенню до тієї дати, з якою Податковий кодекс України пов`язує обов`язок її зареєструвати, суд дійшов висновку про відсутність факту порушення позивачем вимог податкового законодавства в частині застосування штрафних санкцій згідно порушення позивачем строків реєстрації ПН/РК від 19.01.2017 р. № 4 та № 3.

Разом з цим, актом перевірки від 18.03.2019 р. № 2605/26-15-12-06-16/39775888 встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації ПН/РК від 12.12.2018 р. (дата реєстрації - 03.01.2019 р.), кількість днів затримки - 3, розмір штрафних санкцій - 2 129, 17 грн.

Однак, ані позовна заява, ні матеріали справи не містять доказів дотримання позивачем граничних строків реєстрації ПН/РК від 12.12.2018 р., що свідчить про правомірність встановленого контролюючим органом порушення норм податкового законодавства та застосування штрафних санкцій відповідно.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 цієї статті).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 названого Кодексу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи наявні в справі докази в їх сукупності та пояснення сторін, суд доходить висновку, що відповідачем не доведена правомірність свого рішення в частині, у зв`язку із чим адміністративний позов ТОВ Компанія ЕЕК підлягає задоволенню в частині.

У відповідності до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у сумі 1921,00 грн. Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають судові витрати у сумі 1 707,76 грн. (88,9% з 1921,00) (податкове повідомлення-рішення від 08.04.2019 р. № 0299421206 прийняте на загальну суму 19 153,17 грн, однак суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування даного рішення в частині застосування штрафу в сумі 17 024,00 грн, що у процентному співідношені становить 88,9%).

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 242- 243, 245-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Енергоефективність та консалтинг (04201, м. Київ, вул. Полярна, 12-А, код ЄДРПОУ 39775888) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у м. Києві від 08.04.2019 р. № 0299421206 в частині застосування штрафних санкцій на суму 17 024,00 грн.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Енергоефективність та консалтинг (04201, м. Київ, вул. Полярна, 12-А, код ЄДРПОУ 39775888) судові витрати в сумі 1 707,76 грн. грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м.Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 39439980).

Рішення суду відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.П.Васильченко

Дата ухвалення рішення11.06.2020
Оприлюднено14.06.2020
Номер документу89790688
СудочинствоАдміністративне