Рішення
від 02.06.2020 по справі 463/584/20
ЛИЧАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 463/584/20

Провадження № 2/463/710/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2020 року Личаківський районний суд м. Львова

в складі: головуючого судді Жовніра Г.Б.,

за участю секретаря судового засідання Фурик Л.М.,

представника позивача Лотоцька О.П. ,

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в м. Львові цивільну справу за позовом Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

в с т а н о в и в :

представник позивача звернувся до суду з позовом до відповідача, просить суд позбавити ОСОБА_2 батьківських прав щодо неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Стягнути з ОСОБА_2 на користь КЗ ЛОР Винниківська санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів у сумі 1109 грн., яка підлягає індексації, щомісячно, починаючи з дня пред`явлення позову і до досягнення дитиною повноліття.

Ухвалою судді від 10 лютого 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

Свої вимоги мотивує тим, що батьками неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_5 та ОСОБА_2 . Відомості про батька у вказаних актових записах внесені згідно ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України за вказівкою матері.

Неповнолітній ОСОБА_4 перебуває на обліку дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах у відділі Служба у справах дітей Личаківського району у зв`язку із неналежним виконанням матір`ю батьківських обов`язків. ОСОБА_4 навчається у КХ ЛОР Винниківська загальноосвітня санаторна школа інтернат І-ІІ ст. з 02.09.2019р.

Однак, відповідно до подання начальника відділу Служба у справах дітей Личаківського району від 27.11.2019р. встановлено, що матір дитини зловживає алкоголем, не працевлаштована. Матері було надано рекомендації щодо догляду за дитиною, проте ОСОБА_2 рекомендації фахівців виконувала частково, часто не виконувала поставлені спільні завдання, а утримання відповідачкою від вживання алкогольних напоїв мало короткотривалий строк. Мати не доглядає за сином, не займається вихованням та не турбується про нього.

Питання позбавлення батьківських прав ОСОБА_6 було предметом розгляду на засіданні комісії з питань захисту прав дитини, яке відбулося 26.12.2019 р. На засіданні комісії з питань захисту прав дитини матір ОСОБА_2 та баба неповнолітнього ОСОБА_4 - ОСОБА_3 , яка підтвердила, що ОСОБА_2 вживає алкоголь та потребує тривалої реабілітації від алкозалежності. Вважає за доцільне позбавити відповідачку батьківських прав щодо сина.

Враховуючи вище наведене, просить позбавити ОСОБА_2 батьківських прав та стягнути аліменти на утримання дитини.

Відповідачка копію ухвали суду від 10 лютого 2020 року про прийняття позовної заяви до розгляду та позовну заяву з додатками одержала 18 лютого 2020 року, протягом встановленого строку зазначеного в ухвалі суду про прийняття позовної заяви до розгляду, відзиву не подала.

Ухвалою суду від 17 березня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду справу.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, дала пояснення аналогічні наведеним вище, просить позов задоволити.

Відповідачка в судовому засіданні пояснила, що не має матеріальної можливості належним чином виконувати батьківські обов`язки, щодо виховання сина, не заперечує проти позбавлення її батьківських прав, але бажає бачитися з сином.

Третя особа ОСОБА_3 в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі, додатково пояснила, що неодноразово просила відповідачку, щоб вона перестала вживати алкогольні напої та піклувалась про сина, однак така не цікавиться ним, не дбає та не займається вихованням.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідачки, третьої особи, вивчивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дослідивши та перевіривши усі обставини справи, на які сторони та інші учасники посилаються, суд встановив наступне.

Відповідно до ст.18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Згідно з ч.1 ст.12 Закону України Про охорону дитинства виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до ст.150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний, моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, виконувати інші обов`язки.

Згідно зі ст.165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України).

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.12). Відомості про батька у вказаних актових записах внесені згідно ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України за вказівкою матері.

Як вбачається із довідки з місця проживання про склад сім`ї та прописку від 03.06.2019 №0443 неповнолітній ОСОБА_4 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.13).

Малолітній ОСОБА_4 перебував у Будинку дитини №2 для дітей з ураженням центральної нервової системи та порушень психіки відповідно до розпорядження голови Личаківської район адміністрації від 30.08.2013р. №363 Про тимчасове влаштування малолітнього ОСОБА_4 до дитячого державного закладу на ПОЕ державне забезпечення ; перебував у Дитячому дошкільного будинку № 1 ЛМР відповідно до розпорядження голови Личаківської районної адміністрації від 11.04.2018р. №120; перебував приватному закладі Родинний дім Жива перлина , відповідно розпорядження голови Личаківської районної адміністрації 27.08.2019р. № 374.

Малолітнього ОСОБА_4 повернено матері ОСОБА_2 приватного закладу Родинний дім Жива перлина відповідно висновку органу опіки та піклування щодо повернення малолітньї ОСОБА_4 матері ОСОБА_2 з місця його тимчасового перебування від 15.10.2019р. №2608-44 враховуючи вік та інтереси дитини, беручи до уваги створене матір`ю належних умов для проживання дитини, враховуй працевлаштування матері, беручи до уваги бажання мат займатися вихованням сина.

Відповідно до листа КЗ ЛОР Винниківська санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів від 02.12.2019р. №408, адміністрація повідомляє, що учень ОСОБА_4 навчається у них. Крім того, матір ОСОБА_2 недостатньо приділяє уваги своєму синові.

Відповідно до подання начальника відділу Служба у справах дітей Личаківського району від 27.11.2019р. №4-2608-151 встановлено, що матір дитини зловживає алкоголем, працевлаштована. ОСОБА_2 не бере участі у вихованні дитини, не цікавиться його навчанням, розвитком, лікуванням, не забезпечує матеріально. Працівники відділу Служба у справах дітей неодноразово здійснювали візити за адресою: АДРЕСА_1 , з метою проведення індивідуальної бесіди щодо належного виконання батьківських обов`язків матір`ю ОСОБА_2 щодо малолітньої дитини. Окрім того, працівники відділу Служба у справах дітей Личаківського району неодноразово заставали матір за місцем проживання у стані алкогольне сп`яніння, у квартирі безлад, розкидані речі, відсутні продуй харчування, антисанітарія. Помешкання потребує ремонту. Для проживання, виховання дитини не створені належні умови.

Відповідно до актів обстеження житлово-побутових умов ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 складених працівниками відділу Служба у справах дітей Личаківського району від 12.09.2019р., 25.10.2019р., 22.11.2019 05.12.2019р., встановлено, що для проживання та виховання дитини не створені належні умови. Під час візиту матір малолітньої дитини ОСОБА_2 перебувала у стані алкогольного сп`яніння.

Згідно з інформацією наданої начальником відділу соціальної роботи Личаківсько-Галицького району ЛМЦСССДМ (лист від 26.12.2019р. №2607-3-29) встановлено, що у відділі соціальної роботи Личаківсько-Галицького району ЛМЦСССДМ перебуває на обліку сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах сім`я ОСОБА_2 З 11.06.2019р. сім`я перебувала під соціальним супроводом. За час здійснення соціальної роботи, зокрема і соціального супроводу сім`ї, працівниками вжито ряд заходів для вирішення проблемних питань гр. ОСОБА_2 .

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимог ст.ст. 77-80 Цивільного процесуального кодексу України (ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України).

Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 Цивільного процесуального кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Цивільного процесуального кодексу України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Таким чином, належними вважатимуться докази, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення сторін або мають інше значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Вони мають належати до складу підстав позову або підстав заперечень проти нього і характеризуватися значущістю для визначення спірних правовідносин та зумовленістю цих фактів нормами матеріального права.

У цьому випадку особа, яка подала позов про позбавлення батьківських прав із підстав, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України, повинна довести, що батьки (один із батьків) ухиляються від виконання своїх обов`язків з виховання дитини. У свою чергу батьки (один із батьків) мають довести, що вони належним чином виконують свої батьківські обов`язки.

Відповідно до п.2 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. (Постанова Верховного Суду від 16 січня 2019 року по Справі № 199/5032/16-ц)

Як вбачається з долученого до матеріалів справи висновку органу опіки і піклування Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради від 17.01.2020р. №4-260001-145 (а.с.8-10) мати самоусунулась від виконання батьківських обов`язків по відношенню до малолітніх дітей, тому Личаківська районна адміністрація як орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити відповідача ОСОБА_2 батьківських прав щодо неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вищенаведене, з урахуванням наданих суду доказів представником позивача та пояснень відповідачки наданих у судовому засіданні, свідчить про те, що відповідачка ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню та утриманню дитини, самоусунулась від виконання таких по відношенню до сина, не вживає жодних заходів для виконання своїх батьківських обов`язків у будь-який спосіб.

У відповідності до ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

У відповідності до вимог ст.ст.181, 182 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Встановлений Законом України Про Державний бюджет України на 2020 рік з 01 січня 2020 року прожитковий мінімум на дітей віком від 6 до 18 років - 2218,00 грн., на одну особу в розрахунку на місяць, який визначає вартісну величину достатнього для забезпечення нормального функціонування організму дитини, збереження її здоров`я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

З врахуванням наведеного, зібраних по справі доказів, суд приходить до висновку про те, що відповідачка тривалий час ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, сином не займалася, не піклувалася про нього, матеріально не утримувала, на даний час не проявляє інтересу до стану здоров`я та навчання сина, а тому ОСОБА_2 слід позбавити батьківських прав стосовно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..

Одночасно слід стягувати з відповідача аліменти на утримання дитини в розмірі по 1109,00 грн., на дитину, щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку,починаючи з дня звернення з позовом до досягнення ним повноліття.

Аліменти слід стягнути з 22.01.2020 р., що у відповідності до вимог ч.1 ст. 191 СК України, є днем пред`явлення позову до суду.

При цьому, задовольняючи позов, відповідно до статті 141 Цивільного процесуального кодексу України, з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 10-13, 76-83, 141, 229, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -

у х в а л и в :

позов - задоволити.

Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Комунального закладу Львівської обласної ради Винниківська санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів (ЄДРПОУ 04545328)аліменти на утримання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у твердій грошовій сумі в розмірі 1 109,00 грн (одну тисячу сто дев`ять гривень), щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня подачі позову - 22 січня 2020 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Допустити негайне виконання рішення суду у частині стягнення із ОСОБА_2 на користь Комунального закладу львівської обласної ради Винниківська санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів аліментів у межах суми платежу за один місяць на утримання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Дата складання повного рішення суду - 12 червня 2020 року.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з часу складання повного судового рішення через місцевий суд до Львівського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування (ім`я) сторін справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

Позивач: Личаківська районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, місцезнаходження: м.Львів, вул. К.Левицького, 67, ЄДРПОУ 04056109.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .

Третя особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Суддя Г.Б. Жовнір

СудЛичаківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення02.06.2020
Оприлюднено16.06.2020
Номер документу89809481
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —463/584/20

Рішення від 02.06.2020

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Жовнір Г. Б.

Рішення від 02.06.2020

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Жовнір Г. Б.

Ухвала від 17.03.2020

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Жовнір Г. Б.

Ухвала від 10.02.2020

Цивільне

Личаківський районний суд м.Львова

Жовнір Г. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні