Рішення
від 04.06.2020 по справі 925/411/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2020 року Черкаси справа № 925/411/20

Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І. із секретарем судового засідання Юхименко О. В., за участю представників:

від позивача - Нестерко І.О., адвокат за довіреністю,

від відповідача - Давиденко О.Г., за довіреність,

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу

за позовом Приватного підприємства ДНІПРО-ІНЖИНІРИНГ

до Департаменту будівництва Черкаської обласної державної адміністрації

про стягнення 53352,00 грн,

Приватне підприємство ДНІПРО-ІНЖИНІРИНГ звернулося до Господарського суду Черкаської області з позовом до Департаменту будівництва Черкаської обласної державної адміністрації про стягнення заборгованості за здійснений авторський нагляд щодо реконструкції адмінбудівлі (літ. А//-1 обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул.Пастерівська, 102 у м.Черкаси згідно з договором на здійснення авторського нагляду від 23.12.2017 №20а-17 у розмірі 53352,00 грн, відшкодування судових витрат у вигляді сплаченого судового збору та 15 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за укладеним між сторонами договором позивач виконав, а відповідач прийняв роботи, проте у визначений договором строк відповідач не розраховувався, допустивши прострочення оплати їх вартості.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 13.04.2020 відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву і всіх письмових та електронних доказів, (висновки експертів і заяви свідків), що підтверджують заперечення проти позову протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 19.05.2020 розгляд справи відкладено.

28.05.2020 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому у задоволенні позову просить відмовити повністю, оскільки позивач належним чином не виконав взяті на себе зобов`язання, тому відповідач не підписав акти здачі-прийняття робіт і не оплатив їх. Крім того, на вимогу відповідача надати журнали авторського нагляду, позивач їх відповідачу не надав. Посилаючись на невиконання позивачем приписів частини 1 статті 853 Цивільного кодексу України відповідач вважає, що роботи позивачем не проводилися, оскільки позивач не може надати підтвердження їх виконання.

Відзив відповідача прийнято судом до розгляду.

Протокольною ухвалою від 28.05.2020 розгляд справи відкладено.

03.06.2020 позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій позов просить задовольнити у повному обсязі, заперечення відповідача, викладені у відзиві, просить відхилити за безпідставністю та необґрунтованістю. Позивач на підтвердження виконання договору надав документи, якими підтверджує, що відповідачу було відомо про хід виконання договору, а саме, листи, доповідні записки, адвокатські запити, матеріали перевірки, які були надані в ході виконання договору відповідачу для вжиття ним відповідних дій, наданих йому згідно з законом. Відтак, твердження відповідача про невиконання договору позивачем є, на думку позивача, голослівним припущенням, не відповідає дійсним обставинам справи та не підтверджується будь-якими належними та допустити доказами. Щодо журналу авторського нагляду під час будівництва позивач зазначив, що оскільки об`єкт будівництва будується, що підтверджується дозвільними документами, то виконавча документація, до якої належить і журнал авторського нагляду, буде передано відповідачу після завершення будівельних робіт перед процедурою введення об`єкта будівництва в експлуатацію. Обов`язку з передачі журналу авторського нагляду на стадії будівництва відповідачу не передбачено, ні договором, ні чинним законодавством. Крім того, обов`язок забезпечити авторський нагляд протягом усього періоду будівництва покладено на відповідача згідно з чинним законодавства.

09.06.2020 представник позивача подав до суду заяву, у якій зазначено, що витрати позивача на професійну правничу допомогу складають 15 000,00 грн, докази на підтвердження таких витрат будуть надані протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справи докази, суд

ВСТАНОВИВ:

23.12.2017 між Департаментом містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації (замовником, відповідач у справі), в особі директора департаменту Демиденка С.М., який діє на підставі положення про департамент, та Приватним підприємством ДНІПРО-ІНЖИНІРИНГ (виконавець, позивач у справі), в особі директора Артеменка А.В., що діє на підставі Статуту, було укладено договір на здійснення авторського нагляду №20а-17 (надалі - договір, а.с. 12-15), за умовами якого замовник доручив, а виконавець зобов`язався за плату здійснювати авторський нагляд (надалі - роботи) щодо об`єкту: Реконструкція адмінбудівлі (літ А//-1) обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з надбудовою другого поверху та добудовою спортивних залів по вул.Пастерівська, 102 у м.Черкаси . Коригування (надалі - об`єкт).

Згідно із пунктом 2.1 договору вартість виконання робіт за цим договором визначена на підставі кошторису на виконання робіт з авторського нагляду за будівництвом (надалі іменується кошторис, додаток №1 до договору) та є договірною і становить 112860,00 грн без ПДВ та погоджена Протоколом погодження договірної ціни (надалі іменується протокол, додаток №2 до договору), що є невід`ємними частинами даного договору.

Відповідно до пункту 2.2 договору розрахунок за виконання робіт по цьому договору здійснюється замовником у 5-денний термін після підписання сторонами акта здачі-прийняття робіт (надання послуг) по цьому договору.

Згідно з пунктом 3.1 договору відвідування об`єкту представниками авторського нагляду здійснюється відповідно до Плану-графіку здійснення авторського нагляду за будівництвом (надалі іменується План-графік, додаток №3 до договору). При тривалості будівництва більше одного року План-графік, за необхідності, коригується.

Права та обов`язки сторін визначені у Розділі 4 договору, зокрема, у пункті 4.4 зазначено, що виконавець зобов`язаний своєчасно та якісно виконувати роботи власними силами і силами залучених субпідрядних організацій та нести повну відповідальність за дії субпідрядника як за свої; забезпечувати ведення журналів авторського нагляду та внесення до нього результатів авторського нагляду; утворити групу авторського нагляду з числа розробників проекту на яких покладається здійснення авторського нагляду на весь період будівництва.

У пункті 4.1 договору закріплено, що кожна зі сторін даного договору зобов`язана виконувати взяті на себе зобов`язання за цим договором.

Згідно з підпунктом 4.2.2 пункту 4.2 договору замовник зобов`язаний прийняти виконані роботи та оплатити їх.

Виконавець має право: своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за виконані роботи (підпункт 4.5.1 пункту 4.5 договору); зупиняти роботи у разі невиконання замовником своїх зобов`язань за цим договором (підпункт 4.5.2 пункту 4.5 договору).

Відповідно до пункту 5.1 договору передача виконавцем результатів виконаних робіт і приймання їх замовником оформлюється актами здачі-прийняття робіт (надання послуг).

У пункті 5.2 договору закріплено, що замовник протягом 3 (трьох) робочих днів з дати отримання актів здачі-прийняття робіт (надання послуг), зобов`язаний надати виконавцю підписаний 1 (один) примірник акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) або письмову мотивовану відмову з переліком зауважень та термінів їх усунення.

Згідно з пунктом 5.3 договору при неотриманні виконавцем підписаного акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) у встановлений термін, або мотивованої відмови, роботи згідно з договором вважаються прийнятими замовником та підлягають оплаті.

Відповідно до пункту 6.1 договору цей договір набуває чинності з дня його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх печатками і діє до 31.12.2018, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.

28.12.2018 між сторонами укладено Додаткову угоду №1 до договору за умовами якої пункт 6.1 договору викладено у новій редакції: цей договір набуває чинності з дня його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх печатками і діє до 31.12.2019, а у частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов`язань (а.с. 20). Інші умови договору залишились без змін.

Листом від 23.03.2020 №33 (а.с. 22) позивач направив відповідачу акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0000001 від 23.03.2020 (а.с. 21) в двох примірниках для підписання, який згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення отримано відповідачем 25.03.2020 (а.с. 23). Проте, розрахунок за договором відповідачем не здійснено.

Позивач зазначає, що оскільки ним не отримано один примірник підписаного акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) у встановлений договором термін, або письмової мотивованої відмови із переліком зауважень та терміном їх усунення, роботи згідно з договором вважаються прийнятими відповідачем (замовником) та підлягають оплаті.

Розпорядженням Черкаської ОДА від 28.02.2020 №125 Про зміни у структурі Черкаської обласної державної адміністрації змінено найменування юридичних осіб публічного права - структурних підрозділів Черкаської обласної державної адміністрації з Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації на Департамент будівництва Черкаської обласної державної адміністрації.

У зв`язку з порушенням відповідачем своїх зобов`язань за договором у частині оплати за виконані позивачем роботи, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права та примусового стягнення заборгованості.

Відповідно до статті 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. За змістом статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Як встановлено судом між сторонами у справі був укладений договір на здійснення авторського нагляду, на підставі якого виникли зобов`язання сторін. Предметом договору є здійснення авторського нагляду щодо реконструкції об`єкта нерухомості, який полягає у нагляді авторів проекту, інших розробників проектної організації та, при необхідності, інших спеціалістів за відповідністю будівель-монтажних робіт, що виконуються, розробленій проектній документації, а замовник зобов`язався прийняти та оплатити виконавцю такі роботи.

Відповідно до статті 317 Господарського кодексу України будівництво об`єктів виробничого та іншого призначення, підготовка будівельних ділянок, роботи з обладнання будівель, роботи з завершення будівництва, прикладні та експериментальні дослідження і розробки тощо, які виконуються суб`єктами господарювання для інших суб`єктів або на їх замовлення, здійснюються на умовах підряду.

Для здійснення робіт, зазначених у частині першій цієї статті, можуть укладатися договори підряду: на капітальне будівництво (в тому числі субпідряду); на виконання проектних і досліджувальних робіт; на виконання геологічних, геодезичних та інших робіт, необхідних для капітального будівництва; інші договори. Загальні умови договорів підряду визначаються відповідно до положень Цивільного кодексу України про договір підряду, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Відповідно до статті 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Згідно з положеннями статті 4 Закону України Про архітектурну діяльність для створення об`єкта архітектури виконується комплекс робіт, серед яких, виконання робочої документації для будівництва, а в разі виконання її або окремих її частин іншим виконавцем - здійснення авторського нагляду за таким виконанням; будівництво (нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт).

У статті 11 цього Закону зазначено, що під час будівництва об`єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд. Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають кваліфікаційний сертифікат. Авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об`єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими ними особами. Авторський нагляд здійснюється відповідно до законодавства та договору із замовником.

Порядок проведення авторського і технічного наглядів установлюється Кабінетом Міністрів України.

Обов`язок щодо здійснення технічного нагляду може бути покладений замовником на спеціалізовану організацію чи спеціаліста з технічного нагляду або на інженера-консультанта, з визначенням у договорі підряду їхніх повноважень. Примірні форми договорів про здійснення технічного нагляду та про надання інженерно-консультаційних послуг у будівництві затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері архітектури.

Постановою Кабінету Міністрів України №668 від 01.08.2005 затверджено Загальні умови укладення а виконання договорів підряду у капітальному будівництві, які відповідно до Цивільного кодексу України визначають порядок укладення та виконання договорів підряду на проведення робіт з нового будівництва, реконструкції будівель і споруд та технічного переоснащення діючих підприємств (далі - капітальне будівництво об`єктів), а також комплексів і видів робіт, пов`язаних із капітальним будівництвом об`єктів.

Контроль за відповідністю робіт та матеріальних ресурсів встановленим вимогам, проектній документації та договору підряду передбачений у відповідному розділі Загальних умов укладення а виконання договорів підряду у капітальному будівництві.

Відповідно до пункту 77-79 цих Умов з метою контролю за відповідністю робіт та матеріальних ресурсів установленим вимогам замовник забезпечує здійснення технічного нагляду за будівництвом у порядку, встановленому законодавством.

З метою контролю за відповідністю будівельно-монтажних робіт проектній документації замовник забезпечує здійснення авторського нагляду протягом усього періоду будівництва шляхом укладення договору з відповідальним розробником проектної документації (генеральним проектувальником). Авторський нагляд під час будівництва об`єктів здійснюється в порядку, встановленому законодавством.

Замовник здійснює контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт відповідно до частини першої статті 849 Цивільного кодексу України та у порядку, передбаченому договором підряду.

Відповідно до статті 11 Закону України Про архітектурну діяльність Постановою Кабінету Міністрів України №903 від 11.07.2007 було затверджено Порядок здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури, який визначає механізм здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств).

Авторський нагляд здійснюється відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва і передбачає контроль за відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту.

Відвідування об`єкта архітектури представниками групи авторського нагляду здійснюється згідно з планом-графіком або за викликом замовника (виходячи з виробничої потреби). У разі коли будівництво триває більш як один рік, план-графік коригується в міру потреби з урахуванням обсягу робіт, запланованого на поточний рік.

Результати авторського нагляду фіксуються в журналі, що оформляється генеральним проектувальником у двох примірниках, один з яких зберігається у замовника, а другий - у генерального проектувальника.

Представник групи авторського нагляду під час відвідування об`єкта архітектури вносить в обидва, примірники журналу зауваження щодо виявлених відхилень від затвердженого проекту разом з пропозиціями стосовно їх усунення та ознайомлює з ними під розписку відповідального представника підрядника (пункти 4, 5 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об`єкта архітектури).

Судом встановлено, що за умовами укладеного між сторонами договору, відвідування об`єкту представниками авторського нагляду здійснюється відповідно до Плану-графіку здійснення авторського нагляду за будівництвом (додаток №3) і завершити виконання робіт виконавець повинен до 31.12.2019.

На підтвердження виконання робіт за договором позивач надав суду копію Журналу авторського нагляду, у якому протягом 2018-2019 років, вносилися відповідні записи про стан перевірки об`єкту будівництва. До середини 2018 року у графі підпис представника Замовника стоїть підпис представника замовника Журавльова В.Ю. , навпроти записів у Журналі, починаючи від 22.05.2018 такий запис відсутній, при цьому до 20.11.2019 у Журналі зазначені дати відвідувань виконавцем об`єкту реконструкції.

За доводами позивача під час здійснення контролю за відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту було зафіксовано відступи підрядною організацією від проекту, про що містяться записи у Журналі авторського нагляду, та про які виконавець намагався ознайомити під розписку відповідального представника підрядника. Представник підрядника відмовився ознайомлюватися під розписку, про що було складено акти та написана Доповідна записка від 29.10.2019, яка направлена на адресу відповідача. Крім того, за результатами кожного відвідування об`єкту, позивач направляв Замовнику листи у яких повідомляв про хід виконання умов договору - здійснення авторського нагляду, а саме: №26 від 22.12.2018, №1 від 30.01.2019, №5 від 28.03.2019, №8 від 14.06.2019, №19 від 15.11.2019, 20 від 18.11.2019, №25 від 22.11.2019.

Як зазначено вище за умовами договору виконавець зобов`язаний своєчасно та якісно виконувати роботи власними силами і силами залучених субпідрядних організацій та нести повну відповідальність за дії субпідрядника як за свої; забезпечувати ведення журналів авторського нагляду та внесення до нього результатів авторського нагляду; утворити групу авторського нагляду з числа розробників проекту на яких покладається здійснення авторського нагляду на весь період будівництва.

З огляду на наведені у договорі зобов`язання та надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що виконавцем виконувалися роботи із здійснення авторського нагляду, що свідчить про виконання ним своїх зобов`язань.

За результатами проведення авторського нагляду позивачем надано суду копію акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0000001 від 23.03.2020 на суму 56 019,60 грн (а.с. 21), який направлений в двох примірниках відповідачу для підписання. Отримання акту відповідачем підтверджується копією рекомендованого поштового відправлення (а.с. 23) та не заперечується відповідачем.

За умовами договору відповідач зобов`язаний був у 3-денний термін з дати отримання актів здачі-прийняття робіт (надання послуг) повернути позивачу підписаний 1 (один) примірник акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) або письмову мотивовану відмову із переліком зауваження та термінів їх усунення, а у 5-денний термін після підписання сторонами акта здачі прийняття робіт (надання послуг) по цьому договору провести розрахунок за виконані роботи по договору.

Відповідач не надав суду підписаного акту здачі-прийняття робіт (надання послуг). Письмової мотивованої відмови із переліком зауважень та термінів їх усунення відповідачем суду також не надано.

Відповідно до частини 4 статті 882 Цивільного кодексу України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.

Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.

Отже, відповідно до норм чинного законодавства підрядник не повинен вчиняти жодних дій щодо спонукання замовника до підписання акта виконаних робіт, а має лише констатувати факт відмови від підписання акта. Водночас, відповідач у порушення вимог статей 853, 882 Цивільного кодексу України та умов договору безпідставно відмовився від прийняття робіт, своєчасно не заявивши про їх недоліки (за наявності таких), і отже він не звільняється від обов`язку оплатити роботи, виконані за договором.

Як зазначено умовами договору загальна вартість виконання робіт з авторського нагляду становить 112860,00 грн, яка погоджена у договорі та протоколом погодження ціни. На виконання умови з оплати цих послуг відповідачем було частково сплачено вартість авторського нагляду у сумі 2565,00 грн за 2017 рік. Позивачем обґрунтовано вартість виконаних робіт з авторського нагляду за 2018-2019 роки, посилаючись на умови договору та Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №374 від 08.08.2013, яким прийнято національний стандарт ДСТУ Б Д 1.1-7:2013 та згідно з розрахунком: 513,00 х 104 = 53352,00 грн, де, 513,00 грн. - усереднений показник кошторисної вартості розрахунку 1 людино-день; 104 - кількість людино-днів за період: 2018-2019 роки.

Для договору підряду частиною 4 статті 849 Цивільного кодексу України передбачено, що замовник має право у будь-який час до закінчення роботи відмовитися від договору підряду, виплативши підрядникові плату за виконану частину роботи та відшкодувавши йому збитки, завдані розірванням договору.

Наведеною нормою врегульований випадок, коли одностороння відмова замовника від договору підряду не ставиться в залежність від наявності порушення договірних відносин з боку підрядника.

Замовнику законом надано право відмовитися в односторонньому порядку від договору у будь-який час до закінчення роботи, і визначене цією нормою право не може бути обмежене.

Суд враховує, що на момент прийняття рішення жодних первинних та належних доказів належного та повного розрахунку, у строк визначений у договорі у розумінні вимог статей 74, 76 Господарського процесуального кодексу України, відповідач суду не подав.

Згідно з частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Позивачем при зверненні до суду із цим позовом використано належний, у розумінні вимог статті 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України, спосіб захисту його порушеного права. З огляду на це суд вважає, що позовні вимоги Приватного підприємства ДНІПРО-ІНЖИНІРИНГ підлягають до задоволення.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача задоволенні повністю, сплачена ним сума судового збору підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача у сумі 2102,00 грн.

Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Департаменту будівництва Черкаської обласної державної адміністрації (вул.Хрещатик, 223, м.Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 40422357) на користь Приватного підприємства ДНІПРО-ІНЖИНІРИНГ (вул.Дашкевича, 4, м.Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 38909708) 53352,00 грн заборгованості та 2102,00 грн судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 15.06.2020.

Суддя О.І.Кучеренко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення04.06.2020
Оприлюднено16.06.2020
Номер документу89810087
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/411/20

Рішення від 19.06.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Рішення від 04.06.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 11.06.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 19.05.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 13.04.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні