Копія
Справа № 397/665/20
н/п : 2/397/270/20
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.06.2020 , суддя Олександрівського районного суду Кіровоградської області Мирошниченко Д.В., перевіривши матеріали позовної заяви заступника військового прокурора Тернопільського гарнізону Шафранюка В.М., який діє в інтересах держави - в особі його органів, уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Міністерства внутрішніх справ України та Навчального центру Національної гвардії України до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди заподіяної державі,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача грошові кошти у сумі 14 075,69 грн. та судовий збір .
Позов подано з посиланням на Цивільний процесуальний кодекс (далі - ЦПК) України, тобто у порядку цивільного судочинства.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали, суддя вважає, що у відкритті провадження за даним позовом необхідно відмовити з наступних підстав.
Згідно ст. 19 ЦПК України , в порядку цивільного судочинства суди розглядають справи що виникають з цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється за правилами іншого судочинства.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України , юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно- правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Згідно п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Визначення засад оборони України та підготовки держави до оборони, порядок та підстави призову на військову службу, умови її проходження, правове регулювання соціального і правового статусу військовослужбовців визначаються Законом України Про оборону України , Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію , Законом України Про військовий обов`язок та військову службу , Законом України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей , Указами Президента України та іншими підзаконними актами, які застосовуються в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
У статті 1 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частинами першою та другою статті 2 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я та віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Проходження військової служби громадянами України здійснюється у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Таким чином, зазначеними нормами передбачено, що військова служба - є публічною службою.
Отже, спори щодо відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням особи під час проходження військової служби підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства, оскільки пов?язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби.
Саме така правова позиція висловлена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 року у справі № 804/285/16 (провадження № 11-669апп18) та у постанові Верховного Суду від 22.04.2020, справа № 405/3945/18.
Таким чином, за характером правовідносин, у яких виник спір, - даний позов є адміністративним, оскільки пов`язаний з проходженням відповідачем військової служби, яка відповідно є публічною, тобто не може бути розглянутий в порядку цивільного судочинства, а віднесений до адміністративної юрисдикції, тобто має розглядатись в порядку КАС України.
Відтак, відсутні підстави для відкриття провадження у цивільній справі за заявленим позовом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК , суддя відмовляє у відкритті провадження у цивільній справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 186, ст.ст. 260-261, 353 ЦПК України , суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом заступника військового прокурора Тернопільського гарнізону Шафранюка В.М., який діє в інтересах держави - в особі його органів, уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Міністерства внутрішніх справ України та Навчального центру Національної гвардії України до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди заподіяної державі.
Роз`яснити позивачу про можливість звернення до суду з даним позовом в порядку адміністративного судочинства.
Ухвалу направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 15 днів з дня її підписання або отримання, шляхом подачі апеляційної скарги через Олександрівський районний суд Кіровоградської області.
Суддя: /підпис/ Д.В. Мирошниченко
Згідно з оригіналом.
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Рішення станом на ___
Оригінал судового рішення знаходиться у матеріалах справи №397/665/20.
Помічник судді
Копію засвідчено ___
Суд | Олександрівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2020 |
Оприлюднено | 16.06.2020 |
Номер документу | 89812766 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрівський районний суд Кіровоградської області
Мирошниченко Д. В.
Цивільне
Олександрівський районний суд Кіровоградської області
Мирошниченко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні